Editörler : "eskiyara"Pangaea

fatntfs
Aday Memur
28 Eylül 2021 17:22

ultraviole değil aldığımız ulv cihazı olarak geçiyor. dezenfektanı buhar halinde üfürüyor. havayı ve yüzeyleri dezenfekte ediyor.

ramazzoli, 3 yıl önce

Ultraviyole bir ışın .

Birşey püskürtmez .

Okul için uygun olmaz hocam .

Çoluk çocuk var ..zararlı bir ışın .

ramazzoli
Müsteşar
28 Eylül 2021 20:11

Hocam hastanelerde öyle bir dezenfeksiyon yöntemi yok .

Ben görmedim yani .

Çok eskiden formaldehit gaz olarak ameliyathanelerde kullanılırdı ..artık onuda kullanmıyoruz .

Covid 19 virüsü uzun süre havada asılı kalmıyor .

Yüzey dezenfeksiyorunu içinde en uygun sıvı çamaşır suyu bence .

Doğru oranda sulandırıp onu kullanabilirsiniz .

Dezenfekte edeceğiniz yüzey küçükse alkol de kullanabilirsiniz .

fatntfs, 3 yıl önce

ultraviole değil aldığımız ulv cihazı olarak geçiyor. dezenfektanı buhar halinde üfürüyor. havayı ve yüzeyleri dezenfekte ediyor.

biyokim06
Şef
28 Eylül 2021 22:06

"Covid 19 virüsü uzun süre havada asılı kalmıyor ." Bu çok tehlikeli ve yanlış bir cümle.

Salgın bu nedenle yayıldı. Herkes elini, ayağını, masasını, sandalyesini dezenfekte etti ama soluduğu havayı hiç düşünmedi. Esas solunan hava ile virüs kapılıyor. MEB ve Sağlık Bakanlığı bunu geç de olsa fark ettiği için, Eylül ayında yayınladıkları "önlemler" listesine bol bol "havalandırma" talimatı koydur. Bu bilgiler 2 yıl önce yeterince verilebilseydi, salgın bu kadar can almazdı. Hala bilmeyenler var... Şu anda virüse yakalana biri varsa, havadan kaparak yakalanıyor.

Son çalışmalarda virüsün 16-24 saat havada su damlacıkları içinde asılı kaldığına dair bilgiler var. Havanın sıcaklığı, tuz, pH, basınç, güneş ışığı gibi etkenlere göre değişiyor.

Bizdeki şarlatanlar bebeklere ve hamilelere mRNA aşısı yapmakla, mRNA aşı reklamı ile meşgul. YAbancı bilim adamları ise, virüs nası lyayılıyor diye araştırma yapıyor ve bunu tartışıyor. Bizdeki şarlatanları dinlemeyin. Onları 10 yıl önce üniversitede bir odaya koydular, kısa süre sonra isimlerinin önüne prof eklediler.

ramazzoli, 3 yıl önce

Hocam hastanelerde öyle bir dezenfeksiyon yöntemi yok .

Ben görmedim yani .

Çok eskiden formaldehit gaz olarak ameliyathanelerde kullanılırdı ..artık onuda kullanmıyoruz .

Covid 19 virüsü uzun süre havada asılı kalmıyor .

Yüzey dezenfeksiyorunu içinde en uygun sıvı çamaşır suyu bence .

Doğru oranda sulandırıp onu kullanabilirsiniz .

Dezenfekte edeceğiniz yüzey küçükse alkol de kullanabilirsiniz .

ramazzoli
Müsteşar
29 Eylül 2021 10:22

Dostum covidin solunum yolu enfeksiyonu olduğunu biliyorum.

Havada uzun süre asılı kalmıyor .

Hocamın hava dezenfeksiyonu için düşündüğü yöntem .

Boş odada uzun süre ( zaten o sürede havada virüs varsa yüzeye düşecek ) yapılan bir yontem .

Maskeni tak mesafeni koru .. aşını ol .

Kişisel hijyenine tak ..bitti .

Ben bir buçuk yıldır bu yöntemleri uygulayarak hastane ortamında ( covid servisleri ..covid yoğun bakım dahil )

Enfekte olmadım ..

biyokim06, 3 yıl önce

"Covid 19 virüsü uzun süre havada asılı kalmıyor ." Bu çok tehlikeli ve yanlış bir cümle.

Salgın bu nedenle yayıldı. Herkes elini, ayağını, masasını, sandalyesini dezenfekte etti ama soluduğu havayı hiç düşünmedi. Esas solunan hava ile virüs kapılıyor. MEB ve Sağlık Bakanlığı bunu geç de olsa fark ettiği için, Eylül ayında yayınladıkları "önlemler" listesine bol bol "havalandırma" talimatı koydur. Bu bilgiler 2 yıl önce yeterince verilebilseydi, salgın bu kadar can almazdı. Hala bilmeyenler var... Şu anda virüse yakalana biri varsa, havadan kaparak yakalanıyor.

Son çalışmalarda virüsün 16-24 saat havada su damlacıkları içinde asılı kaldığına dair bilgiler var. Havanın sıcaklığı, tuz, pH, basınç, güneş ışığı gibi etkenlere göre değişiyor.

Bizdeki şarlatanlar bebeklere ve hamilelere mRNA aşısı yapmakla, mRNA aşı reklamı ile meşgul. YAbancı bilim adamları ise, virüs nası lyayılıyor diye araştırma yapıyor ve bunu tartışıyor. Bizdeki şarlatanları dinlemeyin. Onları 10 yıl önce üniversitede bir odaya koydular, kısa süre sonra isimlerinin önüne prof eklediler.

ramazzoli
Müsteşar
29 Eylül 2021 11:47

Virüsün 16-24 saat havada asılı kaldığına dair bilimsel bir yayın ..araştırma varmı .

Yok böyle birşey .

biyokim06, 3 yıl önce

biyokim06
Şef
29 Eylül 2021 13:41

Tehlikeli şeyler yazıyorsun, insanların hayatını riske sokacak tehlikeli cümleler...

Ben bilimsel araştırma var diyorum. Yalan mı söyleyeceğim?

Sen kafana göre sallıyorsun. 16 saat diyor aşağıdaki makale:

"Another study suggests SARS-CoV-2 in respirable-sized aerosols could persist and maintain infectivity for up to 16 h (Fears et al., 2020). Santarpia et al. have reported measuring viable SARS-CoV-2 in air collected in hospital wards with COVID-19 patients(Santarpia et al., 2020),

which consistent with detection of airborne SARS-CoV-2 RNA in patient

areas. Altogether, these results indicate that SARS-CoV-2 could survive

in aerosols for a relative long time under favorable conditions and

potentially spread through aerosols."

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0160412020319942#bb0145

Şuradan da bakılabilir:

https://wwwnc.cdc.gov/eid/article/26/9/20-1806_article

ramazzoli, 3 yıl önce

Dostum covidin solunum yolu enfeksiyonu olduğunu biliyorum.

Havada uzun süre asılı kalmıyor .

Hocamın hava dezenfeksiyonu için düşündüğü yöntem .

Boş odada uzun süre ( zaten o sürede havada virüs varsa yüzeye düşecek ) yapılan bir yontem .

Maskeni tak mesafeni koru .. aşını ol .

Kişisel hijyenine tak ..bitti .

Ben bir buçuk yıldır bu yöntemleri uygulayarak hastane ortamında ( covid servisleri ..covid yoğun bakım dahil )

Enfekte olmadım ..

biyokim06
Şef
29 Eylül 2021 13:42

Tehlikeli şeyler yazıyorsun, insanların hayatını riske sokacak tehlikeli cümleler...

Ben bilimsel araştırma var diyorum. Yalan mı söyleyeceğim?

Sen kafana göre sallıyorsun. 16 saat diyor aşağıdaki makale:

"Another study suggests SARS-CoV-2 in respirable-sized aerosols could persist and maintain infectivity for up to 16 h (Fears et al., 2020). Santarpia et al. have reported measuring viable SARS-CoV-2 in air collected in hospital wards with COVID-19 patients(Santarpia et al., 2020),

which consistent with detection of airborne SARS-CoV-2 RNA in patient

areas. Altogether, these results indicate that SARS-CoV-2 could survive

in aerosols for a relative long time under favorable conditions and

potentially spread through aerosols."

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0160412020319942#bb0145

Şuradan da bakılabilir:

https://wwwnc.cdc.gov/eid/article/26/9/20-1806_article

ramazzoli, 3 yıl önce

Virüsün 16-24 saat havada asılı kaldığına dair bilimsel bir yayın ..araştırma varmı .

Yok böyle birşey .

biyokim06
Şef
29 Eylül 2021 14:03

Virüsün havalandırılmamış ortamlarda daha çok yayıldığını gösteren yeni bir bilimsel çalışma.

Virüs taşıyan aerosoller çapına göre 12 saat ve daha fazla havada asılı kalabiliyorlar.

Bu konuda yapılmış en güzel çalışmalardan biri.

https://www.science.org/doi/10.1126/science.abd9149

ramazzoli
Müsteşar
29 Eylül 2021 14:42

Yazdıkların fantazi .

Boş işler .

Ben ne diyorum ..maske mesafe hijyen aşı

Yüzey temizliği içinde çamaşır suyu ve alkol

Gerisi hikaye

Ortamda covid virüsü olması için ( havada uçuşan ) covid hastası olması lazım .

Covid yoğun bakım dahil hastanelerin her bölümünde çalıştım nerdeyse ..pandemi sürecinde .

Yani sana göre havada covid virüsünün cirit attığı ortamlarda .

Yukarıdaki saydığım önlemlerle bu güne kadar enfekte olmadım .

İnsanların kafasını bulandirmayin .

Covidle mücadele basit .

Bu kadar fantaziye kaçmaya gerek yok

biyokim06
Şef
29 Eylül 2021 17:30

Covid-19 virüsünün, iyi havalandırılmamış mekanlardaki aerosoller yoluyla daha çok bulaştığına dair paylaştığım bilimsel makalelere "fantazi" diyen biriyle muhatap olamam.

ramazzoli, 3 yıl önce

Yazdıkların fantazi .

Boş işler .

Ben ne diyorum ..maske mesafe hijyen aşı

Yüzey temizliği içinde çamaşır suyu ve alkol

Gerisi hikaye

Ortamda covid virüsü olması için ( havada uçuşan ) covid hastası olması lazım .

Covid yoğun bakım dahil hastanelerin her bölümünde çalıştım nerdeyse ..pandemi sürecinde .

Yani sana göre havada covid virüsünün cirit attığı ortamlarda .

Yukarıdaki saydığım önlemlerle bu güne kadar enfekte olmadım .

İnsanların kafasını bulandirmayin .

Covidle mücadele basit .

Bu kadar fantaziye kaçmaya gerek yok

Toplam 50 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi