Editörler : "eskiyara"Pangaea
15 Ekim 2021 21:01

5 öğrenci öldü, denetlenmeyen servis yüzünden, neden tartışmıyoruz?

Geçtiğimiz günlerde, Afyonkarahisar'da, denetlenmeyen bir servis yüzünden 5 ilkokul öğrencisi kazada vefat etti. Köyden okula giden 5 minik ilkokul öğrencisi...

Minübüsün kapısı iple bağlıymış.

Ülkemizin en büyük öğretmenler forumunda, bu konuda bir tartışma göremedim.

O okuldaki öğretmenler, müdür/müdür yardımcıları, İlçe Milli Eğitim Müdürü, Şube Müdürleri, nasıl rahat uyuyabiliyorlar şimdi? Vicdanları sızlamıyor mu?

"Bir şey olmaz" diyerek ihmal ettiğiniz ve denetlemediğiniz her konu, bir gün aniden karşınıza bir veya daha çok kişinin ölümü olarak çıkıyor... Önemli olan bir kişi dahi ölmeden gerekli önlemi almaktır. O köyü teyzeler ve amcalar cahil, şoföre söz geçiremiyor, peki siz nesiniz orada? Değiştirin artık şu kafanızı!..

Entellektüelizm
Şube Müdürü
15 Ekim 2021 22:35

Öğretmenler neyi tartışsın mesela? Servisi denetlemek, okula servis ayarlamak vb şeyler öğretmenin görevi mi sence ? Öğretmen okuluna kapı bulamıyor, serviş ile mi ilgilenecek. Yani öğretmen napmalı sence? Şikayet etmekten başka ne gelir sence öğretmenin elinden? Ya da sen mesela neden bu mesajını resmi makamlara değil de burda yazdın? Neden siyasilere hesap sormuyorsun da burda öğretmenlere sitem ediyorsun? Gidip ilçeyi aradın mı? İlçe milli eğitim müdürü, il milli eğitim müdürüyle görüşmek istiyorum, konuşmak istediğim bir maruzatım var dedin mi herhangi resmi bir kuruma? Ya da ilçe mem sayfasının iletişim bölümünden veya sosyal medya hesaplarından herhangi bir sitemde bulundun mu? Buraya yazmak dışında ne yaptın, söyleyebilir misin? Ama dürüst ol, gerçekten de bir şeyler yaptıysan yaptım de! Sırf bana cevap vermek için yaptım deme.

drogba-70
Müsteşar Yardımcısı
15 Ekim 2021 22:47

servis soforune ogretmen kapi konusunda uyari yapacak he ?

adam sana ne sen kimsin der? ver parayi da sanayide yapayim der uste bir de senle kavga eder.

ogretmen kac parca olacak acaba?

bu parcalari toplum kaale aliyor mu?

cocuga fiske vursan aciga aliyorlar ama velisi yine hakeza.

ama ortada suclu arandi mi hemen ogretmeni cikaralim meydana basalim şamarı.

suc aslinda öğretmende kendini bu kadar ucuz etmemeli.

hasta tasiyan ambulans hatali sollama yapip hastayi mezar teslim edince kimse doktora hesap sormuyor mesela.

tedas memuru akima kapilinca kimse mudurune cemkirmiyor.

hugo.almeida
Kapalı
16 Ekim 2021 00:18

Tutanak tutarsın. Tutanak müdürden döner.

Müdür ilçeye yollar ilçeden döner.

Şikayet edersin denetime başka araba getirirler.

Plaka değişik dersin normalde bindirmemen lazım araba arızalandı çocuklar hasta mı olsun başka araba yok saatlerce bekle derler.

Şoför farklı gelir bildirirsin bir şey olmaz derler.

Dışarıdan yorum yapması kolay.

memurolm
Genel Müdür
16 Ekim 2021 09:02

NÖBETÇİ ÖĞRETMENİN GÖREVİDİR SERVİSİ DENETLEMEK ÖĞRENCİLERİN DÜZGÜNCE BİNİŞ İNİŞİNİ SAĞLAMAK YANLIŞ BİLMİYORSAM

amma velakin ki bazı öğretmenlerimiz neler yazmış

Servisi denetlemek, okula servis ayarlamak vb şeyler öğretmenin görevi mi sence ?

A evet öyle ama bazı öğretmenlerimiz BİLMİYORMUŞ demekki daha kendi görevlerini

AYRICA sayın konu sahibi çok ama çok haklısınız MAALESEF

demişsiniz ki

burda eğitim öğretimden çok özlük haklarıyla ilgili konular görürsünüz. maaş ek ders norm kırtasiye parası sınav parası vesaire.

Entellektüelizm
Şube Müdürü
16 Ekim 2021 11:35

Memurolm yine gelip boş yapma.
memurolm, 3 yıl önce

NÖBETÇİ ÖĞRETMENİN GÖREVİDİR SERVİSİ DENETLEMEK ÖĞRENCİLERİN DÜZGÜNCE BİNİŞ İNİŞİNİ SAĞLAMAK YANLIŞ BİLMİYORSAM

Servisi denetlemek, okula servis ayarlamak vb şeyler öğretmenin görevi mi sence ?

demişsiniz ki

burda eğitim öğretimden çok özlük haklarıyla ilgili konular görürsünüz. maaş ek ders norm kırtasiye parası sınav parası vesaire.

Kagiş
Müsteşar
16 Ekim 2021 14:00

Nöbetçi öğretmen öyle mi!?)) Diyelim ki denetledim minibüsü eksikleri tespit ettim ve gereken yerlere bildirdim. Şoförle de papaz olup birbirimize girdik!? Adam birkaç gün sonra ya da birkaç hafta sonra beni tenhada kıstırıp üzerime saldırdı!!? Ailemi tehdit etti! Peki beni kim kurtaracak!? Şube müdürün mü imdadıma yetişecek yoksa milli eğitim müdürün mü gelip beni kurtaracak! Ya da adam beni bıçakladığında, çekip silahla yaralayıp öldürdüğünde ne olacak!?

Ben sana söyleyeyim ne olacağını : 45 saniyeliğine musalla taşında saltanatın olacak!? Anahaber bültenlerinde cenaze törenine gelen protokol üyelerinin taziyeleri gösterilip üç beş hamaset nutkuyla son yolculuğa uğurlanacağım!?

Bak gördün mü şimdi ne oldu? Nöbetçi öğretmeni, devriye gezen ekip arabası zannedersen böyle oluyor işte. Olur mu demeyin! Memlekette "Ne bakıyorsun birader?" sözünden cinayet işleniyor. Umarım anlamışsınızdır!!?

memurolm, 3 yıl önce

demişsiniz ki

16 Ekim 2021 21:28

İşte ben de bunu demek istiyordum, tartışılsın. Tartışılsın ki nerede tıkanıklık var, problem nereden kaynaklanıyor, ortaya çıksın.

Öğretmende mi?

Müdürde mi?

İlçe Mili Eğitimde mi?

Şoförde mi?

Polis ve Jandarmada mı?

Yoksa Araç Muayene İşini yürüten paracı şirkette mi ?

hugo.almeida, 3 yıl önce

Tutanak tutarsın. Tutanak müdürden döner.

Müdür ilçeye yollar ilçeden döner.

Şikayet edersin denetime başka araba getirirler.

Plaka değişik dersin normalde bindirmemen lazım araba arızalandı çocuklar hasta mı olsun başka araba yok saatlerce bekle derler.

Şoför farklı gelir bildirirsin bir şey olmaz derler.

Dışarıdan yorum yapması kolay.

16 Ekim 2021 21:32

Haklısınız.

Taşımalı eğitimde servis ihalesini ve yemek ihalesini alanlar bazen mafya tipli kişiler olabiliyor.

Başka şehirlerden gelip ihale alıyorlar.

Ucuza kapatmak için işleri savsaklıyorlar ve olan öğrencilere oluyor.

Kagiş, 3 yıl önce

Nöbetçi öğretmen öyle mi!?)) Diyelim ki denetledim minibüsü eksikleri tespit ettim ve gereken yerlere bildirdim. Şoförle de papaz olup birbirimize girdik!? Adam birkaç gün sonra ya da birkaç hafta sonra beni tenhada kıstırıp üzerime saldırdı!!? Ailemi tehdit etti! Peki beni kim kurtaracak!? Şube müdürün mü imdadıma yetişecek yoksa milli eğitim müdürün mü gelip beni kurtaracak! Ya da adam beni bıçakladığında, çekip silahla yaralayıp öldürdüğünde ne olacak!?

Ben sana söyleyeyim ne olacağını : 45 saniyeliğine musalla taşında saltanatın olacak!? Anahaber bültenlerinde cenaze törenine gelen protokol üyelerinin taziyeleri gösterilip üç beş hamaset nutkuyla son yolculuğa uğurlanacağım!?

Bak gördün mü şimdi ne oldu? Nöbetçi öğretmeni, devriye gezen ekip arabası zannedersen böyle oluyor işte. Olur mu demeyin! Memlekette "Ne bakıyorsun birader?" sözünden cinayet işleniyor. Umarım anlamışsınızdır!!?

hugo.almeida
Kapalı
16 Ekim 2021 22:45

Hocam bir şeyde rant varsa iş olması gerektiği gibi yapılmaz. O yüzden sorun sistemde. Bakın ben öğretmenim. Nöbetçi olduğum zaman okul bahçesi içinde öğrenciden sorumluyum. Öğrenciyi gelen servise teslim ederim o kadar. Ben güvenlik gücü müyüm Allah aşkına ya? Hangi sıfatla arabayı kontrol edeyim. Taşımalı eğitim şartlarında gelen arabanın kontrolünü ben neden yapayım? Hadi öğrencileri vermedim neden hiçbir yaptırım gücü olmayan sade bir vatandaş olan ben bir denetim mekanizması içine sokuluyorum?

Defalarca tutanak tuttuğumuz halde hiçbir işlem yapılmıyor. Ertesi gün gelen servisçi ile muhatap olmak tehdit edilmek istemiyorum ben. "Ekmeğimle oynama" diyor. Hileyi yapan o, sahtekarlık yapan o ekmeği ile oynayan ben. Niye? Birileri arka kapıyı dolansın diye bilerek doğru yapılmayan işlemler yüzünden.

Okul idaresi ne yapsın? O da bizim gibi. Onlara da diyecek bir şey yok.

Veliler? Taşımalı eğitim yapan ilkokul kademesinde çoğu gelen arabayı biliyor, çoğu şoförü de tanıyor. O arabayı göre göre çocuğu bindiriyor. Biraz "bir şey olmaz" biraz da uğraşmamak için razı geliyor.

Araç muayenesi yılda bir. Onlara da bir şey demeye gerek yok. Geçecek kadar arabaları düzgün.

Bu işin içinde ben öğretmen olarak olmak istemiyorum. Denetimleri sıklaştırıp cezaları en yüksek seviyeden vermeden ve verilen ihaleyi doğrudan iptal etmeden bu işler düzelmez.

Gelen servisin fotoğrafını her gün çekip MEM'e yollama mecburiyeti olursa belki beyana dayalı aksaklıklar daha düzgün olabilir. Ama ben öğretmen olarak bu haliyle kesinlikle içinde olmak istemiyorum.

17 Ekim 2021 01:08

Eksikliği görüp bildirmek farklı denetlemek farklı denetim işi okul idaresi milli eğitimin ve kolluk kuvvetlerinin sorumluluğundadır. Öğretmenin işi değildir. Öğretmen herkes araca bindi mi ona bakar. Araca gelince belli bir modelin altındaysa çalıştırılmaz. Denetimlerdeki eksiklikler milli eğitime bildirilir eksikler tamamlanmazsa milli eğitim sözleşmeyi fesh eder. Ama her konuda işimizi ahbap çavuş ilişkisi ile yürüttüğümüz için işini yapanı da sindirmeye çalışıyoruz. Okul müdüründe biter her şey zamanında üstümüze yürümeye kalkan şoföründe üstüne gittik. Vururum seni diyenede cevabını verdik. Tehdit eden şube müdürünüde iki satır yazıyla susturduk. Dağın başında Güneydoğuda okulun yanındaki lojmanda kalıyorduk kimseden korkmadık. Devletin dili yazıdır en üst amire bile ayağını denk aldırır. İki gün jandarma polis çevirsin bakalım ne olacak.

memurolm, 3 yıl önce

demişsiniz ki

moideen
Kapalı
17 Ekim 2021 02:24

Kusura bakmayın da ben motor ustası değilim, bildiğim kadarıyla bu tür işlere tüvtürk bakıyor. veya ihaleyi yapan ilçe milli eğitim müdürlüğünün bakması lazım. öğretmen olarak benim bir yetkim yok. ben öğrenci sevise bindi mi ona bakarım. gerisi beni ilgilendirmez. bunu ilgili dairelere, bakanlığa veya cumhurbaşkanlığına bildirin. nasıl seçtiyseniz, öyle hesabını sorun.

moideen
Kapalı
17 Ekim 2021 02:28

Ölen çocukların aileleri de ilgili yerlere şikayetini bildirebilir. İlgili yer ben değilim...

moideen
Kapalı
17 Ekim 2021 02:35

Bildiğim kadarıyla ben hiçbir referandumda evet oyu vermedim. :)

moideen
Kapalı
17 Ekim 2021 02:45

pardon, ben sinirden durumun ciddiyetini düşünemedim. son mesajımda gereksiz bir ifade kullanmışım. özür dilerim.

17 Ekim 2021 15:36

Kabul edilebilir limitlerin üzerinde aldığın ek dersleri, günde 10 kutu biraya yatırıp, gece 02:00'den sonra burada sarhoş kafayla yazıyorsun, sonra "özür dilerim, gereksiz ifade kullanmışım" diyorsun. Hangi yazdığın gerekliydi ki? Gündüz ayık kafayla yazdıkların da aynı, çünkü içtiğin biraların etkisi gün boyu devm ediyor.

O aldığın biralarda, benim maaşımdan kesilen vergiler de var. E-bordo'da bakıyorum, maaşımdan çok vergi kesmişler. Ve o vergilerde sana giden biraları görüyorum!..

moideen, 3 yıl önce

pardon, ben sinirden durumun ciddiyetini düşünemedim. son mesajımda gereksiz bir ifade kullanmışım. özür dilerim.

17 Ekim 2021 15:41

Müdür, İlçe, Polis-Jandarma işbirliği ile çözülür diyorsunuz yani.

Güneydoğu'da sizin aldığınız riski herkes alabiilr mi? Almalı mı? O da ayrı bir konu.

Afyonkarahisar'da bir öğretmen veya müdür, minübüsün kapısının iple bağlı olduğunu ve farklı servis kullanıldığını İlçe Milli Eğitim'e veya Jandarma'ya bildirseydi, şimdi o 5 minik öğrenci yaşıyor olabilirdi.

SİNİFOGRETMENİOLMAK, 3 yıl önce

Eksikliği görüp bildirmek farklı denetlemek farklı denetim işi okul idaresi milli eğitimin ve kolluk kuvvetlerinin sorumluluğundadır. Öğretmenin işi değildir. Öğretmen herkes araca bindi mi ona bakar. Araca gelince belli bir modelin altındaysa çalıştırılmaz. Denetimlerdeki eksiklikler milli eğitime bildirilir eksikler tamamlanmazsa milli eğitim sözleşmeyi fesh eder. Ama her konuda işimizi ahbap çavuş ilişkisi ile yürüttüğümüz için işini yapanı da sindirmeye çalışıyoruz. Okul müdüründe biter her şey zamanında üstümüze yürümeye kalkan şoföründe üstüne gittik. Vururum seni diyenede cevabını verdik. Tehdit eden şube müdürünüde iki satır yazıyla susturduk. Dağın başında Güneydoğuda okulun yanındaki lojmanda kalıyorduk kimseden korkmadık. Devletin dili yazıdır en üst amire bile ayağını denk aldırır. İki gün jandarma polis çevirsin bakalım ne olacak.

hugo.almeida
Kapalı
17 Ekim 2021 16:11

Hocam yanlış bakmışsın sen. Onun içtiği biralarda senin vergin yok tam tersi senin maaşında onun içtiği biraların vergisi var.

kalemli-adam07, 3 yıl önce

Kabul edilebilir limitlerin üzerinde aldığın ek dersleri, günde 10 kutu biraya yatırıp, gece 02:00'den sonra burada sarhoş kafayla yazıyorsun, sonra "özür dilerim, gereksiz ifade kullanmışım" diyorsun. Hangi yazdığın gerekliydi ki? Gündüz ayık kafayla yazdıkların da aynı, çünkü içtiğin biraların etkisi gün boyu devm ediyor.

O aldığın biralarda, benim maaşımdan kesilen vergiler de var. E-bordo'da bakıyorum, maaşımdan çok vergi kesmişler. Ve o vergilerde sana giden biraları görüyorum!..

17 Ekim 2021 16:42

Kimsenin aynı riski almasina gerek yok yazı yeterlidir. Kapinin iple bağlı oldugu iddiadır. Arac eski model ve taşıma kapsaminda mi yoksa ozel velilerin tuttuğu araç mi bilmiyoruz. En basiti kendi çocuklarım ozel servisle okula gidiyor ki bunları okul idaresi denetleyemez.

17 Ekim 2021 17:05

Bu yorumunuzu gece 02:00'dan sonra sarhoş kafayla okuduğunda nasıl bir tepki vereceğini çok merak ediyorum ;)

hugo.almeida, 3 yıl önce

Hocam yanlış bakmışsın sen. Onun içtiği biralarda senin vergin yok tam tersi senin maaşında onun içtiği biraların vergisi var.

hugo.almeida
Kapalı
17 Ekim 2021 17:35

Pek bir tepki vereceğini sanmıyorum. Emin olun o da 3 tanesini kendine 7 tanesini devlete aldığını biliyordur.

kalemli-adam07, 3 yıl önce

Bu yorumunuzu gece 02:00'dan sonra sarhoş kafayla okuduğunda nasıl bir tepki vereceğini çok merak ediyorum ;)

Toplam 24 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi