Editörler : Pangaea
20 Haziran 2010 21:25

Faizsiz ev almak mümkün mü?

son zamanlarda ev sahibi olmak için bankalardan çekilen kredinin insanlar tarafından ne kadar da sıradan görüldüğünü düşünmeye basladım,

sonra emin evim reklemları dikkatimi çekti, ona benzer fuzul konut vb başka firmalar falan.birebir görüsmeyi düşünüyorum fakat ondan önce

eminevimle birebir alışverişi olan var mı(yada buna benzer firmalarla), varsa nasıl bir izlenim edindi paylaşabilirmisiniz

beyazca
Memur
20 Haziran 2010 21:46

hocam biz bu sebeple kooperatife girdik taksit ödüyoruz 2-3 seneye teslim inşaallah.emin evim de bildiğim kadarıyla grup yapılıyor kura sonucu toplanan paralarla bir kişi ev sahibi yapılıyor ama diğerlerine kira yardımında bulunuyor ve sırayla herkes ev alıyor ..

safirr
Memur
20 Haziran 2010 21:51

kooperatifte evet bir secenek babamda bu yolla ev sahibi oldu ve galiba çokta arastırmadan girmiş olmalı kı 15 yıl hatrı sayılır bır para ödeyerek derme çatma bi ev sahibi oldu, iyi bi arastırmayla haklısınız kooperatifte mantıklı

beyazkep
Memur
23 Ekim 2010 15:53

arkadaşlar bende memurum.burada bu firma ve sistemi hakkında en ufak bilgisi olmadan yorum yapan arkadaşlara söyleyecek söz bulamıyorum.o arkadaşlar gitsin bankalara bir ev almak için hayatlarını ipotek altına aldırsınlar.girin internet sitelerine bu firma hakkında en ufak bir şikayet bulamazsınız.www.eminevim.com sitesine girin sistemi inceleyin.türkiyede faize bulaşmadan evin değeri ne ise sadece o miktarı ödeyipte ev sahibi olabileceğiniz bir sistem.ben bu sisteme üyeyim,sisteme girmeden çok araştırma yaptım.hepsi allah korkusu olan insanlar.ama nedense allah yolunda hizmet edenler bazı kesimleri halen rahatsız etmeye devam ediyor.siteden inceleyin,tatmin olmazsanız telefon ile arayın bir görüşün birşey kaybetmezsiniz,halen tatmin olamadıysanız site içerisinde ev sahibi olanların telefonlarını arayın kendilerine sorun.20 yıldır bu işi yapan bir firma en ufak sorun yaşanmadı şimdiye kadar.ilk başta tereddüt olması normal elbette.ne de olsa bu ülkede bankalar bile battı.şimdiye kadar bankadan faiz ile çok kredi çektim ve sonunda anladım kazancınızın içine gram faiz bulaşmışsa bereket falan kalmıyor.ben bu yüzden girdim bu sisteme ilk girerken 1 750 tl ödeme yapmıştım hariçten sadece artı ödediğim para buydu.2,5 yıldır ödememi yapıyorum düzenli olarak sıkıştığım zaman o ay ödemiyorum.sadece evimin teslimatı bir ay öteleniyor.2,5 yıl sonra evimi teslim alacağım.geri kalanını evime girdikten sonra ödemeye devam edeceğim.şimdi bu sistemi buradan anlatmam biraz uzun sürer ama birşey kaybetmezsiniz sadece bir okuyun siteyi.sitede 3 çeşit sistem var 1.sistem çekilşli sistem 2. sistem vade ortası sistem 3.sistem peşinatlı erken tedlimatlı sistem.ben vade ortasına girmiştin yani 5. yılda evimi teslim alıyorum.bilmeden yorum yapan arkadaşlara bakmayın lütfen sadece inceleyin ve kararınızı verin.yanlış anlaşılmasın bu şirket ile hiçbir bağım yoktur sadece sizinde faydalanmınızı istediğim için yazmak istedim.saygılar.

corolla_civic
Yasaklı
10 Şubat 2011 16:59

sitede acıklamalr yetersiz

ihtimam
Aday Memur
11 Şubat 2011 13:31

arkadaşlar kredinin faizin bu kadar meşru görüldüğü, isminin önünde çeşitli ünvanlar bulunan hocaların rahatlıkla verdiği fetvalar yüzünden bir çok insanın faiz batağında olduğu bir zamanda nasıl ev alabilirim diye düşündüm, en makul en meşru olarak Eminevimi buldum. yaklaşık üç yıldır taksit ödüyorum. nasipse nisan ayında evimi alıp taksit ödemeye devam edeceğim. sistemi uzun uzun anlatmak zor. finans kurumlarından farkının bir örnekle açıklayayım, sorusu olan özelden mesaj atabilir. finans kurumu 70 bin liralık bir ev için yaklaşık 25-30 lira vade farkı uyguluyor. ben ise eminevime 70 bin karşılığında 2.467 lira organizasyon ücreti ödedim ve daha 35 bin ödeme yapmışken onlar bana 70 lira veriyor ve evime taşındıktan sonra ödemem devam ediyor. hesap ortada, bunu kardeş kardeşe yapmaz. Ancak Allah korkusu olan yapar diye düşünüyorum. faizden uzak kalmanız temennilerimle

imamiye
Şef
11 Şubat 2011 20:44

sevgili beyazkep kimse eminevimi eleştirmemiş gördüğüm kadarıyla, o yüzden bu kadar fevri olmaya gerek yok

evet sitede ödeme tablosu yok bunu ancak telefonla öğrenebilirsiniz çünkü bir sürü grup birsürü peşi,nat seçeneği var o yüzden belli bir ödeme tablosu yayınlamak zor ama istenilse yapılabilir belki o kadar mahir değilim

bana sunulan ödeme tablasu şu:

öcelikle evin değerini belirtiyorsunuz 60000

daha sonra ödeyebileceğiniz peşinatı belirtiyosunuz

evin değeri üzerinden %10 peşinat verisseniz 30. ay

%15...................25. ay

%20...................20. ay

en geç teslim tarihidir. daha önce kura size çıkarsa bu süreler geçersiz oluyor otomotikman ev teslim

ben 10000 peşinat (bunun 4000 i organizasyon ücreti sigorta filan)ödemeyi taahhüt ettim

ev çıkana kadar ödeyeceğim ilk taksit 675

ikinci taksit 650 (takriben)

üçüncü taksit 645

sonraki taksitler 30. aya kadar 5 lira azalarak devam ediyor

ev çıkarsa taksitlere kira yardımı ekleniyor ve 835 lira olarak belirleniyor ve sabitleniyor

ben kendimce şöyle bi hesap yaptım:

eğer ilk ay bana ev çıkarsa 60000 liralık ev için 76000 lira ödüyorum

eğer 30. aya kadar ev çıkmazsa 66000 lira cvarında bi ödeme yapmış oluyorum

bankaları araştırdım arada5-15 bin liralık bir fark var ve tabi faizin günahı var

karar sizin arkadaşlar ben henüz başlaadım ama bu şartları kabul etmek üzereyim bir hafta içinde sisteme girebilirim

tavsiyeleriniz varsa dinlemeye hazırım

corolla_civic
Yasaklı
11 Şubat 2011 23:09

anlatmıssınız ama yınede karısık

babayigit72
Memur
15 Şubat 2011 11:27

Arkadaşlar ben de bu eminevim'den (emin otomotiv) araba kampanyasına girdim. Telefonunuzu bırakın onlar sizi arayıp gerekli bilgileri size aktarıyorlar. Ben de çok fazla tereddütler içerisindeydim. Hatta bu yüzden 3 ay kadar geç girdim sisteme. 20.000 TL'lik bir araba için 21.180 Tl ödeyeceğim toplamda. Grubumuz 25 kişilik ve ben en geç 13. ayda araba sahibi olacağım inşallah. Çekilişte nasipli olursam 12 aydan herhangi birinde de çıkabilir (1. ay 3. ay 6. ay diğerleri vs) Aylık 760 TL ödüyorum. 25*760=19.000 TL. 1000 TL de peşinat ödedim ilk başta. Toplam 20.000 Tl ödeniyor. Hariçten sadece 1.180 TL katılım ücreti ödedim. Aklınıza gelen her türlü soruyu sorun cevaplayacaklardır. Bankaların size para verirken sizi ve sizi tanıyanları neredeyse ömür boyu bağlacayak şekilde ipotek ettiğini, fazladan verdiğiniz paraları hesaba katarsak bu sistem kaçmaz arkadaşlar. Bir yakınlığım olduğunu düşünenler varsa sadece şunu söylüyorum arayın ve aklınıza gelen her türlü soruyu sorun. Eğer sizi tatmin edemezlerse girmezsiniz sisteme olur biter...

17 Şubat 2011 14:35

Haydi Başbakana 1000 Mektup Kampanyası!!! (Bu kampanya bir hak mücadelesidir.)

Evet arkadaşlar yanlış duymadınız. Başbakanın bizzat kendisine teslim edilmek üzere 1000 tane mektup aranıyor.

Alıntı: http://forum.memurlar.net/konu/1186935/

Mebin dün yaptığı açıklamada kullandığı ifadeler ek alım yapmamasından daha kırıcıydı! 10 binlerce mağduru yok sayarak işi birkaç köşe yazarına yıkmaya çalıştılar hem de asıl ek alım yapılabilir ifadesini kendi personel genel müdürleri kullandığı halde.. yani bizi iyi anlayamamışlar sanırım!! ek atama olmamasından çok bu açıklamadaki ifadelerin her onurlu insana koymuş olması gerekir..

hakkını arayan 10 binlerce mağdur muyuz? yoksa birkaç köşe yazarının lafına boş hayallere dalan koyunlar mıyız?

İŞTE BU SORUNUN CEVABINI GÜMBÜR GÜMBÜR VERMEK İÇİN "MAİLLE MEKTUBU KARIŞTIRIP BAŞBAKANA E-MEKTUP KAMPANYASI BAŞLATIYORUZ!! hedef en az 1000 e-mektup!! SİZ GÖNDERECEKSİNİZ BİZ ZARFLARA KOYUP TOPLUCA BAŞBAKANA İLETECEĞİZ..

sizin için mektup olayını daha da kolaylaştırdık, herkes mektup formatında bir mail hazırlayacak ve aşağıda vereceğimiz mail adresine gönderecek..ankaradaki kardeşlerimiz de hepsinin çıktısını alıp zarflara koyacak ve tüm imkanları seferber ederek başbakana elden teslim edeceğiz!! gerekirse bir açılış ya da törende bütün basının önünde önüne atlayıp vereceğiz eline.. 1000 tane farklı mağduriyet hikayesine duyarsız kalamayacaklardır..

bu yolla;

1- gönderdiğimiz mailleri okuyolar mı yoksa siliyolar mı endişesi taşımayacağız..

2- posta yoluyla başbakana gönderdiğimiz mektuplar eline ulaşıyo mu ulaşmıyo mu endişesi taşımayacağız!!

yapmanız gereken sadece mektup formatında bir mail yazıp "[email protected]" adresine göndermek.. gerisini biz halledeceğiz kardeşlerim.. bunu ders çalışan çalışmayan tüm mağdurlar yapabilir.. yarım saatimizi almaz..

ORTAK METİN YOK, ZATEN ÖYLE OLSA BİR METİN HAZIRLAR 500 TANE ÇIKTI ALIRDIK.. HERKES ÜŞENMEDEN KENDİ İSYANINI KENDİ MAĞDURİYETİNİ DİLE GETİRSİN!!

ÖNEMLİ UYARI!! HEPİMİZ ÖĞRETMENİZ VE KULLANACAĞIMIZ HANGİ İFADELERİN YASAL SONUÇLAR DOĞURACAĞINI BİLİYORUZDUR..O TİP İFADELERDEN UZAK DURARAK İSYANIMIZI, HAKKIMIZIN PEŞİNDE OLDUĞUMUZU VE BU YOLDA SUSMAYACAĞIMIZI DİLE GETİRELİM, BİR BAKANIN İNADI UĞRUNA 10 BİNLERCE MAĞDURUN VE AİLELERİNİN PERİŞAN OLDUĞUNU, ÖNE SÜRÜLEN GEREKÇENİN GEÇERLİ OLMADIĞINI, EN KÖTÜ İHTİMALLE MAĞDURLARIN ŞİMDİ ALINIP HAZİRANDA BAŞLATILABİLECEĞİNİ, BÖYLECE EĞİTİM ÖĞRETİM AKSIYO GEREKÇESİNİN GEÇERLİLİĞİNİ YİTİRECEĞİNİ VURGULAYALIM...

!!EVET KARDEŞLİK BU EYLEMİ GERÇEKLEŞTİREBİLİRSİN, TEK YAPMAN GEREKEN MEKTUP FORMATINDA BİR MAİL HAZIRLAMAK VE " [email protected]" adresine göndermek!! gerisini biz ankarada halledeceğiz!! MEKTUPLARIN ALTINA AD SOYAD BÖLÜM, YAŞADIĞIMIZ ŞEHİR VE PUAN YAZMAYI UNUTMAYALIM KARDEŞLERİM..

EN AZ 1000 E-MEKTUP İÇİN;

YAŞASIN EK ALIM KARDEŞLİĞİ!!!

Alıntı: http://forum.memurlar.net/konu/1186935/

kanuni_062
Şef
23 Şubat 2011 00:06

arkadaşlar bu emin evim sistemi bana mantıklı geldi biraz araştırdım. yalnız kafama takılan tek bişey var bunun cevabını bulamadım. örneğin 100bin liralık bir eve girdiniz 100 kişilik bir gurup.diyelim size 20. ay çıktı ve siz 20 ay boyunca kira yardımı alıyosunuz ve ödemeniz gereken taksitten daha az alıyosunuz. burası tamam. 20. ayda evi teslim alınca artık 80 ay boyunca siz kira yardımı yapmaya başlıyosunuz evini almayanalara ve normal taksidinizden daha fazla ödüyosunuz. ödeyeceğeniz taksit tutarı sabitleniyor. problem burada başlıyor. firma diyorki 100 kişilik gurub için kurada 50. sıradan sonra çıkanlaraın tamamına 50. ayda evleri teslim ediliyor yani 100. sırada çıkan da evini yarıda alıyor. yani 50. aydan sonra kirada oturan kalmıyor ama siz 100. aya kadar kira yardımı altında fazladan para ödemeye devam ediyosunuz fakat kirada oturan yok. firma sizden fazladan aldığı bu parayı tam olarak izah edemiyor kanaatimce ve gözden kaçan bir nokta bence tek kafama yatmayan nokta bu faiz mi? değil mi? biraz karılık ve uzun oldu ama neyse!

babayigit72
Memur
24 Şubat 2011 01:08

Hocam bence bir daha arayın ve sorun çünkü benim bildiğim herkes eve geçince yani taksit sayısının yarısına ulaşınca ödemeler sabitleniyor. Fazladan ödeme yok. Ben öyle hatırlıyorum yanlış olmasın. Cevabını öğrenirseniz burada paylaşırsanız seviniriz.

babayigit72
Memur
24 Şubat 2011 01:22

Kanuni hocam size cevabı bir arkadaş vermiş aşağıya kopyalıyorum. Saygılar...

"örneğin taksidiniz 675 tl ikinci ay ev çıkmazsa alacağınız kira yardımı sayesinde taksidiniz 621 tl arada 54 lira fark var. bir kişinin kira yardımı yapmasıyla 80 kişilik gruptaki 79 kişiye 54 liralık indirim olmaz. bu farkı biz kapatıyoruz 40. aydan sonra geri topluyoruz. diyorlar

artı bu benim fikrim 40. aydan sonra herkese evi biz cebimizden alıyoruz bunun karşılığıda bu."

megatim
Aday Memur
08 Mart 2011 10:12

Ben de emievim e katılmayı düşünüyorum ama haklı olarak bazı tereddütlerim var çünkü katıldığım zaman varımı yoğumu koyacağım ortaya. Şikayet sitesindeki şu mesajlarda beni düşündürdü biraz.

http://www.sikayetvar.com/firma/f/4135/g/Emin+Otomotiv

Bu durumusitedeki duvar yazısına bildirdim ama bir cevap alamadım.

babayigit72
Memur
09 Mart 2011 15:34

Hocam peki eminotomotivle görüştünüz mü? Sadece bir tane olumsuz yazı var orada? Birkaç tane olsa anlarım. Ayrıca bankaya gittiğinizde sizden kefil istenmiyor mu? Sizin evinizi yada aracınızı da ipotek etmiyorlar mı? Eminotomotivin sitesinde bu şirket aracılığı ile araç almış 100'lerce insan var. Arayın sorun onlara işin iç yüzünü. Eğer kefilsiz (kendini garantiye almadan) araç sahibi yapabilen bir sistem yada şirket varsa söyleyin biz de onlara tabi olalım. Bu arada eminotomotiv ile ilgili hiçbir bağlantım yoktur savunmamdan öyle anlaşılabilir. Sadece kendilerinin araba sistemine katıldım.

megatim
Aday Memur
10 Mart 2011 17:08

Hocam madem orayla bir alakan yok ne diye avkatlığına soyunuyosun.

Ben orayı bırakın şuraya gidin falan demiyorum. Yazdıklarımdan 'banka daha iyi' gibi bişey mi anladınızki bankayla karşılaştırma yapıyorsunuz. Ben araştırdığım bir konuda okumuş olduğum bir mesajı paylaştım sadece.

babayigit72
Memur
15 Mart 2011 01:56

Kimsenin avukatlığına soyunduğum filan yok. Banka iyi dememişsiniz tamam ama verdiğiniz linkte de kesinlikle net bir şey yok. Herhangi biri bu adamları sevmiyor ve sahte isimle oraya yazı yazmış olamaz mı? İşte bu yüzden her yazılana itibar etmeyin diye öyle söyledim. Arayın cevabını verirlerse tatmin olusanız girersiniz olmazsanız girmezsiniz bu kadar basit. Fevrileşmeye hiç gerek yok...

kproff
Kapalı
17 Ocak 2012 10:11

Faize bulaşmadan ev almak için Ad-Soyad-Yaşadığınız yer ve cep telefonunuzu özele mesaj atın Size sistemimizi tanıtalım.Kararı siz verin

11 Nisan 2012 15:28

merhaba.ben 2008 yılından beri eminevimin müşterisiyim.faizsiz ve hem adalet hem de yardımlaşma olan bir sistem.sistem hakkında bayağı bilgim var. birçok arkadaşım da sistemden araba ve ev aldılar bazıları da benim gibi sıralarını bekliyorlar. sisteme girmeyi düşünürseniz veya yakınlarınızdan düşünen varsa ŞÜPHE ve SORULARI sorabilirsiniz. bu arada erzurumda öğretmenim eğer benim referansımla sisteme girerseniz az da olsa bana pirim yansıyacak. eğer sisteme benim ismimle girerseniz erzurum oltu taşı bir tesbih de hediye yollarım. umarım yanlış anlamazsınız beni ben KESİNLİKLE sistemde çalışan biri değilim. özelden mesaj atabilinsiniz gerekirse tlf ile de görüşebiliriz. hakkınızda hayırlısı olsun.

Soru: Emin Evim veya Emin Otomotiv?den ev veya araç almakta bir sakınca var mıdır? Bu sistem faizli midir?

Cevap:

15 Aralık 2010 Çarşamba günü Emin Evim/Otomotiv yetkilileri ile vakfımızda bir görüşme yaptık. Bu görüşmede şirket yetkililerinin Peşinatlı Erken Teslim, Vade Ortası Teslim ve Çekilişli Sistem hakkında verdiği bilgilere göre bu üç sistemin de faizle bir alakası olmadığı anlaşılmıştır. Bu sistemden herhangi biriyle ev veya araç sahibi olmanızda bir sakınca yoktur.

Emin Otomotiv?in ?organizasyon ücreti? adı altında talep ettiği para yaptığı hizmetin bedeli olup caizdir.

Sistemlerden birinin çekilişli olmasının da bir sakıncası yoktur.

http://www.fetva.net/yazili-fetvalar/emin-evim-emin-otomotiv%E2%80%99den-ev-arac-almakta-bir-sakinca-var-midir.html

Eminoto veya eminevim gibi organizasyonlara dahil olmak caiz midir? Sistemden çıkınca verdiğimiz taksitler geri verilmekle beraber organizasyon ücreti geri ödenmiyor. Kurada ilk /son çıkan kişi daireye farklı ücret ödüyor.

Yazar: Sorularla İslamiyet 2010-04-29

Cevap 1:

Bu işlerin detaylarında İslam?a aykırı başka unsurlar yoksa, beyan ettiğiniz hususlarda bir sakınca görülmemektedir. ?Organizasyon ücreti? o işi yürütenlerin, yaptıkları iş karşılığında aldığı bir ücret, bir komisyondur. Bunun geri verilmemesi normaldir ve bu faiz sayılmaz.

Bütün evlerin bir anda hazırlanması mümkün olmadığına göre, kura usulü âdil bir ölçüdür. Yeter ki dairelerin bedeli ilk başta belirlenmiş olsun.

Ayrıca ?Sistemden çıkmak için? bunu işin başında konuşmak gerekir. İmam Azam ve İmam Şafiye göre, böyle bir şart (hıyaru?ş-şart) ancak üç gün için geçerli olur. Daha fazla bir süre için geçerli değildir. Böyle bir şart koşulduğu takdirde sözleşme fasit olur.

Bununla beraber, İmam Ebu Yusuf ve İmama Muhammed?e göre, ihtiyaç olması durumunda ?hıyaru?ş-şart? yani ?sonradan vazgeçebilirim? kaydını koymak, aylarca sonrası için de caizdir. Fakat, böyle bir şartın / cayma süresinin mutlaka belli olması -Malikîler dışındaki üç mezhebe göre- şarttır.(bk. V. Zuhaylî, el-Fıkhu?l-İslamî, 4/254-257).

Cevap 2:

İslam hukukunda alış-verişin geçerli olması için satışa konu olan malın var olması ya da tesliminin mümkün olması gerekir. Zira olmayan bir şeyin satımı batıldır. Ayrıca satış bedelinin de belirlenmesi gerekir. Şayet satış vadeli ise ayrıca vade süresinin de belirlenmesi gerekir.

Bahse konu olan sistemde ürünün bedeli ve "vade"nin süresi de açık ve belli olmalıdır.

Eğer sözü edilen firma, yukarıdaki belirsizlikleri ortadan kaldırarak ev veya araba alımı konusunda katılımcılara yardımcı oluyor, onları bir araya getiriyor ve sağladığı bu organizasyon karşılığında makul bir komisyon veya organizasyon ücreti alıyorsa, alınan bu ücret faiz değildir. Uygulaması bu şekilde olan bir firmadan da ev alınabilir.

Cevap 3:

Tellallık, simsarlık ya da komisyonculuk denilen hukuk kurumu; bir muamelede veya bir satış akdinde aracı olan kişinin yaptığı iştir. Bu işi yapana dellal (Türkçede tellal diye telaffuz edilir), yaptığı işe dellallık (delil olma, yol gösterme) ve yapılan bu iş için alınan ücrete de dellaliye denilir.

Bir malın veya hizmetin satımında aracı olunması karşılığında alıcı veya satıcıdan yahut her ikisinden aralarında tespit edilen oranda ücret (komisyon) alınması, tarafların aldatılması gibi İslam'ın yasakladığı bir durum söz konusu olmadıkça helaldir.

Buna göre emlakçıların yaptıkları iş karşılığında, mevzuatla belirlenen oranda komisyon almaları caizdir. Ancak kiracı-emlakçı veya müşteri-emlakçi sözleşmesinde alınan kaporanın, sözleşmenin bozulması veya işin tamamlanmaması halinde, iade edilmesi gerekir. Çünkü yapılan bu aracılık hizmeti bir hizmet akdi olup bu kişi işini yapıp başarabilmesi yani kiracının bu yeri tutması veya gayri menkulü satın alması halinde ücrete hak kazanacaktır.

Müteahhide ev yaptırmak ise, istisna' akdine girer. İstisna' akdi istihsanen meşru görülen bir akiddir.

İstisna' akdinde taraflar, işin başında yapılacak olan eşyanın tarif ve tavsifini yapıp (örneğin, yapılması planlanan evin aralarında ihtilaf çıkmayacak şekilde en ince ayrıntısına kadar özelliklerini belirleyip) malum hale getirmek mecburiyetindedirler.

Masnu'un (siparişi verilen malın, örneğin evin) bedeli peşin veya veresiye olarak ödenebilir. Masnu' (siparişi verilen mal, örneğin ev), tarif ve tavsiyeye uygun olarak imal edilmemişse/yapılmamışsa, mustasnı' (işi yaptıran, siparişi veren), onu kabul veya red hususunda muhayyerdir. İsterse kabul eder, isterse reddeder.

http://www.sorularlaislamiyet.com/article/12750/eminoto-veya-eminevim-gibi-organizasyonlara-dahil-olmak-caiz-midir-sistemden-cikinca-verdigimiz-taksitler-geri-verilmekle-beraber-organizasyon-ucreti-geri-odenmiyor-kurada-ilk-son-cikan-kisi-daireye-farkli-ucret-oduyor.html

tortumlu25
Daire Başkanı
25 Nisan 2012 18:55

Finans piyasasıyla hemhal olan bir ilahiyatçı olarak bazı kafaya takılanları cevaplandırayım, doğrusunu ALLAH bilir ama benim analizim çöyle...

Sistem temiz sistem , ama temzi işlerse...temiz işliyordu ama yavaş yavaş işi büyütmek adına karıştırmaya başladılar...

Temiz olan sistem bu arkadaşın örneği sadece katılım payı veriyor oda onun organizasyon hakkı diyelim...

((((((((20.000 TL'lik bir araba için 21.180 Tl ödeyeceğim toplamda. Grubumuz 25 kişilik ve ben en geç 13. ayda araba sahibi olacağım inşallah. Çekilişte nasipli olursam 12 aydan herhangi birinde de çıkabilir (1. ay 3. ay 6. ay diğerleri vs) Aylık 760 TL ödüyorum. 25*760=19.000 TL. 1000 TL de peşinat ödedim ilk başta. ))))))

Arkadaşın soruları:

1:yani 50. aydan sonra kirada oturan kalmıyor ama siz 100. aya kadar kira yardımı altında fazladan para ödemeye devam ediyosunuz neden diyor?

Evet 100 kişilik grupta en geç 100 ay da ev çıkmalı nasıl 50 ayda çıkıyor, nasıl mı kardeşim geriye kalan kısmını emin evim kendisi finanse ediyor ? neden mi 100 ayı kim bekleyecek der de müşteri kaçmasın diye en geçe 50 diyor vatandaşa cazip geliyor katılım arttıkça onlarda 5 bineri indiriyor o 5 bin liralar birikince emin evim havuza girip havuzun içine ediyor ve orada işi bayağı bulandırıyor...

2:

ben kendimce şöyle bi hesap yaptım:

eğer ilk ay bana ev çıkarsa 60000 liralık ev için 76000 lira ödüyorum

buradaki 16 binlik fark ödediğin kira amenna ama 120 binlik eve yazıldım 1. ayda çıkan evi aldı, bana ise 100. ay çıktı...

100 ay 8 yıl yapar

ilk çıkanın evi 8 yılda 300 milyar oldu, ben 100. ayda 120 bin lira ile ancak gecekondu alırım, o nedenle bu ayları indirmek için kendisi finasman kullanıyor emin evim...

5 bin lira hava parası ve ekstralarla aslında kredilerle kaf kafaya geliyor...

En temizi şu , emin evimin sistemi ni 5 arkadaşla kendin yapacan ekstra para ödemeyeceksin...

5 kişi 25 biner koyacak, 125 bine bir ev alacaklar, ev tapuda 5 kişi üzerine olacak, (güven belgede) o eve 1 i kiraya çıkacak 500 kira verecek yani herkesin aylık 100 lira geliri olacak...

Bu beş kişi ortak hesab açaçak, ayda 500 ödeyecek, birde 100 lira kira gelirinide katacak ve ayda böylece ortak hesaba 3 bin para katılacak...yılda 36 bin 3 yılda 118 bin oldu...bir ev daha 2. kişioraya kiraya geçince 200 lira aylık gelir kişi başı olacak...

3. evde 300 kira geliri 4 5 derken 120 aya herkes ev sahibi olmuş olur....

diyeceksiniz hocam o grubu nasıl bulacağız...120 ay kim bekleyecek vs. zaten 25 bin peşinata anca 120 ayda ev in olur...burada ise ilk yılda hisselide olsa evin oluyor...

Biz 5 deilde 2 öğretmen arkadaş yaptık, bakın yaptık diyorum...20 ben koydum 20 de o...40 bin oldu...137 bine bir ev aldık istanbul ümraniye merkezde krediye uygun...albarakaya gittik 97 bin fon desteği aldık ve evi aldık...tapu yarıya ikimizin üzerine, o bensiz ben onsuz satamam banda onada tapu verdiler...evin yarısı resmen benim...herşey resmi yani risk yok...60 ay vade ile 2.151 ödüyoruz...1076 ben 1076 o...o arkadaşı aldığımız eve geçirdik...600 tl kiraya 300 unu bana veriyor 300 kendine...yani net ödememiz..776 oldu ayda...97 binlirayı 60 ayda 132 bin olarak ödeyeceğiz...60 ayda ortalama 650 kira dersek 39 bin lira kira gelirimiz olacak...35 albarakaya fark ödeyeceğiz ama 39 bin lirayı kiradan kaznıyoruz yani oradan bile 4 bin kardayız...ödemelerimiz 7. ayına girdi...7. ay sonunda yan daire 160 a satıldı...bizimkiside ona baz alındığında 155 eder...7 ayda ev 18 bin pahalandı...60 ay sonra ataşehir ve metro gelince ne olacak göreceğiz...

ÇOK kişi beceremezsiniz dedi ama biz o kadar memnunuzki birlikten bereket doğdu...yoksa ikimizde öbür boyu kiraya boşuna para verecektik...,,

60 ay sonra ne olur ya ben ona yada o bana satar, yada ikmizde satmayız kirayı yeriz, yada başkasına satarız ikimiz ayrı ayrı ev alırız, herşey olur yani...

SİZDE DENEYİN DERİM...

EN KARLISI BU..

TEK sorun albakrak ALLAH biliyor halkbanksaı daha ucuz verirken biz albarakaya gittik faizsiz diye...faizsiz mi deil mi, günah varsa o günah katılım bankalarına cevaz veren, en radikal dahi, cübbelinin, bayındırın, karamanın üzerine gitsin...

cübbeli ve bayındırda tamam diyosa bize konuşma düşmez , ama bana göre de bi farkı yok...

en temizi zorda olsa o anlattığım ilk sistem yada kooparatif...

31 Mayıs 2012 11:54

emin evim mayıs ayında çekilişli sistemde kira yardımı oranlarında düşüş yapmış bu da 7000- 10000 üye için kar söz konusu . sisteme girmeyi düşünen arkadaşlara duyurulur. sorularınız olursa bildiğim ölçüde cevaplamaya çalışırım.

not: eminevim çalışanı değilim erzurumda öğretmenim. 2008 den beri sistemin içindeyim ve sistem hakkında bilgim var.

Toplam 54 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi