Editörler : F16 Gökçen
22 Mart 2013 10:27

Hipersomnia narkolepsi hastasıyım uyumaktan işe gidemiyorum

Arkadaşlar ben 29 yaşında bi gencim memurum yaşım da öyle fazla değil ama bu yaşta ruh yaşım 60 ların üzerinde görenler liseye mi gidiyorsun diyecek kadar da genç bi fizik yapısına sahibim uyumaktan galiba.:)

Yaklaşık bir senedir uyumaktan bıktım 8 saatlik mesaide uyumamak için kendimi zor tutuyorum 5 ten sonra devamlı uyku modundayım. Hatta dün şöyle bişiy başıma geldi sabah izinliydim gece 3 gibi uyandım sabah olsa da bi uyusam güzelce dedim. Var mı böyle bişiy ya sağlıklı bir insan sabah olsa da uyusam der mi.

Bu da iş dışında sosyal faaliyetlerimi sıfıra indiriyor malum iş dışında uyumakla meşgulüm.Uyku testleri yaptırdım gitmediğim doktor kalmadı bi çaresini bulamadım.

Doktor uyarıcı amfetamin grubu ilaç verdi faydası olmadı, modafinil etken maddeli ilaç verdi faydası olmadı tıpta çaresi yok galiba benim durumumun.

Çay kahve akla ne gelirse bir yıldır hepsini denedim tomografi çektirdim normal kan değerlerim normal hatta kanım fazla 18,3 civarı. Kan var açılırsın dediler geçen sene kan da verdim. Kurşun döktürdüm:) Akla hayale gelmeyecek otlar çiçekler ginsengler panaxlar :) hiç biri fayda etmedi. Artık sadece 8 saat mesaiyi tamamlayıp uyku moduna geçiyorum.

Benim durumumda arkadaş var mı aranızda siz hangi ilaçları kullanıyorsunuz etken maddesini yazabilirsiniz isterseniz.

Psikiyatriye de gittim normalsin dedi normalim galiba. Gerçi doktor bana biraz anormal geldi o mu normaldi ben mi bilemedim.

Her işin başı sağlık dostlar. Uyumaktan evlenemeyecem bile bu gidişle:) Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim kardeşlerim.

damatdamat
Daire Başkanı
25 Mart 2013 10:07

Hiç mi yok aynı dertten muzdarip arkadaş

damatdamat
Daire Başkanı
26 Mart 2013 10:15

Allah allah bu illet bi bende mi varmış ne kadar vahim bir durum

27 Mart 2013 10:05

ben de hipersomnia hastasıyım sevgili arkadaşım. uyku tam bastırmadan kısa aralıklarla uyuyorum, ben

27 Mart 2013 10:09

modiodalın yanısıra ritalin kullanıyorum

damatdamat
Daire Başkanı
28 Mart 2013 08:36

ikisi de fayda etmedi bana hatta ritalin daha çok uykumu getirdi modiodal ilk zaman fayda etti gibiydi bir ay sonra onun da faydası bitti. Çalışıyor musun günlük işlerini nasil devam ettiriyorsun. Ben de aynı gün içinde ani gelen bir uyku atağı oluyor on beş dakika kafamı bi yere koymazsam o gün akşama kadar gözüm yerde oluyor böyle bir illet işte

damatdamat
Daire Başkanı
14 Mayıs 2013 12:43

güncel

osmanlı12
Aday Memur
04 Haziran 2013 23:33

Bende narkolepsi hastasıyım. İlaç kullanmıyorum çünki verdikleri ilaçlar kullanırken belki kendinizi daha iyi hissediyorsunuz fakat bırakmak istediğinizde çok daha hasta oluyorsunuz. Başlaması kolay bırakması zor. Hayatı hastalık ile yaşamasını öğreniyorum. Genelde moraliniz bozuk oluyorsunuz çünkü kötü rüyalar uykunu alamama hissi adamı yiyip bitiriyor. Ama yapacak birşey yok. Kendimi çok kötü hissedersem veya birgün önce çok kötü rüyalar görmüş isem genelde biraz alkol alarak yatıyorum. Çözüm olmadığını biliyorum ama o günlük biraz rahatlıyorum. Sürekli hasta değilmişim gibi davranıyorum. Çalışmaya devam ediyorum. 1-4'üncü derecesine düşmeme 2 yıl kaldı 2 yıl daha çalışarak malülen emekli olmayı düşünüyorum. Bu hastalığı bana 2006 yılında askeri hastanede aşı yapıldı ve bir hafta sonra yakalandığımı biliyorum ama yapacak birşey yok. Başka sormak istedikleriniz var ise ben cevaplamaya hazırım. Geçmiş olsun

damatdamat
Daire Başkanı
06 Haziran 2013 08:50

arkadaşım hangi ilaçları kullanıyorsun özelden yazabilir misin geçen straterra diye bir ilaç aldım 195 tl devlet ödemiyor bir ümit bi çare diye paraya kıyıp aldım bir tane içtim hiç bir faydası olmadı aksine ters etki yaptı. Atomoksetin mi ne etken maddesi. Bünyeden bünyeye farklılık gösteriyormuş isteyen olursa devlet ödemiyor normal reçeteli bir ilaç yarı fiyatına satıyım bir tane içtim:) gitti 200 tl boşuna:) Sen hangi ilaçları kullanıyorsun arkadaşım özelden yazar mısın zahmet olmazsa gerçi kullanmadığım ilaç kalmadı bi çare bulamadım ama belki kullanmadığım vardır bir tane. Ben de memurum şu an işe geldim saat 10 a doğru ilk uyku atağı gelir öğleden sonra tekrar gelir gelir de gelir müdür amir de sana tembelsin der bir türlü derdini anlatamazsın bu uyku değil ölüm uykusu gibi bişiy diyemezsin anlamazlar:)

osmanlı12
Aday Memur
10 Haziran 2013 21:37

Size söylediğim gibi ben şu anda ilaç kullanmıyorum. Fakat doktor bana modiodal ve amfetamin (tam ismini hatırlamıyorum yatarken içmek için) başka ilaç kullanmadım. bence sen de kullanıp kendine yazık etme. İlaçsız hastalığı yaşamaya çalış. Moralini yüksek tutmak zorundasın. Uyku nöbetlerinin hafif olanları sade nescafe ile atlatabilirsin atlatamayacağını anladığında 10 dk. uyu ve rahatla ama bu uyuduğun süre uzadıkça huzursuzluğun artar o yüzden yattığında ne yap et hemen uyanmaya çalış. Daha mutlu olursun. Sabahları işe her geç gittiğinde daha mutsuz ve sinirli olacaksın. O yüzden 23-24 arası yat ve kendini şartla sabah kalk. Kendini rahatlatacak birşey bul. Ne gibi diyeceksin; Namaz olabilir olmadı mı? Yatarken uyumak istemediğin falan olduğunda 2 bira içebilirsin. Yani kendini ilaç haricinde ruhsal olarak rahatlatacak birşey bulmalısın. İstersen numaranı yazarsın daha sonra tekrar konuşuruz. Kendine iyi bak güçlü olmaya çalış.

Emin ol ben de çok çaba harcıyorum ama ilaçsız yaşayabileceğimi öğrendim.

damatdamat
Daire Başkanı
11 Haziran 2013 09:37

ah gardaşıımmm hepsini denedim çantaya dolu ilaç var hangisi fayda ederse artık. Taaa 2004 yılında özel bir şirkette çalışırken işin başında uyuyor demesinleri diye balkonda 15 dakika 15 dakika uyur uyur gelirdim taaa o zamanlar vardı bende bu illet. Bi de çaresi yokmuş. Şu anda uyku bastırdı mesela ben nerde uyuyum on beş dakika sonra salla başı al maaşı derler. Hafta sonları bile bir yerde diyelim oturuyorum arkadaşlarla bir uyku bastırıyor bir uyku bastırıyor anlatılacak gibi değil. Eğer tek başıma isem en uzak dolmuş nerenin ona biniyorum uyuyup tekrar geri geliyorum. Parkta yatsan uyusan şarapçı sanacaklar. Yaz ayında yine iyi uykun geldin mi millet çimlerde keyfinden yatıyor onların arasına karışıp vurup kafayı yatıyorum. Ramazan ayında aynı şekilde:9 Ninem vardı yanacak yerlerim çok da yanamadım derdi aynen benimki de o misal:) Yanacak yerlerim çok da yanamadım. :)

damatdamat
Daire Başkanı
14 Haziran 2013 09:04

mesajım geldi mi gardaş

damatdamat
Daire Başkanı
14 Haziran 2013 09:08

benim uyumamam lazım bira içsem uyumaz mıyım eğer uyumazsam fıçıyla bira içiyim artık nescafe türk kahvesi çay içmekten içim karardı bütün taktikleri denedim gitmediğim doktor kalmadı ritalin de kullandım modiodal da modiwake de straterra da sayamadığım onlarca ilaç imkanı yok fayda etmedi sanırsın ölüm uykusu.

candela
Yasaklı
15 Haziran 2013 15:38

uykucuu yalnız değilsin:)

mürtap80
Kapalı
15 Haziran 2013 15:54

Allah yardımcınız olsun valla baştan sona okudum..

umarım bir çaresini bulursunuz...

serapderin
Aday Memur
27 Haziran 2013 18:56

Merhaba arkadaşlar sırf buna cevap vermek için üye oldum çünkü bende bu hastalığı uzun zamandır çekiyordum narkolepsi -katalepsi ydi benimki ve B vitamininin sinir sistemindeki olumlu sonuçlarını duymuştum ve bende hergün maya yemeye başladım kahvaltıdan sonra bir kaşık.bir kaç gün sonra bu sersemlemiş halimden eser kalmadı ve o günden bu yana çok şükür ki rahatım ,arada bazen 3-5 gün ara verdiğim oluyor ama ben yine de hemen kullanmaya başlıyorum .yaş veya kuru faretmez içinde bolca b vitamini folık asıt ve proteın var.bir çok şeye faydalı ..şiddetle tavsıye ederım .bir hafta boyunca kullandıgınızda gectıgıne şahıt olabılırsınız.İnşallah sizlere de benim kafar yararlı olur.http://kozmikbakim.blogspot.com/2012/09/bakn-su-mayann-yaptklarna.html hepinize şifa dilerim..

damatdamat
Daire Başkanı
28 Haziran 2013 07:58

bacım ne dion sen böyle bişiy vardı da niye daha önce söylemedin:) evde ekmek yapacak maya bırakmam hepsini yerim. Bir yıl boyunca b vitamini benexol kullandım ben seninki acaba b vitamini eksikliğinden kaynaklı olmasın kim söyledi sana narkolepsi katalepsi diye. Yani halsizlik uyuşukluk kansızlıktan ya da b vitamini folik asit eksikliğinden olabilir ama benim yüksek bile çıkıyor b vitamini. Yaş maya mı yiyim evde ekmek pişirmiyorlar artık nerden buldun mayayı. Marketten alıp ısıra ısıra yiyor musun fayda etsin çiğ tavuk bile yerim:)

mürtap80
Kapalı
29 Haziran 2013 11:42

bi dene bakalım ne olacak aaa inşAllah iyi gelir

damatdamat, 11 yıl önce

bacım ne dion sen böyle bişiy vardı da niye daha önce söylemedin:) evde ekmek yapacak maya bırakmam hepsini yerim. Bir yıl boyunca b vitamini benexol kullandım ben seninki acaba b vitamini eksikliğinden kaynaklı olmasın kim söyledi sana narkolepsi katalepsi diye. Yani halsizlik uyuşukluk kansızlıktan ya da b vitamini folik asit eksikliğinden olabilir ama benim yüksek bile çıkıyor b vitamini. Yaş maya mı yiyim evde ekmek pişirmiyorlar artık nerden buldun mayayı. Marketten alıp ısıra ısıra yiyor musun fayda etsin çiğ tavuk bile yerim:)

damatdamat
Daire Başkanı
02 Temmuz 2013 09:18

serapderin

dün gittim bira mayası aldım o ne öyle bacım köpek bişiyi gibi öööööö kusacam şimdi aklıma geldikçe nasil yiyorsun sen onu hiç bi faydası da olmadı :)

mürtap80
Kapalı
02 Temmuz 2013 21:08

bira mayasıyla ekmek mayası aynı şeymi acaba bide ekmek mayasını dene?

damatdamat, 11 yıl önce

serapderin

dün gittim bira mayası aldım o ne öyle bacım köpek bişiyi gibi öööööö kusacam şimdi aklıma geldikçe nasil yiyorsun sen onu hiç bi faydası da olmadı :)

damatdamat
Daire Başkanı
26 Temmuz 2013 08:29

bana maya demeyin kusacam bak.

Toplam 31 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi