Editörler : Pangaea

Kapalı
18 Mart 2008 14:03

KPSS Etkin Çalışma Teknikleri

Arkadaşlar merhaba.KPSS'ye benim gibi mart ayında calışmaya başlayan arkadaşlar,bu başlık altında çalışma stratejilerimizi değerlendirebiliriz.Ders çalışma teknikleri hakkında az çok bilgi sahibi olduğumdan yardımcı olabileceğimi düşünüyorum.Çünkü vaktimiz az ve bize etkin çalışma teknikleri gerekiyor.Bu anlamda,rehberlik birebir yapılacağı için sizlerden gelen soruları mümkün mertebe yanıtlamaya çalışacağım.Bunun yanında soru gelmesini beklemeden zaman zaman hemen uygulanabilcek pratik yöntemlerde tavsiye edeceğim.Bu başlığı açmamın asıl sebebi ise bir arkadaşım bu siteyi tavsiye etmişti ve bende forumlara baktığımda çok istifade ettim.Bende kendi çapımda nasıl yardımcı olabilirim diye düşündüm.İlgi ve uzmanlık alanım kişisel gelişim olduğundan ders çalışma teknikleri,motivasyon,hedef belirleme,çekim yasası vb. konularda sizlere yardımcı olabileceğimi gördüm.Oğuz Saygın hocanın bir dönem öğrencisiydim ve onun eğitiminden öğrendiklerimide sizlerle seve seve paylaşabilirim.Elbette hergün foruma girmek zor.Zaman kısıtlı.Haftada en az 2 defa,ders çalışmaktan bunaldığımda foruma girmeyi düşünüyorum.Hepinize kolay gelsin iyi çalışmalar demeden önce hemen pratik bir tavsiyeyle başlayalım.

Forumda arkadaşların en çok tarihten muzdarip olduklarını gördüm.Bende şu an tarih çalışıyorum ve aşağıda anlatacağım şekilde çalışıyorum.Çalışmalarım çok verimli geçiyor,inşallah sizlerde istifade edersiniz.

1)Tarih soyut şeyler anlattığı için beynimiz bu bilgileri varolan bilgilerimize bağlamakta zorlanacaktır.Bu zorluğu aşmak için ise bütünden-özele inmek gerekir.Bunu yapmak içinde seçeceğiniz bir kaynaktan tüm konuları hızlı bir şekilde,genel bir fikir edinmek için okuyun.Burdaki kilit nokta öğrenme kaygısını bu aşamada taşımayın.Her konunun sonundaki testleri çözün ve yarısı yanlış çıksa bile aldırmayın.Unutmayın bu çalışma beynimizde tarihle ilgili bir bilgi havuzu oluşturmayı amaçlamaktadır.Tarihin tüm konuları bu şekilde 2 hafta içinde rahatlıkla biter.ilginç bulduğunuz yerlerde tepki verin.O konuyla ilgili görüşlerinizi sesli olarak kendi kendinize söyleyin.Konu testlerini çözerkende bu etapta kitabınızın üstüne işaretleme yapmayın.Merak duygunuzu uyandırmak için kendinize sorular sorun.Kendinizi zihninizde tarihi öğrenmek için değilde merak ettiği için okuyan bir kişi gibi canlandırın.Bu aşamada okuduğunuz yerlerde önemli gördüğünüz şeylerin altını çizmeyin.Bu sizde sıkıntı yapabilir.Beyniniz henüz neyin önemli neyin önemsiz olduğu konusunda bir fikir sahibi olmadığı için nelerin altını çizeceğinize bir türlü karar veremezsiniz , eksikmi oldu kaygısına düşebilirsiniz ya da acaba gereksiz yerlerinde altını çizdimmi diye düşünebilirsiniz.

2)Tüm tarih konularını bu şekilde bitirdikten sonra En başa dönüp konu testlerini bu sefer kitabın üstüne işaretleyerek tekrar çözün.Her sorunun içeriğini konu anlatımında bulup altını çizin.Test bölümündeki soruların yanlarına gerekli gördüğünüz notları alın.Test bölümüne alınan notlar daha kalıcı olmaktadır.Çünkü beynimiz soruları sever ve cevaplarıylada bir yargıya ulaşır.Hepsini bir bütün halinde soruda gördüğünde ise yargıya ulşması kolaylaşır.Alacağınız notlar çok kısa olsun.Mümkünse tek kelimelik.Mesela 2.Kosova Savaşı ile ilgili bir bilginin yanına 2.Murat yazmanız yeterlidir.Bu savaşı 2.Murat yapmıştır demenize gerek yoktur.Bu savaş ile Balkanlardaki Osmanlı egemenliği kesinleşmiştir bilgisi içinde 'balkan hakimiyeti' yazmanız yeterlidir.

3)İki haftanızıda bu çalışmayla geçirdikten sonra bir tarih soru bankası edinin.Hergün en az bir test çözün.(30 soru) Bu çalışmanın amacıda bilgileri taze tutmak ve tekrar yapabilmektir.Cevaplarınızı kitabın üstüne işaretleyin.Yanlış yaptığınız sorular ve yapamadığınız sorular için konu anlatımlı kitabınıza bakın.İhtiyaç duyarsanız yine kısa kısa notlar alın.KPSS'ye girene kadar hergün bu çalışmaya devam edin.

4)Ezberlemekte zorlandığımız,ilk okuduğumuzda bize birşey ifade etmeyen kelimeleri ezberlemek içinde hafıza çivileri kullanın.Bir örnekle açıklayalım.Diyelimki ezberlemek istediğimiz kelime kurgan.Kurgan eski türklerin mezarlarına verilen isimdir.Kurgan kelimesini okuduğunuzda zihninizde ses olarak ona en yakın hangi kelime canlanıyor?Muhtemelen sizde benim gibi urgan diyceksiniz.Şimdi urgan ile mezar arasında abartılı,komik veya saçma bir hayal kurmak.Mesela bir cenaze korteji düşünün, tabut yerine kaskalın bir ip var.İnsanlar onu omuzlamış ve mezarına götürüyor.O ipin konuştuğunu ve mezarına konduğunda' ya siz salakmısınız ben insanmıyımki öleyim dediğini' hayalen zihninizde canlandırın.Bu uygulama 1 dakikanızı bile almaz.Daha sonra kurgan dendiğinde ona en yakın ses urgan olduğundan ,urganla ilgili bu hayaliniz aklınıza gelecek ve mezar cevabına ulaşacaksınız.kelime artık size malolduğunda ,zihninizde sağlam bir yer ettiğinde ise o hayali unutacaksınız,zaten gerekte kalmayacak.

Bu çalışma şekli en çok tarihte işe yaramasına rağmen aslında tüm branşlarda yapılması gereken bir çalışma şeklidir.Deneyin-görün ve lütfen sonuçlarını bildirin.Hepinize iyi çalışmalar diliyorum.

yahaib
Aday Memur
18 Mart 2008 16:18

ilk olarak emeğine sağlık diyorum.. bende daha çalişmaya baslamadım az zamanım olduğunu ve etkin çalişmam gerektiğini biliyorum, bu yüzdende yazdıklarını ve yazacaklarını dikkate alacam..

dreamfd
Genel Müdür
18 Mart 2008 16:24

hafıza teknikleri:)

xcdemir
Yasaklı
18 Mart 2008 17:07

size bir tavsiyede bulunayım tarih ve coğrafyayı not tutmadan çalışmayın kısa kısa notlar tutun mesela tarihde balkan savaşı mı sebebleri sonuçları kimler arasında olduğu önemi daha fazlasına gerek yok bir de çalışmaya inkilap tarihinden sened-i ittifak ve ıslahat fermanı oradan başlatın tarihden en çok inkilap tarihi çıkıyor

coğrafya ile ilgili de not tutun yine ülkemizdeki dapların ovaların platoların göllerin nasıl oluştuklarını ve bu göllerin hangi göller olduklarını yazın mesela Türkiyedeki kıvrım dağlarına mı çalışacaksınız kıvrım daplarını nasıl oluştuğunu kısa bir şekilde not tutun daha sonra Türkiyedeki kıvrım dağlarını yazın bu dediklerimi hepsi için yapın

bu biraz zor gelebilir size ama başka türlü aklınızda tutamazsınız

Türkiye nin coğrafi bölgelerini çok iyi bilin mesela karadeniz bölgesimi iklimi nedir nüfus nerelerde dağılmıştır bitki örtüsü nedir tarım ürünleri nedir yeraltı kaynakları nedir hangi sanayi koklları vardır tüm bölgelerle ilgili notlar tutun

son olarak bol bol soru çözün ve sık sık tekrar yapın tarih ve coğrafya nankör derslerdir çünkü

18 Mart 2008 17:11

ferhatça öncelikle teşekkür ediyorum.gerçekten çok sağolun yazdıklarınızı takip edicem.peki ben birşey sormak istiyorum ben genelde gece mi yoksa gündüz mü çalışmak daha iyi.yoksa bu kişiden kişiye değişen bi durummudur.ve süre az kaldı ama çalışmaya yeni başlayan arkadaşlar var bu sürede bu dersler(mesela gy-gk) yetişir mi nasıl bi programla yetişir.yanıtlarsanız sevinirim.tekrar teşekkrür ediyorum..

ferhatça
Kapalı
18 Mart 2008 19:14

Marjinal kardeş merhabalar.

Kişilerin çalışma saatleri sizinde söylediğiniz gibi kişiden kişiye değişir.Fakat değişmeyen birşey varki o da biyolojik saatimizdir.Sabah güneşin doğuşu ile öğlene yakın (saat 11'e kadar) olan zaman dilimi içinde enerji seviyemiz gün içindeki en yüksek değerlerine ulaşır.Bu zaman dilimlerinde yapılan çalışmalar daha çabuk kavranır.Tek handikapı ise çabuk unutulur.Öğleden sonra enerji seviyemiz düşer.İkindi ve akşam saatleri arasında tekrar yükselişe gecer.Bu aralıktada çalışılan konuların kavranma hızı daha yavaş fakat akılda kalma süreside daha uzundur.Akşamlar ise vücudun dinlenmeye çekildiği dönemlerdir ve enerji tekrar düşer.Fakat gün içinde bedeni çalışma yapılmamışsa şayet akşamları zihin,gücünden birşey kaybetmez.Geceyarısı ise zihin berraklaşır ve yeni bilgilere çok açık hale gelir.Eski ilim adamları gece çalışması olmadan ilim adamı olunmaz demişlerdir.Tabiki herkesin yaşantısı farklı.çalışanlar var ,çalışmayanlar var,aile sahibi olanlar var vs.Önemli olan kişisel çalışma zamanımızı bu biyolojik saatimizle mümkün mertebe uyumlu hale getirmektir.

Sorduğunuz ikinci soruya gelince;bende çalışmaya yeni başladım.Yani kaybedilen bişey yok.Üstelik dükkanımız var ve günde 5 saatim mecburen orda geciyor.Ama şunu biliyorumki etkili ve sistemli çalışırsam bu 3 ay yeterli bir süre.Peki nasıl çalışmalıyız? Tarih çalışması için anlattığım çalışma şekli tüm derslere uygulanabilir.Yani önce bütünü tanı-bilgi havuzu oluştur sonra parçalarda uzmanlaş ve tekrar et.Aklıma gelmişken 'tekrar' çalışmalarda çok önemli yer tutar.Gerçi bizler soru çözerek doğal tekrarımız yapmış oluyoruz.Benim tekrarlarla ilgili vurgulamak istediğim nokta ise,yatmadan önce yapılacak tekrarlar.En önemli tekrar budur.Çünkü siz uykuya dalmadan önce bilgileri beyninize gönderip uykuya daldığnızda,beynimiz sabaha kadar o bilgileri tasnif eder.İbni Sina bile bu yöntemi kullanmış,içinden çıkamadığı konulara gece çalışmış,sabah çözümlerini bulmuştur.Tekrar yaparkende ana hatlara bakmak yeterlidir ve kısa tutulmalıdır.

KPSS 'ye şimdi çalışmaya başlayanlar için diğer bir konu ise benide bir süre uğraştıran nasıl çalışmalı nerden başlamalıyım sorusu sanırım.Önce tarihi halletsem sonra cebiremi gecsem.Yoksa tüm dersleri aynı andamı götürsem?Tarihi ya da genel kültürü en sonamı saklasam.Önce cebirmi halletsem gibi sorular.

Bu sorulara şöyle cevap verebilirim.Genel kültür konuları olan,tarih,coğrafya ve vatandaşlık konuları bence ilk halledilmesi gereken konular.Sebebi ise beynimizde onlarla ilgili bir bilgi havuzu oluşturmazsak ve de bu bilgileri özümsemesini sağlıyacak süreyi ona vermezsek(bu süre içinde elbette test çözme olayı var) beynimiz ezbere kaçmaya başlar.Şöyle söyleyelim,tarihi diyelimki son 1 ay çalışayım dediniz.O son 1 ayda beyne çok fazla bilgi yüklemesi yapıp yorum yapmasını ve bazı yargılara ulaşmasını istiyceksiniz.Tabi beyninizde bunu verimli bir şekilde yapamayacaktır.Halbuki daha önce anlattığımız sistem uygulanırsa beynimiz mantık yürütebilcek ve olayları birbirine bağlayabilcektir.Bunu sonucuda ezber değil öğrenmedir.

Çalışmaya şimdi başlayanlar için benim tavsiyem şöyle.Yukarıda anlattığımız tarih çalışmasına başlayın.İlk aşama yani bilgi havuzu oluşturma kısmı bitince,bir yandan tarih çalışmasının ikinci aşamasına gecin aynı andada coğrafyanın birinci aşamasını başlatın.Coğrafyanın ikinci aşamasına gectiğinizde tarihten sadece soru çözeceğiniz 3.kısma geçin.

Coğrafyanın 2.aşaması ile vatandaşlığın 1.aşamasını aynı anda başlatın.Coğrafya 3.aşama olan sadece soru çözme kısmına gelindiğinde vatandaşlık 2. aşamada olacaktır.Vatandaşlık 2. aşamadayken tarihten ve coğrafyadan hergün en az 1 test çözmeye devam edin.Vatandaşlıkta bittiğinde genel kültür kısmı bitmiş olacak ve artık size tek gereken test çözmek ve deneme sınavlarıyla eksiklerinizi görmektir.

Öngörülerime göre genel kültürün konu çalışma kısmı bu sistemle 20-25 günde biter.Bilgiler sürekli taze kalır,eksikler görülür.Unutkanlık ihtimali nerdeyse sıfırlanır.

Ben şu an tarih birinci aşamadayım.Çokta keyif alıyorum çalışırken.İnşallah sizlerde istifade edersiniz.

esma_23
Kapalı
18 Mart 2008 19:39

teşekkür ferhatça güzel bilgiler....

birde ben bişey sormak istiyorum çalışırken zihnim çok dağılıyor hiç ara vermeden bir saat çalışamıyorum mesela çabuk sıkılıyorum...hemen bırakınca böyle yarım yamalak kalıyor ve soğuyorum...ne yapmam gerek sizce?

tahsin43***
Kapalı
18 Mart 2008 19:47

merhaba esma..

zihin dağınıklığı için Gingo Biloba lı bitki çayları var... saat başı 1 bardak iç...hafızaya ve beyne çok faydası oluyor...bi dene istersen...vertıgo ya ve unutkanlığa birebir...

esma_23
Kapalı
18 Mart 2008 20:58

mrb tahsin...sağol öneri için denemekte fayda var......

overdose78
Şube Müdürü
18 Mart 2008 21:23

ferhatça arkadaşım çok çok teşekürler...

ben de yeniden sınava hazırlananlardanım sanırım sizlerden avantajım önlisans mezunu olarak eylül ayında sınava gierecek olmam... bende 3 gün önce internetten kpss için bir çalışma programı bulmaya çalışmıştım... ama nafile :( bulamamıştım... son yorumundaki çalışma programı ve taktiği cidden çok güzel ve olumlu olacağı kanaatindeyim... yeniden teşekkürler... yeni taktikler beklediğimide belirtmeliyim...

bu arada ben 3 yıllık tıbbi mümessilliğin ardından 1 yıl kendi aktar dükkanı işlettim...

tahsin arkadaşımın belirtiği ginkgo biloba çayları gerçekten unutkanlığa iyi gelir... stressle başa çıkmaktada etkilidir... fakat belirtmeden geçmeyim her saat başı içmemenizi tavsiye ederim... bu tip bitki çayları günde 3 fincandan fazla içilmemeli...

bunun yanında unutkanlık için yemeklerinizde en azından üzerinden ekerek KÖRİ kullanmanızıda öneririm... unutkanlığın bir numaralı düşmanıdır... tavuk etinde lezzetide çok güzeldir... :)))

konu dağılmasın isterdim ama buda çalışmaya değer katan yöntemlerden diye düşündüm...

sevgiler

Başarılar....

ferhatça
Kapalı
18 Mart 2008 21:34

Merhablar Esma kardeş.

Prof.Dr Acar Baltaş,en verimli çalışmanın 45 dakika içinde yapıldığını söylemektedir.45 dakikadan sonra yapılan çalışmalarda verim düşmekte ve öğrenilenler çok çabuk unutulmaktadır.En verimli çalışma şekli 45 dak. ders,5 dak. çalışılan yerlerin anahatlarının tekrarı ve 10 dak. mola şeklindedir.Bu da toplam 1 saat eder ve biz buna seans diyelim.Araştırmalar bu şekilde üstüste 8 seans çalışılabileceğini göstermiştir.

Üniversiteye hazırlandığım dönemde,bir aralar bu şekilde çalışarak dersaneyede gitmeme rağmen ortalama günlük net 10 saat çalışabiliyordum.Yani denedim,işe yarıyor.İşin güzel yanı bu 10 saatlik çalışmadan sonra beyin yorgunluğu olmuyordu.Çünkü beyni henüz yorulmadan dinlendirirseniz verimi yükselir.Bedeni olarak yapılan işlerdede böyle değilmidir?Aralıksız uzun süre çalışsak uzun bir molaya ihtiyacımız olur ama yinede yorgunluğumuz gitmez.Fakat çok yorulmadan kısa kısa molalar verirsek uzun süre çalışabiliriz.

Bu genel bilgiler aslında sizin doğru çalıştığınızı gösteriyor.Fakat tatminsizlik hissetmeniz ve çabuk sıkılmanızın nedenleri ise bence başka şeyler.Bunun en başında gelen şey ise beynimizin kısa bir periyot için bile olsa hedef gösterilmesine ihtiyaç duyması.Ne çalışırsanız çalışın dersten kalkma zamanınızı belirleyin.Tabi bunuda bu anlattığım seanslara göre yapmanız en güzel olanıdır.Bence tatminsizlik hissetmenizin nedeni bu ayarlamayı yapmamanızdır.Diyelimki çalıştığınız konu zor ve kavramakta zorluk çekiyorsunuz.Derse bitiş saatide koymadığınız için beyniniz 'acaba bu sonsuza kadarmı sürecek' der ve hemen size uyarılarını gönderir.Bu uyarıda hem tatminsizlik hissi hemde sıkılmaktır.Fakat derse bitiş saati koyarsanız beyniniz yinede dişini sıkar nasıl olsa bitecek der ve sizin kuralınıza uyar.

Bu sıkıntılara sebep olan bir başka hususta muhtemelen işitsel temsil sistemine sahip olmanızdır.Ders çalışmaktan en çabuk onlar sıkılırlar.Çünkü onlar hayatı genel olarak seslerle algılarlar.Çıt çıkmadan yapılacak bir okuma onları rahatsız eder.Bu sebeple çalışırken daha iyi algılayabilmeniz için sesli düşünün.Yorumlar yapın,espirler yapın,yaptığınız espriye gülün,anlatılan konuyu siz bir sınıfa anlatıyormuş gibi bir öğretmen gibi önemli noktaları anlatın.İnşallah bu şekilde sıkılma sorununuz hallolur.

ferhatça
Kapalı
18 Mart 2008 22:05

Tahsin kardeşin ve Overdose kardeşin bitki çaylarından bahsetmeleri üzerine bir eklemede ben yapayım.

Her bakkaldan-marketten rahatca bulabileceğimiz halde kuruüzümün hafızaya olan etkisi pek bilinmememktedir.Her sabah aç karnına 10-15 adet yenmesi yeterlidir.Okuduğum kaynaklarda,hafızasının zayıflığında şikayet eden bir adama Hz.Ömer'in yapmış olduğu tavsiye kuruüzüm yemesi olmuştur.

Yine kişisel tecrübelerim müthiş işe yaradığınıgösterdi. üniversiteye hazırlandığım bir dönemde 1 ay devam etmiştim.15 gün sonra beynimde tuhaf bişeyler olmaya başladı.Alakasız işler yaparken bile,mesela televizyon izlerken,araba kullanırken beynimin dersanede öğrendiklerimi otomatik olarak tekrar ettiğini farkettim.Zihnim sanki otomatik pilota bağlanmış uçak gibiydi.Bu etki artarak devam etti ve ben hafıza oyunları oynayacak kadar şımardım:)Olur olmaz şeyleri hafızama almaya başladım.Tabi kuurüzümü yemeyi bırakınca zihnim tekrardan eski haline döndü.

KPSS' ye çalışmaya başladığım günden beri kuruüzüm hafıza haplarım oldu.İsterseniz günde 3 öğün bile yiyebilirsiniz.Ama aç karnına yemeye özen gösterin.Aç karnına ve az miktarda.

İyi çalışmalar...

18 Mart 2008 22:06

ferhatça sorularımı yanıtladığın için teşekkür ediyorum.:)) saolasınn

jeroMmM
Genel Müdür
18 Mart 2008 22:09

bende yaklaşık bir aydır çalışıyorum matematik ve türkçeden eksiğim yok..nerdeyse full yapıyorum 60 soruyu.z.aten branşım matematik..tarih coğrafyayı bir kez bitirdim ayrıca yani tekrara dönecem..yargının yaprak testlerini yadi iklimin yaprak testlerini çözdümm...bu hafata yeni soru bankaları alacam..

dejavu61
Şef
18 Mart 2008 23:51

bizim gibi çalısmaya yeni başlamış arkadaslar için gerçekten güzel bi konu açmıssın...söylediklerine aynen katılıyorum...hatta bi kısmınıda uyguluyorum...bu işin sırrı galiba çok sık tekrar ve bol soru çözümü...bide motivasyonumuzu koruyabilsek...mesela tarih çalısırken bi noktada kafam baska baska yerlere kayıyo ve sonrasında adapte olamıyorum...bu genelde anlamakta zorlandım konularda oldu için hemen o dersi bırakıp kısa bi aradan sonra baska bi derse yönelıom...bi arkadasımmız gece çalısmak mı yoksa gündüz mü çalısmak daha verımlı olur dedi...bende aynı sıkıntıyı yasıodum..2 hafta gece çalıstım ama bana uygun olmadını gördüm çünkü gece belli bi saatten sonra kafa odunlaşıyo ve okudunuzu anlamaz bi duruma gelebiliyosunuz...tabi bu durum kişiden kişiye degişir..bence sende kendini keşfetmek açısından bi süre gece çalış baktın herşey yolunda devam et...ama ben gündüze döndüm...herkese kolay gelsin...

aloha
Aday Memur
18 Mart 2008 23:58

ferhatça sadece tarih ile ilgili bölmü okudum çok hoşuma gitti diğerlerinide okuyacam. benim yaptıklarıma benziyor :

oğuz saygın hoca öss sınavına girmeden önce 50 kişilik gruba ders vermişti ve demiştiki: sorular rüyanıza girmiyorsa, rüyanızda o snav stresini yaşamazsanız sınavı kazanamazsınız. ve aradan belli bir zaman geçince matematik çözdüğümü görmüştüm sonrada öss'yi kazandık.

Oğuz hocayı bu arada saygı ile selamlıyorum

verdiğin bilgiler için çok teşekkür ederim.

esma_23
Kapalı
19 Mart 2008 00:24

çok sağol ferhatca...çok güzel bilgiler vermişsin cidden moral oldu...kuru üzümüde hatırlattığın için ayriyetten teşekkürler...

mermaid33
Aday Memur
19 Mart 2008 02:05

ferhatça arkadaşım verdiğin bilgiler için çok teşekkürler ben hemen uygulamaya geçecem kuru üzüm ve çayı da denemeyi düşünüyorum bu başlık çok faydalı olacak gibi gözüküyor

jasmine79
Kapalı
19 Mart 2008 05:06

ferhatça çok güzel bir başlık açmışsın kpss çalışmayı bırakmıştım ama verdiğin bilgilerden sonra içimde birden çalışma isteği doğdu bende çok unutkanım kuruüzümle bugünden itibaren verdiğin teknikleri uygulayarak çalışmaya başlıyacam.Çoookk teşekkürler emeğine sağlık

fatox
Aday Memur
19 Mart 2008 08:31

ferhatca başlık harika ben yeni üye oldum 77 doğumluyum onlisans mezunuyum evliyim çocuklarım var nasıl çalışmam gerekiyo bilgi verirsen sevinirim

dünden beri forumunu takip ediyorum tarihe başladım dediklerinizi aynen uyguluyorum. tşkler

ramisyigit
Şef
19 Mart 2008 09:11

Uzun süredir bu forumu takib ediyorum. Bu kadar gerekli ve önemli başlığa çok az rastlıyorum. Emeğine sağlık Ferhat kardeş. Bu iyi niyetinin bedelini Allah verecektir İnşallah. Yolun açık, istikbalin aydınlık olsun.

Bu başlığı sürekli takip etmeye çalışacağım.

Toplam 5055 mesaj
12345678910111213»

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi