Editörler : E.Kayı Han

Tamzaram
Yasaklı
14 Aralık 2014 18:42

Son Osmanlı Padişahı olan Halife Vahidettin, 1926 yılında İngiliz vatandaşı olarak vefat etti.

Vahidettin; 16 Kasım 1922 tarihinde resmen İngiliz vatandaşı olmuş, 17 Kasım 1922 tarihinde İngilizlerin Malaya isimli zırhlı savaş gemisiyle sinsice ve gizlice kaçmıştı.. Tam 4 yıl boyunca, işgalci İngilizlere uşaklık etmişti.

Bu da, Osmanlı' nın inceliklerindendir.

yeniceri53
Başbakan Müsteşarı
14 Aralık 2014 19:25

Osmanlı en sonunda ABD ye kaçıp oradanda Guatamelyada kendisini bulmasında?:))

fazilet-83, 9 yıl önce

Osmanlı kendine hıyanet eden soysuzlar güruhunun cuntasını püskürttü. Yakındır hesap verme zamanı!... Kendilerine taktıkları sahte payelerin geri alınması zamanı da yakındır!...

yeniceri53
Başbakan Müsteşarı
14 Aralık 2014 19:34

Malkoçoğlu Cüneytte ihtiyarladı.Oğluda daha tıfıldır.

yeniceri53, 9 yıl önce

Osmanlı en sonunda ABD ye kaçıp oradanda Guatamelyada kendisini bulmasında?:))

azize-14
Yasaklı
15 Aralık 2014 19:02

Osmanlıda,

1.ahmed müridi aziz mahmud hüdayiyi ziyarete giderken üsküdar çarşısında kaşılaşırlar,1.ahmed hüdayi hazretlerine atına binmesini teklif eder,hüdai hazretleri bu teklifi geri çevirmez,aslında diğer müridleri içten içe şaşırırlar,az bir mesafe alınca hüdai hazretleri attan iner ve şöyle der,bir gün hocam üftade hezretleri bana dua etmişti,padişahlar ardınca yürüsün diye,hocamın duası yere düşmesin diye ata bindim der,bunun üzerine 1. ahmed şu dizeleri yazar

Evliyâ’nın himmeti yaktı beni kal’ eyledi
Sâfîyim buldum safâyı dû cihânım kalmadı..
Ahmed îder yâ ilâhî sana şükrüm çok-durur
Hamdülillâh aşk-ı Hakk’dan gayrı vârım kalmadı

Oguzçag
Yasaklı
15 Aralık 2014 19:24

Böyle masallara mı inanıyorsun, AZİZE BACI?.. Hiç bir padişah atından inip, bir şeyhe atını vermemiş ve arkasından da yürümemiştir. Buna şeyhülislar da dahil.. Şeyhülislamlar bile padişahın karşısında elpençe divan dururdu.. Bunu da bil!.. Uyduruk masallara, hurafelere itibar etmemelisin!..

Oguzçag
Yasaklı
15 Aralık 2014 19:34

Sultan 1.Ahmet, babasının cenazesine gitmemiş ve merhum padişah olan babasının cenazesi Süleymaniye Camiinin musalla taşında beklerken, cenaze namazını kıldıracak olan Şeyhülislam bizzat saraya gelip, babasının cenaze namazına iştirak etmesi için Padişah 1. Anmet'e bizzat yalvardığı halde, oğul padişah namazına gitmediği gibi, yeni Padişah; babası için; "Tam 18 kardeşini boğdurtarak öldüren kişinin cenaze namazı kılınmamalıydı..." der ve babasının cenaze namazına katılmaz!..

Mütefennin
Müsteşar Yardımcısı
15 Aralık 2014 20:05

Osmanlı zamanında hürmet ve edeb vardı...

Bir komşu, diğer komşunun çocuğuna:

"Ali Bey oğlum" veya "Ayşe Hanım kızım" diye hitab ederdi.

Şimdi ise sokak serserileri gibi "lan ali" veya "kız ayşe" diye konuşur olduk.

fazilet-83
Başbakan Müsteşarı
15 Aralık 2014 21:06

Hammaletel hatab 'lara hasetliğim değil, kinim olur ancak.

yeniceri53
Başbakan Müsteşarı
16 Aralık 2014 10:10

Herkes kendi odununu kendi taşır.Kininde senin odunundur.

fazilet-83, 9 yıl önce

Hammaletel hatab 'lara hasetliğim değil, kinim olur ancak.

azize-14
Yasaklı
16 Aralık 2014 21:03

Osmanlıda:

Sultan 2 mahmud tebdil kıyafet halk arasında dolaşırken bir çayhaneye girer,orada tıkandı baba ile tanışır,kendisine neden tıkandı baba denildiğinin hikayesini anlattırır,sultan saraya dönünce vezirine emir verir,tıkandı babaya hergün bir tepsi baklava yollayın her dilimin altına bir altın saklayın der,tıkandı baba gelen baklavayı evine götürmekten vazgeçip tepsi baklavayı satmaya evinin rızkını karşılamaya karar verir,bu durum her gün 1 ay devam eder,durum padişaha haber verilir,''babayı alın gelin durumdan haberdar etmeyin,üzülmesin'' diye tembihler,tıkandı baba saraya gelince sultan 2 mahmud eline bir kürek verir,daldır der,tıkandı baba küreği ters tuttuğu için nasibine yalnız bir altın düşer,sonra sultan 2 mahmud yine adamlarna emir verir,''babayı genişçe bir araziye götürün eline aldığı taşı atabildiği kadar uzağa atmasını söyleyin,o mesafedeki toprağıda kendisine verin'' der,olacak ya tıkandı baba büyük bir kaya parçası alır ve taşı ayağının dibine düşürür,vefatından sonra türbesi taşın düştüğü yere yapılır,bu olaydan bize şu söz hatıra kalır

''vermeyince mabud,neylesin sultan mamud''

yeniceri53
Başbakan Müsteşarı
16 Aralık 2014 21:29

2 mahmut zamanında ismini bilmediğim bir Bektaşi babası Eyüpte Piyer Lotinin olduğu yerde bir tekke kurar.Ama sultan Mahmudu palamut durumu öğrenir ve tekkeye gider.Mevsim ağustos sıcağıdır .Palamut Bektaşi babasına derki:Korkma kar yağmadıkça sana bir şey yapmam! Biraz sonra o güpegündüz yaz sıcağı bir anda döner veee Kar yağmaya başlar!Eeee Palamutta günah benden çıktı der ve Babanın başını vurdurur! o günden beri orasının adı Bektaşilerce Kar yağdı baba tekkesidir!Harabeleri hala vardır. Fakire orayı onarıp tekkeyi ihya ettikten sonra başına geçip Babalık yapması istenmişti. ama heyhat yapamadım olmadı( gitti!

Ben melamet hırkasın kendim eynime

Arı namus şişesin taşa çaldım kime ne

azize-14
Yasaklı
16 Aralık 2014 22:09

Osmanlıda;

Sultan 3 murat savaşta dahi namazların dönüşümlü,hele sabah namazının cemaatle kılınmasını isteyecek kadar hassas ve dindar bir insandı,bir gün nasıl olduysa sabah namazına uyanamaz,ve gözlerinden yaşlar dökülerek hepimizin bildiği ve bestelendiği şu dizeleri yazar:

uyan ey gözlerim gafletten uyan
uyan uykusu çok gözlerim uyan
azrail'in kasti canadır inan
seherde uyanırlar cümle kuşlar
dilli dillerince tespihe baslar
tevhit eyler dağlar taslar ağaçlar
semavatin kapularin acarlar
müminlere rahmet suyun saçarlar
seherde kalkana hülle biçerler

bu dünya fanidir sakin aldanma
mağrur olup taç-u tahta dayanma
yedi iklim benim deye güvenme
benim, murat kulun, sucumu affet
sucum bagislayub günahım ref'et
resul'un sancağı dibinde hasret

fazilet-83
Başbakan Müsteşarı
16 Aralık 2014 23:05

Şeriat-ı Ahmediye'yi bu kadar tahribat yapan başka bir zındık daha gelmemiştir. O adamın muhabbeti varsa eğer kalbinde imanında şüphe etmen gerekir.

yeniceri53, 9 yıl önce

Herkes kendi odununu kendi taşır.Kininde senin odunundur.

yeniceri53
Başbakan Müsteşarı
16 Aralık 2014 23:49

Anladım ne demek istediğini. İyide benim gibi birinin O adama ne muhabbeti olabilirki?

fazilet-83, 9 yıl önce

Şeriat-ı Ahmediye'yi bu kadar tahribat yapan başka bir zındık daha gelmemiştir. O adamın muhabbeti varsa eğer kalbinde imanında şüphe etmen gerekir.

yeniceri53
Başbakan Müsteşarı
17 Aralık 2014 01:04

ABD hangi şeriatçıyı veya kendisine çok yakınlaşan Ortadoğu liderini abad ettiki?Ladinimi? Saddamımı?Bir gün yaka paça oradan alıverirler doooğruuu Guatamelyayı boylayıverir.Türkiyeye falanda yollamazlar .Zaten yollamıyorlarda.Kardeşi vefat etti. Cenazesine dahi gelemedi.O zaman hükümetlede arası çok iyiydi.

memur-savar
Memur
17 Aralık 2014 10:28

bugün ortadoğuyu kafkasları ve balkanları bu hale getiren osmanlıdır

balkanlarda sırf güç dengesini bozmak için sırpları bölerek slavın içinden bogamilleri müslüman yapan katolikleri protestanları sloven yada hırvat diye bölen bizzat osmanlıdır

ortadoğuyu aşiretlere bölen

ermenileri süryanileri alevileri ve daha nicelerini katleden de bizzat osmanlıdır.

yeniceri53
Başbakan Müsteşarı
17 Aralık 2014 10:41

Eğer Osmanoğulları yönetimi bunları yapmamış olsaydı.Bu gün bizlere İstanbul İzmir hatta hatta Anadolu bile hayal olurdu.Diğer Türk devletleri gibi en fazla bir asır parlar sonrada yok olurduk.Osmanoğullarını hatalarıyla ve sevaplarıyla birlikte tarihteki yerinde yinede sevmek gerekir.

memur-savar, 9 yıl önce

bugün ortadoğuyu kafkasları ve balkanları bu hale getiren osmanlıdır

balkanlarda sırf güç dengesini bozmak için sırpları bölerek slavın içinden bogamilleri müslüman yapan katolikleri protestanları sloven yada hırvat diye bölen bizzat osmanlıdır

ortadoğuyu aşiretlere bölen

ermenileri süryanileri alevileri ve daha nicelerini katleden de bizzat osmanlıdır.

yeniceri53
Başbakan Müsteşarı
17 Aralık 2014 10:55

Bizler Osmanoğullarının sonuçta mirasçılarıyız. Ve bu mirası Mustafa Kemal Atatürkün sayesinde kazandık.Ve Osmaoğullarının Ermeni Soykırımı yaptığına ,Süryanileri katlettiğine katılmıyorum.I Cihan savaşında Ermenilerin Emperyalist devletlerle bir olup Türkleri katletmelerine karşı Hem bu çetelerle savaşılmış hemde Tehcir (yer değişimi) yapılmış yollarda ise Ermenilerin bir kısmını silahlı asi kürt çetecileri gasp maksadıyla öldürmüştür.

memur-savar
Memur
17 Aralık 2014 16:53

bir önceki mesajında yaptı ama gerekiyordu diyorsun???

şimdi inkar ediyorsun

yeniceri53, 9 yıl önce

Bizler Osmanoğullarının sonuçta mirasçılarıyız. Ve bu mirası Mustafa Kemal Atatürkün sayesinde kazandık.Ve Osmaoğullarının Ermeni Soykırımı yaptığına ,Süryanileri katlettiğine katılmıyorum.I Cihan savaşında Ermenilerin Emperyalist devletlerle bir olup Türkleri katletmelerine karşı Hem bu çetelerle savaşılmış hemde Tehcir (yer değişimi) yapılmış yollarda ise Ermenilerin bir kısmını silahlı asi kürt çetecileri gasp maksadıyla öldürmüştür.

yeniceri53
Başbakan Müsteşarı
17 Aralık 2014 16:59

Avrupayı birbirine düşürdü.Bunu yaptı Mezhep ayırımından milliyet ayırımından yararlandı . Bunu elbette yapacaktı.bu günün emperyalistleride bunu yapmıyormu?Ama Ermeni ,Süryani soykırımı yapmadı.

memur-savar, 9 yıl önce

bir önceki mesajında yaptı ama gerekiyordu diyorsun???

şimdi inkar ediyorsun

Toplam 215 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi