Editörler : "eskiyara"Pangaea

sabırlı1
Aday Memur
18 Eylül 2020 00:42

Size kolay gelsin.Yeni mesleğinizde başarılar dilerim.

rodiva, 4 yıl önce

ya, demek öyle kimse sizi henüz rahatsız etmedi. tamam. siz böyle devam edin.

(yani eğer gelecekte rahatsız etmeyeceğini garanti ediyorsanız..)

bence siz drogba-70 hocanın yazdıklarını bir daha okuyun. (Anlamamışsınız çünkü)

üstüne ekleme yapayım, lütfen biraz haber okuyun bol bol da uymakla mükellef olduğumuz yasaları okuyun.

neyse.

ben yarından tezi yok ab ve dış ilişkiler ofisi hk bilgi almaya çalışacağım.

belki oraya veya orayla alakalı bir kadroya geçme şansım olur.

öyle ya siz benim veya bizim söylediklerimizi dikkate almasanız da biz sizinkileri dikkate almalıyız.

drogba-70
Müsteşar Yardımcısı
18 Eylül 2020 00:47

bana imada bulunmuşsun anlatayım olayı. geçen sene 12. sınıfım istediğim gibi davranırım diyen saygısız gereksiz bir öğrenciyi bıraktım . çocugun tüm dersler ortalaması 85 üstü.

işletmeye gidiyorlar haftalık 24 saat bir de diğerleri son sınıf diye ugrasmadılar verdiler tavan yaptı notu zaten. meslek liseli varsa anlar beni.

ben bıraktım takdir alacakken alamadı . sana göre samimiyetten yaşıtım gibi konuşuyorum ya :)

karne basımına çok az kala sağa sola gitmiş adam ayarlıyor güya hatta ağladı da vermedim geçirmedim. adam ol 2. dönem bakarız dedim . ama dediğim çocuk sakız kıvamında yılmıyor usanmıyor nerden aldı bilmiyorum gecenin bir yarısı aradı beni. not istedi iki kelime edip kapattım . numarasını engelledim .

sabırlı1, 4 yıl önce

ister ögrenci olsun ister veli isterse herhangi biri farketmez.sen mesafeli düzgün bir şekilde konuştuğun sürece kimse seni rahatsız edemez.eğer sen yüzgöz olur seviyeyi düşürürsen bahsettiğiniz konular insanın başına gelir.biri beni rahatsız etmeyi göze alıyorsa o noktaya ben getirmişimdir.özellikle öğrencilerle konuşurken samimiyet dozunu ayarlamak bize düşer.öğrenci ile yaşıtın biriyle konuşurmuş gibi konusursan seni gece vaktide arar olmadık şeylerde yapar.beni öyle gece vakti kimse aramadı kimsede rahatsız etmedi.çizgiyi çekmeyi bilmek lazım.

sabırlı1
Aday Memur
18 Eylül 2020 01:11

Öğrenci hem ders olarak zayıfsa hemde davranış olarak size saygısı yoksa o notu haketmiştir.Bunlar genelde her öğrencide görülen tipik davranışlar(ısrar etme,ağlama,diğer öğretmenlerden yardım isteme gibi..)ona bu notu haketmediğini uygun bir dille anlatmayı deneyin.o yinede ısrar ediyorsa velisini çağırıp zayıf verme nedenlerinizi anlatın.veli ikna olacaktır ve öğrenci bu durumu kabullenecektir.cünkü oda yuksek notu haketmediğinin bilincinde fakat belki değistirebilirim mantığı ile yola cıkıyor.Diyelimki velide anlayıslı değil ve sizi dinlemiyorsa o zaman konuşmaya devam etmenin bir anlamı yok.siz elinizden geleni yapmış oldunuz.Vicdanınızda rahatsa sorun yoktur.Aslında burdaki sorun diğer öğretmen arkadaşların öğrencinin notlarını şişirmesi.herkes hakettiği notu verseydi siz böyle bir olay yaşamayacaktınız.son sınıf olması sebebiyle bir miktar not artışı yapılabilir ama notu abartmak oldukça yanlış.herkes yüksek verince olay size kalmış sanki ozellikle zayıf vermişsiniz gibi bir algı oluşmuş.genelde bu durum çogu okulda yaşanıyor.notlar verilmeden önce ögrencilerin durumlarını diğer öğretmen arkadaşlarla konuşmak bu tip durumların yaşanmasını engeller.

drogba-70, 4 yıl önce

bana imada bulunmuşsun anlatayım olayı. geçen sene 12. sınıfım istediğim gibi davranırım diyen saygısız gereksiz bir öğrenciyi bıraktım . çocugun tüm dersler ortalaması 85 üstü.

işletmeye gidiyorlar haftalık 24 saat bir de diğerleri son sınıf diye ugrasmadılar verdiler tavan yaptı notu zaten. meslek liseli varsa anlar beni.

ben bıraktım takdir alacakken alamadı . sana göre samimiyetten yaşıtım gibi konuşuyorum ya :)

karne basımına çok az kala sağa sola gitmiş adam ayarlıyor güya hatta ağladı da vermedim geçirmedim. adam ol 2. dönem bakarız dedim . ama dediğim çocuk sakız kıvamında yılmıyor usanmıyor nerden aldı bilmiyorum gecenin bir yarısı aradı beni. not istedi iki kelime edip kapattım . numarasını engelledim .

dehneliler
Genel Müdür
18 Eylül 2020 06:11

Sen var ya ruh hastasısın

drogba-70, 4 yıl önce

bu idealizm uğruna saçmalayan öğretmenleri bir salona toplayacaksın don atlet bırakacaksın sonra yangın hortumuyla ıslatıp eşşek sudan gelinceye kadar basacaksın sopayı .

ne aptal saptal hareketler peşindesiniz arkadaş manyak mısınız nesiniz ?

öğrenciye numara verilir mi ? veliye istisna harici numara verilir mi ?

whatsap grubu kurmak nedir ? sağda solda duyuyorum .

iyice su testisine çevirdiniz mesleği.

sen vatandaş olarak postahanede görev yapan gişe memurunu zırt pırt arayabiliyor musun?

devlette çalışan doktor hastalarıyla grup kurup yazışıyor mu ?

iki mesele anlatayım bazılarınız belki anlar bir şeyler.

geçen sene bıraktıgım çocukların biri nerden nasıl bilmiyorum numaramı bulmuş gecenin bir yarısı tuttu aradı baktım kayıtlı numara değil. açmadım sonra pat mesaj attı hocam şöyle böyle.

numaramı nerden buldun ?

buldum işte hocam gevrek gevrek saçmalıyor bir de .

yeni başlayan bir bayan arkadaşımız vardı idealizm derdi öğrenciyle sıcak ilişkiler arkadaşlık vs derdi tenefüs aralarında selfi çektirmek foto çektirmek vs işte.

uyardık bunu yapma hocam arana mesafe koy dinlemedi bizi . hatta bunlar ne anlar öğretmenlikten der gibi bakıyordu .

itin teki tuttu çok afedersiniz arkadan fotosunu çekmiş atmış paylaşmış . yazamıyorum anlayın işte.

kadın tayin isteyip istanbul'a kaçtı.

mezun olan öğrencilerimden istisnalar harici numaramı vermem

arkadaş çocugun teki numaranı nete sağa sola " uygunsuz iş çeviren insan " diye yazsa ne yapacaksın ?

yapmazlar demeyin bir kere yapılması yeterli.

hatta onu bırak çocugun teki sana gıcıktır mezun olurken grubun ortasına basar küfürleri ne itibar ne prestij.

neyse siz devam edin bu oyuncak öğretmencilik oyunlarına .

hastalık varsa var bir tek bana mı var ?

eba denen bir şey var takip etsin sistemi

b3rn4
Müsteşar
18 Eylül 2020 07:53

Hocam sizin şu dedikleriniz hiç sıkıntılı bölgede ve okulda öğretmenlik yapmadığınız gösterir. Sırf hak etmediği için düşük not aldığı için tehdit edilen öğretmenler var.Hak etmediğini biliyormuş da veliye konuşunca anlarmış.. Emin olun anlar.. Öğretmenliğin daha ilk yılında okula gittiğim yolumu değiştirmek zorunda kaldım ben böyle insanlar yüzünden..

sabırlı1, 4 yıl önce

Öğrenci hem ders olarak zayıfsa hemde davranış olarak size saygısı yoksa o notu haketmiştir.Bunlar genelde her öğrencide görülen tipik davranışlar(ısrar etme,ağlama,diğer öğretmenlerden yardım isteme gibi..)ona bu notu haketmediğini uygun bir dille anlatmayı deneyin.o yinede ısrar ediyorsa velisini çağırıp zayıf verme nedenlerinizi anlatın.veli ikna olacaktır ve öğrenci bu durumu kabullenecektir.cünkü oda yuksek notu haketmediğinin bilincinde fakat belki değistirebilirim mantığı ile yola cıkıyor.Diyelimki velide anlayıslı değil ve sizi dinlemiyorsa o zaman konuşmaya devam etmenin bir anlamı yok.siz elinizden geleni yapmış oldunuz.Vicdanınızda rahatsa sorun yoktur.Aslında burdaki sorun diğer öğretmen arkadaşların öğrencinin notlarını şişirmesi.herkes hakettiği notu verseydi siz böyle bir olay yaşamayacaktınız.son sınıf olması sebebiyle bir miktar not artışı yapılabilir ama notu abartmak oldukça yanlış.herkes yüksek verince olay size kalmış sanki ozellikle zayıf vermişsiniz gibi bir algı oluşmuş.genelde bu durum çogu okulda yaşanıyor.notlar verilmeden önce ögrencilerin durumlarını diğer öğretmen arkadaşlarla konuşmak bu tip durumların yaşanmasını engeller.

b3rn4
Müsteşar
18 Eylül 2020 08:02

Whatsap gruplarının handikapı tüm velilerin birbirine ulaşabiliyor olması. Yüzde 90ın içinde öğretmen olmayan başka bi grup kurmaları ve olur olmaz öğretmen dedikodusu yapmaları. Ayrıca bu gözler bekar kadın öğretmenin telefonunu münasip(!) gördüğü kişiye veren veliler de gördü. O yüzden whatsap grubu ya da aman numaramı vereyim ne olacak demek çok da sağlıklı değil. Bizim okulumuz bizi veliye doğrudan görüştürmez. İstiyorsa veli kalkıp okula gelir telefon numarası isteyemez.

Ama şu süreç farklı. Öğrencilerin gerçekten motive olmaya desteklemeye ihtiyacı var. Meslekte 9 yılımı çalışıyorum şimdiye kadar mecbur kalmadıkça hiçbir veliye numara vermezdim ama bu sene whatsap gruplarına özellikle katıldım. Çünkü dersim gereği ödevlendirme yapmak zorundayım anlaşılmayan yere dönüş yapmak zorundayım. Verdiğim ödevlerin soru çözümlerini yapmak zorundayım ve bunlar ebanın 30 dk lık dersinde olmuyor. Bu benim tercihimdi. İstemeyen öğretmen buna zorlanmamalı.

sabırlı1
Aday Memur
18 Eylül 2020 10:43

en zor yerlerdede çalıştım hocam emin olun.siz konuyu en baştan okumamışsınız belli.özet olarak şu:ÖĞRENCİLER VE VELİLER SİZİN TAVIRLARINIZA GÖRE DAVRANIRLAR.BİR KONUYU O NOKTAYA KADAR GETİRMEMEK LAZIM.İLK BAŞTA ÖNLEMİ ALACAKSINIZ.BU İSTER NOT OLSUN İSTER FARKLI BİR KONU FARKETMEZ.

KARNE ALANA KADAR ÇOCUKLA VEYA VELİSİYLE MUHATAP OLMUYORSUNUZ,KARNELER DAĞITILDIKTAN SONRA BU TİP DURUMLARLI YAŞIYORSUNUZ.ÖĞRENCİ 3 AY BOYUNCA DÜŞÜK NOTLARI ALINCA KARNESİNE ZAYIF GELECEĞİNİ BİLMİYORMU?EN BAŞTAN ÖNLEMİNİZİ ALACAKSINIZ.ÇOCUĞA BÖYLE GİDERSEN KARNENE ZAYIF GELECEK DİYECEKSİNİZ.VELİSİNİDE ÇAGIRIP DURUMU ANLATACAKSINIZ.KARNELER DAGITILDIKTAN SONRA NE O ÖĞRENCI NEDE VELİSİ SİZE HİÇBİRŞEY DİYEMEZ.O ZAMANA KADAR NE ÖĞRENCİYLE NEDE VELİSİYLE KONUŞMAZSANIZ ZAYIF NOT YÜZÜNDEN BÖYLE BİR TEPKİYLE KARŞILAŞIRSINIZ.ÇOCUK SUÇUNU BİLSEDE KENDİNİ KURTARMAK İÇİN EVDE İKİ GÖZYAŞI DÖKÜP KENDİNİ ACINDIRACAK SONRADA KONUYU BİLMEYEN VELİ OKULA GELİP SORUN ÇIKARACAK.

VELİLER GERÇEKTEN ÇOCUGUNU TANIYOR COCUK HAKSIZSA SİZE KARŞI EN KUCUK SAYGISIZLIK YAPMIYOR KENDİ COCUGUNU UYARIYOR.SADECE NOT DEGİL TETDİT EDEN HER TÜRLÜ SAYGISIZLIĞI YAPAN DAVRANIŞ PROBLEMİ ÖĞRENCİLERDE VAR.REHBERLİK SERVİSİNE YONLENDİRİN,VELİSİNİ ÇAGIRIP KONUŞUN.DURUMU ANLASINLAR.SİZ ÜSTÜNÜZE DÜSEN GÖREVİ YAPARSANIZ SONRASINDA RAHAT EDERSİNİZ.

SİZE ÖNEMLİ BİRŞEY DAHA SÖYLEYEYİM.BİR ÖRETMEN ARKADAŞIN GİRDİĞİ SINIFTA GERÇEKTEN COK PROBLEM ÇIKARAN BİR ÖRENCİ VARDI.ÖĞRETMEN ARKADAŞ COCUGU DÜZELTMEK İÇİN HER YOLU DENEDİ.AYNI ZAMANDA VELİSİDE AGRASİF BİRİ.ÇOCUK BÜYÜK PROBLEMLER ÇIKARDIGI ZAMANLARDA VELİSİNİ OKULA ÇAGIRDI SÜREKLİ OLARAK BİLGİ VERDİ DÜZGÜN BİR DİLLE ANLATTI HERŞEYİ.VELİYİ ÇOCUKLA İLGİLİ HER KONUDA BİLGİLENDİRDİ.YİNE BİRGÜN BU ÖĞRENCİ DAHA KUCUK BİR SINIFTAKİ ÇOCUGU DÖVÜNCE ÖGRETMEN ARKADASIMIZ DAYANAMADI O SORUNLU ÖGRENCİYE 2 TOKAT ATTI.TABİ COCUK OKULDAN KAÇIP EVİNE GİTTİ VELİSİ OKULA GELDİ.VELİ ÖĞRETMENE HİÇBİRSEY SOYLEYEMEDİ.CUNKÜ O ZAMANA KADAR VELİYİ CAGIRIP HER SORUNU ANLATMIŞTI.O AGRASİF VELİ ÖGRETMENE HAKLISINIZ HOCAM DEDİ.EGER EN BASTAN UYARIRSANIZ NE DÜSÜK NOT BAKIMINDAN NEDE BAŞKA BİR DURUMDAN DOLAYI BAŞINIZ AĞRIMAZ.ÇOGU VELİMİZ ANLAYIŞLI NEYİN NE OLDUGUNU BİLİYOR ZATEN.KONUYU EN BASTAN SAĞLAM TUTUN DİYORUM.İŞ KARNE VERİLME NOKTASINA KADAR GELİRSE YOLUNUDA DEĞİŞTİRİRSİN,VELİ OKULA GELİP SENİ TEHDİTTE EDER HER SORUN YAŞANIR.COCUKLA SEVİYELİ BİR SEKİLDE KONUSMAK OLUMLU BİR DAVRANISINI GÖRDÜGÜNÜZDE TAKDİR ETMEK, KUCUK SORUMLULUKLAR VEREREK O KAVGACI COCUKLARIN DÜZELMESİNİ SAGLIYOR.ZAMAN ALIYOR FAKAT EN SONUNDA FAYDALARINI GÖRÜYORSUNUZ.

BİZİM İŞİMİZ SADECE DERSE GİRİP DERSİ ANLATIP SINIFTAN CIKMAK DEĞİL.COCUKLARIN DAVRANISLARINI TAKIP ETMEK ONLARLA KONUŞMAK TATLI SERT BİR YOL ÇİZMEK.ÇOK SERT OLMAK COK NASIHAT SÜREKLİ UYARMAK DEĞİL.GUZEL BİR SINIF ORTAMI YARATMANIN YOLU ONLARA KENDİ COCUGUNUZMUS GİBİ DAVRANMAKTAN GEÇER.ZAMANLA SİZİN COCUKLARI UYARMANIZA BİLE GEREK KALMAZ O ZATEN SORUMLULUKLARINI BİLİR.

OKULLARDA YAŞANAN ÖĞRENCİ VELİ ÖĞRETMEN KAVGALARINA ŞAHIT OLUYORUZ.BUNLARIN ASIL NEDENİ ÖĞRENCİYLE VELİSİYLE İLETİŞİMSİZLİK.UMARIM ANLATABİLMİŞİMDİR.

b3rn4, 4 yıl önce

Hocam sizin şu dedikleriniz hiç sıkıntılı bölgede ve okulda öğretmenlik yapmadığınız gösterir. Sırf hak etmediği için düşük not aldığı için tehdit edilen öğretmenler var.Hak etmediğini biliyormuş da veliye konuşunca anlarmış.. Emin olun anlar.. Öğretmenliğin daha ilk yılında okula gittiğim yolumu değiştirmek zorunda kaldım ben böyle insanlar yüzünden..

b3rn4
Müsteşar
18 Eylül 2020 11:48

Karşınızda yeni yetme öğretmen varmış gibi destan yazmışsınız. Neler yapılması gerektiğini gayet de iyi biliyorum gerekenleri de yapıyorum ama bunları yaparken kendi şahsi telefonumu kullanmıyorum idareyi aracı kullanarak okula davet ediyorum ki idarecilerin de böyle tercih ediyor. Ona rağmen notlar iyiyken gülüm balım olan ama ödev yapmadı diyince ben çocuğuma sordum yapmıştır yalan söylüyorsunuz diyen veliyle de karşılaştım diğer dersler 100 ben 2 ödev yapmadı 90 verdim diye o okulu senin başına yıkarım diyen veliyle de. Hala kusuru bize buluyorsunuz. Tabi ki kendini de çocuğunu da bilen veliler var ama bu bahsettiğim şekilde olan da var. Bu yüzden mecbur kalmadıkça şahsi telefon numarası velilere bulunmamalı.

Şunu da söyleyeyim kendi isteğimle telefon numaramı verdiğim veliler de var. Yalan söylüyorsun diyen veli de var hocam bu çocuk ödevleri söylemiyor beraber bu sorunu çözelim ne yapalım diyen veli de var. Seve seve o veliye numaramı verip ödev takibi yaptırırım.

sabırlı1, 4 yıl önce

en zor yerlerdede çalıştım hocam emin olun.siz konuyu en baştan okumamışsınız belli.özet olarak şu:ÖĞRENCİLER VE VELİLER SİZİN TAVIRLARINIZA GÖRE DAVRANIRLAR.BİR KONUYU O NOKTAYA KADAR GETİRMEMEK LAZIM.İLK BAŞTA ÖNLEMİ ALACAKSINIZ.BU İSTER NOT OLSUN İSTER FARKLI BİR KONU FARKETMEZ.

KARNE ALANA KADAR ÇOCUKLA VEYA VELİSİYLE MUHATAP OLMUYORSUNUZ,KARNELER DAĞITILDIKTAN SONRA BU TİP DURUMLARLI YAŞIYORSUNUZ.ÖĞRENCİ 3 AY BOYUNCA DÜŞÜK NOTLARI ALINCA KARNESİNE ZAYIF GELECEĞİNİ BİLMİYORMU?EN BAŞTAN ÖNLEMİNİZİ ALACAKSINIZ.ÇOCUĞA BÖYLE GİDERSEN KARNENE ZAYIF GELECEK DİYECEKSİNİZ.VELİSİNİDE ÇAGIRIP DURUMU ANLATACAKSINIZ.KARNELER DAGITILDIKTAN SONRA NE O ÖĞRENCI NEDE VELİSİ SİZE HİÇBİRŞEY DİYEMEZ.O ZAMANA KADAR NE ÖĞRENCİYLE NEDE VELİSİYLE KONUŞMAZSANIZ ZAYIF NOT YÜZÜNDEN BÖYLE BİR TEPKİYLE KARŞILAŞIRSINIZ.ÇOCUK SUÇUNU BİLSEDE KENDİNİ KURTARMAK İÇİN EVDE İKİ GÖZYAŞI DÖKÜP KENDİNİ ACINDIRACAK SONRADA KONUYU BİLMEYEN VELİ OKULA GELİP SORUN ÇIKARACAK.

VELİLER GERÇEKTEN ÇOCUGUNU TANIYOR COCUK HAKSIZSA SİZE KARŞI EN KUCUK SAYGISIZLIK YAPMIYOR KENDİ COCUGUNU UYARIYOR.SADECE NOT DEGİL TETDİT EDEN HER TÜRLÜ SAYGISIZLIĞI YAPAN DAVRANIŞ PROBLEMİ ÖĞRENCİLERDE VAR.REHBERLİK SERVİSİNE YONLENDİRİN,VELİSİNİ ÇAGIRIP KONUŞUN.DURUMU ANLASINLAR.SİZ ÜSTÜNÜZE DÜSEN GÖREVİ YAPARSANIZ SONRASINDA RAHAT EDERSİNİZ.

SİZE ÖNEMLİ BİRŞEY DAHA SÖYLEYEYİM.BİR ÖRETMEN ARKADAŞIN GİRDİĞİ SINIFTA GERÇEKTEN COK PROBLEM ÇIKARAN BİR ÖRENCİ VARDI.ÖĞRETMEN ARKADAŞ COCUGU DÜZELTMEK İÇİN HER YOLU DENEDİ.AYNI ZAMANDA VELİSİDE AGRASİF BİRİ.ÇOCUK BÜYÜK PROBLEMLER ÇIKARDIGI ZAMANLARDA VELİSİNİ OKULA ÇAGIRDI SÜREKLİ OLARAK BİLGİ VERDİ DÜZGÜN BİR DİLLE ANLATTI HERŞEYİ.VELİYİ ÇOCUKLA İLGİLİ HER KONUDA BİLGİLENDİRDİ.YİNE BİRGÜN BU ÖĞRENCİ DAHA KUCUK BİR SINIFTAKİ ÇOCUGU DÖVÜNCE ÖGRETMEN ARKADASIMIZ DAYANAMADI O SORUNLU ÖGRENCİYE 2 TOKAT ATTI.TABİ COCUK OKULDAN KAÇIP EVİNE GİTTİ VELİSİ OKULA GELDİ.VELİ ÖĞRETMENE HİÇBİRSEY SOYLEYEMEDİ.CUNKÜ O ZAMANA KADAR VELİYİ CAGIRIP HER SORUNU ANLATMIŞTI.O AGRASİF VELİ ÖGRETMENE HAKLISINIZ HOCAM DEDİ.EGER EN BASTAN UYARIRSANIZ NE DÜSÜK NOT BAKIMINDAN NEDE BAŞKA BİR DURUMDAN DOLAYI BAŞINIZ AĞRIMAZ.ÇOGU VELİMİZ ANLAYIŞLI NEYİN NE OLDUGUNU BİLİYOR ZATEN.KONUYU EN BASTAN SAĞLAM TUTUN DİYORUM.İŞ KARNE VERİLME NOKTASINA KADAR GELİRSE YOLUNUDA DEĞİŞTİRİRSİN,VELİ OKULA GELİP SENİ TEHDİTTE EDER HER SORUN YAŞANIR.COCUKLA SEVİYELİ BİR SEKİLDE KONUSMAK OLUMLU BİR DAVRANISINI GÖRDÜGÜNÜZDE TAKDİR ETMEK, KUCUK SORUMLULUKLAR VEREREK O KAVGACI COCUKLARIN DÜZELMESİNİ SAGLIYOR.ZAMAN ALIYOR FAKAT EN SONUNDA FAYDALARINI GÖRÜYORSUNUZ.

BİZİM İŞİMİZ SADECE DERSE GİRİP DERSİ ANLATIP SINIFTAN CIKMAK DEĞİL.COCUKLARIN DAVRANISLARINI TAKIP ETMEK ONLARLA KONUŞMAK TATLI SERT BİR YOL ÇİZMEK.ÇOK SERT OLMAK COK NASIHAT SÜREKLİ UYARMAK DEĞİL.GUZEL BİR SINIF ORTAMI YARATMANIN YOLU ONLARA KENDİ COCUGUNUZMUS GİBİ DAVRANMAKTAN GEÇER.ZAMANLA SİZİN COCUKLARI UYARMANIZA BİLE GEREK KALMAZ O ZATEN SORUMLULUKLARINI BİLİR.

OKULLARDA YAŞANAN ÖĞRENCİ VELİ ÖĞRETMEN KAVGALARINA ŞAHIT OLUYORUZ.BUNLARIN ASIL NEDENİ ÖĞRENCİYLE VELİSİYLE İLETİŞİMSİZLİK.UMARIM ANLATABİLMİŞİMDİR.

Anadolu isyanı
Aday Memur
18 Eylül 2020 14:22

Öğretmenlik birkaç farklı mesleği içinde barındıran zor bir iştir, bazen bekçi olursun, bazen psikol

sabırlı1
Aday Memur
18 Eylül 2020 14:56

demekki az yazmışım yine anlamamışşınız.tedbirlerini önceden al sonradan sorun yaşama bu kadar basit.kolay gelsin

b3rn4, 4 yıl önce

Karşınızda yeni yetme öğretmen varmış gibi destan yazmışsınız. Neler yapılması gerektiğini gayet de iyi biliyorum gerekenleri de yapıyorum ama bunları yaparken kendi şahsi telefonumu kullanmıyorum idareyi aracı kullanarak okula davet ediyorum ki idarecilerin de böyle tercih ediyor. Ona rağmen notlar iyiyken gülüm balım olan ama ödev yapmadı diyince ben çocuğuma sordum yapmıştır yalan söylüyorsunuz diyen veliyle de karşılaştım diğer dersler 100 ben 2 ödev yapmadı 90 verdim diye o okulu senin başına yıkarım diyen veliyle de. Hala kusuru bize buluyorsunuz. Tabi ki kendini de çocuğunu da bilen veliler var ama bu bahsettiğim şekilde olan da var. Bu yüzden mecbur kalmadıkça şahsi telefon numarası velilere bulunmamalı.

Şunu da söyleyeyim kendi isteğimle telefon numaramı verdiğim veliler de var. Yalan söylüyorsun diyen veli de var hocam bu çocuk ödevleri söylemiyor beraber bu sorunu çözelim ne yapalım diyen veli de var. Seve seve o veliye numaramı verip ödev takibi yaptırırım.

yalnizzlink
Genel Müdür
18 Eylül 2020 16:37

iyi ki senin gibi öğretmenler var sabırlı kardeşim. ellerin klavyen dert görmesin

sabırlı1, 4 yıl önce

evet arkadaşım sana katılıyorum.ben velilerle muhatap olmak zorundamıyım diyen birinin bu mesleği yapmaması lazım.işimiz bu.nasıl bir kafayla mantıkla bunu yazabiliyorlar anlamıyorum.cocuklarla whatsapta soru cozmek nasılsınız demek bile onların yüzünü güldürüyor.eba,whatsap,canlı derslerin yanında gönullu olarak filyasyon ekibine katıldım.yaklaşık 20_30 ev gezip uzaktanda olsa nasılsınız iyimisiniz bir ihtiyacınız varmı demek bile o insanları nasıl mutlu ediyor bir görmeniz lazım.bu kadar sorumsuz duyarsız insanlar öğretmenlik yapmamalı.evinde oturup bilgisayar basında keyıf yapıyorsun anladıkta bari böyle bos boş konusma bari.en azından çalışan insanlara saygın olsun.iyiki varsınız yalnızzlink

hopali
Başbakan Müsteşarı
18 Eylül 2020 17:13

Arada Bazı Mesajlarda Öyle Bir Yazılmış ki Sanki Veli Grupları Kurulmazsa İletişim Olmayacak. k. Ne Alakası Var. İhtiyacı Olan Herkesle Görüşülebilir Yeterki Öğretmen Bu Hissiyatı Versin. Grubum Yok, Tüm Velilerimle İyiyim. Birbirlerinin Numarasını Bilmezler. Benimle Seviyeyi Bilerek Sorunlarını da Söylerler. Ben Onlara Yardımcı Olabileceğimi Söyledikten ve Sınırları Bilerek Samimi Olduğumuzu Belli Ederek Görüştükten Sonra Gruptan Çok Daha Fazlası Oluyor. Ulu Orta Görüşmek Zaten Toplumun Yeni Modası. Bi de Sosyal Medyaya Öğrencilerini Atanlar Var. Tam Reklamcı Mesleğin Garip Türevleri. Fazla Reklam Kokan Hareketlere Dikkat Edin. Sosyal Medyada Bozulan Topluma Öğretmenlerde Destek Olmasın. Grup Hadi Neyse de Daha Fazlasını Yapanlar Var. Takipçi Kasmak İçin Velilerini Ekleyenler vb.

Bu Arada Bu Samimiyet Diyenlerin Okul Olmayınca Ne Kadar Samimiyetsiz Olduklarını da Görüyoruz.Çocukları Samimi Sevmek İçin Birilerine Bişeyleri Ispata Gerek Yok. Kalpten Olur

1tarkani55
Kapalı
20 Eylül 2020 02:39

burada yazılanları okudum da utanmadım desem yalan söylemiş olurum...yok velilere sınırları koyarsak rahatsız edilmezmişiz.

yok öğrencilerle seviyeyi korursak sorun olmazmış....

bu whatsapdan veli ve öğrenci grupları ile ilgili 2018 yılında bir karar aldı Meb.

.bukararı almasının sebebide öğretmenlerden gelen yoğun şikayet üzerine İstanbul Kültür Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Özge Hacıfazlıoğlu'nun 2010'dan beri 10 şehirde yaptığı araştırma sonuçları.. bu araştırmayı ve sonuçlarını googlede bir arama yaparsanız rahatça bulabilirsiniz..

Kısaca Meb öğretmenin veli zorbalığına uğramaması için öğretmenlerin, veli ve öğrencilerle haberleşmesi için e-okul sistemi üzerinden yeni bir uygulama başlattı.

Öğretmen, bu sistemde kendi öğrenci ve velilerinin görebileceği duyuru ve hatırlatmaları yapabilecek. MEB, cep telefonlarındaki bilgilendirme mesajları nedeniyle öğretmenlerden gelen şikayetleri e-okul sistemi üzerinden çözdü.

yani daha önce denenmiş ve whatsabın zararları görülmüş yoğun şikayetler gelmiş.

Bakanlıkta bunun üstüne eokuldan haberleşme sistemi getirmiş. pandemi döenmi falan diye bahane üretmeye gerek yok. whatsap grupları tamamen gönüllük olayıdır. tecrübeli bir öğretmenin tavsiyesini isterseniz de eğer uzak durun derimm..

rodiva
Genel Müdür
20 Eylül 2020 11:13

hocam ben aday öğretmenim şimdilik her söylenene uymaya çalışıyorum.

memurolm
Genel Müdür
20 Eylül 2020 14:52

Hocam aday ogretmenler genelde cok hevesli oluyor boyle seylere.

Velilerle nasil iletisim kuracaksiniz ? Telegram kullanirsaniz numaraniz gitmez isterseniz onu deneyin

rodiva, 4 yıl önce

hocam ben aday öğretmenim şimdilik her söylenene uymaya çalışıyorum.

sabırlı1
Aday Memur
20 Eylül 2020 16:06

sanki ebaya 7/24 bakıyorlarda :) genellikle işten kaçan tembellik yapanlar bahane üretiyorlar.

caylak55
Memur
20 Eylül 2020 16:16

Her şeyden şikayet her şeye öffleme poflama..Ozman okulda bekle sabah 8 aksam 5 Veli okula gelsin derdini anlatsın...Öğretmen olmak başkaymış demek ki

rodiva
Genel Müdür
20 Eylül 2020 23:49

ben sanmıyorum... kaba saba da olsa REALİTEYİ yansıtmış hocamıztüm çıplaklığıyla.

yani gerçekleri kabullenmek lazım.

sen gerçekten şimdi ptt de gişede duran personele gidip tel nosunu sorsan verecek mi?

doktora bırak cep numarasından, hastane numarasıyla dahi ulaşabiliyor musun?

bence siz biraz tecrübesiz ve nitelik bakımından yetersiz/eksik olabilirsiniz (tahminim)

dehneliler, 4 yıl önce

Sen var ya ruh hastasısın

sabırlı1
Aday Memur
21 Eylül 2020 00:51

nasıl bir kıyaslama buya:) doktor ve postane personeli,vsvsvs...kardeşim bizim işimiz öğretmenlik.işimiz çocuklar.çocukların saglığından tut davranışları derslerine kadar herşey.bize emanetler.pandemi olsun olmasın çocukla ilgili bir durum olduğunda velisini haberdar etmek zorundayız.kaldıki sınıflarda astımı cok yüksek nefes almakta zorlanan,yada farklı hastalığı olan sürekli ilaç taşıyan ögrenciler var.veli ile konuşmazsam ben nerden bilicem çocugun hastalığını.yada acil bir durumda ailesini aramam gerekirse bir saat telefon numarasımı arıcam.hadi bırakın hastalığı çocukları anlık bilgilendırmek için whatsap gerekiyor.ebaya nasıl gireceklerini bilmeyenler,ebada öğretmenlerine ulasamadıkları zaman haber veriyorlar.testleri yapan ve yapmayan ögrencileri whatsap aracılığı ile duyurmak veliyi bilgilendirmek,ebaya bağlı kalmadan whatsaptanda çocuklara birçok soru gönderiyoruz.pes doğrusu ya bu kadar umursamamazlık.bu yorumları bir öğretmen yapmıyorsa normal derimde, eğer bir öğretmense kendi çocuklarımı böyle düşünen bir öğretmende okutmak istemem.

rodiva, 4 yıl önce

ben sanmıyorum... kaba saba da olsa REALİTEYİ yansıtmış hocamıztüm çıplaklığıyla.

yani gerçekleri kabullenmek lazım.

sen gerçekten şimdi ptt de gişede duran personele gidip tel nosunu sorsan verecek mi?

doktora bırak cep numarasından, hastane numarasıyla dahi ulaşabiliyor musun?

bence siz biraz tecrübesiz ve nitelik bakımından yetersiz/eksik olabilirsiniz (tahminim)

rodiva
Genel Müdür
21 Eylül 2020 02:11

örnekler realitesini koruyor hocam.

mesela senin dediğine baksak

DOKTOR

doktor dediğin kişi senden çok daha asil bir görevle mükellefi değil mi ,çünkü insanı tedavi etmeye çalışıyor.

diğer taraftan insan bu biz aman aman durumlarda üstelik bir de yüklü yüklü maaş alan doktora ulaşamayalım da kime ulaşalım. doktorun görevi saat 9 akşam 4 olmamalı ..

sürekli birinin derdiyle yarasıyla meşgul olmalı neden doktor çünkü.

koskoca ahseni takvim üzere yaratılmış insanı tedavi etmeyi görev almamış mı?

GİŞE PERSONELİ

çok çok önemli bir diğer görevlidir aslına bakarsan NEDEN?

yahu tüm resmi belgeler onun kontrolünden geçmiyor mu?

ülkenin cumhurbaşkanlığından tutun temizlikçisine kadar her briimden gelen evraklar bu birime teslim edilmiyor mu

üstelik gişe görevlisi sıcak para alma (emanet) ve gönderme gibi hayatiyet arzeden görevleri de yerine getiriyor.

eee? yani ben ona ulaşamıyım da kime ulaşayım?

HATA

siz etiği daha açık olarak iş etiği ve prosedürleri görmezden geliyorsunuz.

kimse size burada şu iş önemli veya bu iş önemsiz demiyor

ben kadroluyum ve ne kadrom hasar görsün isterim, ne kendim ne de başka bir şey.

PROSEDÜRLER VE ETİK CANDIR. gerisi heyecandır.

haticeye değil lütfen neticeye odaklanalım.

sabırlı1, 4 yıl önce

nasıl bir kıyaslama buya:) doktor ve postane personeli,vsvsvs...kardeşim bizim işimiz öğretmenlik.işimiz çocuklar.çocukların saglığından tut davranışları derslerine kadar herşey.bize emanetler.pandemi olsun olmasın çocukla ilgili bir durum olduğunda velisini haberdar etmek zorundayız.kaldıki sınıflarda astımı cok yüksek nefes almakta zorlanan,yada farklı hastalığı olan sürekli ilaç taşıyan ögrenciler var.veli ile konuşmazsam ben nerden bilicem çocugun hastalığını.yada acil bir durumda ailesini aramam gerekirse bir saat telefon numarasımı arıcam.hadi bırakın hastalığı çocukları anlık bilgilendırmek için whatsap gerekiyor.ebaya nasıl gireceklerini bilmeyenler,ebada öğretmenlerine ulasamadıkları zaman haber veriyorlar.testleri yapan ve yapmayan ögrencileri whatsap aracılığı ile duyurmak veliyi bilgilendirmek,ebaya bağlı kalmadan whatsaptanda çocuklara birçok soru gönderiyoruz.pes doğrusu ya bu kadar umursamamazlık.bu yorumları bir öğretmen yapmıyorsa normal derimde, eğer bir öğretmense kendi çocuklarımı böyle düşünen bir öğretmende okutmak istemem.

Toplam 53 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi