Editörler : crops35

21 Ocak 2019 01:51

Hukuk mezunları kamu sektörü

Merhaba konu hakkında en uygun yer burası diye düşündüğümden buraya açtım.Genç bir arkadaşınız olarak kafam karışık durumda yardımcı olursanız çok sevinirim.Bilgisayar mühendisliği 2. sınıftayım fakat birazda çevremin etkisiyle bu bölümü yazdım.Derslerimde başarılı sayılırım mat,fizik,elektrik derslerimin hepsini geçtim fakat programlamaya hiç ilgim yok ve programlama derslerinden kaldım.İçimden açıkçası hiç kod yazmak gelmiyor.Okul bir şekilde biter ancak ben sonrasını düşünüyorum.Açıktan adalet okuyorum bu sene dersler hoşuma gidiyor gerçekten zevkle çalışıyorum.

Benim hayalim hep resmi bir işle uğraşmak fakat avukatlık yapabileceğimi düşünmüyorum.Avukatlık dışında hukuk mezunlarının iş olanağı nedir?

Hukuk fakültesi mezunlarının kamuda iş olanakları nedir?

Devlette çalışma açısından bakarsanız bilgisayar mühendisliği mi yoksa hukuk fakültesi mezunlarının mı kadro olarak daha çok şansı vardır?

Bilgili ve tecrübeli arkadaşlardan yardım bekliyorum.Mühendisliği bitirip adaletle dgs mi denemeliyim yoksa yol yakınken tekrar sınava girip hukuk okumak mı?

trust.111
Kapalı
21 Ocak 2019 08:51

Neden böyle bir ayrıma gittiniz? Şu an mühendislik 2. sınıftasınız; şu an adalet mesleğe başlayın sınavsız 2. üniversite ile. Bilgisayar mühendisliği biterken hem kpss ye, hem dgs ye çalışıp hukuk fakültesine geçersiniz.

Anonimkamu
Aday Memur
21 Ocak 2019 22:26

Bence kesinlikle hukukla uğraşmayıniz. 200.000 e yakın avukat var an itibariyle. üniversiteler hukukçu pompalıyor. her ailede neredeyse 2 3 tane hukukçu var. ( maalesef çoğu özel üni. ) piyasa berbat. kamu da ise çok bi şey olacağını sanmıyorum.

Anonimkamu
Aday Memur
21 Ocak 2019 22:27

bilgisayar mühendisliği kamuda özellikle a grubu kadrolarda daha cazip diye düşünüyorum.

discernment
Memur
21 Ocak 2019 22:28

ben de geçen hafta yazılım mühendisliği diye iç çekmiştim. elimde olsaydı sizinle yer değiştirmeyi düşünürdüm

22 Ocak 2019 14:03

Seneye hukuk fakültesine başlasan 2024 te falan mezun olursun . O zamana hakim-savcı alımları da azalır zaten. Normal hukukçu kadroları da keza. Bence böyle bir hata yapma. Bilişim sektörünün git gide dünya için önemi artarken şu an bile çok kötü durumda olan bir bölüme gidip kendine yazık etme. Discerment'in dediği gibi 17-18 yaşında çok ileri görüşlü olabilseydim ben de yazılım mühendisliği falan okurdum muhtemelen.

22 Ocak 2019 14:38

Dokturmussunuz yıne

kadil küdat, 5 yıl önce

Seneye hukuk fakültesine başlasan 2024 te falan mezun olursun . O zamana hakim-savcı alımları da azalır zaten. Normal hukukçu kadroları da keza. Bence böyle bir hata yapma. Bilişim sektörünün git gide dünya için önemi artarken şu an bile çok kötü durumda olan bir bölüme gidip kendine yazık etme. Discerment'in dediği gibi 17-18 yaşında çok ileri görüşlü olabilseydim ben de yazılım mühendisliği falan okurdum muhtemelen.

Esin2121
Kapalı
22 Ocak 2019 14:39

eee kadı tabiki döktürcek::) osmanlıdan kalmış çok eski:)

Çılgın bediş25, 5 yıl önce

Dokturmussunuz yıne

22 Ocak 2019 15:27

Kadil küdatlık müessesesinin oluşumu Abbasilere dayanır. Osmanlı'da kadil küdatlık makamı yok diye biliyorum. Bu makama denk gelen kazaskerlik makamıdır . O yüzden sizin demenize göre ben daha eskiden kalma oluyorum :)

Esin2121, 5 yıl önce

eee kadı tabiki döktürcek::) osmanlıdan kalmış çok eski:)

Esin2121
Kapalı
22 Ocak 2019 15:28

ANTİKA kadar değerlisiniz kadı:)

kadil küdat, 5 yıl önce

Kadil küdatlık müessesesinin oluşumu Abbasilere dayanır. Osmanlı'da kadil küdatlık makamı yok diye biliyorum. Bu makama denk gelen kazaskerlik makamıdır . O yüzden sizin demenize göre ben daha eskiden kalma oluyorum :)

Hallederiz19
Aday Memur
22 Ocak 2019 16:10

mühendislik -- kamuya atanma şansı yüksek

hukuk mezunu-- kamuya atanma şansı yüksek

ikisinde de kpss ile rahat atanırsınız. sevdiğiniz işi seçin yeter

engıneerr1
Kapalı
22 Ocak 2019 22:13

Yorumlar için teşekkür ederim herkese matematik gibi derslerde başarılı sayılırım ama bölüm biraz sıkıcı geliyor hukuğa gerçekten ilgim var ve seviyorum sanırım bu bölümü bitirip dgs denesem daha iyi olacak yorumlara da bakılırsa

Toplam 11 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi