Editörler : supporters.
24 Temmuz 2022 21:28

Üniversite istifamı kabul etmezse ne yapabilirim?

Merhabalar. Bir kamu üniversitesinde doktor öğretim üyesi olarak görev yapıyorum. Geçtiğimiz ay başka bir kamu üniversitesinde açılan doktor öğretim üyesi kadrosuna başvurdum ve kabul edildim. Ancak, halen görev yaptığım üniversite muvafakat vermedi. Bu nedenle yaklaşık 3 hafta önce görev yaptığım birime istifa dilekçemi ilettim. Bildiğim kadarıyla dilekçemi verdiğim tarihten itibaren 30 gün içerisinde istifamın kabul edilmesi gerekiyor ancak internette farklı yorumlara da denk geldim. Bu nedenle sorum şu: Halen görev yaptığım üniversitenin istifamı kabul etmeme durumu olabilir mi? Eğer 30 gün içinde cevap verilmezse veya istifamın kabul edilmediği bildirilirse nasıl bir yol izlemem gerekiyor? Teşekkür ederim.

paradontologie
Aday Memur
24 Temmuz 2022 23:08

Hocam aynı durumdan muzdaribim. Güzel tevafuk olmuş. Cevapları sabırsızlıkla bekliyorum.

akademisyen 64
Müsteşar Yardımcısı
25 Temmuz 2022 00:45

İstifa süreci 657nin 94. Maddesinde düzenlenmiştir. 30 gün içinde istifanız kabul edilmediği takdirde ilişik kesebilirsiniz.

StMngr
Şube Müdürü
25 Temmuz 2022 01:42

Hocam öncelikle hayırlı olsun. Hukukçu arkadaşlarımız daha net cevap verebilirler muhakkak. Lakin bildiğim kadarı ile, eğer mecburi hizmet vb. gibi bağlayıcı bir durum yoksa, istifanızın kabul edilmeme gibi bir durumu olamaz. Zira istifa tek taraflı bir durumdur. Sadece, kanuni ihbar vb. gibi süreleri kullanarak ilişik kesmenizi geciktirebilir (belki). Ama dediğim gibi, konu teknik olduğu için hukukçu arkadaşlar daha doğru yorum yapacaktır mutlaka.

ciplak-vatandas-123
Aday Memur
25 Temmuz 2022 12:05

Cevaplarınız için teşekkür ederim sayın hocalarım. Herhangi bir zorunlu hizmetim veya beni bağlayan bir durum söz konusu değil. Bu nedenle, istifa dilekçemi verdiğim tarihi takip eden 30. günde ilişiğimi kesebilirim diye düşünüyorum. Peki bu süreçte beni kabul eden ve muvafakat talebinde bulunan üniversitenin kadroyu iptal etme vb bir durum söz konusu olabilir mi? Zira açıkta kalmaktan da epey çekiniyorum.

ciplak-vatandas-123
Aday Memur
26 Temmuz 2022 19:44

Merhaba Hocam. İyi denk gelmiş gerçekten de :) Umarım hepimiz için hayırlısı olur. Hocam, aynı durumda olduğumuz için son durumu sizinle de paylaşmak istedim.

İstifa dilekçemin ardından bana iletilen herhangi bir resmi yazı yok ancak görev yaptığım üniversitenin Personal Daire Başkanlığı'nda görevli arkadaşlardan muvafakatin kabul edilmediği gibi istifamın da kabul edilmeyeceği ve sürecin rektörlük tarafından mümkün olduğunca uzatılacağına dair şifai bilgiler aldım. Bu durum, işi yokuşa sürmekten başka üniversiteye ne kazandıracak bilemiyorum açıkçası.

Sürecin mümkün olan en kısa sürede tamamlanması için tanıdıklar vasısatıyla başka üniversitelerin Personel Daire Başkanlıkları'nda görevli arkadaşlara ulaşarak görüşlerini aldım. Buna göre, istifa dilekçemi verdiğim tarihi takip eden bir aylık sürenin tamamlanmasını beklemeden yeni bir dilekçe vermenin uygun olacağı sonucuna ulaştım.

Bu dilekçede 657'deki ilgili maddelere atıflar yaparak kısaca; (1) istifa dilekçemi takip eden bir ay boyunca aktif olarak görevime devam edeceğimi, (2) bu sürenin tamamlanmasının hemen ardından kabul aldığım üniversitede göreve başlayacağımı; (3) herhangi bir hak kaybına uğramamak ve yeni başlayacağım üniversitedeki işlerimin aksamaması adına maaş iadesi, SGK ilişik kesme, YÖKSİS kayıtlarından düşme vb. işlemlerin bir ayın sonunda tamamlanmış olmasını talep ettim.

Sizin de durumunuzu değerlendirerek bu doğrultuda bir dilekçe vermenizi tavsiye ediyorum. Bu süreçte birbirimizi haberdar edersek daha sağlıklı ilerleriz diye düşünüyorum. Tekrardan hayırlı olsun. Selamlar

paradontologie, 2 yıl önce
Hocam aynı durumdan muzdaribim. Güzel tevafuk olmuş. Cevapları sabırsızlıkla bekliyorum.

muhcamci
Daire Başkanı
26 Temmuz 2022 20:19

Benzer durum yaşayan arkadaşlarım oldu. Gideceği üniversite problem olmaz bekleriz güvencesi verince arkadaşta sizin gibi dilekçeyle bir kaç kez istifa için uğraşıyor ama evrak işleme alınmıyor. Sonrasında noter ile istifa ettiğini bildiriyor ama gene kale alınmıyor. Sonunda bölüm başkanıyla anlaşıyor ve bölüm başkanı 10 gün üst üste tutanak tutup işe gelmediğini bildiriyor. Normalde 10 gün üst üste işe gelmeyen memur istifa etmiş sayılır ama Rektörlük bunu da kale almıyor. Ardından tekrardan 10 gün üst üste tutanak tutuluyor ve toplamda 20 gün üst üste gelmeyince rektörlük istifa etmiş sayıyor. Benim uzaktan şahit olduğum durum bu. Bu 20 gün içinde okula gitmemek gerekiyor. Çünkü yıl içinde 20 gün işe gidilmezse bir daha kamuda görev alınamıyor. Rektörlükte tahminimce böyle bir şey yapmak istedi ama 20 gün üst üste işe gitmemek bu duruma düşürmüyor çünkü zaten ilk 10 gün gitmeyince istifa etmiş sayılıyorsun. Neyse sonuç olarak şuan arkadaş diğer üniversitede görev yapıyor.

ciplak-vatandas-123, 2 yıl önce

Merhaba Hocam. İyi denk gelmiş gerçekten de :) Umarım hepimiz için hayırlısı olur. Hocam, aynı durumda olduğumuz için son durumu sizinle de paylaşmak istedim.

İstifa dilekçemin ardından bana iletilen herhangi bir resmi yazı yok ancak görev yaptığım üniversitenin Personal Daire Başkanlığı'nda görevli arkadaşlardan muvafakatin kabul edilmediği gibi istifamın da kabul edilmeyeceği ve sürecin rektörlük tarafından mümkün olduğunca uzatılacağına dair şifai bilgiler aldım. Bu durum, işi yokuşa sürmekten başka üniversiteye ne kazandıracak bilemiyorum açıkçası.

Sürecin mümkün olan en kısa sürede tamamlanması için tanıdıklar vasısatıyla başka üniversitelerin Personel Daire Başkanlıkları'nda görevli arkadaşlara ulaşarak görüşlerini aldım. Buna göre, istifa dilekçemi verdiğim tarihi takip eden bir aylık sürenin tamamlanmasını beklemeden yeni bir dilekçe vermenin uygun olacağı sonucuna ulaştım.

Bu dilekçede 657'deki ilgili maddelere atıflar yaparak kısaca; (1) istifa dilekçemi takip eden bir ay boyunca aktif olarak görevime devam edeceğimi, (2) bu sürenin tamamlanmasının hemen ardından kabul aldığım üniversitede göreve başlayacağımı; (3) herhangi bir hak kaybına uğramamak ve yeni başlayacağım üniversitedeki işlerimin aksamaması adına maaş iadesi, SGK ilişik kesme, YÖKSİS kayıtlarından düşme vb. işlemlerin bir ayın sonunda tamamlanmış olmasını talep ettim.

Sizin de durumunuzu değerlendirerek bu doğrultuda bir dilekçe vermenizi tavsiye ediyorum. Bu süreçte birbirimizi haberdar edersek daha sağlıklı ilerleriz diye düşünüyorum. Tekrardan hayırlı olsun. Selamlar

ciplak-vatandas-123
Aday Memur
26 Temmuz 2022 21:26

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim hocam. Umarım böyle bir süreçle karşılaşmak durumunda kalmayız. Süreci bu şekilde uzatmanın üniversiteye ne gibi bir faydası oluyor ki bunu yapıyorlar anlamış da değilim açıkçası.

muhcamci, 2 yıl önce

Benzer durum yaşayan arkadaşlarım oldu. Gideceği üniversite problem olmaz bekleriz güvencesi verince arkadaşta sizin gibi dilekçeyle bir kaç kez istifa için uğraşıyor ama evrak işleme alınmıyor. Sonrasında noter ile istifa ettiğini bildiriyor ama gene kale alınmıyor. Sonunda bölüm başkanıyla anlaşıyor ve bölüm başkanı 10 gün üst üste tutanak tutup işe gelmediğini bildiriyor. Normalde 10 gün üst üste işe gelmeyen memur istifa etmiş sayılır ama Rektörlük bunu da kale almıyor. Ardından tekrardan 10 gün üst üste tutanak tutuluyor ve toplamda 20 gün üst üste gelmeyince rektörlük istifa etmiş sayıyor. Benim uzaktan şahit olduğum durum bu. Bu 20 gün içinde okula gitmemek gerekiyor. Çünkü yıl içinde 20 gün işe gidilmezse bir daha kamuda görev alınamıyor. Rektörlükte tahminimce böyle bir şey yapmak istedi ama 20 gün üst üste işe gitmemek bu duruma düşürmüyor çünkü zaten ilk 10 gün gitmeyince istifa etmiş sayılıyorsun. Neyse sonuç olarak şuan arkadaş diğer üniversitede görev yapıyor.

28 Temmuz 2022 01:49

istifanızın onaylanmasına salık verilebilmesi için mazeretiniz ve nasıl kabul gördüğünüz önemli.

yökhukuk
Genel Müdür
03 Ağustos 2022 21:31

Akademik kadro ile ilgili hukuki soru ve sorunlarınızı paylaşarak uzman hukukçulardan doğru cevaplar almak ve çözüme ulaşmak isterseniz aşağıda linkini bıraktığım sayfaya bekliyorum.

https://forum.memurlar.net/konu/2501118/

Yükseköğretim (YÖK,ÜAK,ÖSYM ve Vakıf-Devlet Üniversiteleri) İşlemleri Hukuki Paylaşım Platformu

Öğrenci işlemleri, Akademik kadro işlemleri, Doçentlik işlemleri, Denklik işlemleri, Disiplin ve ceza işlemleri, Etik ihlal işlemleri başta olmak üzere yükseköğretim alanındaki işlemler çok sayıda mağdur üreten hukuka aykırılıkları içinde barındırıyor. Özensiz ve ben yaptım oldu mantığıyla hazırlanmış keyfi uygulamaya açık ayrıntılı mevzuat, mantık ve istikrardan yoksun idari(YÖK, ÜAK, ÖSYM, Vakıf-Devlet Üniversitesi) kararlar ve gecikmeli olarak eksik incelemeye dayalı verilmiş yargı kararları dikkate alındığında mağdur kitlenin çokluğu hiç de şaşırtıcı değil. Gerçekleştirilen yanlış uygulamalar ve doğru bilinen yanlışlar nedeniyle mağdur olan paydaşların sorunlarına çözüm üretmek üzere uzman hukukçuların katkı sağlayacağı bir platforma ihtiyaç her geçen gün artıyor. Kayıtlı üye sayısı ve ulaştığı hedef kitle itibariyle bu ihtiyacın giderileceği en uygun mecranın Memurlar.Net Forum sayfası olduğu tartışmasız. Bu platformun yükseköğretim alanındaki sorunların doğru aktarıldığı ve en doğru çözümlerin üretildiği bir zemin olması beklentisiyle yükseköğretime dair dertli olan tüm paydaşlar davetlidir

Akademisyen0101
Aday Memur
03 Ağustos 2022 21:34

Noterden istifanızi gönderin hocam. Sonrada gidip ilişik kesin.

ciplak-vatandas-123
Aday Memur
09 Ağustos 2022 16:55

Merhabalar. Süreç tamamlandığı için aynı durumda olabilecek diğer arkadaşlar için son durumu buradan paylaşmak istedim. İstifa dilekçemin üzerinden bir ay geçtikten sonra çalıştığım birime ayrılmak istediğimi bildiren bir dilekçe daha verip ilişiğimi kestim. Sonrasında ise birkaç evrak ile yeni üniversiteme gidip göreve başladım. Darısı diğer arkadaşların başına... İlginiz ve yardımlarınız için tüm arkadaşlara ayrı ayrı teşekkür ederim.

akademisyen 64
Müsteşar Yardımcısı
10 Ağustos 2022 10:03

Devlet memurunun istifası bir haktır. Olağaüstü Hal gibi durumlar harici kimse istediği yerde çalıştırılamaz.

Keşke zorluk yaşatmayıp hemen kabul etseler de 30 gün kayıp yaşamasa insanlar.

Bu arada istifayı noterden göndermekle evrak kayıt numarası almak aynı şeydir. Boşa noter parası vermeye gerek yok. Evrak kayıt numarasıyla vermiş olduğunuz istifa dilekçesinin takibini yapabilirsiniz.

ciplak-vatandas-123, 2 yıl önce

Merhabalar. Süreç tamamlandığı için aynı durumda olabilecek diğer arkadaşlar için son durumu buradan paylaşmak istedim. İstifa dilekçemin üzerinden bir ay geçtikten sonra çalıştığım birime ayrılmak istediğimi bildiren bir dilekçe daha verip ilişiğimi kestim. Sonrasında ise birkaç evrak ile yeni üniversiteme gidip göreve başladım. Darısı diğer arkadaşların başına... İlginiz ve yardımlarınız için tüm arkadaşlara ayrı ayrı teşekkür ederim.

yökhukuk
Genel Müdür
12 Ağustos 2022 22:46

30 günlük sürenin dolmasını beklemeden diğer üniversitede atama işlemlerini başlatmak mümkün müdür? Yani bugün üniversiteme dilekçe verip yarın diğer üniversitede atama işlemini yaptırıp göreve başlayabilir miyim? Bu durumda mevzuatta öngörülen ne tür yaptırımlar var?

akademisyen 64, 2 yıl önce

Devlet memurunun istifası bir haktır. Olağaüstü Hal gibi durumlar harici kimse istediği yerde çalıştırılamaz.

Keşke zorluk yaşatmayıp hemen kabul etseler de 30 gün kayıp yaşamasa insanlar.

Bu arada istifayı noterden göndermekle evrak kayıt numarası almak aynı şeydir. Boşa noter parası vermeye gerek yok. Evrak kayıt numarasıyla vermiş olduğunuz istifa dilekçesinin takibini yapabilirsiniz.

akademisyen 64
Müsteşar Yardımcısı
13 Ağustos 2022 00:38

Avukatların sitelerinde 30 gün cevap süresi beklendikten sonra ilişik kesilebileceği görüşü var. 657nin 95. Maddesine göre.

Eminim aksi bir görüş bildireceksiniz. Soru şeklinde sormak yerine, forumun diğer sakinleri gibi kendi görüşünüzü doğrudan yazsanız olmuyor mu? Sonuçta hukuk eğitimi almıyoruz burada. Herkes bildiği ve dilinin döndüğünce sohbet havasında birşeyler yazıyor.

yökhukuk, 2 yıl önce

30 günlük sürenin dolmasını beklemeden diğer üniversitede atama işlemlerini başlatmak mümkün müdür? Yani bugün üniversiteme dilekçe verip yarın diğer üniversitede atama işlemini yaptırıp göreve başlayabilir miyim? Bu durumda mevzuatta öngörülen ne tür yaptırımlar var?

Toplam 14 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi