Editörler : supporters.
13 Haziran 2019 13:25

Makaleye çalıştığım üniversitenin adresini yazmazsam bir yaptırımı var mıdır?

Yurt dışından bir üniversiteden bana teklif geldi: Eğer yayınlanacak makalelerime onların adresini yazarsam derginin kategorisine göre bana maddi destek verecekler. Ancak şöyle bir sıkıntı var onların adresinden farklı bir adres yazarsam ödeneğin %95 ini kesiyorlar. Şimdi yaptığım çalışmalara sadece onların adresini yazarsam bir sıkıntı olur mu? Yönetmelikte bununla ilgili bir şey var mıdır? Bilgisi olan yardımcı olabilirse çok sevinirim.

musaldart
Kapalı
13 Haziran 2019 15:26

Ne zamandır böyle etik dışı bir şeye rastlamamıştık... iyi oldu.

Siz makale yazacaksınız, olayla alakası bile olmayan bir üniversitenin ismi makalede geçecek, onlar da bunun karşılığında size para verecekler. Hem de yurt dışından bir üniversite.

Aslında biraz Nijeryalı prens muhabbetini andırmıyor da değil ama...

Hayırlı işler.

topolojici
Şef
14 Haziran 2019 11:23

Hemen keşke ön yargılı yaklaşmasaydınız olaya. Doçent profesör olduktan sonra artık yatış zamanı çalışmaya gerek yok diyenlerden değiliz. Araştırmalarıma kaynak oluşturup uluslararası alanda tanınırlığımı artırmaya çalışıyorum. Ülkemizin yayınlara verdiği teşvikler ortada nasıl makale yapıp yayınlatacağız söyler misiniz? Etik olayını bana değil de hiç çalışmadan yatanlara söyleyin bence. Sonuçta yaptığım çalışmalarla tanınırsam yine Türk .... çok güzel makaleler yapmış denilecek.

musaldart, 5 yıl önce

Ne zamandır böyle etik dışı bir şeye rastlamamıştık... iyi oldu.

Siz makale yazacaksınız, olayla alakası bile olmayan bir üniversitenin ismi makalede geçecek, onlar da bunun karşılığında size para verecekler. Hem de yurt dışından bir üniversite.

Aslında biraz Nijeryalı prens muhabbetini andırmıyor da değil ama...

Hayırlı işler.

çokooprens
Aday Memur
17 Haziran 2019 19:52

hocam bir sıkıntı olacağını düşünmüyorum ama kesin bir onay almak lazım

çünkü bu durumda olan hocaları gördüm

umbro26
Memur
17 Haziran 2019 20:03

durumunuzu anlıyorum hocam, ancak bu durum etik olarak ve yasal oalrak (ikinci kısımdan tam emin değilim akıl yürütüorum) sıkıntılı.. sonuç itibari ile aylık maaşınızı ödeyen öyle ya da böyle size çalışma olanakları sunan kurum u an çalıştığınız üniversite. dolayısıyla yayında bu kurumun adını kullanmanız gerekli. diğer türlü olay sıknıtlı bir hal alır, üniversiteler hoca çalıştırmak yerine iyi yayın yapan hocanın yayınına maddi katkı sunarak ortak olur ve bu şekilde sıralamarda yükselmeye başlar. size bu teklifi yapan üniversitenin asıl yapması gereken; size kurumlarında yer açmak ve ilgil üniversitede çalışmaya başlamanız sağlamak ve bundan sonra ilgili yayın için doğal hakları olan kurumlarının ismini kllanmanızı istemek.

hukuk açısından ise nacizane (alanım olmasa da mantık yürüterek) fikrim, yapılan teklifin ve bu durumun gerçekleştirilmesinin sıkıntılara yol açacağıdır. sonuç olarak üniversiteler bizlere maaş ödüyorsa bunun ders vermek dışında makale yazmak için bir beklenti ile yapıyorlar, ve bu makaleler sayesinde sıralamalarda yükselme motivasyonları var (evet bizim ülkemizde bu pek yok ama arkaplan genel olarak bu şekilde). eğer bu maaşın karşılığı olarak beklenen makale yazma aşamasında kurum adını kullanmassak ilgili kurumun dava açma hakkı olacaktır diye düşünüyorum.

son olarka başta dediğim gibi durumunuzu anlıyorum, maalesef ülkemizde çalışan iyi yayın yapma çabasında olan bilim insanlarına hiç bir destek yok hatta fazlası ile köstek olan bir sisteme sahibiz. ancak bu durum size bu teklifi yapan üninin doğru bir şey yaptığını göstermiyor bence.

topolojici, 5 yıl önce

Hemen keşke ön yargılı yaklaşmasaydınız olaya. Doçent profesör olduktan sonra artık yatış zamanı çalışmaya gerek yok diyenlerden değiliz. Araştırmalarıma kaynak oluşturup uluslararası alanda tanınırlığımı artırmaya çalışıyorum. Ülkemizin yayınlara verdiği teşvikler ortada nasıl makale yapıp yayınlatacağız söyler misiniz? Etik olayını bana değil de hiç çalışmadan yatanlara söyleyin bence. Sonuçta yaptığım çalışmalarla tanınırsam yine Türk .... çok güzel makaleler yapmış denilecek.

topolojici
Şef
18 Haziran 2019 00:46

Sayın Hocam, güzel cevabınız için teşekkür ederim. Ben zaten yayınlarımın hepsine yabancı üniversiteyi yazacam demiyorum senede 3-5 tane de kendi üniversitemi adres edeceğim yayınlar olacak. Kaldı ki şu an çalıştığım üniversitede 10 yıldır çalışıp da hiç yayın yapmayan insanlar var. Onları kimse sorgulamıyor neden makale yapmıyorsun diye. Bu sene için şimdiden 2 tane indeksli çalışmamda kendi üniversitemi adres ettim. Maksadım sadece çalışmalarıma kaynak sağlamak çünkü çalıştığım kurum hiçbir şekilde teşvik etmiyor çalışanı. Yurtdışı sempozyuma bile 1500 lira gibi komik bir ödeme yapılıyor.

umbro26, 5 yıl önce

durumunuzu anlıyorum hocam, ancak bu durum etik olarak ve yasal oalrak (ikinci kısımdan tam emin değilim akıl yürütüorum) sıkıntılı.. sonuç itibari ile aylık maaşınızı ödeyen öyle ya da böyle size çalışma olanakları sunan kurum u an çalıştığınız üniversite. dolayısıyla yayında bu kurumun adını kullanmanız gerekli. diğer türlü olay sıknıtlı bir hal alır, üniversiteler hoca çalıştırmak yerine iyi yayın yapan hocanın yayınına maddi katkı sunarak ortak olur ve bu şekilde sıralamarda yükselmeye başlar. size bu teklifi yapan üniversitenin asıl yapması gereken; size kurumlarında yer açmak ve ilgil üniversitede çalışmaya başlamanız sağlamak ve bundan sonra ilgili yayın için doğal hakları olan kurumlarının ismini kllanmanızı istemek.

hukuk açısından ise nacizane (alanım olmasa da mantık yürüterek) fikrim, yapılan teklifin ve bu durumun gerçekleştirilmesinin sıkıntılara yol açacağıdır. sonuç olarak üniversiteler bizlere maaş ödüyorsa bunun ders vermek dışında makale yazmak için bir beklenti ile yapıyorlar, ve bu makaleler sayesinde sıralamalarda yükselme motivasyonları var (evet bizim ülkemizde bu pek yok ama arkaplan genel olarak bu şekilde). eğer bu maaşın karşılığı olarak beklenen makale yazma aşamasında kurum adını kullanmassak ilgili kurumun dava açma hakkı olacaktır diye düşünüyorum.

son olarka başta dediğim gibi durumunuzu anlıyorum, maalesef ülkemizde çalışan iyi yayın yapma çabasında olan bilim insanlarına hiç bir destek yok hatta fazlası ile köstek olan bir sisteme sahibiz. ancak bu durum size bu teklifi yapan üninin doğru bir şey yaptığını göstermiyor bence.

umbro26
Memur
18 Haziran 2019 04:50

hislerinizi çok iyi anlıyorum hocam, maalesef yatan akademisyenlere hiçbir şey yapılmadığı gibi gece gündüz çalışan hocalarımıza da hiçbir destek sağlanmıyor. ancak gene de hukuki yönüne dair bir avukattan mutlaka fikir almanızı öneririm. daha sonra başınıza iş açmasın bu durum...

şu an için bu tür durumlar sorun yaratmıyor gibi gözükebilir ancak belirli bir süre sonra çok yayılırsa ve üst kademe bundan haberdar olursa olan yine çalışıp iyi yayın çıkartmak için çabalayan ama destek bulamayan siz gibi hocalarımıza olur. yatan gene yatmaya devam eder. maalesef ülkenin durumu bu kimse gidip neden akademisyenlerimiz böyle bir yola sapıyoru sorgulamaz onun yerine tüm bu işleri yapmışlara bir anda davalar açılabilir. o yüzden bence bu konuda mutlaka bir avukattan destek alın.

topolojici, 5 yıl önce

Sayın Hocam, güzel cevabınız için teşekkür ederim. Ben zaten yayınlarımın hepsine yabancı üniversiteyi yazacam demiyorum senede 3-5 tane de kendi üniversitemi adres edeceğim yayınlar olacak. Kaldı ki şu an çalıştığım üniversitede 10 yıldır çalışıp da hiç yayın yapmayan insanlar var. Onları kimse sorgulamıyor neden makale yapmıyorsun diye. Bu sene için şimdiden 2 tane indeksli çalışmamda kendi üniversitemi adres ettim. Maksadım sadece çalışmalarıma kaynak sağlamak çünkü çalıştığım kurum hiçbir şekilde teşvik etmiyor çalışanı. Yurtdışı sempozyuma bile 1500 lira gibi komik bir ödeme yapılıyor.

torpilli63
Aday Memur
18 Haziran 2019 17:10

Şöyle yapılabilir mi acep iki adres yazılıp aşağıdaki gibi. yazarın hasan hüseyin kemal olsun. diğer yazarlar george heinz, michael xman. isimler adresler hayal ürünüdür. rakamları üst simge olarak küçük harf olarak düşünelim

makale başlığı

developments in topology in France and Turkey

hasan hüseyin kemal *1,2, george heinz 2, Michael xman2

Hasan Hüseyin Kemal ismin yanına üst simge olarak 1 ve 2 rakamları yazılıp altta

1. yanına University of x, Faculty of Science, 3300, France

2. yanına University of y, Faculty of Science, 44000, Turkey

hulahopp
Şube Müdürü
19 Haziran 2019 11:06

hocam mesajdaki özel isimleri silin lütfen. problem çıkar sonra.

torpilli63, 5 yıl önce

Şöyle yapılabilir mi acep iki adres yazılıp aşağıdaki gibi. yazarın hasan hüseyin kemal olsun. diğer yazarlar george heinz, michael xman. isimler adresler hayal ürünüdür. rakamları üst simge olarak küçük harf olarak düşünelim

makale başlığı

developments in topology in France and Turkey

hasan hüseyin kemal *1,2, george heinz 2, Michael xman2

Hasan Hüseyin Kemal ismin yanına üst simge olarak 1 ve 2 rakamları yazılıp altta

1. yanına University of x, Faculty of Science, 3300, France

2. yanına University of y, Faculty of Science, 44000, Turkey

torpilli63
Aday Memur
19 Haziran 2019 17:20

nasıl silecem kötü niyetle yazmadım diğer yazarların yabancı uyruk olmasına işaret etme babında

akademisyen 64
Müsteşar Yardımcısı
19 Haziran 2019 21:41

Farazi isimler ne problem olacak ki?

turkmaned
Memur
28 Haziran 2019 17:05

Yasal sorun yok ama etik sorun var. Siz o çalışmayı, şu an görev yaptığınız üniverstede ve o üniversitenin olanakalrıyla yaptınız. bu durumda adres orasıdır. Yeni üniversitenize gittiğinizde orada yaptığınız çalışmalarda alın o ödenekleri. Etik, sizin tanınırlığınızdan da kaynak yaratma çabanızdan da önemli bence.

Toplam 11 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi