Editörler : supporters.
04 Mayıs 2011 14:59

kamu yönetimi mülakat soruları

merhaba arkadaşlar birlikten kuvvet doğarmış:)

bu başlık altında kamu yönetimi alanı ile ilgili yüksek lisans/doktora veya araştırma görevliliği/öğretim görevliliği alımlarında sorulan veya sorulması muhtemel soruları (yazılı/sözlü) paylaşabiliriz.

teşekkürler:)

akademik-hayat
Kapalı
04 Mayıs 2011 16:47

yok mu kamu yönetimi programında arş. gör. veya öğrt. gör olan?

ya da yüksek lis. veya doktora için mülakata girmiş olan?

marcel_2009
Aday Memur
04 Mayıs 2011 17:15

1. İdeolojilerin sonu önermesi kimler tarafından hangi koşullarda ileri sürülmüştür?

2. Aydınlanma felsefesi, modernizm, post-modernizm

3. Siyasal Parti tipolojileri

4. Sözleşmeci kuramlar.

5. Klasik ve çağdaş elit teorileri.

Şimdilik bunlar geldi aklıma....İyi çalışmalar

akademik-hayat
Kapalı
04 Mayıs 2011 18:05

teşekkürler..

bu sorular sana hangi mülakatta sorulmuştu peki?

akademik-hayat
Kapalı
05 Mayıs 2011 21:28

gncl

akademik-hayat
Kapalı
06 Mayıs 2011 21:06

o kadar okuyan var. cevap veren ise yalnızca 1 kişi. yazık :((

perle ocean
Aday Memur
07 Mayıs 2011 01:08

ben de okudum arkadaşım ama henüz kamu yönetimi alanında mülakat deneyimim olamadı ondan cvp yazamayışım:) belki bi gün....

akademik-hayat
Kapalı
09 Mayıs 2011 10:25

hadi bakalım :)

ebhem
Aday Memur
09 Mayıs 2011 15:56

merhaba arkadaşım,

kamu yönetimi alanında mülakat soruları demişsin ama anabilim dalını belirtmemişsin. mesela arkadaşın örnek verdiği sorular siyaset abd'nin soruları. eğer yönetim ile alakalı soruları merak ediyorsan liberal bakış açısına sahip biriysen Bilal Eryılmaz hocanın kamu yönetimi ve Nuri Tortop hocanın yönetim bilimi kitabını incelemeni, eğer sosyalist bir bakışa sahipsen Kurthan Fişek hocanın yönetim kitabını ve B.Ayman Güler hocanın Türkiye'nin Yönetimi kitabını incelemeni tavsiye ederim. bu kitaplardaki konular tüm mülakat sorularına cevap vermeni sağlayacaktır. Ayrıntısına girmek istersen daha dar kapsamlı kitaplar incelemeni öneririm. kentleşme ve siyaset alanlarındaki konulara pek hakim değilim.

iyi çalışmalar.

akademik-hayat
Kapalı
09 Mayıs 2011 19:06

ebhem teşekkür ederim. anabilim dalı yok. yalnızca kamu yönetimi :)

ben kamu yön. genel konulara bakıyorum şimdilik. tavsiyelerin için tekrar çok teşekkürler. iyi çalışmalar.

ebhem
Aday Memur
11 Mayıs 2011 15:00

ne zaman istersen yardımcı olmaya çalışırım. genel olarak çalışacaksan Taner Kışlalı hocanın siyaset bilimi kitabına bakmanı tavsiye ederim, Ruşen Keleş hocanın Kentleşme ve çevre sorunları kitabını incele. Zaten lisans düzeyinde okutulan kitaplar. bunları tekrar etmen yeterli olacaktır.

HZb07
Aday Memur
22 Temmuz 2014 00:12

gncl

Denetmenyard5203
Aday Memur
27 Ağustos 2014 08:57

Yüksek Lisans mülakatına hazırlık yapmak bana biraz biraz gereksiz geliyor. Çünkü lisans eğitiminin üniversal eğitimin sadece tanıtımı (Demo'su) olduğu kanaatindeyim. Yani mülakatta kamu yönetimi mezununa hele hele kamu yönetimi mezununa bir konuyla ilgili aşırı detay sormaları zaten elendiğiniz anlamına gelir. Sorulacak sorular halihazırda az çok bilginiz olan genel sorular olur, siz de düzgün ve sade bir dille anlatırsınız. 1 Eylül'de benim de mülakatım var. Sadece sosyoloji kavramlarına ufaktan bir göz gezdireceğim o kadar.

Toplam 12 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi