Editörler : crops35

suverek
Şube Müdürü
20 Ekim 2021 22:23

Merhaba,

Balthazard formülü yeni yönetmelikle beraber kaldırılmış oldu. (Çok insan mağdur olur.)

Bu durumda sizin raporunuz sürekli olduğundan dolayı emeklilik için kullanabilirsiniz. Ancak raporunuzun içeriğine göre sizden yeni rapor isteme durumları olabilir. Buna ancak SGK Sağlık Heyeti karar veriyor. Çoğu insandan yeni rapor istiyorlar. Çoğundan istemiyorlar. Kanaatimce, kimseyi erkenden emekliye ayırmak istemiyor hükümet. Yeni strateji sosyal devlet anlayışında daralmaya (tasarrufa) gitmek. Ekonomi ne zaman iyileşir o zaman hükümet sosyal devlet politikasını genişletir.

Hüdavendigar Murad, 2 yıl önce

Merhaba. Benim merak ettiğim şey şu. Yeni yönetmelikten önce raporumu yeniledim. %45 sürekli rapor verdiler. Balthazart formülünü uyguladılar. 5434 e tabiyim. Gün sayım tamam ama20 yılımın dolmasına 5 yıl var. Şimdi ben 5 yıl sonra emekli olmak istesem tekrar heyete mi girmem lazım? Heyete girdim diyelim balthazartuygulanmayacak mı?

spontan07
Kapalı
25 Ekim 2021 03:38

Merhaba ilk defa 2001 yılı haziran ayında sigorta girişim var, yine 2001 Eylül ayında memur olarak göreve başladım.. 2005 Ekim ayında istifa edip sigortali çalışmaya başladım ve 2011 Eylül ayında açıktan atama tekrar memur oldum.. sorum şu 5434 e mi tabiyom 5510 a mi? Ayrıca şuan rahatsızlıkların dolayısı ile %50-60 arası rapor alabiliyorum.. ancak bu rahatsızlıklarından biri ilk defa 2002-2003 yılı gibi ortaya çıktı yani ilk memurluk dönemimde.. diğeri yeni raporlandi.. başvurumu yapsam hangi kanun kapsamında değerlendirilirim ve malulen mi emekli sayılırım yoksa engellilikten yaşlılık aylığı kapsamına mi girerim?? Birisi bilgi verirse sevinirim..

suverek
Şube Müdürü
25 Ekim 2021 12:14

Merhaba,

Senin durumun biraz karışık, yanlış bilgi vermemek için ilk önce hizmet dökümünden yada kurum özlükten hangi kanun kapsamında çalıştığını öğrenmen gerekiyor. Ondan sonra herşey netleşir. Sağlıklı günler dilerim.

spontan07, 2 yıl önce

Merhaba ilk defa 2001 yılı haziran ayında sigorta girişim var, yine 2001 Eylül ayında memur olarak göreve başladım.. 2005 Ekim ayında istifa edip sigortali çalışmaya başladım ve 2011 Eylül ayında açıktan atama tekrar memur oldum.. sorum şu 5434 e mi tabiyom 5510 a mi? Ayrıca şuan rahatsızlıkların dolayısı ile %50-60 arası rapor alabiliyorum.. ancak bu rahatsızlıklarından biri ilk defa 2002-2003 yılı gibi ortaya çıktı yani ilk memurluk dönemimde.. diğeri yeni raporlandi.. başvurumu yapsam hangi kanun kapsamında değerlendirilirim ve malulen mi emekli sayılırım yoksa engellilikten yaşlılık aylığı kapsamına mi girerim?? Birisi bilgi verirse sevinirim..

seçilburgaz
Aday Memur
07 Kasım 2021 23:39

Güncel kalması gereken en önemli başlık emeklerinize sağlık

08 Kasım 2021 17:27

98 yilinda ssk yani 4a girişim var.Bu zamana kadar 5000 gune yakin primim var.2.dereceden %64 oranında engelli raporum var.Ogretmen veya memur oldugumda ve hizmet birlesturmesi yaptığimda engelli olarak 4c den kac yil ve kac gunle emekli olurum.Hizmet birleştirmesi yaptıgımda sigorta başlangıcı 98 yili mi olur yoksa2022 mi?

suverek
Şube Müdürü
08 Kasım 2021 23:34

Merhaaba,

1 - %60 ve üzeri Engel oranınız ilk işe girdiğinizde olup olmadığı bazı şeyleri değiştirecektir.

Bunlar;

a) -Sigortalı olarak ilk defa işe girdiğiniz tarihte de malul sayılmayı gerektirecek derecede (çalışma gücünüzün %60?ını) var ise, hastalık ve arazlar ile başladığınız anlamındadır, Kanun gereği, Maluliyet aylığından yararlanamazsınız, ancak yaşlılık aylığından erken emeklilik için başvuru yapabilirsiniz.

''Sizin özelinizde kanun maddesi şöyledir. ''

Yaşlılık Aylığı 5510 Sayılı Kanunun 28. maddesinin 4 üncü Fıkrası:Kurum Sağlık Kurullarınca haklarında ?İşe Girdiği Tarihte?de Malul Kararı Verilenlerden: En az onbeş yıldan beri sigortalı olmak ve 3960 gün Malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olmak şartıyla yaş şartı aranmaksızın yaşlılık aylığına hak kazanılabilir.

b) -Sigortalı olarak ilk defa işe girdiğiniz tarihte de malul sayılmayı gerektirecek derecede (çalışma gücünüzün %60?ını) engeliniz yok iken, çalışma döneminde sonradan olduysa, bu durumda asagidaki anlatıldığı gibi Malûl sayiliyorsunuz.

-Maluliyet Başvuru Koşulları :

- En az on yıldan beri sigortalı bulunup, toplam olarak 1800 gün veya başka birinin sürekli bakımına muhtaç derecede malûl olan sigortalılar için ise sigortalılık süresi aranmaksızın 1800 gün malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olması şartlarına haiz olmanız gerekir.

2- Sigorta başlangıç süreniz olarak 98 baz alınır.

3-Sonuç olarak: her türlü emekliliği hak ediyorsunuz

4- Buraya kadar herşey güzel de, şimdi de en kötü sonuca geldik! Emekli olunca 1.500 tl maaş alırsınız maalesef.

yağmurreis, 2 yıl önce

98 yilinda ssk yani 4a girişim var.Bu zamana kadar 5000 gune yakin primim var.2.dereceden %64 oranında engelli raporum var.Ogretmen veya memur oldugumda ve hizmet birlesturmesi yaptığimda engelli olarak 4c den kac yil ve kac gunle emekli olurum.Hizmet birleştirmesi yaptıgımda sigorta başlangıcı 98 yili mi olur yoksa2022 mi?

suverek
Şube Müdürü
08 Kasım 2021 23:39

Çok naziksiniz,

Evet. Çünkü: cevabını alan, arkasina bakmadan kaçıyor da, siz soru sormadan teşekkür ediyor olmanız. İnsanı teşvik ediyor. Zira emeğe saygı değerlidir. İlginiz için teşekkür ederim.

seçilburgaz, 2 yıl önce

Güncel kalması gereken en önemli başlık emeklerinize sağlık

09 Kasım 2021 11:59

Teşekkur ederim.Allah razi olsun.Burada bedavaya bilgi paylaşıyorsunuz.Peki siz malulen emeklilikten bahsetmişiniz.Vergi indiriminden emekli olunursa da aynı şey mi?

mekanik62
Aday Memur
09 Kasım 2021 23:14

Selam

İlk sigorta giriş tarih : 15.06.2005

Engelli rapor alım tarihi : 2014

Engelli memur iş e başlama : 07.04.2016

Engelli rapor oranı : %64

4a: 2038 gün

4c: 2010 gün

Lütfen ben ne zaman emekli olurum

suverek
Şube Müdürü
10 Kasım 2021 13:48

Vergi indirimi ile emekliliğin herhangi bir bağlantısı yoktur. Vergi indirimi, çalışırken maaşına çok az bir katkı sunar. Yani Devlete, herkesten kesildiği gibi değil de, biraz az vergi ödersin.

yağmurreis, 2 yıl önce

Teşekkur ederim.Allah razi olsun.Burada bedavaya bilgi paylaşıyorsunuz.Peki siz malulen emeklilikten bahsetmişiniz.Vergi indiriminden emekli olunursa da aynı şey mi?

suverek
Şube Müdürü
11 Kasım 2021 15:22

Merhaba,

Daha önce sana benzer bir arkadaşa cevap vermiştim, yazdıklarımı biraz okursan cevap bulabilirsin.

Yinede kısaca değinmek gerekirse, Emeklilik açısından yaşa tabi değilsin. Şart olarak,

Yaşlılık Aylığı 5510 Sayılı Kanunun 28. maddesinin 4 üncü Fıkrası:Kurum Sağlık Kurullarınca haklarında ?İşe Girdiği Tarihte?de Malul Kararı Verilenlerden: En az onbeş yıldan beri sigortalı olmak ve 3960 gün Malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olmak şartıyla yaş şartı aranmaksızın yaşlılık aylığına hak kazanılabilir.

E devlette Hitap kısmında emekli olacağınız tarihi yazar.

mekanik62, 2 yıl önce

Selam

İlk sigorta giriş tarih : 15.06.2005

Engelli rapor alım tarihi : 2014

Engelli memur iş e başlama : 07.04.2016

Engelli rapor oranı : %64

4a: 2038 gün

4c: 2010 gün

Lütfen ben ne zaman emekli olurum

hoffa
Kapalı
11 Kasım 2021 20:30

Hocam merhaba

Memuriyete başlama 2001

Sürekli %50 engelliyim 2008

Emeklilik ayligim nasıl hesaplanır?

Şimdiden çok teşekkür ederim, ellerinize sağlık.

suverek
Şube Müdürü
12 Kasım 2021 00:24

Merhaba,

5434 sayılı kanuna tabisiniz.

(5510 a tabi olanlar size imrenir oldu şimdilerde ne yazik ki.)

Erken emekli olamaya karar verdiğinizde bugün alacağınız emekli maaşınız 3,500 tl civarı bir emekli maaşıdır.

Sizin adınıza mutlu oldum. Umarım birgün 5510 Lular adına da mutlu olurum.

hoffa, 2 yıl önce

Hocam merhaba

Memuriyete başlama 2001

Sürekli %50 engelliyim 2008

Emeklilik ayligim nasıl hesaplanır?

Şimdiden çok teşekkür ederim, ellerinize sağlık.

newton38_
Aday Memur
26 Kasım 2021 21:32

askerliği yedek subay olarak yapanlar asteğmen olarak nasp edildiği tarihte memuriyete başlamış oluyor. 12 ay askerliğin ilk 3 ayı eğitim süresi kalan 9 ay olarak asteğmen yani memur gibi geçiyor. bu şekilde yapanlar varsa e devlette sgk hizmet dökümünde görebilir. askerliğimi 2009 da yaptım yani 2009 da memuriyet başlangıcım var. su an kamuya atama bekliyorum. kamuya giriş , başlangıç tarihinin 2009 da 9 aylıkta olsa bana bir faydası olur mu? bu sorunun cevabını arıyorum. Sayg.

suverek, 2 yıl önce

Merhaba,

Bu soruda bir çelişki var! Memuriyet başlangıcım 2009 diyorsun. Sonra altta olası kamuya atanmak tan bahsediyorsun?

Şuan memur olarak çalışıyormusun çalışmıyormusun?

Eskiden memurluk yapmışsan. Giriş Tarihi ve çıkış tarihi nedir. Biraz detaylı bilgi verdiğinde sana yardımcı olmaya çalışacağız inş.

UfukBOZOK
Şube Müdürü
26 Kasım 2021 23:36

Önemli Not: Memuriyete Ekim 2008 sonrasonda girenler 5510 sayılı yasaya tabi tutulurlar. Sigorta başlangıcı hangi yıldan olursa olsun! Bu da prime 2008 öncesi memurlar gibi 75% yerine malesef 50% yansoması demek. Yıla höre prim katsayısına göre maaş bağlanmsı demek! Yani 2008 sonrası memur olanlar, 15 - 20 sene çalışıp emekli olursa, emekli maaşları ortalama 1300 TL civarı çıkıyor. Hazine yardımıyla 1500 TL ödeniyor. Zamlarla maaş 1500'ü geçene kadar da öylece kalıyor. 2008'den sonra memur olanlar hak ettikleri tarihlerde emekli olmayı unutabilirler... Bir şekilde engelli memurların, sigorta başlangıcı 2008 öncesi olanları 5510 sayılı kanun yerine, 5434 e dahil etmek lazımdı. Veya tüm engellileri 5434'e tabi tutmak gerekir. Dezavantajlılara avantaj sağlama amacıyla engelli statüsü verilen insanlara emekli ol sıkıyorsa demek kadar açma bir şey daha var mıdır, sorarım sizlere!
newton38_, 2 yıl önce

askerliği yedek subay olarak yapanlar asteğmen olarak nasp edildiği tarihte memuriyete başlamış oluyor. 12 ay askerliğin ilk 3 ayı eğitim süresi kalan 9 ay olarak asteğmen yani memur gibi geçiyor. bu şekilde yapanlar varsa e devlette sgk hizmet dökümünde görebilir. askerliğimi 2009 da yaptım yani 2009 da memuriyet başlangıcım var. su an kamuya atama bekliyorum. kamuya giriş , başlangıç tarihinin 2009 da 9 aylıkta olsa bana bir faydası olur mu? bu sorunun cevabını arıyorum. Sayg.

caberli
Memur
29 Kasım 2021 09:39

Kaç kişi farkında? Kaçının umrunda?

UfukBOZOK, 2 yıl önce
Önemli Not: Memuriyete Ekim 2008 sonrasonda girenler 5510 sayılı yasaya tabi tutulurlar. Sigorta başlangıcı hangi yıldan olursa olsun! Bu da prime 2008 öncesi memurlar gibi 75% yerine malesef 50% yansoması demek. Yıla höre prim katsayısına göre maaş bağlanmsı demek! Yani 2008 sonrası memur olanlar, 15 - 20 sene çalışıp emekli olursa, emekli maaşları ortalama 1300 TL civarı çıkıyor. Hazine yardımıyla 1500 TL ödeniyor. Zamlarla maaş 1500'ü geçene kadar da öylece kalıyor. 2008'den sonra memur olanlar hak ettikleri tarihlerde emekli olmayı unutabilirler... Bir şekilde engelli memurların, sigorta başlangıcı 2008 öncesi olanları 5510 sayılı kanun yerine, 5434 e dahil etmek lazımdı. Veya tüm engellileri 5434'e tabi tutmak gerekir. Dezavantajlılara avantaj sağlama amacıyla engelli statüsü verilen insanlara emekli ol sıkıyorsa demek kadar açma bir şey daha var mıdır, sorarım sizlere!

firatkaran
Memur
29 Kasım 2021 17:10

farkına varıldığında geç olacak, eyt den daha büyük bir sorun olacak

caberli, 2 yıl önce

Kaç kişi farkında? Kaçının umrunda?

UfukBOZOK
Şube Müdürü
30 Kasım 2021 07:04

Malesef bilinçsiz bir toplumuz. Bu kanun bu hükümetten önce hazırlanmış. Bu hükümet de 19 yıldır üzerine yatmış, bundan sonraki hükümetler de üstüne yatacak muhtemelen...
firatkaran, 2 yıl önce

farkına varıldığında geç olacak, eyt den daha büyük bir sorun olacak

suverek
Şube Müdürü
30 Kasım 2021 14:40

Merhaba,

2009 memuriyet başlangıcı size emeklilik yaşı itibarıyla bir iki yıl erken emekli olma imkanı tanır. Bu büyük bir kazanım değil tabi.

Sonuç itibarıyla 2008 den önce memuriyetiniz olmadığı için sizde 5510 sayılı kanuna tabisiniz. 5510 sayılı kanunda size herhangi bir fayda saglamiyorum. Aksine çokkötü sonuçları var. Zaten arkadaşlar bu kötü sonuçlara ayrıca deginmisler.

5510 sayılı kanuna tabi olan bütün memur arkadaşlara geçmiş olsun şimdiden. Umarım düzeltirler bu zulmü.

newton38_, 2 yıl önce

str8
Aday Memur
02 Aralık 2021 05:08

Merhaba. Eylül 2021 tarihinde yürürlüğe giren yönetmeliğin yürürlük tarihinden önce vergi indirimi için başvurdum ancak halen sonuç alamadım. Anladığım kadarıyla yeni yönetmeliğe göre engelli bile sayılmıyorum. Vergi indirimi alabilirmiyim? Başvuru tarihim dikkate alınır mı?
Toplam 68 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi