Editörler : Pangaea
11 Ocak 2019 17:54

Ücretlilere yapılan baskılardan biri

Öğretmen arkadaşlarım merhaba.Öğretmenlik hayatımda ilk yılım.

İstanbulda bir ortaokulda ücretli öğretmenlik yapıyorum.Son bir haftadır başımı ağrıtan bir durum var.Malum dönem sonu yaklaşıyor ve sisteme notlar giriliyor.

Sınav ortalaması 71 olan bir öğrencinin sözlüsüne 70 verdim.Veli gelip dilekçe vermiş idareye neye istinaden bu sözlüyü vermiş diye.Veli sıkıntılı bir veli geçen sene müdürü dahi şikayet etmiş.Ben de savunma dilekçemi yazdım .Dönem içinde tuttuğum 4 ayrı + - listesini sundum ve bunlara istinaden bu notu verdiğimi söyledim verdim idareye.

Sırf bu yüzden idare tarafından başka öğrencilerin notları da ileri sürülerek üzerime inanılmaz bir baskı yapılıyor.Yazılı ortalamasının altında sözlü kullanamazsınız diye.Bütün öğrencilere bakın tek tek hepsine ortalamanın üstünde not verin diyorlar.Müdür ben idarecinim benim dediğimi yapmak zorundasın yoksa velinin dilekçesini resmiyete dokerim diyor.Müdür yardımcılarından biri eğer yükseltmezsen başka açıklarını öne sürüp ben dilekçe veririm diyor.İnanılmaz bi baskı var üzerimde.Ağlamaktan gözpınarlarım kurudu.

Şimdi size sorum şu durum ilçeye gitti ve ciddiyete bindi ne olabilir?Meslekten men edilir miyim?Atanma durumum var sekteye uğrar mı?Bir öğretmenin kanaat notuna karışılabilinir mi?Yürürlükte yazılı ortamasının altında sözlü kullanılamaz diye bir madde var mı?

müdür sizi kara listeye alırlar diyor.yani bir öğretmen sözlü notunu ortalamanın aşağısında kullandı diye bu kadar baskı gorebilir mi ?Ben bu öğrenciyi dövmedim,hakaret etmedim.Neyin savaşıdır bu?

Yani en fazla ne olur bu durum karşısında nolur bir akıl verin.

Pazartesiye kadar müdür değiştir diyor.iki gün içinde karar vermeliyim.

Feyzablbl
Şef
11 Ocak 2019 18:08

Değiştir hocam neden uğraşıyorsun üstünde bukadar baskı varken kadrolu olsan çektiğin sıkıntıya değer diyeceğim yerinize bi kadrolu öğretmen gelse anında sizi gönderecekler Emeğinize çektiğiniz sıkıntıya bakmayan ben sizin yerinizde olsam bu kadar sıkıntıya gireceğime değiştirirgerisini de Allah?a havale ederdim

Fencibiri
Aday Memur
11 Ocak 2019 18:13

Ve atama durumunda güvenlik soruşturmasına yansır mı ?

iras
Genel Müdür
11 Ocak 2019 18:18

tüm öğürencilerinkini değiştir hepsine 100 puan 100 puan barış manço tarzı.müdür sorarsada gördüğüm bütün haksızlıkları yetişmiş idarecilerden ve velilerden çektim çocukların hiçbir günahı yok de geç.

Yunusssssss89
Aday Memur
11 Ocak 2019 18:26

Yazdıkların tam bir saçmalık zaten Şubat'ta öğretmen atandında müdür seni odasına çağırıp artık sana gerek kalmadı yarın gelme diyecek , neyi zorluyorsun neye ağlıyorsun anlamsız

RaNemesis
Memur
11 Ocak 2019 18:38

kara liste noluyor ki. atanmaya ne gibi sıkıntı çıkarır

Muallim4242
Aday Memur
11 Ocak 2019 19:05

Hocam benim anlamadığım neden ikilemde kaldınız bu kadar baskı altındaysanız, notu yükseltebilirsiniz. zaten atanma durumum var diyorsunuz

KronikMuallime
Aday Memur
11 Ocak 2019 23:37

Okul öncesi öğretmeniyim bir meslek lisesinde ücretli öğretmenlik yapıyordum birkaç hafta öncesine kadar. Sınıfımda, koridorda, yemekhanede kamera olmasına, her konuda alnım açık olmasına rağmen bir veli kendi egosu ve yalancılığıyla beni Bimer'e şikayet etti yani en azından öyle söyledi. Kadın bana senin meslek hayatını bitireceğim, üzerini çizeceğim bile dedi diğer velim de bu duruma şahit oldu hatta. İdare üzerime geldi, soruşturma açılacak size dedi, müfettiş gelecek gibi söylemlerde bulundu. Tutanaklı ders yapacağız bile dediler. Kamera kayıtlarını izleyin, çocuklara hiçbir şey yapmadım dememe rağmen veliden yana oldular. Hiçbir suçum yokken şikayet edildim hala da bilmiyorum inanın. Günlerce ağladım, kustum stresten. İlk öğretmenlik deneyimim benim de yeni mezunum. Yaşı küçük, hevesli görünce insanı kullanmaya çalışıyorlar. Maşaları olmayınca yalakalık yapmayınca da bu oluyor. Atamam riske girer diye hiçbir suçum yokken istifa ettim. Boş verin hocam vicdanı olmayan biriyle dalaşa girmek yersiz. Allah'a havale edin, onun adaleti çok büyük. Atamanızı da hiç riske sokmayın derim. Çünkü arkası sağlam olan gözüne kestirdiyse her şey beklenir onlardan.

RaNemesis
Memur
11 Ocak 2019 23:48

atamanız nasıl riske girer hocam

KronikMuallime, 5 yıl önce

Okul öncesi öğretmeniyim bir meslek lisesinde ücretli öğretmenlik yapıyordum birkaç hafta öncesine kadar. Sınıfımda, koridorda, yemekhanede kamera olmasına, her konuda alnım açık olmasına rağmen bir veli kendi egosu ve yalancılığıyla beni Bimer'e şikayet etti yani en azından öyle söyledi. Kadın bana senin meslek hayatını bitireceğim, üzerini çizeceğim bile dedi diğer velim de bu duruma şahit oldu hatta. İdare üzerime geldi, soruşturma açılacak size dedi, müfettiş gelecek gibi söylemlerde bulundu. Tutanaklı ders yapacağız bile dediler. Kamera kayıtlarını izleyin, çocuklara hiçbir şey yapmadım dememe rağmen veliden yana oldular. Hiçbir suçum yokken şikayet edildim hala da bilmiyorum inanın. Günlerce ağladım, kustum stresten. İlk öğretmenlik deneyimim benim de yeni mezunum. Yaşı küçük, hevesli görünce insanı kullanmaya çalışıyorlar. Maşaları olmayınca yalakalık yapmayınca da bu oluyor. Atamam riske girer diye hiçbir suçum yokken istifa ettim. Boş verin hocam vicdanı olmayan biriyle dalaşa girmek yersiz. Allah'a havale edin, onun adaleti çok büyük. Atamanızı da hiç riske sokmayın derim. Çünkü arkası sağlam olan gözüne kestirdiyse her şey beklenir onlardan.

EDEBİYATÇI1923
Genel Müdür
11 Ocak 2019 23:56

Hocam ağlamaktan falan söz etmişsiniz, kusura bakmayın ama DELİMİSİNİZ? öğretmenin kanaat notuna Bakan bile burnunu sokamaz, yönetmelikte de kanunlarda da böyle birşey yok!!!!! sanırım yeni olduğunuz için üzerinize gelmişler, muhtemelen bahsettiğiniz veli de yalakaların önünde ceketini iliklediği aslında beş para etmez nüfuzlu!!!!! biri, bence sorun bu:) aman hocam siz işinizi adam gibi yapmak kaydıyla sakın kimsenin önünde eğilmeyin, bir kez eğilirseniz bu hep böyle devam eder, CANINIZI SIKMAYIN!!!!!!

12 Ocak 2019 15:50

Ders içi kanaat notunun sınav notundan düşük olamayacağını bende duymuştum. Sınav notuna yakın hatta sadece bir iki puan fazla verin başınız ağrımasın. Ayrıca dik durmaya çalışın. Böyle bir kural olduğunu bilmediğinizi ve düzelteceginizi söyleyin en fazla istifa ederim deyip çok fazla takmamaya çalışın bir öğrenciye 70 verdiniz diye hayatınz kararmaz hocam merak etmeyin ama dediğim gibi kendi psikolojiniz için idare ile zitlasmayin

Ayaz68
Şef
12 Ocak 2019 18:24

Hepsine yuz ver gec biz zaten ücretliler en mağdur insanlariz zaten devlet bizi eziyor millet ezmis bosver yuz ver gec sisistem bozuk

Ayaz68
Şef
12 Ocak 2019 18:26

Iste Sen kıstas belirlersin verirsin ölçüt yaparsın ama onu da müdürün onaylaması gerekiyor 12 senedir ücretleyim is mudurde biter salla gitsin uğraşma olmaz o iş. Müdür senle değilse zararlı çıkarsın uğraşma bu sisteme degmez

EDEBİYATÇI1923
Genel Müdür
13 Ocak 2019 00:20

Bilen biri olarak söylüyorum öğretmen notunu verirken hiç kimse burnunu sokamaz adı üzerinde KANAAT, sadece sizin belli yazılı kriterlere göre hareket etmeniz gerekir, sakın alanınıza işinize kimsenin karışmasına izin vermeyin bir kez müsaade ederseniz arkası gelir!!!!!

MoonFighter, 5 yıl önce

Ders içi kanaat notunun sınav notundan düşük olamayacağını bende duymuştum. Sınav notuna yakın hatta sadece bir iki puan fazla verin başınız ağrımasın. Ayrıca dik durmaya çalışın. Böyle bir kural olduğunu bilmediğinizi ve düzelteceginizi söyleyin en fazla istifa ederim deyip çok fazla takmamaya çalışın bir öğrenciye 70 verdiniz diye hayatınz kararmaz hocam merak etmeyin ama dediğim gibi kendi psikolojiniz için idare ile zitlasmayin

Toplam 13 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi