Editörler : swat3410

qelement1983
Şube Müdürü
27 Mart 2020 00:03

İnşallah kaynağın sağlamdır. Nereden öğrendiğini yazsan iyi olurdu bizzat kendinmi gördün acaba?

Sercey129, 4 yıl önce

Arkadaşlar yazı gelmiş resmi kurumlarda maaş haczi uygulanmıcak diye

Sercey129
Aday Memur
27 Mart 2020 00:52

Kaynak sağlam yarın mutebetı arayıp sorabılırsın

Keni01
Aday Memur
27 Mart 2020 01:37

Sercey129 bundan emin misin daha önce bende bunu araştırdım ekstra yazı gelmeden kesilecek dediler yazı gelmesi lazım dediler yanlış anlama inanmama olayı değil gerçekten bu yazı geldi mi hakkını helal et

Sercey129
Aday Memur
27 Mart 2020 02:03

Devlet kurumları kesmiyor bu gün yazı geldi ama özel sektör nasıl uygular bilemem bana yazdıgı cevap bu

pegasus155
Kapalı
27 Mart 2020 08:01

forumda adalet bakanlığı mutemetleri bile kendiaralarında maaşlardan icranın kesilip kesilmeyeceğini tartışıyor.

nafaka alacaklarına ilişkin icra takipleri hariç olmak üzere, yurt genelinde yürütülmekte olan tüm ücra ve iflas takiplerinin durdurulmasına ve bu çerçevede taraf ve takip işlemlerinin yapılmamasına..." Maaş haczi, bir icra takip işlemi olup, vermiş olduğunuz bilgi kesin olarak yanlıştır. Bu karara rağmen maaş haczi tatbik eden "memur" TCK'nın 257. maddesinden yargılanabilir. 257/1 mi yoksa 257/2 mi olduğu ise tartışılır. Benim düşüncem eylem 257/1. maddeye uymaktadır, nitekim Cumhurbaşkanı Kararnamesine uymak memurun görev ve sorumluluğundadır. Maaş haczi tatbik edilmesi de bu bağlamda kişinin mağduriyetine yol açacağından dolayı eylemin görevi kötüye kullanma suçu olarak nitelendirilmesi gerekecektir. Özetle; maaş haczi takip işlemidir, Cumhurbaşkanı Kararına aykırı davranılması ise kamu görevlisi sıfatına haiz kişi açısından suçtur. Özel sektörde görev yapan ve maaş haczi tatbikinden sorumlu kişiler açısından ise karara uyulmamasının kişi ve kurumu açısından hukuki sorumluluk doğuracağını ancak failin 657 sayılı DMK'ya bağlı olmadığı göz önüne alındığında bu kişilere cezai sorumluluk yüklenip yüklenmeyeceği hususunda fikrim yok.

qelement1983
Şube Müdürü
27 Mart 2020 11:35

Şu foruma hiçmi mutemet girmez? Hiç mi lojistikte çalışan girmez? Bu yazı geldiyse eğer o yazıyı en azından 500 polis gözüyle görmüştür. Hiç mi biri bu foruma girmiyor acaba?

Sercey129, 4 yıl önce

Devlet kurumları kesmiyor bu gün yazı geldi ama özel sektör nasıl uygular bilemem bana yazdıgı cevap bu

petro1903
Şef
27 Mart 2020 14:13

Keserlerse kessin ler Bu nedir kardeşim sanki devlet sırrı borç zaten kişinin ödeyecek te kişi zaten ha 1 ay erken ha 1 ay gec

Cevdet2020
Aday Memur
27 Mart 2020 17:59

AZ ÖNCE MUTEMET İLE GÖRÜŞTÜM.KESİNTİLERİN AYNEN DEVAM EDECEĞİ ve çıkan kararın;çıktığı andan itibarenki yeni icra işlemlerini kapsadığını ve bu konuyla alakalı bir yazı gelmediğini belirtti.Ortada bir tutarsızlık var açık bir yazı gelmediği sürece kesinti olacak anlaşılan

dadaş 2520
Aday Memur
27 Mart 2020 18:21

Bu konuyu cimere yazın.. ben yazdım bu iş başka türlü çözülmez..

27 Mart 2020 19:52

Yazı gelmediğini söyleyen mutemet bundan sonra ki icra işlemleri için olduğunu nerden biliyor. Torba yasa çıktı orda yazıyor.

Cevdet2020, 4 yıl önce

AZ ÖNCE MUTEMET İLE GÖRÜŞTÜM.KESİNTİLERİN AYNEN DEVAM EDECEĞİ ve çıkan kararın;çıktığı andan itibarenki yeni icra işlemlerini kapsadığını ve bu konuyla alakalı bir yazı gelmediğini belirtti.Ortada bir tutarsızlık var açık bir yazı gelmediği sürece kesinti olacak anlaşılan

Nick ways
Şube Müdürü
27 Mart 2020 20:00

Evet benim lojistikçi de dedi. Ayrıca maliyeden yeni gelmişti. Onlarda o şekilde diyor
Cevdet2020, 4 yıl önce

kocagobek
Memur
27 Mart 2020 20:59

o mutemet arkadaşın ya okumayı bilmiyor yada okuduğunu anlamıyor, Adalet Bakanlığı'nın konuyla ilgili genelgesinin 7. maddesi önceden başlamış olsa dahi diyor, bizim taklacilar kesme demeden kesmeyiz diyorlar ama kes demeden keseriz diyorlar,
Cevdet2020, 4 yıl önce

Cevdet2020
Aday Memur
27 Mart 2020 21:47

ANLAŞILAN KİMSE NE YAPACAĞINI BİLMİYOR.MUHTEMELEN KİMİ MUTEMET KESECEK KİMİ KESMEYECEK.KESİLENLER İTİRAZ ETSE BİLE BUNA CEVAP 1 AYDAN ÖNCE GELMEZ GELDİKTEN SONRA DA ZATEN ERTELEME BİTER KONUDA BÖYLE KAPANIR...

27 Mart 2020 22:12

Aktif olan icra işlemi de yeni başlayacak olan icra işlemleri de sade ve sadece nafaka hariç kesilmeyecek yapılmayacak....maaşından nafaka için keisnti varsa o kesilecek..onun dışında ki kesintiler 15 nisan maaşında kesilmeyecek....il il değişmez bu kararlar...he ril başka bir kuruma mı bağlı anlamıyorum...Gaziantep ilinde maaş tahhakkuk işlerine bakan arkadaşı aradım...İcr akesintin nafaka değilse abi kesinti olmayacak bu ay dedi...nafaka ise mecbur kesinti olacak dedi...Gaziantep...yazı falan gelmemiş o da bütün icra işlemleri 30 nisana kadar askıya alındı dedi.belki 30 nisandan sonrada uzayacak bu süreç....hangi ildesiniz bilmiyorum ama gaziantep ili kesmeyecek....

yusyan99
Aday Memur
27 Mart 2020 22:21

Zaten benim anlamadigim bu meslekte herşey tiye alınıyor. Yok biri mutemet kesilecek dedi diğeri kesilmeyecek dedi. Bazı arkadaşlar yazı geldi gelmedi derdinde. Resmi Gazete de yayınlandı daha ne olsun . Altını çizelim resmi gazete. Hadi o mutemet kessin de görelim. Elbet içimiz de mutemet vardır . öyle okuyup gecmeyle olmaz.

qelement1983
Şube Müdürü
27 Mart 2020 22:29

Kararın çıktığı andan itibaren olan icra zaten kesilmiyor nasıl o karar onu kapsiyormus ? Saçma bir açıklama bence yada atmasyondan ibaret.

Cevdet2020, 4 yıl önce

27 Mart 2020 22:31

bizim teşkilat az beyinin kullansa mantıklı düşünce devletin en güçlü kurumuda ...malesef koyun çok....kesilecek diyenlerin derdi ne anlamadım....30 nisanı aşacak zaten bu süreç 5-6 ay boyunca inş devrelerim hiçbir ilde keisnti olmaz herkesin cebinde her ay 1250 tl kalır nefes alırsınız....

27 Mart 2020 22:37

Cumhurbaşkanlığı kararnamesinin daha iyi anlaşılabilmesi icin AdAdalet Bakanlığı 24..3.2020 tarihinde bi genelge yayınladı..biz maaştan kesinti yapcaz diyen mutemet arkadaşlar 7.maddeyi iyi bi okusunlar ona göre kesinti yapsınlar.. Açık ve net olarak diyo ki( durdurma tarihinden önce devam eden takipler icin ödeme ve icra emri gönderilemez )

28 Mart 2020 00:05

Yargıda koronavirüse karşı alınan tedbirler kapsamında icra iflas dairelerinde insan sirkülasyonunu durdurmak için yeni bir önlem alındı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan?ın kararıyla nafaka dışında icra dairelerindeki bütün iş, işlem ve takipler durduruldu.

Resmi gazetede yayınlanan karar ile Cumhurbaşkanı İcra İflas Kanunu?nun 330. maddesi gereğince sahip olduğu yetkiyi kullanmış oldu.

Karara göre nafaka alacaklarına ilişkin icra takipleri hariç yurt genelindeki icra ve iflas takipleri 30 Nisan?a kadar durduruldu.

Bu çerçevede taraf ve takip işlemlerinin yapılmamasına, yeni icra takip taleplerinin alınmamasına ve ihtiyati haciz kararlarının icra ve infaz edilmemesine karar verildi.

Bu karar sayesinde, koronavirüs salgını nedeniyle icra dairelerindeki iş ve işlemlerini takip edemeyen vatandaşlar herhangi bir hak kaybı veya mağduriyet yaşamayacak.

30 Nisan?a kadar yeni icra başvurusu veya haciz işlemleri de söz konusu olmayacak.

Salgın tehlikesinin devam etmesi halinde bu süre yine aynı usulle Cumhurbaşkanı kararıyla uzatılabilir.

Yeni bir karar alınmazsa 1 Mayıs?tan itibaren icra iflas işlemleri aynen devam edecek.

34aksu34
Aday Memur
28 Mart 2020 01:45

7. Maddeyi oku diyen arkadaş ben ce sen o 7.maddeyi iyice oku eğer anlamıyorsan sen de problem var

Toplam 222 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi