Editörler : ayşegül bgm
16 Ekim 2021 09:00

Siz olsaydınız ne yapardınız?

Arkadaşlar merhaba günaydın herkese,

Şu sıralar öyle bir parakdokstayım ki sizlere danışayım dedim. Hemşire (Lisans) KPSS puanım sınırda ama o kadar da kötü bir puan değil. Sıralamam da iyi sayılır. Ayrıca, ALES sınavına da çalışıyorum ve akademi benim için çok çok önemli. Neyse, birkaç gün önce Türkiye?nin en önde gelen kurumsal bir özel hastanede iş başvurum olumlu sonuçlandı. Bu hastanede evime oldukça yakın yani yürüyerek 10-15 dakika sürüyor. Evet, bu güzel bir şey ve buna gerçekten çok sevinmiştim o gün. Ama; bu hastanenin politikasında bir sözleşme var. Sözleşmede şu şekilde 2 yıllık bir sözleşme ve eğer 2 yılımı doldurmazsam net 2 maaş tazminat ödemek zorunda kalırım. Yani bu da yaklaşık 6000-6500 TL?ye denk geliyor. Ayrıca, 12 saatlik bir çalışma süresi söz konusu. 08-20, 20-08. Şu an evrakları falanhazırlıyorum. Pazartesi günü de kan tetkiki vs. prosedürler mevcut. Gelecek hafta olmazsa diğer hafta işe başlama durumum söz konusu. Şimdi söylentiler bakanlığın 10 içerisinde alıma çıkacağı. Bu durumda ihtimaller şöyle gerçekleşecek;

1) Özel hastanede sözleşmeyi imzaladım ve işime başladım. Diyelim ki sağlık bakanlığı 10 içerisinde alıma çıktı ve Allah?ın da izniyle atandım veya atandık :) Bu durumda tazminat ödemem gerekecek. Ama; biliyorum ki artık bakanlıktayım kafam kulağım rahat. Avantajı bu.

2) Özel hastanede sözleşme imzalamadım ve onlara sağlık bakanlığı şu sıralarda alıma çıkacako yüzden bakanlığın alımı benim için daha uygun olur dersem ve oradaki iş teklifini reddersem ve allah korusun atanamazsam o iş de elimden gidecek ve açıkçası daha çok üzülürüm.

Mantık çerçevesinde düşündüğünüzde sizce hangisi daha sağlıklı?

dijitalhemşire
Aday Memur
16 Ekim 2021 09:46

bence işi kabul et ataman çıkarsada vereceğin tazminat devletteki 1 aylık maaşın ediyor .Ama şöyle bir durum var ki diyelim 2 ay sonra atama çıktı sen hastaneden 6k almış olacaksın ama bunu tazminat olarak yine geri vereceksin dolayısıyla hiçbir şey elde etmemiş olacaksın yalnızca kendini yoracaksın. Fakat dersen ki ben bu alımda değil ikinci alımda giderim puanım ona yetiyor o zaman hiç düşünme başla çalışmaya 5-6 ay çalışsan ve 2 ayını tazminat olarak versen bile hiç yoktan elinde yine 4 ayın parası kalıyor.

bence duyumlara itibar ederek iş tekliflerini reddetme derim ben hazirana kadar sırf duyumlar yüzünden işe başlamamıştım ama haziranda ne olacaksa olsun deyip başladım ve neredeyse 4 aydır yatacağıma elime 3-5 bişey geçiyor,duyumcuları dinleseydim evde oturup atama beklemekten kafayı yerdim :)) çalışmak insanın vaktini aldığı için o atama olacak olmayacak karamsarlığını çok yaşayamıyorsun bunun için bile teklif kabul edilir. ama yine de 10 gün sonra alım gelirse bişey diyemem seçim senin nihayetinde

Aykut Işık
Aday Memur
16 Ekim 2021 10:02

Sıralamanız kaç binde hocam

Nabiz
Memur
16 Ekim 2021 10:30

Imza attiginizda her seyi kabul etmiş olursunuz. Atanmaniza engel olmaz ama ugrastirirlar sizi

Nabiz
Memur
16 Ekim 2021 10:32

4 yil ozelde çalıştım özeli de hic tavsiye etmem bakanliga atanmaya çalışın olmadi universite hastanelerini deneyin. uzak durun ozelden ömrünüzü tuketmelerini istemiyorsaniz.

Rdtek
Aday Memur
16 Ekim 2021 10:58

Sözleşme kaç yıl olursa olsun karşılıklı 2 ay deneme süresi var ister siz ister yönetim 2 ay içinde sözleşme fes edilebilir.Sonuçta sizde beğenmeyebilirsiniz hastaneyi

abyelon
Aday Memur
16 Ekim 2021 11:01

Cevabınız için teşekkür ederim. Aslında ben öyle çok parasında da değilim. Sonuçta tecrübe kazanmış olacağım. 2021 yılında mezun oldum ve 1,5 yıldır uzaktan eğitim olduğu için tek bir hastayla yüz yüze olamadım. Yani vakalar tartışıyorduk çok yoğun bir şekilde ama bir yere kadar. En azından 1 ayda olsa 2 ay vs. para konusunda zarar vs. durumlar olsa bile ben olaya bu gözlede bakıyorum açıkçası.

dijitalhemşire, 3 yıl önce

bence işi kabul et ataman çıkarsada vereceğin tazminat devletteki 1 aylık maaşın ediyor .Ama şöyle bir durum var ki diyelim 2 ay sonra atama çıktı sen hastaneden 6k almış olacaksın ama bunu tazminat olarak yine geri vereceksin dolayısıyla hiçbir şey elde etmemiş olacaksın yalnızca kendini yoracaksın. Fakat dersen ki ben bu alımda değil ikinci alımda giderim puanım ona yetiyor o zaman hiç düşünme başla çalışmaya 5-6 ay çalışsan ve 2 ayını tazminat olarak versen bile hiç yoktan elinde yine 4 ayın parası kalıyor.

bence duyumlara itibar ederek iş tekliflerini reddetme derim ben hazirana kadar sırf duyumlar yüzünden işe başlamamıştım ama haziranda ne olacaksa olsun deyip başladım ve neredeyse 4 aydır yatacağıma elime 3-5 bişey geçiyor,duyumcuları dinleseydim evde oturup atama beklemekten kafayı yerdim :)) çalışmak insanın vaktini aldığı için o atama olacak olmayacak karamsarlığını çok yaşayamıyorsun bunun için bile teklif kabul edilir. ama yine de 10 gün sonra alım gelirse bişey diyemem seçim senin nihayetinde

abyelon
Aday Memur
16 Ekim 2021 11:03

16k ve Ankara?da çalışmak istiyorum.

Aykut Işık, 3 yıl önce

Sıralamanız kaç binde hocam

abyelon
Aday Memur
16 Ekim 2021 11:04

Öyle mi? Yani bunu bende düşündüm. Sözleşmeyi daha görmedim. O yüzden maddelerinin neleri kapsadığını tam olarak bilmiyorum. Açıkçası dediğiniz gibi bence makul olan bu olmalı.

Rdtek, 3 yıl önce
Sözleşme kaç yıl olursa olsun karşılıklı 2 ay deneme süresi var ister siz ister yönetim 2 ay içinde sözleşme fes edilebilir.Sonuçta sizde beğenmeyebilirsiniz hastaneyi

elifizyot
Memur
16 Ekim 2021 11:41

İlk defa özel ile devlet arasında kalan biri görüyorum. Bunun için de önceden özelde çalışmadığını varsayıyorum. Ülkenin en büyük özel hastanesi de olsa ömür tüketmekten başka bir işe yaramıyor orası. Her neyse güncel sıralaman 16k ise özelde başla fakat genel sıralaman 16 ise bekle zaten atanıcaksın. Alacağın maaş ve iş yoğunluğu açısından pişman olmaman için diyorum.

000saglıkcı000
Aday Memur
16 Ekim 2021 11:48

2 ay deneme süren var ihbar süresini bile beklemeden ayrılabilirsin işten. Sözleşmede aksinin yazmadığına dikkat et yine de.

abyelon
Aday Memur
16 Ekim 2021 12:05

Yanlış anladınız :) Tabii ki devlette çalışmak harika olur. Ama; ihtimalleri de göz önünde bulundurmak gerekiyor. Cevabınız için teşekkür ederim.

elifizyot, 3 yıl önce

İlk defa özel ile devlet arasında kalan biri görüyorum. Bunun için de önceden özelde çalışmadığını varsayıyorum. Ülkenin en büyük özel hastanesi de olsa ömür tüketmekten başka bir işe yaramıyor orası. Her neyse güncel sıralaman 16k ise özelde başla fakat genel sıralaman 16 ise bekle zaten atanıcaksın. Alacağın maaş ve iş yoğunluğu açısından pişman olmaman için diyorum.

abyelon
Aday Memur
16 Ekim 2021 12:08

Evet, dikkatli bir şekilde okumam gerekiyor ki ben bu durumu da belirtirim. Sonuçta; hastane bana uygun olmayabilir veya başka durumlar söz konusu olabilir. İnsan kaynaklarına ben bildiririm.

000saglıkcı000, 3 yıl önce
2 ay deneme süren var ihbar süresini bile beklemeden ayrılabilirsin işten. Sözleşmede aksinin yazmadığına dikkat et yine de.

abyelon
Aday Memur
16 Ekim 2021 12:10

Bu arada güncel sırlamam 16k genel sıralamam değil.

abyelon, 3 yıl önce

Yanlış anladınız :) Tabii ki devlette çalışmak harika olur. Ama; ihtimalleri de göz önünde bulundurmak gerekiyor. Cevabınız için teşekkür ederim.

Aykut Işık
Aday Memur
16 Ekim 2021 13:55

Benim sıralamama yakınmış. İnşallah istediğimiz yerler gelir hocam

abyelon, 3 yıl önce

16k ve Ankara?da çalışmak istiyorum.

Toplam 14 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi