Editörler : E.Kayı Han
12 Eylül 2007 10:07

Hakkımızı helal etmemek kötü birşeymi?

Arkadaşlar bu konuda lütfen kesin bilgisi olanlar yorum yapsın.Bildiğim kadarıyla kişi ne kadar kötü olursa olsun bu dünyadan ayrılırken helallik istediğinde bizlerde hakkımızı helal etmeliyiz.Yanlış biliyosam düzeltin lütfen ama ya hayatımızın geri kalanını çok kötü bi şekilde etkilemişse bu kişi gerçekten ciddi bi şekilde geride bir enkaz bırakmışsa yinede hakkımızı helalmı etmeliyiz.

virüss
Kapalı
12 Eylül 2007 10:09

Etmeliyiz dye birşey yok, hakkını helal etmeyen degil edilmeyen düşünmeli bunu helalleşmenin yolunu aramalı,

benimde var birkaç kişi hakkımı kesinlikle helal etmiyorum onlara :(

endofrin
Kapalı
12 Eylül 2007 10:15

ben oyle dusunmuyorum

12 Eylül 2007 10:16

Bir yığın hakkımı helal etmediğim insan var. Neresi kötü

calimero17
Kapalı
12 Eylül 2007 10:23

mecbur değiliz helal etmeye ama helal ettiğimiz takdirde Rabbimizin çok büyük mükafatı olacağını,kararı kuluna bıraktığı noktada kulun O nun rızasını gözeterek hakkını helal etmesi O nun katında çok farklı değerlendirilir diye biliyorum ben.kaldıki çok büyük olgunluk gerektirir bazı durumlarda hakkını helal etmek...

selam&dua ile...

endofrin
Kapalı
12 Eylül 2007 10:28

benlik var

mesela

Allahım AFFEDİCİSİN AFFETMEYİ SEVERSİN diye dua edip

Allahım şu kulun ve bu be oburu ve digelerini

AFFETMİYORUM demek

hoş mu?

sen bana sımdı yaptın ahrette hakkımı helal etmeyip s

sürüüm sürüm süründürcem demek

hoş mu..

içinde devamlı bir hırs öfke tasımak

hosmu

virüss
Kapalı
12 Eylül 2007 11:28

endofırın cehennemde sürüm sürüm sürünmek degil de sadece işi Allah'a havale etmek bence bu, bende böyle yani,

kendin hesaplaşmak yerine Allah'a havale etmek ben razı degilim ancak Rabbim sen bilirsin demek.

p-empati-d
Kapalı
12 Eylül 2007 12:00

aslında helal edebilmek en güzeli bi çok yüce şahsiyet öle yapıyo yada yaptılar..

ama insanın içinden gelmiyo bazen bu durumlardada ALLAH a havale edebilsek en isi virrüss dedigi gibi..

endofrin
Kapalı
12 Eylül 2007 12:03

tabi ki insiyatif sende virüs ama

ben affettim sen bilirsin demek daha hoş olmaz mı

NE KAYBEDER Kİ İNSAN

AF EDİNCE?

NE KAZANIR DERSEK

AF EDEN

AF EDİLİR AFFEDİCİ OLAN ALEMERIN RABBINCE...

yarencemrem_06
Kapalı
12 Eylül 2007 12:14

Cenâb-ı Hak günahkâr kullarını bağışladığı gibi, mü'minler de birbirlerini affetmeye çalışmalıdırlar. Zira insanlara karşı kin ve nefret duygusu beslemek mü'min kişinin sahip olacağı bir haslet değildir. Efendimiz'i ve bizleri affa teşvik eden ayet-i kerimelerde şöyle buyrulmaktadır:

? Sen af yolunu tut, iyiliği emret ve cahillere aldırma.? (el-A'râf 7/199)

?Onları bağışla, kendilerine güzel davran.? (el-Hicr 15/85)

?- ALLAH'a karşı takva sahibi olun ve aranızı ıslaha çalışın. (Gördüğünüz gibi) ALLAH Teâlâ müslümanların arasını ıslah ediyor.? buyurdu. (Hâkim, IV, 620)

Affetmenin dinimizce önemi..

virüss
Kapalı
12 Eylül 2007 12:45

helalleşmek kimsenin kırgın olmaması herkesin rahat etmesi çok güzel

keşke birilerini üzenlerde en azından gönül alma ve helalleşme adına bunu yapmak için adım atsalar,

hem son derece kırıcı ve haksız davranıyor hemde sonra hakkımı helal etmedigim için beni kötü bir insan olarak ilan ediyor. beni yeter kadar sevmiş olsaydın hakkını helal ederdin diyor. bu konuyu daha da çözümsüzleştiriyor

yakamoz8438
Aday Memur
12 Eylül 2007 12:57

Sanırım cevabımı aldım ilginize sağolun arkadaşlar.Bende zaten öyle kinci ve zalim bi insan değilim ama çok kırıldım.İlk defa bir insana karşı bu kadar sinirlendim.Rabbime çok dua ettim kalbimden bu kötü duyguları al diye ama hala kırgınım.Ama sizlerinde dediği gibi Allah'a havale ediyorum onu zaten rabbim kimsenin ahını kimsede bırakmaz.Ben yüce takdire inanıyorum.Hakkımda varsa helal olsun:)

12 Eylül 2007 12:58

hakkini helal etmeme hakkin var tabi amma Allah(c.c.) katinda hakkini helal eden kimseler daha degerlidir gibime geliyor.

Hakkimizi helal etmezsek yarin huzurda hangi yuzle af dileyecegiz rabbimizden sorarim...

endofrin
Kapalı
12 Eylül 2007 13:20

ya kıran kişi BİLMİYORSA HAK HUKUK

noksan ise

noksanı AF ederek tamamlamak gerekmez mi...

o bilmediginden SENIN kadar hassas olmadıgında bir kusur etmiş

ama BİLEN KUSURU örterse affederek ne guzel olur

HAK

HAKKINDIR...

virüss
Kapalı
12 Eylül 2007 13:25

yakamoz neden helal ettin, ya sana yapıp ettikleri, kırdıgı kalp, neden üzerinden zaman geçip kendin iiyi hissedince olmuş olanları yok sayıyorsun ki,

ben herşeyi denemdim helalleşme adına kimse hakkı kalmasın bende de onda da dedim ama olmadı, çözümsüz kaldı,

helalleşmadigim ve helalleşmeyecegim birkaç kişi var malesef.

endofrin
Kapalı
12 Eylül 2007 13:42

virüs sana yakıstımı bu cumle

"yakamoz neden helal ettin, ya sana yapıp ettikleri, kırdıgı kalp, neden üzerinden zaman geçip kendin iiyi hissedince olmuş olanları yok sayıyorsun ki,"

neden Affetmesin

Muhammed Mustafa s.a.v 'in ümmeti

o bana bunu etti diye affetmeden öfke ile gecmişe takılı mı yaşar

Siyer i NEbi de neler var ki Efendimiz af etmiş...

Onlar bilmiyorla demiş dua etmiş..

ben tecrube ile sabit bir ornek verim

muadilini yasadım

yasayanını gördüm

sana bi kazık atmış,üzmüş vb

biri var

sende ona besbete saydırıyon

Allah belasını versin

bilmem ne

Allahından bulsun

daha beteri onun basına gelmiş..

misal biri sana borc taktı

yav sen adama beddua edip duruyorsun adamın işi bin beter oluyor sarpasarıyor

sıkıntı geliyor basına vb

ama bir hayır dua

bir ıslah duası edince

kalbini ceviriyor Allah

senin duan onun işini de huyunu da duzeltiyor

ama genelde insanlar sevmediklerine HAYIR dua etmez niye ise

diline yapısır sanki

yada kota vardır dua hakkı sınırlı da ona kullanmak istemez

halbuki verecek olan HAK

hemde KENDI mulkunden HAYIR verecek bize noluyor ise

nasıl bir benlikse bizdeki

istemeyiz onun rahat etmesine

halbuki

BİZE NE..

onları da dua ile hayıra cagırmalı bence

yarencemrem_06
Kapalı
12 Eylül 2007 13:48

Enes bin Mâlik -radıyALLAHu anh-, ALLAH Resûlü -sallallâhu aleyhi ve sellem-'in bizleri affa teşvik eden bir hadis-i şeriflerini şöyle nakleder:

Resûlullâh -sallallâhu aleyhi ve sellem- aramızda oturuyordu, azı dişleri gürününceye kadar güldüğünü gördük.

Hz. Ömer:

- Anam babam sana feda olsun ey ALLAH'ın Resûlü! Sizi böyle güldüren nedir, diye sordu.

Efendimiz şunları anlattı:

?-Ümmetimden iki kişi Yüce Rabbimiz'in huzurunda diz çöktüler.

İçlerinden biri:

- Ey Rabbim, benim hakkımı kardeşimden al, dedi.

ALLAH Teâlâ:

- Hakkını kardeşinden nasıl alayım, zira onun hiçbir hasenâtı kalmamıştır, buyurdu.

O:

- O zaman günahlarımın bir kısmını ona yükle, dedi.?

Bu sırada ALLAH Resûlü ağladı, gözlerinden yaşlar dökülmeye başladı ve şöyle buyurdu:

?- Kıyamet günü öyle büyük bir gündür ki, o günde insanlar günahlarının başkalarına yüklenmesine son derece ihtiyaç duyarlar.?

Sonra şöyle devam etti:

?ALLAH Teâlâ hakkını talep eden kişiye:

- Gözlerini kaldır ve cennetlere bak, buyurdu.

Adam başını kaldırdı ve:

- Yâ Rabbi, altından yapılmış şehirler, altından yapılmış ve incilerle süslenmiş saraylar görüyorum. Bunlar hangi peygamber, hangi sıddîk veya hangi şehîd için hazırlandı? dedi.

Cenâb-ı Hak:

- ( İstersen) sen buna mâlik olabilirsin, buyurdu.

Adam:

- Ne ile? deyince,

ALLAH Teâlâ:

- Kardeşini affetmek suretiyle, buyurdu.

Adam:

- Ey Rabbim, kardeşimi affettim, dedi.

Bunun üzerine ALLAH Teâlâ:

- Kardeşinin elinden tut ve onu cennete götür, buyurdu.?

Bu hâdiseyi anlattıktan sonra ALLAH Resûlü -sallallâhu aleyhi ve sellem-:

?- ALLAH'a karşı takva sahibi olun ve aranızı ıslaha çalışın. (Gördüğünüz gibi) ALLAH Teâlâ müslümanların arasını ıslah ediyor.? buyurdu. (Hâkim, IV, 620)

Bu örnekte her şeyi net açıklıyor fazla söze ne haced..

12 Eylül 2007 14:06

Peygamber efendimiz ve sahabeleri otururken :peygamberimz bu adam cennetlik demiş sahabelri ,ama efendim osadece bes vakit namz kılar,biz ise bes vakitin haricinde nafıle namazlarınıda kılıyoruz ,Peygamberimz ama o kalbinde hiç bir zamn ,kin nefret büyütmedi der

evet bir mümin kalbinde kin nefret ,büyütmemeli ,affedici olmalı ,inanın arkadaslar allahın izniyle öle olmayı basardım affedıci oldum nekadar zorlukları yendim acı dolu bi hikayem var,ama en son yasadıgım bi olay var birisininsatesınde aliem içinde haysiyetım kalmadı okadar zor durumda bıraktıki beni öle böle bisey degil hergün aglıyorum ,atesler basıyor okadar acı seyler yasattı ,kötü söelemk az eglir ah etmek az gelir ,hakkını helal etmek az gelir ,düsününki bu insana neden böle yaptın deyınce allah a havale ettım senı diyosun onla bile dalga gecıyo ,alay edıyo ,yapıyor yakıyor ve bırde üstüne senin allahınla dalga gaciyor ,ve yine bu kırgın gönül affetmeyi becermeli diyorum ,peki ben bukadar yanmışken ,hayatım mahvoldu arkadaslar ,acıklamak yazmak isetmıyrum utanıyrum onun adına ,peki simdi ne olucak *helal olsun desemde kalbim yangın yeriiiiiiiiiiiiiiiiiiii o ne anlar hak hukuktan bıde böleleri var

12 Eylül 2007 14:10

su ramazan arefesinde rabbim onu hayra sevket

virüss
Kapalı
12 Eylül 2007 14:15

Hakkımızı RAbbim sorsun inş. Kim ardında bir kırık kalp mahzun bir göül bırakıyorsa sorsun rabbim.

ben kimseye kötülük etmemiştim. Helalleşme çabalarım bile gözden düşmeme sebep olmuş meger,

Anlamayan damaralarında kibirli bencillik akan insanlardan Rabbim sorsun

razor45
Kapalı
12 Eylül 2007 14:28

s.a hak önemli bir şeydir.hatta yanılmıyorsam her günah affedilebilir ama kul hakkı asla afedilemezmiş.yani helalik istemek şart..hakkım varsa helal olsun..

Toplam 36 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi