Editörler : cihan27E.Kayı Han

aenema13
Memur
04 Ekim 2022 16:23

Kardeş be cidden benim yazdıklarım senin gözünden nasıl görünüyor çok merak etmeye başladım, o gözlerden dünyaya beş dakika bakabilmek isterdim anlayamıyorum seni.

Söylediklerinin hepsi doğru, alım gücümüz düştü maaşımıza zam yapılmıyor sözde bir enflasyon oranı ortaya atıp onun kadar güncelleme yapılıyor. Ben ilk mesajımda dedimki şu asgari ücretliyi bi salın artık bizim aldığımız oranda onlar da enflasyon güncellemesi alsınlar maaşlarına, onlar zam alıyor diye enflasyon olmuyor, enflasyon var diye onların da maaşı güncelleniyor. Bırakın başkasını kendi alım gücünüzle ilgilenin diyorum. Şu yazdığını bana cevap olarak yazıyorsun mesela arasındaki bağlantıyı bir kurar mısın bana ?

Her cevap yazan için geçerli bu. Tüm maaşların alım gücü düştü memur da asgari ücretli de hepsine sözde enflasyon oranından çok daha fazla iyileştirme yapılması lazım diyorum Allahaşkına bana yazdığınız cevaplar bu söylediğime ne gibi bir cevap olabilir?

Vedelii, 2 yıl önce

Kafa pırıl pırıl. Şöyle yazayım ben asgari ücret falan bilmem. İlk memur olduğum zaman ortalama maaşım misal 700 dolardı. Nihayetinde tüm ürünlere dolar bazlı zam geliyor. Şuan maaşım misal 700 dolardan az. Yani ben hiç zam almamışım alım gücüm de epey düşmüş. Haliyle varolan borçlarım dahada arttı.

Diline dolamışsın bir asgari ücret lafını. Sanki asgari ücretlinin maaşını biz veriyoruz. Sitem edeceksen git asgari ücretlinin maaşını veren iş verenlere sitem et.

Açım gücümüz düştü diyorum anlıyor musun? Yumurtanın kolisi bimde 65 tl oldu.

Uyanın artık.

aenema13
Memur
04 Ekim 2022 16:25

Asgari ücret maaşı artmasın enflasyon artıyor diyen adama yazmışım ben asgari ücret de artsın ne alakası var enflasyon var diye onlara da güncelleme yapılıyor demişim. Bırak asgari ücreti diyen benim sen bana neyine saldırıyorsun bi düşünsene ne amaçla ne düşünerek yazıyorsun mesela bana neyin cevabını veriyorsun? Bi mantığını kur kendi içinde sonra bana anlat tamam diyecem haklısın :)

BakalimBilelim, 2 yıl önce

Arkadaş git elini yüzünü soğuk suyla yıka Allah aşkına. Asgari ücretle ilgilenen ben değil sensin, gelmişsin memur sitesinde asgari ücretlileri acıyın diyorsun bir nevi.

04 Ekim 2022 16:26

Asgari ücretin 8 bin olması bekleniyor. Buna karşılık olarak hatrı sayılır bir rakam olur diye düşünüyorum.

Mrtmrt4
Memur
04 Ekim 2022 21:13

Bunlar şimdiye kadar hattı sayilir ne yapmış ki şimdi böyle bir beklentiniz var ? Yıllar %3-5 ile geçti. Hak ettigimiz enflasyon farkları bile düşük gösterildi yoksa şimdi en düşük memur maaşı 15 bin liraydı.
DevletEbedMüddet, 2 yıl önce
Asgari ücretin 8 bin olması bekleniyor. Buna karşılık olarak hatrı sayılır bir rakam olur diye düşünüyorum.

Vedelii
Şef
04 Ekim 2022 21:15

Kusura bakma yanlış anlamışım sizi. Aynı fikirdeymişiz.

aenema13, 2 yıl önce

Kardeş be cidden benim yazdıklarım senin gözünden nasıl görünüyor çok merak etmeye başladım, o gözlerden dünyaya beş dakika bakabilmek isterdim anlayamıyorum seni.

Söylediklerinin hepsi doğru, alım gücümüz düştü maaşımıza zam yapılmıyor sözde bir enflasyon oranı ortaya atıp onun kadar güncelleme yapılıyor. Ben ilk mesajımda dedimki şu asgari ücretliyi bi salın artık bizim aldığımız oranda onlar da enflasyon güncellemesi alsınlar maaşlarına, onlar zam alıyor diye enflasyon olmuyor, enflasyon var diye onların da maaşı güncelleniyor. Bırakın başkasını kendi alım gücünüzle ilgilenin diyorum. Şu yazdığını bana cevap olarak yazıyorsun mesela arasındaki bağlantıyı bir kurar mısın bana ?

Her cevap yazan için geçerli bu. Tüm maaşların alım gücü düştü memur da asgari ücretli de hepsine sözde enflasyon oranından çok daha fazla iyileştirme yapılması lazım diyorum Allahaşkına bana yazdığınız cevaplar bu söylediğime ne gibi bir cevap olabilir?

Miralay1071
Aday Memur
04 Ekim 2022 21:19

Yilllaaar önce 657yi değiştirmeyi denediler olmadı, eğer olsaydı zam oranlarıyla oynamadan memur sayısını azaltıp işi cozeceklerdi fakat degistiremediler. Çözümü maaşı düşük tutup cazibesini azaltmaya gitmekte buldular ve bence başarılı da oldular. Eğer bu seçimi memurlara rağmen (%80i oy vermez bence) kazanirlarsa seyreyle gümbürtüyü. Şuan ülkedeki hiper enflasyondan dolayı vatandaş iş güç bulamıyor işkur üzerinden devlete kapağı atayım diye uğraşıyor ama işler düzelsin kesinlikle kimse memur olmak için uğraşmayacak, çocuk okutmayacak, çoğu alan boş kalacak, adam salak mı asgari ücret civarı maaş alan bir memuriyet için yıllarca üniversite köşelerinde bir dünya masraf etsin rezilliği de cabası. Valla ona göre çocuk yetiştirin. Paranıza yazık.
Hanözü, 2 yıl önce

Tarihe Not;

Hükümet nasıl ki yatırımlarda herbir şeye yap işlet devlet modeli uygulayıp bütün yükü bizim sırtımıza verdiyse, memur maaşını da yük gördüğü için ondan da kısacak.

Alıştıra alıştıra asgari ücrete eşitleyecekler bizi. Bu yılbaşı asgari ücrete %40 zam verirler bize %20. Asgari ücretli iki pazar mesaisi yapıp bizdende çok alacak. Gelecek yıl karı koca çalışmayan karnını zor doyuracak. Bunlar biiir biiir olacak hepiniz göreceksiniz elinizden de hiçbir şey gelmeyecek.

üçbuçukali
Müsteşar Yardımcısı
04 Ekim 2022 21:31

memurluk ucret olarak asgari ucrete yaklastiriliyor yillardir bilincli sekilde

bu konuda sizinle hemfikirim

yalniz insanlarin hala ilerde de su anda oldugugibi memurluga talebi olacaktir

esnaflik ve babadan gelen tarim ve hayvancilikile ugrasacak kitleyi kenara koyuyorum

ozel sektorde kimse kamudaki gibi 60-65 e kadar adam calistirmaz

isine gelmediginde en fazla 40-45 den sonra

( hatta bazi islerde daha da once ) kapinin onune koyar

prim gun sayilari ve emeklilik sartlari daha da zorlastigi ve zorlasacagini da dikkate alirsak

memurluk ve devlete kapagi atmak

hala toplumun buyuk kesmi icin onceliklidir ve oncelikli olarak kalacaktir bence

Miralay1071, 2 yıl önce
Yilllaaar önce 657yi değiştirmeyi denediler olmadı, eğer olsaydı zam oranlarıyla oynamadan memur sayısını azaltıp işi cozeceklerdi fakat degistiremediler. Çözümü maaşı düşük tutup cazibesini azaltmaya gitmekte buldular ve bence başarılı da oldular. Eğer bu seçimi memurlara rağmen (%80i oy vermez bence) kazanirlarsa seyreyle gümbürtüyü. Şuan ülkedeki hiper enflasyondan dolayı vatandaş iş güç bulamıyor işkur üzerinden devlete kapağı atayım diye uğraşıyor ama işler düzelsin kesinlikle kimse memur olmak için uğraşmayacak, çocuk okutmayacak, çoğu alan boş kalacak, adam salak mı asgari ücret civarı maaş alan bir memuriyet için yıllarca üniversite köşelerinde bir dünya masraf etsin rezilliği de cabası. Valla ona göre çocuk yetiştirin. Paranıza yazık.

Miralay1071
Aday Memur
04 Ekim 2022 21:33

Market yumurtası 2tlyi, köy yumurtası 2.5tlyi geçti. Makarna 6.5 TL. Bulgur 16 TL. Mercimek 25. 2 ay önce 5lt si 59tlye aldığım pril marka bulaşık deterjanı şimdi 4lt si dün 94 TL olmuş. 12 kg peros marka deterjani 2 ay önce 83 TL'ye Şok marketten aldım, bugün 10 kilosu 119tl. Korkunç bir dönem. bir diğer korkuncluksa bana göre aynı marka gramaj ambalaj vs olan ürün bir markette 80 diğer markette 70 bir diğerinde 110 öbüründe 90 TL olması. Böyle bir dönem ne gördüm ne duydum. Geçiren geçirene, denetim yok, ceza yok. 6 ay önce etiket cezaları uçuşuyordu, heralde marketler rest çekti böyle yaparsanız eleman çıkaracaz diye, hükümet de pes etti kendi haline bıraktı piyasayi
MEHMETHAN OSMANLI, 2 yıl önce
Alım gücü yok oldu bitti herşey 3 katına çıktı maaşlar daha iki katı olamadı biz % 20, 25 in hasabını yapıyoruz. Gelecek olan 25 çıkacak olan 50. Ölmüşüz ağlayanımız yok

sahragulu43
Memur
05 Ekim 2022 23:54

Arkadaşlar burada asgari ücret veya memur maaşını tartışmayalım. Günümüz şartlarında asgari ücret neredeyse açlık sınırında. Fiyat artışları durmadıkça istediğimiz kadar enflasyon farkı alalım nafile. Enflasyon farkı ve artı zam lazım bütün sabit gelirlere verilmedikçe ve fiyatlar durduğunda iyi bir zam olmadıkça malesef bu mesele uzar gider. İnşallah enflasyon bir an önce düşüşe geçerde rahatlarız. Yoksa asgari ücret 10 bin TL olsa ne olmasa ne. Memur maaşı 20 bin olsa ne olmasa ne

sahragulu43
Memur
09 Ekim 2022 14:06

Sayın ekonomi bakanımız ücret artışları enflasyonun altında olmayacak demiş. Konuyu açarken söylemiştim gerçekçi olalım diye.

fakir.adam
Şube Müdürü
09 Ekim 2022 15:02

sanki yeni bir şey. enflasyon farkı verecekler işte o kadar.

sahragulu43, 2 yıl önce
Sayın ekonomi bakanımız ücret artışları enflasyonun altında olmayacak demiş. Konuyu açarken söylemiştim gerçekçi olalım diye.

Drej123
Kapalı
09 Ekim 2022 15:11

Bakan Vedat bilgin de temmuz öncesinde aynı cümleyi kurmuştu :))
fakir.adam, 2 yıl önce

Ordugur
Aday Memur
10 Ekim 2022 11:56

%10

sahragulu43
Memur
10 Ekim 2022 17:40

İşte bende ondan bahsediyorum. Bazılarımız %50 %100 diyordu. Gerçeğe bakılırsa kesinlikle haklılar. Enflasyon farkının üzerinde bir oran verileceğini zannetmem. Ama bu dönem iyi bir oranda zam verilmezse bundan sonra halimiz nice olur bilinmez.
fakir.adam, 2 yıl önce

Vedelii
Şef
10 Ekim 2022 19:06

Enflasyondan farkı %1 değil mi

fakir.adam, 2 yıl önce

efeben
Kapalı
11 Ekim 2022 07:32

Ne yapılırsa yapılsın memurun 10 yılı gitti. Aynı alım gücü için yüzde 200 olması lazım.

Gel seçimler gel. Bunun hesabı orada sorulacak

sahragulu43
Memur
04 Kasım 2022 19:02

En baştada söylediğim gibi gerçekçi olmamız lazım. Şu an itibarı ile oran% 11.85 iki ayda max % 8 gelde %20 olacak gibi. Farklı fikri olan var mı?

ataalperen
Genel Müdür
04 Kasım 2022 19:26

Yaklaşık 21-25 bandı çıkar toplamda ama ben ekstra zam olacağını düşünüyorum.
sahragulu43, 1 yıl önce
En baştada söylediğim gibi gerçekçi olmamız lazım. Şu an itibarı ile oran% 11.85 iki ayda max % 8 gelde %20 olacak gibi. Farklı fikri olan var mı?

mm1903
Aday Memur
04 Kasım 2022 19:27

Benimde tahminim 20-25 aralığında.

'SWAT'
Genel Müdür
04 Kasım 2022 20:28

Bence %15 e %18 arası bir zam gelir fazlasını beklemiyorum

.

Toplam 205 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük