Editörler : "eskiyara"Pangaea
07 Şubat 2023 08:01

Seferberlik ilan edilmeli...

Hava şartları ortada,çöken binalar 20 yıl önceki gibi 2-3 katlı da değil çoğu +5 katlı ve moloz dağı daha büyük..Hastaneler harabe,yollar yarılmış,twetter da yardım bekleyen insanlar kapkaranlık sokaklarda moloz yığınlarının dibinde,hatta altında adres vererek feryat ediyor,felaket çok büyük... Komşu illerden yardım bekleyen Hatayın Kilisin Osmaniyenin Malatyanın komşuları zaten kendi derdine düşmüş...Allah yardım isteyenleri sevdiklerine bağışlasın,onlara dayanma gücü versin..

PHİNOKiO
Memur
07 Şubat 2023 10:24

Atatürk havaalanından duyduk ki pistler en kaliteli betondan en sağlam şekilde yapılırmış.. Dün de gördükki en sağlam beton pist bile depreme dayanamıyor.Pisti o hale getiren deprem kağıttan evlerimize neler yapmaz ki düşünmek istemiyorum.. Dün binlerce AFAD gönüllüsünün havaalanında yardım için sabırsız bekleyişini de gördük,kızılayın kan çadırları önündeki kuyrukları da... Bu millet ölmeyi haketmiyor.... Bu millet kavgayı küfrü haketmiyor,memleketimin koca yürekli insanları sağlık ve huzur istiyor...Sadece 18:00 da telefonlarımıza atılan mesajla,indirdiğimiz AFAD uygulamasıyla herşey düzelmiş olmuyor..Öncesiyle sonrasıyla yapmamız gereken oeganizasyonlarda sınıfta kalıyoruz... Biz çoluk çocuk karda kışta binanın altında beklerken ölümü, dışarıda ayyıldızlı vinçlerin, yetiştik az kaldı diyen yetkililerin sesini anında duymak istiyor insan...ÖNLEM ÖNLEM ÖNLEM...Allah rızası için ÖNLEM...

serkansah86
Daire Başkanı
07 Şubat 2023 11:34

Neden halen ohal ilan edilmedi kafayı yiyeceğim, herşey yerle bir olmuş, ısınma, yiyecek ve barınak yok, doğal olarak polis asker yetersiz kaldığından güvenlik yok, arama kurtarma faaliyetleri yetersiz, ohal için daha ne felaket olması gerekiyor.

BayrakHoca
Şef
07 Şubat 2023 11:45

Ezilme olmadan donarak ölenler olmuşAllahım çok zor

PHİNOKiO
Memur
07 Şubat 2023 13:40

30 saat sonra Gelibolu'dan askeri bi birlik yollanmış..30 saat ama olsun Bakanlar izleyenler gideceğine asker gitse daha faydalı olurdu sanki en azından sosyal medyadan başka herşey yolunda demezlerdi... Afrine Libyaya Azarbaycana giden Vatan evlatları kendi canından parça olan milletine koşa koşa seve seve giderdi...Yıkık binalar görüyoruz üzerleri karla kaplı önünde 5-6 kişi dolaşan,nolur acele edilsin o binalar 5-6 kişiyle değil 200-300 askerle daha kolay kaldırılır..Devletimize yalvarıyoruz askerden yardım alınsız...Her binanın önünde çalışan yardım eden dinç kuvvetli askerler görmek istiyoruz..

Metin.159
Aday Memur
07 Şubat 2023 14:06

arkadaşlar şehrinizde bulunan yardım yerlerine kan bağış merkezlerine gidin lütfen imkanınız varsa .

zammorano
Kapalı
07 Şubat 2023 14:25

milennium challenge ye ne kadar benzıyor bu soylemler

PHİNOKiO
Memur
07 Şubat 2023 15:39

10 ilde Olağan Üstü Hal ilan edildi, ticaret bakanlığı da seferberlik ilan etti, ülke olarak birlik beraberlik yardımlaşma vakti

adeba
Müsteşar
07 Şubat 2023 16:04

Paraya para demeden kat kat kazanan dev şirketler nerde zengin iş adamları kodamanlar nerde bi zahmet destek olsunlar devlete millete..herşey paramı lan bü dünyada

feridun74
Memur
07 Şubat 2023 17:40

müteahhtlik yapabilme şartları sert ve zorlaştırılmalı. herkes müteahhit olmamalı, olamamalı. mimar veya mühendis olma şartı getirilmeli veya onlara bağlı usuller gereğince çalışabilmeliler.. yıkılan tüm binaların ve canların, kayıpların hesabı o binaları yapanlara sorulmalıdır. yıkılan yapıların sorumluları memlekete ihanet etmişlerdir.

PHİNOKiO
Memur
07 Şubat 2023 18:32

Yaklaşık 40 saat sonra jandarmamız da sahaya indi... Rabbim sabır versin dayanma gücü versin enkaz altındaki insanımıza...

PHİNOKiO
Memur
08 Şubat 2023 00:02

Vatandaş olarak kimseyi suçlamadan sorulacaktır elbet , neden Mehmetçiğimizden madencilerimizden zamanında yardım alamadık diye.. . Böyle büyük bir felakete neden seferberlik ilan etmeyip sadece AFAD la müdahale edildi askerimiz polisimiz neden sahaya inmedi diye... Varsa mantıklı cevabı bizde bilmek isteriz elbet...

PHİNOKiO
Memur
08 Şubat 2023 11:59

İnsan hicap duyuyor, ülkemiz 4 büyük orduyla korunuyor ve 2.ordu komutanlığı en az 100 bin personeliyle Malatya da bulunuyor... İnsanlar yardım bekliyor,yıkılan birçok bina 7-8-9-10-14 katlı.. Üç beş yardımsever genç kar yağarken ne kadar dayanabilecek ki..Günlerce kalksmayacak enkaz var ortada...İlçelerin yarısı yok..Askerlerimiz sahra hastanesi kurmalıydı,çadırlar kurmalıydı yıkılan yollara alternatif yollar yaratmalıydı, beton hiltileri,demir makasları çelik eldiven çuval su kumanya dağıtmalıydı,güvenliği sağlamalıydı, köyler kaderlerine terkedildi,salgın riski var... İnsanlar şu an DONMADAN kurtarılmayı bekliyor...Devletimizi bekliyor... Felaketin boyutları büyüyor, artık imdat diyorum...Allahım sen yardım et...

PHİNOKiO
Memur
08 Şubat 2023 12:14

Felaketin boyutunu bilmeyen ve ilk gün 4.seviye olarak ilan eden bakan seviyeyi 1.dereceye yükseltmeli...Allllllaaaaahıııımmm akıl fikir ver..

misalen
Daire Başkanı
08 Şubat 2023 13:22

Seferberlik diyorsun ve daha onun ne olduğunu bilmiyorsun sonra da bir seviye diyorsun bir de derece diyorsun ve onun da ne olduğunu bilmiyorsun, 1'in daha büyük olduğunu zannediyorsun.

Yani anlayacağın hiçbir kavramı tam bilmiyorsun.

PHİNOKiO, 1 yıl önce

Felaketin boyutunu bilmeyen ve ilk gün 4.seviye olarak ilan eden bakan seviyeyi 1.dereceye yükseltmeli...Allllllaaaaahıııımmm akıl fikir ver..

Vatansa VATAN
Aday Memur
08 Şubat 2023 23:57

Eğitim neferleri zorunlu olarak deprem bölgesinde arama kurtarma, psikolojik ve sosyal destek konularında görevlendirilmelidir. Herkes elinden geldiğince bi zahmet elini taşın altına koymalı. Bu ülke neler görmediki en yakın tarihlerde 15 Temmuz?dan tutun pandemiye kadar. Biz ne yaptık evde oturmaktan, klavyelerde yazmaktan ve her ayın 15?inde haketmeden maaş almaktan başka. Ama konu özlük haklar olunca sosyal medyalarda, forumlarda ortalığı ayağa kaldırdık hep diğer meslek gruplarıyla karşılaştırdık kendimiz haksızca. Başımızı yastığa koyunca rahat uyumalı. Vicdan muhasebesi yapılmalı. Devletin bu denli büyük bir afete imkanları maalesef kısıtlı. Deprem bölgesinde can kurtarmaya çalışanlarda ayın 15inde maaş alacak hep tatil full tatil sıcak evinde oturanlarda. Pandemide de aynısı olmadı mı ek dersleri kesecekler diye yaygara koparttık. Başımızı ne kadar kuma gömsekte biraz özeleştiri şart bence

PHİNOKiO
Memur
09 Şubat 2023 19:35

Kaldığı toprak altından çıkarılırken "yarın okulum var" diyen minik kalbe, su içermisin dediklerinde "daha muayene olmadımki " diyen dile, AFAD lı abisinin kucağında "artık gözümü açabilir miyim" diye soran minik yavrucağa, kendinden çok "benim yanımda yatan kardeşimide kurtarın o daha minik " diyen Zübeyde'ye kurban olurum kurban...Hayatını kaybedenlere Allahtan rahmet diliyoruz..Yakınlarına Rabbim sabırlar versin.. Haklarını helal etsinler,anında yardıma koşamadık...Maalesef çabuk organize olunamadı, hafife aldık cahilce davranıldı,ilk zamanlarda eksiklerimizin olduğu resmi ağızdan duyuruldu ama kayıpları getirmek artık zor....Türkiyemiz ,vatanımız, evimiz, yuvalarımız ayakta kaldığı sürece daha çok depremler görecek..Bizim de devrimiz bitecek çocuklarımız ve de onların çocukları bu güne düşülen acı tecrübeleri okuyup yurtta sulh dünyada sulh'un ne demek olduğunu görecek...Sadece gönüllülerin değil tüm kurumlarda görevli personelin eğitime alınıp organizasyonun bir parçası haline dönüştürülmesinin önemini öğrenecek.. Bir daha ki 7.7 şiddetini duydukları an taneyle deprem gönüllüsü toplayacaklarına şimdi adına Asrın Faciası denilen bu çapta bir felaket karşısında seferberlik ilan edip PAK,JAK,DAK,AKİP,AFAD vs. hatta İtfaiyeci Madenci Vinç operatörü yani işi bilen herkesi organize bir şekilde sahaya sürecek ve en fazla 48 saat sonunda işlem tamam diyecekler...Yarım asırlık ömrümde ben göremedim biz beceremedik ama onlar başaracak..Hava çok soğuk,ayaz ,moraller çökmüş, köyler uzak şartlar ağır durumda, Allah yardımcımız olsun..

by andız
Memur
09 Şubat 2023 20:05

Gerçekten sen insan olamazsın. Burda bile sundurumda bile öğretmenlere laf atmışsın. Deprem olduğunda eşim gorevdeydi cezaevinde telefonları yok. İki ve 4 yaşında cocuklarimla birbirimze sarıldık ve sadece ölümü bekledik. Cunku deprem onkadar siddetliydi ve uzun sürduki apartman ooradan kurtulacagim aklımın ucuna gelmedi. Sen gelmiş burda ne yazıyorsun. Merak etme kaç tane öğretmen afet bolgesinde çalışıyor. Sen maaşını haketmedigini düşünüyorsan sana haram olabilir o aldığım maaas. Kendini sorgula.

Vatansa VATAN, 1 yıl önce

Eğitim neferleri zorunlu olarak deprem bölgesinde arama kurtarma, psikolojik ve sosyal destek konularında görevlendirilmelidir. Herkes elinden geldiğince bi zahmet elini taşın altına koymalı. Bu ülke neler görmediki en yakın tarihlerde 15 Temmuz?dan tutun pandemiye kadar. Biz ne yaptık evde oturmaktan, klavyelerde yazmaktan ve her ayın 15?inde haketmeden maaş almaktan başka. Ama konu özlük haklar olunca sosyal medyalarda, forumlarda ortalığı ayağa kaldırdık hep diğer meslek gruplarıyla karşılaştırdık kendimiz haksızca. Başımızı yastığa koyunca rahat uyumalı. Vicdan muhasebesi yapılmalı. Devletin bu denli büyük bir afete imkanları maalesef kısıtlı. Deprem bölgesinde can kurtarmaya çalışanlarda ayın 15inde maaş alacak hep tatil full tatil sıcak evinde oturanlarda. Pandemide de aynısı olmadı mı ek dersleri kesecekler diye yaygara koparttık. Başımızı ne kadar kuma gömsekte biraz özeleştiri şart bence

zammorano
Kapalı
09 Şubat 2023 21:12

amerıkan ucak gemısı turkıyeye depremden sonra ne yapmaya geliyor eyyyyy yetkili amirlerim !!!!!!!!

haiti ornegi onunuzde

PHİNOKiO
Memur
09 Şubat 2023 23:03

Memleketi Haitinin durumuna düşürdüler demeye mi getiriyon,bu tespiti senin yapman çok ilginç...Ama korkma bu memleketi kimseye bırakacak değiliz, uyumana devam et biz varız evelallah...

zammorano, 1 yıl önce

amerıkan ucak gemısı turkıyeye depremden sonra ne yapmaya geliyor eyyyyy yetkili amirlerim !!!!!!!!

haiti ornegi onunuzde

PHİNOKiO
Memur
13 Şubat 2023 04:16

Yüzyılın felaketi öyle mi... Koskoca çift depreme güçlü ülkemin ben hükümetim diyen erki bu kadarcık müdahale edebildi.. Şimdi kameraların önünde yapılsın şovlar, bu dünya zaten yalan,kurulur mahkemeler işini doğru yapan aklanır,güçlü olan sıyrılır,suçlu olan hep gariban.. Asıl mahkeme ahirette...Daha ilk gün yazdık uyardık çırpındık ama olmadı. Şimdi yav bu asrın felaketi şu kadar ekip,bu kadar asker sahada diyenler,ilk 2 gün ne yapacağını bile bilemedi..Enflasyona dolara benzine ev fiyatlarına kiralara göçmenlere salgına yangına nasıl müdahale edildiyse yine aynı çaresizlik,yine takdiri ilahi...Anaları babaları evlatsız,çocukları öksüz yetim bıraktık,yapamadık,kurtaramadık,hata yaptık sorumlu benim istifa ediyorum diyen bi Allahın kulu da yok,sadece ağzının ucuyla yok şu kadar km2,yok yollar yıkıktı,yok şiddeti büyüktü, yok eksiklerimiz olabilir zart zurt... Allahtan başka hiç kimseden korkmam bana küfreden kim olursa olsun 10 mislini de ona iade ettim,ederim...Yüzyılın felaketi değil yüzyılın rezaleti,yüzyılın sefaleti,yüzyılın gafleti yüzyılın cehaleti yaşandı 6 şubat 04.17 den sonra... Her felakette Haluk Levent Kızılayımızdan fazla para topluyor akıl mantık işi değil ama bu maç burdan dönmez...Bir an önce okullar açılmazsa akıl sağlığımızı kaybedeceğiz...Üstadın dediği gibi SENİ ALLAH BİLE AFFETMEYECEK...

Toplam 20 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi