Editörler : supporters.

Someone0606
Memur
24 Ocak 2021 14:53

Tam olarak hangi yıl ve dönem geçti?
Dean_CORSO, 3 yıl önce

YÖKDİL Ankara Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesi tarafından ortaklaşa düzenleniyordu. Soruları Ankara Üniversitesi hazırlıyordu. Sınavın uygulanması ise Anadolu Üniversitesinin sorumluluğunda idi. Daha yeni ÖSYM ye geçti. Bu nedenle YÖKDİL kaldırılabilir yerine başka bir sınav gelebilir. Geçerliliği ile ilgili ise zaten alınan notlar açısından gerçekten YÖKDİL çok tartışılıyor. YDS den alınan sonuçlar ile YÖKDİL in baraj puanı açısından eşdeğer tutulması gerçekten bir mağduriyet ve başvurularda yığılma yarattı. Bu yığılma nedeniyle de ÜAK üzerindeki yük çok arttı.

Umut-N2017
Şef
24 Ocak 2021 15:02

Ben de aynı fikirdeyim. O nedenle sistem kapatılmış olabilir.. Daha önce de yapılan değişiklikler hemen yansıtıldı.

skywalk11, 3 yıl önce

Hocam tavsiyem o avukati degistirmeniz. Boyle bir yorum hayatin akisina ters. Resmi gazetede ciktigi an uygumaya baslar. Ayrica ocak 2021 docentlik basvurusu sistemi hala acilmadi. Ocak icin bile uygulayabilirler.

Dean_CORSO
Şube Müdürü
24 Ocak 2021 15:17

Selam hocam,

03 Kasım 2019 Zaten 2020 de sınavlar oldu olmadı...

https://www.yok.gov.tr/Sayfalar/Haberler/yokdil-sinavini-osym-gerceklestirecek.aspx

Someone0606, 3 yıl önce

Dean_CORSO
Şube Müdürü
24 Ocak 2021 15:20

YÖKDİL sınavı ilk kez 05 Mart 2017 yapıldı

03 Kasım 2019 da ÖSYM ye geçti tekrar.

Zaten 2020 de pandemi falan derken sınavlar oldu olmadı ertelendi ...

https://www.yok.gov.tr/Sayfalar/Haberler/yokdil-sinavini-osym-gerceklestirecek.aspx

Someone0606, 3 yıl önce

Someone0606
Memur
24 Ocak 2021 15:26

Vallahi ben 2018 de girmişim allahtan :))
Dean_CORSO, 3 yıl önce

YÖKDİL sınavı ilk kez 05 Mart 2017 yapıldı

03 Kasım 2019 da ÖSYM ye geçti tekrar.

Zaten 2020 de pandemi falan derken sınavlar oldu olmadı ertelendi ...

agha
Kapalı
24 Ocak 2021 15:29

ÖSYMnin düzenlediği YÖKDİL sınavına girdiniz mi hiç?

Dean_CORSO, 3 yıl önce

Sayın hocam katılıyorum. Katılmadığım tek konu YDS , YÖKDİL ve TOEFL için standart 65 barajı doğru olmaz. Her sınav için farklı bir puan tanımlanmalı kanısındayım. Sınavların zorlukları kesinlikle farklı. Bu sınavların en basiti ilk günden itibaren YÖKDİL oldu. Bu eşitsizlik getirir.

muhmuh34
Kapalı
24 Ocak 2021 15:46

YÖKDİL 2019 sınavına girdim ne eksik ne fazla YDS ile aynı zorluktaydı ki zaten yakın puan aldım. Yurtdışında doktora yapmış biri olarak söylüyorum bunu.

Kolay olan zaten ilk 4 YÖKDİL sınavı sanırım çünki YDS den 70 alamayan herkes ondan 90-100 almıştı.

ha3301
Aday Memur
24 Ocak 2021 16:33

YÖKDİL geçerli olmasın diyen arkadaşlar. Ben1 Mart 2020 deki YÖKDİL e girdim ve 66,25 aldım. Sonra YDS ye müracaat ettim ertelendi ve sonra pandemi dolayısıyla giremedim. YÖKDİL in açılımı nedir? Yükseköğretim Kurumları Dil Sınavı. Ben bu sınavın akademi ile ilgili heralanda geçerli olduğunu bilerek girdim. Şimdi YÖKDİL geçerli olmasın demek ne derece doğru? Merak ettim soruyorum.

Dean_CORSO
Şube Müdürü
24 Ocak 2021 16:37

İlk 4 YÖKDİL sınavı sonuçlarında maalesef YDS+20 puan gibi sonuçlar alındı. Ne zaman ÖSYM sisteme girdi kısmen YDS YÖKDİL hafif dengeye girdi. YÖKDİL ilk uygulamasında Ankara Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesi yapmıştı. YDS ve YÖKDİL o dönem kesinlikle denk değildi. Bu nedenle bu eleştiriler yapılıyor.

ha3301, 3 yıl önce

YÖKDİL geçerli olmasın diyen arkadaşlar. Ben1 Mart 2020 deki YÖKDİL e girdim ve 66,25 aldım. Sonra YDS ye müracaat ettim ertelendi ve sonra pandemi dolayısıyla giremedim. YÖKDİL in açılımı nedir? Yükseköğretim Kurumları Dil Sınavı. Ben bu sınavın akademi ile ilgili heralanda geçerli olduğunu bilerek girdim. Şimdi YÖKDİL geçerli olmasın demek ne derece doğru? Merak ettim soruyorum.

Dean_CORSO
Şube Müdürü
24 Ocak 2021 16:39

İlk 4 YÖKDİL sınavı sonuçlarında maalesef YDS+20 puan gibi sonuçlar alındı. Ne zaman ÖSYM sisteme girdi kısmen YDS YÖKDİL hafif dengeye girdi. YÖKDİL ilk uygulamasında Ankara Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesi yapmıştı. YDS ve YÖKDİL o dönem kesinlikle denk değildi.

agha, 3 yıl önce

ÖSYMnin düzenlediği YÖKDİL sınavına girdiniz mi hiç?

Dean_CORSO
Şube Müdürü
24 Ocak 2021 16:41

Durumu gayet net özetlemişsiniz hocam. Sizce ilk dör sınavda bu puanları alanlar gerçekten YDS den yüksek alanları ve ÖSYM ele aldıktan sonra yüksek not alanları mağdur etmiş olmuyor mu? Eşitsizlik oluşmuş oldu maalesef.

muhmuh34, 3 yıl önce

YÖKDİL 2019 sınavına girdim ne eksik ne fazla YDS ile aynı zorluktaydı ki zaten yakın puan aldım. Yurtdışında doktora yapmış biri olarak söylüyorum bunu.

Kolay olan zaten ilk 4 YÖKDİL sınavı sanırım çünki YDS den 70 alamayan herkes ondan 90-100 almıştı.

24 Ocak 2021 17:21

Değerli Hocalarım, yanlış hatırlamıyorsam "yapancı" dil puanını 55 düşürme serüveni ilk ortaya altıldıktan 8 ay sonra 6 Mart 2018 SALI resmi gazetede yayınlanarak kanunlaştı, Doçentlik başvurusu 3e çıkarılma serüveni 7-8 ay sürdü ve yürürlüğe girmesi içinde gelen yılın ilk gününde başlanır dendi. Şimdi bu 55'i 65'e çıkarma için geçen hafta tavsiye kararı alındı (yanlış biliyorsam bilen düzeltsin lütfen) bunu Cumhurbaşkanına sunmaları gerekiyor sonrada kanunlaşması veya kanunda düzeltme yapmaları gerekiyor (üstelik yabancı dil sınavı da yapamıyorsun adaylar girip istenen şartı sağlasın) kanımca bu durum Şubat başvurusuna yetişmez ama burası Türkiye, yarın sabah bir bakmışız başvuru dil şartı 65, asgari puan 150 ve 900tl başvuru ücreti kabul edilmiş.

PhDCe
Şef
24 Ocak 2021 18:56

İlk yökdil sınavına giren bir tanıdığım aynı yıl yds ye de girdi

Yds den tam 20 puan fazla aldı yökdil de

Bana göre yökdil kalkmalı

Yds doktora barajı 65 doçentlik 80 olmalı mühendislik için

PhDCe
Şef
24 Ocak 2021 18:59

Ayrıca mühendislik alanında doçent ve Prof unvanı kullanan tüm hocalara 80 dil puanı barajı getirilmeli ve geçemeyen bu unvanı kullanamamalı

İlkokul seviyesinde İngilizce ile sınav yapan Prof gördüm geçen %100 İngilizce eğitim veren mühendislik bölümünde

Someone0606
Memur
24 Ocak 2021 19:17

Filoloji mezunu aktif öğretmenlik yapan iki arkadaşım yds den 90 aldı..yani 80 fazla değil mi.. vur diyince öldürmek gibi bişey bu
PhDCe, 3 yıl önce

Ayrıca mühendislik alanında doçent ve Prof unvanı kullanan tüm hocalara 80 dil puanı barajı getirilmeli ve geçemeyen bu unvanı kullanamamalı

İlkokul seviyesinde İngilizce ile sınav yapan Prof gördüm geçen %100 İngilizce eğitim veren mühendislik bölümünde

Dean_CORSO
Şube Müdürü
24 Ocak 2021 19:53

Aslında 65-70-75-80 tekil puan olmamalı

YDS+20 puan= YÖKDİL puanı ortalama olarak uzman hocaların bu yorumu internette mevcut.

Bu nedenle sınavına göre puan denklikleri eskiden olduğu gibi tanımlanmalı.

YDS: 70 en az 65

YÖKDİL: 75 en az 70

TOEFL:xxxx puan

IELTS:xxxx puan vb gibi koşul belirlemelidir.

Someone0606, 3 yıl önce
Filoloji mezunu aktif öğretmenlik yapan iki arkadaşım yds den 90 aldı..yani 80 fazla değil mi.. vur diyince öldürmek gibi bişey bu

Someone0606
Memur
24 Ocak 2021 21:34

Bu makul
Dean_CORSO, 3 yıl önce

Aslında 65-70-75-80 tekil puan olmamalı

YDS+20 puan= YÖKDİL puanı ortalama olarak uzman hocaların bu yorumu internette mevcut.

Bu nedenle sınavına göre puan denklikleri eskiden olduğu gibi tanımlanmalı.

YDS: 70 en az 65

YÖKDİL: 75 en az 70

TOEFL:xxxx puan

IELTS:xxxx puan vb gibi koşul belirlemelidir.

skywalk11
Daire Başkanı
24 Ocak 2021 22:15

Hocam o zaten ayri bir konu. Ben KPDS ye girdim. Alanima uzam kavramlar ve metinler vardi. Sonralari yokdil cikti Ingilizce konusamayan hocalarim 80-90 aldi. Her sinavin zorluguna gore puan sistemi getirilmeli ama distopik bir yasam suruyoruz. Bunlar bizim utopyalarimiz...

Dean_CORSO, 3 yıl önce

Sayın hocam katılıyorum. Katılmadığım tek konu YDS , YÖKDİL ve TOEFL için standart 65 barajı doğru olmaz. Her sınav için farklı bir puan tanımlanmalı kanısındayım. Sınavların zorlukları kesinlikle farklı. Bu sınavların en basiti ilk günden itibaren YÖKDİL oldu. Bu eşitsizlik getirir.

tarkan68
Şef
24 Ocak 2021 22:50

Şunu unutmamak gerekir arkadaşlar, dil bilmek önemlidir evet, literatürü takip etmek, iletisim kurmak icin mutlaka belirli bir düzeyde yabancı dile ihtiyaç vardır, ancak bilimdeki başarıyı getirip tamamen dil bilmeye baglamak ahmaklıktır.

Ne ögretim görevlileri gördüm alanında bilgileriyle bircok profesörü geride bırakırlar. Dilden 90 üzeri puana sahip olan birçok akademisyen var ülkemizde literatüre ve bilime katkıları sabaha kadar tartısılır. Rus bilim adamlarının yüzde kacı ingilizce biliyor? Kraldan fazla kralcılar çıkmış yok şu puanı almayanı işten atalım, yok bu puanı almayanı asalım yok edelim.

Bakanlar, milletvekilleri,siyasi parti liderleri ve kadroları, hakimler, savcılar, gazeteciler, polisler, imamlar.....devlet memuru olan herkes yds den 80 üzeri not alsın ozaman.

Bu ingilizce sadece akademisyenleremi lazım.

akademisyen 64
Müsteşar Yardımcısı
25 Ocak 2021 08:47

Kamu kurumlarına uzman yardımcısı ve bazı mühendis atamalarında YDS 70 isteniyor.

Toplam 190 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi