Editörler : crops35
02 Ocak 2012 08:57

Meb personel yerdeğiştirme yönetmeliği

İmza aşamasına gelmiş olan taslak metin kamu bülteni sitesinde yayınlanmış. İl içi 3 yıl, il dışı 5 yıl biliyorum çoğu arkadaş daha önce yoktu çok şükür hiç olmazsa bir merkezi sistem tayin hakkımız oldu diyecekler ama bu değil mi zaten bizi sürekli ikinci sınıf çalışan yapan. Yöneticilere iki yılda bir, öğretmenlere üç yılda bir il dışı hakkı oluyorda peki bize neden 5 yılda bir oluyor? Bunu kabulleniyorsanız her türlü yapılan haksızlığa, ayrımcılığa müstahakız.

fizhk
Genel Müdür
02 Ocak 2012 09:37

Yönetmelikte il içi ve il dışı süreleri dışında bir problem görünmüyor fakat adil olmayan bu tayin süreleri konusunda sendikaları göreve davet ediyoruz. Bildiğim kadarıyla 3 ve 5 yıl tayin sürelerini sadece Türk eğitim sen teklif etmişti diğer sendikaların tamamı daha düşük süreler istemişlerdi. Bu sendika neyi baz alarak il içi 3 yıl il dışı 5 yıl olsun dedi zaten anlayabilmiş değilim. Haberin linkini aşağıda veriyorum

http://www.kamubulteni.com/ozel-haber/meb-personelinin-yer-degistirme-yonetmeligi-sadece-kamu-bulteninde-h608.html

memhukuk
Şef
02 Ocak 2012 09:42

Bu süreleri doldurdugu halde tayin hakkını kullanmak istemeyenler okul müdür, ve müdür yardımcıları gibi zorunlu atamaya tabi tutulacakmı.

fizhk
Genel Müdür
02 Ocak 2012 10:03

rotasyon daha önceki taslakta 10 yılını dolduranlar için öngörülmüştü fakat burda yok. Dolayısıyla sorunuzun cevabı memurlar için zorunlu yerdeğiştirme olmayacaktır.

02 Ocak 2012 13:37

bu habere ne kadar güvenilir bilmiyorum ama yönetmelik türk eğitim senin sunmuş olduğu önerilerle birebir aynı ufak tefek farklar vardır illaki ama ana temel aynı bilmiyorum diğer sendikalar bunu mahkemeye götürürmü ama götürürler çünkü herkes iktidar olmayı istiyor mevcut iktidar sendika eğitim bir senin görüşlerine hiç yer verilmemiş /(rotasyon dışında) eğitim bir sen yerelde bir üyeyi elinde tutmak için kırk takla atarken genel merkezin bunu mahkemeye götürmemesi anlamsız ama sonuç yüzde seksen negatif olur neden negatif daha önce böyle bir yönetmelik yoktu torpili olan torpil bulabilen tayin yaptırabiliyordu mahkeme nesini inceleyecek aykırılık neresinde öğretmenlerde iki yıl üç yıl bize neden üç beş yıl bakın yönetmeliğin adı bile farklı eğitim hizmetleri dışında çalışan personel olay bitmiştir bakanlık savunması açık net okunuyor ancak bu kadar olabilir fazlası yok benim şahsi görüşüm mahkeme değilde sözleşme masasında yıllar aşağıya çekilebilir sendikalar bu yönde hareket ederek hem mahkeme hemde sözleşme masasında pazarlık ederlerse daha iyi olur bana kalırsa resmi gazetede yayınlanması toplu sözleşme sonrasına kalır

mebsef
Memur
05 Ocak 2012 16:40

Hiç bir hakkımız yokken kabul edenler bu yönetmeliği nasıl eleştirir anlamıyorum. Fazla muhalefete gerek yok bir an önce yayınlanmalıdır. Eleştiriler yürürlüğe girdikten sonra yapılsın.

farmer.faruk
Kapalı
05 Ocak 2012 17:53

eksik ama genede güzel hiç olmamasından daha iyi en azından idarecilere memurlarına daha iyi insanca davranır davranmazsa memur basar gider birde zorunlu kısmı eksik 7 yıl olmalı zorunlu olursa fosiller gider gitmezse emekli olur gençlere iş kapısı açılır bir adam 30 yıl aynı yerde çalışırmı hayret

fizhk
Genel Müdür
05 Ocak 2012 20:56

Sırf muhalefet olsun diye eleştiri yapmıyoruz. Yönetmelik çıktıktan sonra neyi nasıl değiştireceksiniz. Daha ilk mesajımda bu sakat anlayışın şu andaki öğretmen hegamonyasına zemin hazırladığını yazdım. Bizim bundan sonra yapılan her türlü haksızlığı sorgulamamız şart yoksa yarın bir öğretmen gelir ben senin amirinim der sen aksini söylemek istersin fakat asıl amirlerin bunun doğru olduğunu sana söylediklerinde ise şok olursun. Bu gidişatın sonu maalesef budur çoğu arkadaş bunu görmesede o noktaya doğru gidiyoruz. Elbette yerdeğiştirme hakkımız olacağı için sevineceğiz ama bu demek değil ki her şey güllük gülistanlık oldu. Yapılan onca saçma sapan iş, ayrımcı uygulama var ki bunları görüpte içine sindirebiliyorsa bir insan buraya yazı yazıpta zaman harcamasına bile gerek yok çünkü muhatabımız değildir kendisi.

06 Ocak 2012 09:38

fizhk kardeşim öğretmenler üç yıl biz beş yılda atanıyoruz diye bizim amirimiz olamazlar ben okuldayım çalıştığım yer marmara bölgesinin en elit yeri öğretmen ve üstü memurların kendisini kral zannettikleri bir yer yani askeri yönetimin sivileşmiş hali olan bir yer ama öğretmenlerde amirim değil herkes işini yapacak öğretmenin bana iş getirip de bu işi yap deme şansı yok çünkü aramızdaki mesafe buna izin vermez ki şuanda atama tayin yönetmeliğimiz yokken bu olmuyorsa yönetmelik çıkınca hiç olmaz olamaz memurla çalışan idareci memurunu kesinlikle kaçırmak istemez ama çalışan memuru sürekli problem yaratan memuru değil YÖNETMELİK eksikliklerine göre yinede iyi bir yönetmelik yayınlandıktan sonra neresi nesi değişebilir ve nasıl değişir ona bakıp onu değerlendirmek lazım kendimizi öğretmenle kıyaslayıp bu onlara üstünlük sağlar yönünde değilde öğretmende bizde aynı bakanlığın mensuplarıyız fark istemiyoruz şeklinde yaparsak daha etkili olacaktır öğretmenler bizim amirimz olur bu kabul edilemez sözü sürece zarar verir öğretmenlerde sırf gıcık olsun diye kalması için kulis yapar bizim amirimiz olamayacaklarını onlarda bilirler müdür, müdür yardımcısı olanlar bunun dışındalar biz ne yapabiliriz işi toplu sözleşme sürecin de masaya sürükleyebiliriz işi sendikaların önüne atıp siz ayrımcılık yapıyorsunuz hadi bakalım bizimkinide öğretmenlerikine uyarlayın deyip onları gaza getirmeliyiz yoksa verecekleri bu sendikalarda biz aldık di,ye hava atacaklar sendikalara yerelde tepkimizi koyalım yerel yöneticiler merkeze iletmesini çokiyi bilirler yerel sendikacıların üye kaybetmemek için neler yaptıklarını hepimiz biliyoruz yerele ya bunu istiyoruz yada istifa eder hiç bir sendikaya üye olmam böyle bilesiniz dediğimizde bütün sendikalar ayağa kalkacaktır yetki savaşı içinde olsalar bile memurun sendikadan istifa edip bağımsız kalması bütün sendikalara zarar vereceğinden konuyu ister istemez masaya yatıracaklardır işi biz olarakra kimseyle kıyaslamadan çalışma süresinin eğitim bir senin istediği üç, iki yıla çekilmesini istemeliyiz yönetmeliğin bu hali zaten tütk eğitim senin istediği gibi şimdi hayırlı olsun diyorum

fizhk
Genel Müdür
06 Ocak 2012 12:08

Aynı fikirleri paylaşıyoruz aslında nüans farklılıklarını göremediğimizden sanırım zıt görüşteymişiz gibi bir algı oluşuyor. Yönetmelik bence de tayin süreleri dışında çok iyi ve yönetmeliğin mutlaka resmi gazetede yayımlanması gerekir. Öğretmenler memurun amiri olamaz o konuda da hemfikiriz ama beni rahatsız eden memur arkadaşların yapılan ikiyüzlülüklere karşı susup bir nevi yapılanlara razı görünmeleridir. Siz belki içten ayrımcılığa karşı olabilirsiniz ama bunu dışa aksettirmediğiniz sürece rıza gösteriyorsunuz demektir. Yıllardır giden bir süreçten sözediyoruz eğer onlarca yıl bir ayrımcılık süregeldiyse bunun sorumlusu bu eski memur arkadaşlardır neden hakları için mücadele etmediler neden bu kadar sorunun üst üste yığılmasına müsaade ettiler? Eğer biz de aman ne güzel bize bir hak vermişler fazlasına ne lüzum var falan deyip susarsak bu düzen böyle devam eder gider.

İkinci konu öğretmen kardeşlerimiz diyorsunuz fakat karşı taraf pek te bu kardeşlik yakştırmasını kabullenmiyor tam tersine bizi ikinci sınıf çalışan gibi görüyorlar ve büyük çoğunluğu bu görüşte. Hatırlayın Adamlar bize eğitime hazırlık yardımı verilmesin diye ortalığı birbirine katmadı mı? Şeflere üç kuruş zam yapılmasın diye ellerinden geleni yapmadılar mı? ne çabuk unuttunuz. Biz demiyoruz düşman olalım ama karşıdan bir samimiyet görmedikçe biz ne yapabiliriz ki tek taraflı dostluğun bir anlamı yoktur zaten.

fizhk
Genel Müdür
06 Ocak 2012 12:48

Tayin süreleri konusunda argüman olarak öğretmenlerin tayin sürelerini baz almam işin hukuki boyutu sebebiyledir. Madem ki öğretmenle memur aynı konumda o zaman bu iki çalışan grubu eşit haklara sahip olmalıdır. Ayrıca bu yerdeğiştirme yönetmeliği havadan gelmiş idarecilerin bize bir lütfu falan da değildir bu iş çok uğraş veren arkadaşlarımız, sendikacılarımız var onların da hakkını teslim etmemiz gerekir.

Toplam 10 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi