Editörler : "eskiyara"Pangaea

İkm2638
Aday Memur
08 Temmuz 2020 18:43

Tamam kızmayın idari izin devam etsin
08 Temmuz 2020 21:01

Hiçbir mahsuru yok helal olsun tabi ki yazabilirsiniz memnun olurum.

selamdar, 4 yıl önce

Daha iyi bir yorum ne gördüm ne duydum. Anasayfaya da buna benzer bir imitasyonla ifade ediyoruz hakkınız helal edin.

selamdar
Yasaklı
08 Temmuz 2020 22:53

selamdar
Yasaklı
09 Temmuz 2020 00:06

Yazdığım görüş:

Açık Öğretim metodu ile uzaktan eğitim, en sağlıklı ve en isabetli öneri sayılır. Tabi gerçek olan şu ki ortada çok ciddi bir sağlık ve salgın hastalık sorunu var. Oldu ki herşeye rağmen açılma kararı alındı. O vakit süreci en az zararla atlatabilmenin bir yolu da okuldaki 'Ortak Yaşam Alanı ve Süresini' asgari-minimal müşterekle sınırlamaktan geçiyor. Sportif44'e katılıyorum. "Bu yüzden yeni eğitim yılında bir kısım köklü reformlar zorunluluk halini almıştır." Bunun da başlıcası 10/12 ders çeşidini azaltmanın yanında, müfredatın hafiletilerek ders saati sürelerinin de mutlak surette kısaltılması gerektiğidir. Ders saati süresinin (ki geçmiş bakanlığın uygulama fırsatı bulamadığı elde tutulur tek icraat önerisiydi) 30 dk civarına kısaltılması; gerek eğitim pedagojisi, gerek öğrencilerimizin selameti ve gerekse salgın hastalığa karşı toplumsal tedbir açısından bir nevi zorunlu temel yapılanma olmalıdır. Salgın sorunu için MEB bu konuda bir kısım köklü reformlarını tahminim Ağustos'un son haftası duyuracaktır. Özellikle okuldaki ortak yaşam alanı ve ders sürecinin minimal bir ölçeğe çekilmesi için tam da en doğru zamanlamadır. Yalnızca 2'li eğitim de asla yeterli gelmez. Günboyu maske kullanımı gerek öğrencileri, gerekse nefes harcayan meslek erbabını türlü kronik rahatsızlıkların pençesine atar ! O manada her 2 bakanlık dönemince öngörülen 25 dk belki mübalağa olabilir ancak 30 dk ders saati süreci hem kaçınılmaz bir değişim, dönüşüm ve hem de zaruri bir yapılanmadır denebilir. Özetine mezkür: Toplum sağlığını risketmeden uzlaşı adına Açık Öğretim Metodu bu işin olmazsa olmazıdır. Nacizane...

sosyalciögrtm
Yasaklı
09 Temmuz 2020 01:15

Okulların açılacağına inanmasam da '30 dakika ders saati süresi' salgın sürecinde her anlamda yeterli olup böyle bir uygulamaya gitmek zarurettir kanısındayım. Vehatta Türkçe, Mat, Fen, İng, Sosyal hariç yetenek dersleri salgın süresince tedavül dışı kalabilir. Özellile de beden eğitimi, görsel gibi yakın teması önceleyen dersler ertelenir. Dersler günlük 5 saate çekilerek, ders saati 30 dk.ya düşürülür. Uzun süreli maske kullanımının (sıcak hava, terleme, doğru kulanamama vesair) ciddi sağlık sorunları taşıdığı sosyal mecralara iletildiğinden ve ispatlandığından maske kullanılacağını sanmıyorum. Başka türlü etkin bir mücadeleden söz edilemez herhalde fakat tahminen okul açılmaz.

doctore21
Kapalı
09 Temmuz 2020 04:43

SALGININ SEYRİ BU ŞEKİLDE DEVAM EDERSE OKULLARI AÇMAK ÇOK BÜYÜK HATADIR...

Okullar ile normal iş yerleri çok farklı.. Bir öğretmeni sınıf sınıf gezdireceksin. kapalı ortamda muhtemel taşıyıcılarla her dakika temas etmek ZORUNDA bırakacaksın...(okulların şartlarını hepimiz biliyoruz. 4 metrakareyi bırakan 1 metre mesafe bile sağlanmaz..maskeleri taktıramazsınız o çocuklara.. dezenfektan bile hikaye bu öğrenci sayılarıyla) Bu öğretmen illaki bir şekilde bu virüse yakalanacak.. Eşine, çocuklarına, bakmakla yükümlü olduğu yaşlı annesine babasına bulaştıracak...

BURADA KİMSE BEĞENMİYORSAN YAPMA DİYEMEZ. BİR DEVLET GÖZ GÖRE GÖRE VATANDAŞINI ÖLÜME GÖNDEREMEZ...

meb bu şartlarda okulu açarsa her gün binlerce öğretmenden gelecek test talebini karşılamak zorunda kalacak ve binlerce tazminat davasıyla karşı karşıya kalacak...

bu iş öyle 30 dakika ders ikili öğretimle olmaz... 1 sene okullar online açıköğretim şeklinde eğitime geçmeli

çözüm çok baist bir sene eğitim açıköğretim sistemiyle gitmeli

09 Temmuz 2020 12:18

Okulların açılmaması veya 1 sene ertelenmesi virüsün yok olacağına dair varsayımla geçerli olabilir. Ancak varsayımlarla hareket edemeyiz.

Yeterince tecrube edildi. Bir çok ülke karma eğitim uygulayacak (online+yüzyüze) Bence de online ile ders anlatılıp yüzyüze takviye ideal olanıdır. veya duruma göre tam tersi.

Artık bununla yaşamayı öğrenmeliyiz. Kaçarak nereye kadar

doctore21, 4 yıl önce

Okullar ile normal iş yerleri çok farklı.. Bir öğretmeni sınıf sınıf gezdireceksin. kapalı ortamda muhtemel taşıyıcılarla her dakika temas etmek ZORUNDA bırakacaksın...(okulların şartlarını hepimiz biliyoruz. 4 metrakareyi bırakan 1 metre mesafe bile sağlanmaz..maskeleri taktıramazsınız o çocuklara.. dezenfektan bile hikaye bu öğrenci sayılarıyla) Bu öğretmen illaki bir şekilde bu virüse yakalanacak.. Eşine, çocuklarına, bakmakla yükümlü olduğu yaşlı annesine babasına bulaştıracak...

BURADA KİMSE BEĞENMİYORSAN YAPMA DİYEMEZ. BİR DEVLET GÖZ GÖRE GÖRE VATANDAŞINI ÖLÜME GÖNDEREMEZ...

meb bu şartlarda okulu açarsa her gün binlerce öğretmenden gelecek test talebini karşılamak zorunda kalacak ve binlerce tazminat davasıyla karşı karşıya kalacak...

bu iş öyle 30 dakika ders ikili öğretimle olmaz... 1 sene okullar online açıköğretim şeklinde eğitime geçmeli

heygirl34
Şef
09 Temmuz 2020 13:42

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, corona virüs önlemleri kapsamında açılması planlara okullara ilişkin bilgi verdi. Okulların açılacağı hafta ne olacağını bugünden bilemeyiz. Velilerim şundan emin olsun, öğretmenlerimizin ve çocuklarımızın güvenliği bizim için her şeyden önce. Biz 31 Ağustos'ta açılacak mı derken, bunun olmasını temenni ediyoruz. ''MEVZUAT GEREĞİ 31 AĞUSTOS DEDİK'' Mevzuat gereği takvimi bugünden açıklamak zorundaydık. 31 Ağustos'ta okullar açılsın derlerse de biz buna hazırız. Karma modele de hazırız. Biz uzaktan eğitime hazırız buna şüpheniz olmasın. OKULLARDAKİ YENİ DÜZEN Çocuklarımızın sağlını korumak için almamız gereken önlemler ne diye sorarak ilerliyoruz. Bizim ölçümüz çocukların sağlığını koruyarak çocukları okullara almak. Biz öğrencileri bir metrekareye sığdırmaya çalışmıyoruz. Seyreltme eğitim derler ise biz de ona göre biz çalışma yaparız. -- -- Biz eylülde hangi tablo ile karşılaşırsak o tabloya göre hareket ederiz. İster maske deyin, temizlik malzeme, fiziksel koşullar deyin. Biz hepsine hazırız. LGS'de nasıls ınav verdiysek bunu da başaKaynak Linki = https://www.memursite.com/2020/07/okullar-31-agustosta-aclacak-m-bakan.html

09 Temmuz 2020 17:08

Bu yazıyı okudum evet. Burada bilinenin aksine yazı ile MEB, kendi beyanını geri çekiyor ve okulların açılmasına yönelik takvim duyurusunu o tarihteki mevcut şartların belirleyeceğini, şu anki planlamanın rutin bir takvim belirleme hedefi ile sınırlı olduğunu açıkça deklare etmiş. Diğer yandan da eğitim camiasının haklı tepkilerini dizginlemek adına bir açıklama serdetmiş görünüyor.

heygirl34, 4 yıl önce

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, corona virüs önlemleri kapsamında açılması planlara okullara ilişkin bilgi verdi. Okulların açılacağı hafta ne olacağını bugünden bilemeyiz. Velilerim şundan emin olsun, öğretmenlerimizin ve çocuklarımızın güvenliği bizim için her şeyden önce. Biz 31 Ağustos'ta açılacak mı derken, bunun olmasını temenni ediyoruz. ''MEVZUAT GEREĞİ 31 AĞUSTOS DEDİK'' Mevzuat gereği takvimi bugünden açıklamak zorundaydık. 31 Ağustos'ta okullar açılsın derlerse de biz buna hazırız. Karma modele de hazırız. Biz uzaktan eğitime hazırız buna şüpheniz olmasın. OKULLARDAKİ YENİ DÜZEN Çocuklarımızın sağlını korumak için almamız gereken önlemler ne diye sorarak ilerliyoruz. Bizim ölçümüz çocukların sağlığını koruyarak çocukları okullara almak. Biz öğrencileri bir metrekareye sığdırmaya çalışmıyoruz. Seyreltme eğitim derler ise biz de ona göre biz çalışma yaparız. -- -- Biz eylülde hangi tablo ile karşılaşırsak o tabloya göre hareket ederiz. İster maske deyin, temizlik malzeme, fiziksel koşullar deyin. Biz hepsine hazırız. LGS'de nasıls ınav verdiysek bunu da başaKaynak Linki = https://www.memursite.com/2020/07/okullar-31-agustosta-aclacak-m-bakan.html

09 Temmuz 2020 17:17

Kesinlikle katılıyorum dönüşü olmayan bir hata ile yüz yüze kalınacaktır, işin o kısmı açık ve net.

vefakat okuldaki 'ortak yaşam alanı ve sürecini' başka deyişle müfredatın hafifletimesini, 30 dk ders saatini aşmamasını, gereksiz demeyim temel dersler dışındaki programı azaltmayı, ders saatini günlük 5 dersi geçmeyecek bir program akışı sağlama gibi altenatif ve çözümleri dillendirmek te HAK'tır. Bunların konuşulması da elzemdir. Ama neticede tespitleriniz gayet doğru. Paylaşım rumuzunuzu kapamasanız daha iyi olurmuş.

doctore21, 4 yıl önce

ogretmntamer
Yasaklı
10 Temmuz 2020 00:11

Hiç sıkılmıyor musun yaptığın şu trollükten.. Burda ayrı teldesin, anasayfa üzerinde ayrı şekilde kuyusunu kazıyorsun aklınca camianın. Neyin ikirciliğidir ki bu, yaptığın hakikaten ayıptır.

İkm2638, 4 yıl önce

ogretmntamer
Yasaklı
10 Temmuz 2020 00:25

Biraz dürüst olsan ne kaybedersin burda başka memurlar net anasayfaya başka şekil yapan...

https://www.memurlar.net/haber/915406/milli-egitim-bakani-ndan-okullarin-acilmasi-ile-ilgili-aciklama.html

İkm2638, 4 yıl önce

ogrettmn
Kapalı
10 Temmuz 2020 00:46

1- Bence kaale almaya değmez

2- Öğretmen olduğunu asla düşünmüyorum.

3- Küçümsemek için değil fakat öğretmenlere hasetinden kuduran bir okul hizmetlisi veya başka bir düz memur tahminen.

Salın yoluna gitsin...

selamdar
Yasaklı
10 Temmuz 2020 00:57

Ha şöle ikm2638 = İnfaz Koruma Memuru.

Herkes kendi çöplüğü demeyim alanında taklalar atmalı, Dublöre ne hacet.. K.gelsn veselam:)

İkm2638, 4 yıl önce

selamdar
Yasaklı
10 Temmuz 2020 01:15

@Sayın baharyakın

Yanlış anlamayın hocam cidden alaya almak değil kastım ama sormak istediğim bir soru var.

Siz Türkiye'de mi yaşiyorsunuz yoksa AB ülkelerinden filan mi yazişmada bulundunuz..?

Hani biizm ülkede iseniz online-canlı bağlantı konusunda verimi geçin düpedüz felçtir yaşanan.

Fikirlere saygımız var o ayrı tabi.

baharyakın, 4 yıl önce

Okulların açılmaması veya 1 sene ertelenmesi virüsün yok olacağına dair varsayımla geçerli olabilir. Ancak varsayımlarla hareket edemeyiz.

Yeterince tecrube edildi. Bir çok ülke karma eğitim uygulayacak (online+yüzyüze) Bence de online ile ders anlatılıp yüzyüze takviye ideal olanıdır. veya duruma göre tam tersi.

Artık bununla yaşamayı öğrenmeliyiz. Kaçarak nereye kadar

SenaErdan
Aday Memur
10 Temmuz 2020 16:36

bir kaç özel üniversitenin yetkili arkadaşlarımdan duyduklarımı söyledim sadece. official bir şey değil.

erdem.k88, 4 yıl önce
Kim dedi bunu kaynağınız var mı hocam ? Zira öyle bi açıklama yok aksine üniversiteler yüz yüze eğitim yapacakmış gibi açıklama yapıyor. Bu arada bende ne okulların ne üniversitelerin açılacağını düşünmüyorum.

Mehker
Daire Başkanı
10 Temmuz 2020 21:16

Güzel yazmışsınız, ama bu süreçte öğretmenler ne yapacak? Normalde zaten öğretmenler yatarak para kazanıyor diyenler bu sefer daha da seri bir şekilde öğretmenleri hiçbir şey yapmayıp para kazanıyorlar diye topa tutarlar

TozluTebeşirKokusu, 4 yıl önce

Mevcut vakalar sıfırlanmaz akibet değişmez ise bu şartlar altında okulların açılması imkansızın diğer adıdır. Bu ihtimal göz önüne alınarak Milli Eğitim Bakanlığının şimdiden, acilen gerekli ve yeterli tedbiri alarak Açık-Öğretim Modeli üzerine bir uzaktan eğitim planlamasına gitmesi gerekir düşüncesindeyim. (Ki camianın ekseriyeti farklı görüşte değil.) Bunu da sahada hiçbir verim alınamayan canlı bağlantı ütopyası veya dayatması ile değil; EBA TV ve Eba bilişim platformu üzerinde sağlayacağı zengin bir donanım akışı ile sağlayabilmek mümkündür. Ha şu olur öğrenciye kitapları teslim edilir, öğrenci derslerini Eba tv den takip eder ve yalnızca sınavlar için okula gelmeleri sağlanırsa sorun en az hasarla atlatılabilir. 1 vaka ile tatil edilen okullar, 2 haneli vaka sayısına düşmeden asla açılmaz, kimse de potansiyel tehlikeyi gözardı edemez. Kaldı ki AB ülkelerinde açılan okullar yeniden kapatılmıştır.

solomon91
Aday Memur
11 Temmuz 2020 09:06

Öğretmenlere açıköğretim sistemi içerisinde onlarca görev verilebilir. Zaten açıköğretim sistemi sadece merkezi yönetimin yapabileceği basitlikte bir iş değildir. Son derece teferruatlı bir işleyişi vardır. Açıköğretim sistemi ülkemizde yıllardır Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi tarafından yürütülüyor. Başka üniversiteler de aynı şekilde açık ve uzaktan eğitim fakülteleri kurdular. Açıköğretim fakültelerine üniversiteler örgün bölümlere aldıkları gibi öğretim görevlisi alıyorlar. Bu öğretim görevlileri çoğu zaman derslere örgün olarak girmeyip açıköğretim içeriklerini hazırlıyorlar. Yani mevzu derse girmemekse zaten ülkemizde yıllardır açıköğretim fakültelerinde çalışan hocalar aktif olarak derslere girmiyorlar. Yalan olmasın, Eskişehir'de açıköğretim binasındaki amfilerde yüz yüze destek eğitim veriliyordu. Ama açıköğretim öğrencilerinin çok azı katılırdı. Yani ortaya attığım sav için yine ayni tez yaratmayan bir durum. Açıköğretim sistemi sadece kitap verip öğrencileri sınava çağırmak değildir. Öğretmen konu özetleri, ünite kazanım soruları, değerlendirme soruları hazırlar; canlı dersler yapar, ünitelerin anlatımlarını ve özetlerini çevrimdışı video olarak kaydedip öğrencilere sunar. Açıköğretim sistemine toplum olarak çok aşina değiliz ama özünde son derece teferruatlı bir işleyişi vardır. Ez cümle, açıköğretim olursa öğretmenler boş kalmaz. Yeter ki gerektiği gibi uygulansın.
Mehker, 4 yıl önce

Güzel yazmışsınız, ama bu süreçte öğretmenler ne yapacak? Normalde zaten öğretmenler yatarak para kazanıyor diyenler bu sefer daha da seri bir şekilde öğretmenleri hiçbir şey yapmayıp para kazanıyorlar diye topa tutarlar

drafting_designer
Aday Memur
11 Temmuz 2020 12:23

fiili ders saat sayıları yarıya indirilmeli + diğer yarısı online olmalı (sabah giden öğleden sonra online- öğleden sonra giden sabah online) yalnız burada meslek derslerinde problem çıkabilir. bunu da iyi bir program ile örneğin haftanın 2 günü 1. grup 2 günü de diğer grup atölye uygulama derslerini işleyerek aşılabilir.

fokyay
Şef
11 Temmuz 2020 16:48

Peki bizim eğitim ödeneği nolacak gençler?

Toplam 157 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi