Editörler : Lanet
02 Ocak 2019 00:01

Romanların çarpıcı son sözleri

Belki insanı kitaba çeken ilk cümlesidir, ama son cümlesinin daha merak uyandırıcı olduğu da aşikardır. Yazarın kitaba ve okuruna veda cümlelerini hep hüzünlü hissetmişimdir. Son cümleyi okuyup gerisini hayal gücüne bırakmak var bir de. Hiç bir roman son cümleyle bitmez çünkü. Hayatta öyle.

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Sakın kimseye bir şey anlatmayın; herkesi özlemeye başlıyorsunuz sonra.

J.D.Salinger'in Çavdar Tarlasında Çocukları'ndan.

Holden'in ergenliğine inen kitapta yetişkinlik ve yaşlılık dönemleri ne alemde geçti acaba, yine hayatına ağzı bozuk savruk devam etme ihtimali fazla lakin aynı uçuklukları yaptı mı meçhul.

Akbar2
Memur
03 Ocak 2019 23:52

Dışarıdaki hayvanlar, bir domuzdan bir insana, bir insandan bir domuza, gene bir domuzdan tekrar bir insana baktılar. Fakat hangisinin domuz hangisinin insan olduğunu bilmek imkanı kalmamıştı.

George Orwell'in o ünlü, mutlaka okunması gereken eseri Hayvan Çiftiği'nden vurucu, sarsıcı, ironik son sözleri.

sabah melikesi
Başbakan Müsteşarı
04 Ocak 2019 12:02

Ölümlü dünya şen şakrak dönüyor.

Oysa insan hayatı tek ömre sığmaz.

Ve hiçbir şey güzel bitmez.

sayfa:424

İletişim y.

Korkma Ben Varım, Murat MENTEŞ

Akbar2
Memur
12 Ocak 2019 01:51

Murat Menteş hiç okumadım ama Edebiyat dünyasından, dergilerden, makalelerden takip ettiğim kadarıyla donanımlı, hicive önem veren zeki biri.

Afilli filintalar adlı takip ettiğim bir sitede yazıları vardı bir grup yazarla birlikte.

Yeni kalemleri desteklemek gerek.

Eklentiniz için teşekkür ederim.

sabah melikesi, 5 yıl önce

Ölümlü dünya şen şakrak dönüyor.

Oysa insan hayatı tek ömre sığmaz.

Ve hiçbir şey güzel bitmez.

sayfa:424

İletişim y.

Korkma Ben Varım, Murat MENTEŞ

Akbar2
Memur
12 Ocak 2019 01:58

Neden dua ettiğimi hala akılcı bir şekilde açıklayamıyorum. Dua etmeye devam edeceğim. Ama başıma ne gelirse gelsin artık hayatımın her dakikası anlamlı olacak . Eskiden anlamsız olan hayatım ona verebildiğim iyilikle anlam kazanacak.

Ünlü eser Tolstoy'un Anna Karenina'sından.

Akbar2
Memur
15 Şubat 2019 15:39

Ölülerin hayaletleri Meliha'ya döndüler ve sordular:

-Meliha! Yaşamak istiyor musun hala?

Genç kadın, kesik bir hıçkırıkla cevap verdi:

-Hayır!

Dirilerin hayaletleri de aynı cevabı tekrar ettirmek için Meliha'ya döndüler ve sordular:

-Meliha! Yaşamak istiyor musun hala?

Meliha kesik bir kahkaha ile cevap verdi:

-Evet!

Peyami Safa , "Bir Akşamdı" romanı.

maskov87
Başbakan Müsteşarı
19 Şubat 2019 09:25

kozet ağlıyordu, çünkü jal valjan ölmüştü.

07 Mart 2019 00:41

George Orwel - 1984:

"insan, ardında tek bir iz bile, bir kağıt parçasına karalanmış tek bir adsız sözcük bile bırakamadıktan sonra, geleceğe nasıl seslenebilirdi?"

07 Mart 2019 00:43

Memurlar.net'tin altyapısı bazı karakterleri tanımıyor. :) Tırnak işaretleri soru işaretine dönüşmüş.

diminished chord, 5 yıl önce

George Orwel - 1984:

"insan, ardında tek bir iz bile, bir kağıt parçasına karalanmış tek bir adsız sözcük bile bırakamadıktan sonra, geleceğe nasıl seslenebilirdi?"

Akbar2
Memur
13 Mart 2019 17:51

Zamanının Stalin Rusya'sı ve Nazi Almanya'sı gözetilerek yazılan müthiş ve bir o kadar ürkütücü distopik eserdir.

diminished chord, 5 yıl önce

George Orwel - 1984:

Akbar2
Memur
27 Nisan 2019 13:09

Sonra Hüsnü Bey'e dönüp:

"Azizim," dedi; "lütfen bana bir gün bu çocuğun medfun olduğu yeri gösteriniz, ona bir muhteşem mezar yaptıralım."

Ve gözünün ucu ile Seniha'ya baktı; bu civanımerdane fikrinin genç kız üzerinde yapacağı tesiri görmek istedi.

Fakat, Seniha sadece güzel ve süslüydü.

Kiralık Konak - Y.K.Karaosmanoğlu

Akbar2
Memur
27 Nisan 2019 18:52

Beraber, hep beraber, yaşarken ve ölürken.

Aşk-ı Memnu - Halid Ziya

Akbar2
Memur
08 Mayıs 2019 23:41

"Bırak şimdi bunları. Hemen eve gidelim de bugün konuştuklarımızı, unutmadan bir tarafa yazalım."

Bir Bilim Adamının Romanı, Oğuz ATAY

Akbar2
Memur
08 Mayıs 2019 23:49

Hala içinde bir yerlerde bir yarası vardı acıyan, ama hafif bir acıydı bu. Bir kesiğin tamamıyla iyileşmeden önce neden olduğu yanma hissine benzer bir acı.

Korku - Stefan Zweig

Akbar2
Memur
13 Mayıs 2019 15:29

Hiçbir yolun ucunda, kimse Bayram'ı beklemiyor.

Ankara 1975-76

Fikrimin İnce Gülü

A.A.

Akbar2
Memur
11 Haziran 2019 09:48

"Yorgun argın fırçasını bırakarak, evet, diye düşündü, gördüm sonunda."

Wirginia Wolf - Deniz Feneri

Eki n
Kapalı
14 Ağustos 2019 23:54

"Sonunda kaç yaşında olduklarının bir önemi kalmadı, kız olmalarının da , önemli olan onları sevmiş olmamizdı ve onlar, ağaç evimizden onlara seslendiğimizi duymadılar ve hala duymuyorlar, seyrelmiş saçlqrımız ve yağlanmış göbeklerimizle yine çağırıyoruz onları, hep yalnız kalmak için gittikleri, intiharın yalnızlığıyla baş başa kalmak için girdikleri odalarından çıksınlar diye. Ama bu yalnızlık ölümden bile derin ve biz onları yeniden bir araya getirebilecek parçaları asla bulamayacağız. " Bakir İntiharlar/ Jeffrey Eugenides

Akbar2
Memur
06 Eylül 2019 18:54

Herkes bilsin çok mutlu bir hayat yaşadım.

Masumiyet Müzesi.

Akbar2
Memur
06 Eylül 2019 18:58

Çünkü her taraf karanlıktı. Zaten görülen ve görülmeyen bütün düşler , bu karanlığın ta kendisi değil miydi?

Puslu Kıtalar Atlası

Akbar2
Memur
06 Eylül 2019 19:01

Ama bizim hikayemiz burada bitiyor.

Suç ve Ceza

Akbar2
Memur
06 Eylül 2019 19:04

Telefonumun ses alma tuşuna bastım, çocuğunu emziren öteki Meleknaz'ın yanına çömeldim, sorularıma başladım.

Huzursuzluk - LİVANELİ

Toplam 30 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi