Editörler : "eskiyara"Pangaea
29 Kasım 2018 15:44

Aday öğretmenken iki kere uyarı cezası almak

Hocalarım ben geçen sene atanmış sözleşmeli bir aday öğretmenim. geçen sene yoklama alırken yaptığım hatalardan ötürü soruşturma açılmıştı ve tarafıma uyarı cezası verilmişti. Şimdi ise farklı bir sebepten gene soruşturma açıldı. sebebi de şu, bizim okul taşımalı eğitim yapan bir okul ve her öğretmenin kontrol etmesi gereken servisleri var. ben de servisteki çocukları kontrol ederken hata yapmışım ve okula gelmeyen çocuğu var yazmışım. benim asıl sorum şudur. bildiğiniz üzere aday iken aylıktan kesme veya üzeri bir ceza alınırsa ilişik kesilir ve memurluk sonra erer ama bir de şöyle bir şey duydum, aday öğretmenken 2 kere uyarı cezası alırsan memurluğun sona eriyormuş. böyle bir şey var mıdır?

bu arada 9 aralıkta adaylığı kaldırmak için sınava gireceğim. tahmini olarak da ocak gibi adaylığımın kalkacağı söyleniyor. konuyla ilgisi olur mu bilmem ama yazmak istedim.

ilker8135
Müsteşar Yardımcısı
29 Kasım 2018 16:18

Servis peşinde koşmak sizin göreviniz değil. Ben de yeni başladığımda yapmıştım imza alıyorduk servislerden. Müdür yardımcıları işini size yaptırıyor gördüğüm kadarı ile. O okulda ben olsam görürlerdi soruşturmayı...

Hakkını aramazsan meslek hayatını bile bitirirler. Mahkemeye ver gitsin

dehneliler
Genel Müdür
29 Kasım 2018 19:24

Ben ilk göreve başladığımda servise yoklamaya almaya gittiğimde Müdürüm beni yanına çekip Hocam sen servise gitmeyeceksin, servis şoförü senin ayağına gelecek ve imza atacak demişti. Bu kadar saçma nedenlerden memurluk mu yakılırmış Değerli Hocam, idareniz hiçbir şey yapamaz. Böyle idarecilikte olmaz. Bunun il/ilçe milli eğitimi var, mahkemesi var. Yönetmelikleri okuyun Hocam hakkınızı aramasını bilin. Hem sizin danışman öğretmeniniz yok mu? Normalde yaptığınız işlemlerden danışman hocanız ve ilgili müdür yardımcınız da sorumludur.

lideraydın
Aday Memur
29 Kasım 2018 20:16

hocam danışmanlık işlerini geçen sene hallettik. notlar falan da hep verildi. ben artık sınav tarihini bekliyorum. bir de şunu belirtmek isterim, evet servisler belki bizim sorumluluğumuzda değil ama sene başında bize bu görev tebliğ edildi ve biz de imzaladık. bu açıdan sorumluluğum olabilir diye düşünüyorum.

ayrıca 2 kere uyarı alınca ilişiğin kesilmesi durumu hakkında sizin veya başka bir hocamın bilgisi var mı? bunu da çok merak ediyorum.

dehneliler, 5 yıl önce

Ben ilk göreve başladığımda servise yoklamaya almaya gittiğimde Müdürüm beni yanına çekip Hocam sen servise gitmeyeceksin, servis şoförü senin ayağına gelecek ve imza atacak demişti. Bu kadar saçma nedenlerden memurluk mu yakılırmış Değerli Hocam, idareniz hiçbir şey yapamaz. Böyle idarecilikte olmaz. Bunun il/ilçe milli eğitimi var, mahkemesi var. Yönetmelikleri okuyun Hocam hakkınızı aramasını bilin. Hem sizin danışman öğretmeniniz yok mu? Normalde yaptığınız işlemlerden danışman hocanız ve ilgili müdür yardımcınız da sorumludur.

Mehker
Daire Başkanı
29 Kasım 2018 21:17

İki kere aynı suçtan ötürü uyarma cezası almayı gerektiren birşey yaparsan ikincisinde uyarma yerine bunun bir üstü olan kınama cezasını alırsın. Aylıktan kesme olmadığı için birşey olmaz. Ama bir önce adaylığını kaldırmaya bak! Aday demek henüz yetiştirilmekte olduğu için hatalar yapabilir demek. Nasıl hem de adayken iki kere üst üste bunlar oluyor? Ben de anlamıyorum. Tahminimce arkanızdan iş çeviriyorlar, ve yönetim kademesiyle aranız iyi değil

lideraydın
Aday Memur
29 Kasım 2018 23:03

Mehker Hocam öncelikle cevap için teşekkür ederim.

Ben de sizin dediğiniz gibi biliyorum aynı sebepten uyarı alırsam kınamaya dönüşür ve aylıktan kesme olmadığı sürece de bir sıkıntı olmaz.

ama müdürüm bugün açık ve net bir şekilde ikinci kez uyarı alırsan memurluğun biter dedi. beni asıl korkutan buydu zaten. ama o kadar araştırmama rağmen böyle bir yönetmelik bulamadım. Umarım müdürüm yanılıyordur.

bu arada evet iki kere böyle bir duruma düşmem beni de çok şaşırttı. kendime inanamıyorum bazen.

Mehker, 5 yıl önce

İki kere aynı suçtan ötürü uyarma cezası almayı gerektiren birşey yaparsan ikincisinde uyarma yerine bunun bir üstü olan kınama cezasını alırsın. Aylıktan kesme olmadığı için birşey olmaz. Ama bir önce adaylığını kaldırmaya bak! Aday demek henüz yetiştirilmekte olduğu için hatalar yapabilir demek. Nasıl hem de adayken iki kere üst üste bunlar oluyor? Ben de anlamıyorum. Tahminimce arkanızdan iş çeviriyorlar, ve yönetim kademesiyle aranız iyi değil

tuncay59
Şef
30 Kasım 2018 07:46

Hocam tamamiyle siz haklısınız.İlçe milli eğitim müdürü ile konuyu görüşün..Kasıt var diye dilekçe verin..daha olmadı okul değişikliği isteyin..Ayrıca hiç bir şekilde öğretmen olmanıza engel olamazlar ..Neymiş o ikinci uyarıda atılırsın tehdidi ?Gelse ya bizim okula nasıl olduğunu öğretelim

Hacıcvk
Aday Memur
02 Aralık 2018 23:48

Hocam ben de müdür yardımcılığı yaptım. Her gün hatırlamıyorduk yoklama ile defter uyumlu olsun. Öğretmen sonuçta eviydi dersiydi derken gözden kaçıyor. İnsandır beşer beşerdir şaşar derler. Yani listenin yenisini çıkarır o hatayı düzeltirdik. Valla size karşı bir kasıt var ezdirmeyin kendinizi. 657 yi de açın iyice bir okuyun. Hatta indirip dosyanıza koyun. Gerektiği yerde o idarenin gözüne sokun.

Hacıcvk
Aday Memur
02 Aralık 2018 23:53

Milli eğitim müdürü ile de direkt görüşmeyi uygun bir dille verilen uyarı cezalarını haksız bulduğunuzu söyleyin. Aynı şeyi geveleyip duruyorsa bilgi verin. Hocam ben bunun yanlış olduğunu düşünüyorum, ama sonuç alamıyorum haberiniz olsun milli eğitim müdürü ile görüşeceğim diye de yüzüne söyleyin. Sonra beni aşıp üst makama çıktın deyip ona da mazeret üretmesin

Toplam 8 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi