Editörler : E.Kayı Han
17 Ağustos 2011 01:29

sabah ezanından hemen sonra namaz kılınabilir mi?

yarım saat kadr beklemek mi gerekiyor?

howard
Yasaklı
17 Ağustos 2011 01:30

kılınır hocam..

edebiyat_22
Genel Müdür

kılabilirsin hocam caizdir.ama zekeriya beyaz vardı forumda ona özelden msj at istersen:D

an_atua
Daire Başkanı

ne alaka hocam ezan okundu ise vakit girmiştir kıl gitsin

hayır kılınır beklemene gerek yok hcm

endoplazmik bi kulum
Genel Müdür

dalga mı geçiyorsun?

42keskin
Şube Müdürü
17 Ağustos 2011 01:31

imsak vakti girdikten sonra kılabilirsiniz.

tin_tin
Genel Müdür
17 Ağustos 2011 01:31

ben hoca allahu ekber dedımı baslıyorum :))

orhan2350
Şef
17 Ağustos 2011 01:33

kılınır hocam imsak vakti girdimi ezan okunmadan da sen ezan okuyarak kilabilirsin. ramazan diye tam saatinde okunuyor. ramazan dan önce yarım saat sonra okunuyordu.

FBCH
Şef
17 Ağustos 2011 01:33

tabiiki kılınır ezanın başlamasıyla namaz vaktinin girdiği haber veriliyo zaten...

17 Ağustos 2011 01:34

ben de ezan bittikten sonra başlıyodum ama benm akrabalr HAAAYIRR KABUL OLMAZZZZZ buyurdular. ben de soraym dedim

mstfkrtp
Şef
17 Ağustos 2011 01:34

Ezan bir işaret bir davettir . Cuma günleri bazen geç bazen erken okunur dikkat edersen...Mesailere göre demeye çalışıyorum

İmsak vakti Vakitin girdiğini belirtiyor bildiğim kadarıyla sonuç olarak kılabilirsin yani

bfbf
Aday Memur
17 Ağustos 2011 01:35

bilmeyenlere söyleyelim imsak ezanıyla her zamnki sabah ezanı aynı değil arkadaşlar. imsak oruç vaktinin başlangıcı için okunur. Yarım sa sonra da kılınabilir diye biliyorum

17 Ağustos 2011 01:37

s.a.

imsaktan sonra sabah namazı kılınır mı?

Sabah namazı vakti imsak ile başlar ve güneşin çıkmasıyla biter

takvimlerde "imsak" diye yazılan bölüm, sabah namazının vaktidir imsak saati gelince ezan okunmamışsa da namaz kılınabilir/hiçbir sakıncası yoktur...

(ç)alıntıdır:))

17 Ağustos 2011 01:38

teşekkürler

ed.gozde
Aday Memur
17 Ağustos 2011 01:41

şimdi ramazanda ezanı duymak sorun olmuyor da hocalarım ben diğer zamanları merak ediyorum. hani takvimlerde imsak vakti yazıyor ya o gösterilen satte kılınabilir mi?

17 Ağustos 2011 01:50

İmsak girdikten sonra sabah namazı kılınabilir. Ezan okunmasını beklemek şart değildir. Ezanın geç okunmasının sebebi sabah namazını faziletli vaktinde kılmak içindir.

Sabah namazının vakti imsak ile girer, güneşin doğması ile biter. Ancak hanifilere göre hafif ışıyıncaya kadar bırakmak, şafilere göre ise erken karanlık iken kılmak faziletlidir.

Tam namaz kılarken ve namaz bitmeden güneş doğarsa hanifilere göre namaz bozulur. Kerahet vakti çıktıktan sonra yeniden kılmak gerekir.

Zamanında sabah namazını kılamayan bir kişi güneş doğduktan ve kerahet vakti çıktıktan sonra öğlen namazı girmeden kılarsa hem sünnetini hemde farzını beraber kaza eder.

Namaz vakitlerini takvimde belirtilen zamana göre kılınmalıdır. Takvimde belirtilen zamanın içerisinde kılınan namaz geçerlidir.

--------------

Resûlullah (A.S.) Efendimizden bu konuda şu hadis rivayet edilmiş ve sahih kabul edilmiştir :

«Sabah namazını ortalık ağarıncaya kadar geciktirin! çünkü bunun sevabı daha büyüktür. (Ebû Dâvud - Tirmizî - îbn Mace, Nesâi : Rafi' b, Hudayc'den.)

Fatk Fatk
Kapalı
17 Ağustos 2011 08:47

Ezan okunurken kılıyorum ben gayet kılınabiliyor:P

imposimato
Daire Başkanı
17 Ağustos 2011 09:41

Madem İmsakla birlikte kılınıyorda, ramazan dışında neden ezan imsaktan 1 saat sonra okunuyor. Ezan vaktin girdiğini göstermiyor mu?

patthem
Kapalı
17 Ağustos 2011 09:59

dün bu konunun muhasebesini yaptık bazı hocalar vakti girmiyor yeme içme bitiyor ezanla o nedenle 50 dakka beklensin diyen bile var..

ama ezan okunmuş vakit girmiştir diyen çoğunlukta o ndnle çoğunluğa uymak en eftal olanıdır..

eşit mesafe
Kapalı
17 Ağustos 2011 10:02

İmsak girdikten sonra sabah namazı kılınabilir yani zaten ezan okunması demek msak vaktinin girmesi demektir kılınır...

ancak ramazan dolayısı ile ezan tam imsak vaktinde okudugundan normal vakitte ezan okunmasa dahi ancak imsak vakti girdiğinden itibaren namaz kılınabilir....

Toplam 20 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi