Editörler : E.Kayı Han
14 Şubat 2020 23:06

Göreve iade tüm özlük haklarının ödenmesi mahkeme ara kararı

İSTEMİN ÖZETİ: Davacının Devlet Memurları Kanununun 144. maddesi uyarınca ............. günü görevine iade edildiği, tazminat niteliğinde olan fazla çalışma ücretinin tarafına ödenmesi gerektiği ileri sürülerek iptali ve tüm özlük, mali ve sosyal haklarının (fazla çalışma tazminatı, maaştan kesilen 3/1 kısmı) görevden uzaklaştırma tarihinden itibaren işleyecek yasal faiziyle birlikte tarafına ödenmesi ile işlemin yürütmesinin durdurulması istenilmektedir.

TÜRK MİLLETİ ADINA

Karar veren İdare Mahkemesi Hakimliğince işin gereği düşünüldü:

2576 sayılı Bölge İdare Mahkemeleri, İdare Mahkemeleri ve Vergi Mahkemelerinin Kuruluşu ve Görevleri Hakkında Kanun un Tek hakimle çözümlenecek davalar başlıklı değişik 7. maddesinin 1. fıkrasında; uyuşmazlık miktarı yirmi beş bin Türk Lirasını aşmayan ve konusu belli parayı içeren idari işlemlere karşı açılan iptal davaları ile tam yargı davalarının idare mahkemesi hakimlerinden biri tarafından çözümleneceği hüküm altına alınmış, Kanunun Ek 1. maddesinde ise; Bu Kanunun tek hakimle çözümlenecek davalara ilişkin 7. maddesindeki parasal sınırlar; her takvim yılı başından geçerli olmak üzere, önceki yılda uygulanan parasal sınırların, o yıl için 213 sayılı Vergi Usul Kanununun mükerrer 298. maddesi hükümleri uyarınca Maliye Bakanlığınca her yıl tespit ve ilan edilen yeniden değerleme oranında artırılması suretiyle uygulanır. hükmüne yer verilmiştir.

DAVALI İDAREDEN;

1-Davacının ......... ile ........ tarihleri arasında görevden uzakta olduğu süre esnasında maaşından kesinti yapılan (1/3 oranında) miktarın ne kadar olduğu sorularak buna ilişkin bilgi ve belgeler ile şayet ödense idi ne kadar fazla çalışma ücreti alacağını gösterir bilgi ve belgeler ibraz edilerek davacının kadro ve derecesi dikkate alınarak yapılacak (1/3 kesintisi yapılan maaş miktarı ile fazla çalışma ücretine ilişkin) hesap cetvelinin ibrazının istenilmesine,

2-Davacının ........ ile ......... tarihleri arası döneme ilişkin maaş bordrolarının ibrazının istenilmesine,

3-Davacıya ait hizmet cetvelinin bir örneğinin ibrazının istenilmesine,

4-Davacının görevden uzaklaştırması ve yine davacının görevine iadesine ilişkin bilgi ve belgelerin bir örneğinin ibrazının istenilmesine,

5-Davanın dava konusu işleme dayanak olarak alınan başvuru dilekçesinin ibrazının istenilmesine,

6-Dava konusu işleme dayanak olarak alınan yukarıdaki bilgi ve belgeler ile birlikte tüm bilgi ve belgelerin aslının veya onaylı ve okunaklı bir örneğinin ibrazının istenilmesine,

Olayın niteliğine ve davanın durumuna göre yürütmenin durdurulması isteminin, davalı idarenin birinci savunması alındıktan ve ara kararı gereği yerine getirildikten sonra incelenmesine, 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanununun 20. ve 27.maddesinin 4.fıkrası gereğince savunma ve ara kararı süresinin (......) gün olarak belirlenmesine, ........... tarihinde karar verildi.

Ado104
Genel Müdür
15 Şubat 2020 01:24

Hocam, kararın kendisini ne zaman paylaşırsınız

Yol Gösteren
Daire Başkanı
15 Şubat 2020 01:28

Davalı İdare mahkeme kararı doğrultusunda memur arkadaşın alacaklarını hesaplayıp 15 gün önce mahkemeye sundu. mahkeme kararı verir vermez bur da paylaşacağım

Ado104, 4 yıl önce

Hocam, kararın kendisini ne zaman paylaşırsınız

Ado104
Genel Müdür
19 Şubat 2020 12:58

Sayın yol gösteten, idari davalarda tercihli dava diye bir durum söz konusu olabiliyor mu

Yol Gösteren, 4 yıl önce

Davalı İdare mahkeme kararı doğrultusunda memur arkadaşın alacaklarını hesaplayıp 15 gün önce mahkemeye sundu. mahkeme kararı verir vermez bur da paylaşacağım

Yol Gösteren
Daire Başkanı
19 Şubat 2020 13:17

Sayın Ado104sorunun cevabı İYUK' da bulunuyor.

Ado104, 4 yıl önce

Sayın yol gösteten, idari davalarda tercihli dava diye bir durum söz konusu olabiliyor mu

23 Şubat 2020 09:01

Hocam aciktan yeni dönen bir tsk personeliyim( acigim feto sebebiyle degildi) idareye verilmek uzere bu sekilde ornek bir dilekce atarmisiniz özelden mail adresi yazsam? Dilekcemde eksik oyak odemeleri, kullanilanayan yillik izinler, hitapta bulunan acikta gecen surelerin silinmesi gibi bilgilerde bulunmasi gerekiyor.tesekjurler

Yol Gösteren, 4 yıl önce

merttan
Genel Müdür
23 Şubat 2020 11:12

idareye başvuru şartı varmı önce yoksa direk tam yargı savaşımı açılmalı

Bir de ben davayı bakanlığa açtım henüz bitmedi aym kararı gereği bitecek başlayacağım il müdürlük olacak ben özlük haklarım tam ödenmezse direk bakanlığa mi maddi manevi haklarımım için başvuracağım yok sa silsile-i mi gidecek il müdürlüğü il müdürlüğüde bakanlığımı yollayacak kısaca direk mi açamazmıyım davayı

Sayın yol gösteren

Bir de bu davada neden sadece maddi zararlar iştenmiş manevi zararlar ne olacak

merttan
Genel Müdür
23 Şubat 2020 11:13

Tam yargı davasımı yazacaktım yanlış olmuş savaşı olmuş

plaze61
Aday Memur
28 Mart 2020 12:09

acığa alındığım dönemde kesilen 3/1 aldım ancak fazla çalışmayı ödemediler.Bu konu ile alakalı olarak İdare mahkemesine dava açtım.Davam sonuçlandı.karar dün itibarı ile elime ulaştı.Kesilen paralar faizi ile ve mahkeme masrafları emniyete rucu edildi.Emniyetten beni aradılar İBAN numarası istediler verdik.En kısa zamanda yatacak dediler.Bekleyip göreceğiz.

Aslında hiç ümitli değildim.2.Davam daha var yinede ümitli değilim.Nedenine gelince hakim Anayasa,danıştay ve yargıtay kararları nedir diyen ve emsal olması adına dosyaya eklenen kararın ne olduğunu sorduğu bir yargı ortamında ümitli olmak balıksız gölde balık avlamaya benziyor.35 yıllık İTÜHukuk F. mezun olan arkadaşım bile aynı şeyleri ifade ediyor.Tek kelime ile BIKKINLIK veriyor verilen kararlar.Ondan dolayı senin davanı alıp ümit veremem diyor.Dava kolay kolay almıyor.Sistem bu hale geldi.Nereden tutsan elinden kalıyor.

Beklentisi olan benim gibi arkadaşlara kolay gelsin .İnşallah hakkınızı alırsınız. Sağlıcakla kalın...

17Mayıs
Aday Memur
28 Mart 2020 16:30

Kesilen 3/1 neye göre hesaplanıyor acaba 30 ay açıkta kaldım 5 ay önce iade oldum önümüzde ki hafta içi muhtemelen yatıracaklar parayı.
plaze61, 4 yıl önce

acığa alındığım dönemde kesilen 3/1 aldım ancak fazla çalışmayı ödemediler.Bu konu ile alakalı olarak İdare mahkemesine dava açtım.Davam sonuçlandı.karar dün itibarı ile elime ulaştı.Kesilen paralar faizi ile ve mahkeme masrafları emniyete rucu edildi.Emniyetten beni aradılar İBAN numarası istediler verdik.En kısa zamanda yatacak dediler.Bekleyip göreceğiz.

Aslında hiç ümitli değildim.2.Davam daha var yinede ümitli değilim.Nedenine gelince hakim Anayasa,danıştay ve yargıtay kararları nedir diyen ve emsal olması adına dosyaya eklenen kararın ne olduğunu sorduğu bir yargı ortamında ümitli olmak balıksız gölde balık avlamaya benziyor.35 yıllık İTÜHukuk F. mezun olan arkadaşım bile aynı şeyleri ifade ediyor.Tek kelime ile BIKKINLIK veriyor verilen kararlar.Ondan dolayı senin davanı alıp ümit veremem diyor.Dava kolay kolay almıyor.Sistem bu hale geldi.Nereden tutsan elinden kalıyor.

Beklentisi olan benim gibi arkadaşlara kolay gelsin .İnşallah hakkınızı alırsınız. Sağlıcakla kalın...

dönüşbilal
Aday Memur
29 Nisan 2020 18:48

Yol gösteren mrb... Uzun zamandır size ulaşmaya çalışıyorum.. Msj gönderilmiyor rica etsem cvp yaza

plaze61
Aday Memur
02 Mayıs 2020 12:17

fazla çalışmayı emniyet vermiyor. gerekçesi şayıştay görüşüne dayanıyor.

İdari mahkeme görüşe bakmıyor.Ayrıca idari mahkeme şöyle bir değerlendirme yapıyor.Size ödenen para 7.200Tl den fazla ise istinaf mahkemesine göndermiyor.Eğer size ödenmeyen fazla çalışma ücreti 7.200TL geçiyorsa istinafa gidiyor. Bazı mahkeme başkanları fazla çalışma ücreti üzerinden karar veriyor. Yukarıda dediğim miktardan düşük ise aylık %10 faizle mutemet hesaplayıp size iade ediyor.

genelde kaybedilen davalardan bir çoğu usulüne uygun yapılmadığından kaynaklanıyor.Söyle izah edelim.

1- hakkınızda adli ve idari soruşturma olmayacak.

2-Bu evraklar ile dilekçe yazıp talep edeceksiniz.Tazminat talebiniz olacak ise maddi ve manevi tazminat kaybımın ödenmesi olarak dilekçe ne ayrı bir maddede yazacaksın.Ayrıca dilekçene tarafıma yazılı bilgi verilmesini istiyorum diye yaz.

3- kesilen 3/1 paranın ödendiği tarih den 60 gün içinde itiraz etmelisiniz.(genelde arkadaşlar hep buradan kaybediyor)

4- Emniyetin avukatları var kaybetmeniz halinde avukatlık ücreti ödemek zorunda kalacaksınız.Bu da ortalama 2.500TL gözden çıkarmalısınız.

5- Dava dilekçenizi zamanında ve usulüne uygun yazarsanız kazanma şansınız olacağı kanısındayım.

6- Benim en çok korktuğum taraf bazı hakimlerin siyasi karar verdiği ve tecrübesiz olduğu yönde. Danış tay kararı da ne oluyor (emsal karar) diyen hakimlere rastlarsanız şaşırmayın.Yargıtay kararını emsal karar olarak görmeyen hakimler var.

7- Allah yar ve yardımcımız olsun.Hukuk bitti....Onu anladım...

17Mayıs, 4 yıl önce
Kesilen 3/1 neye göre hesaplanıyor acaba 30 ay açıkta kaldım 5 ay önce iade oldum önümüzde ki hafta içi muhtemelen yatıracaklar parayı.

hw68
Memur
03 Mayıs 2020 05:50

kararınız kesinleş dimi ?

paranızı karar kesinleşmeden mi ödediler (istinafa gitmeden)

plaze61, 4 yıl önce

plaze61
Aday Memur
07 Ocak 2023 21:32

Paramızı ödediler. Karar kesinleştik den sonra beni arayıp İBAN numarası istediler. Bir dilekçe yazmamı söylediler. Dilekçede amaç hangi bankaya ve iban numarası belirtmek koşulu ile yatacağını beyan ettiler.%10 devletin belirlediği faiz oranı ile hesaplayıp hesaba yatırdılar.

Ayrıca şunu belirtmek istiyorum: mahkemelerde yürütmeyi durdurma veya kazanma hususunda mesleğe dönmeyi bekleyen arkadaşlar hiç beklemesinler. İktidar iade yapmayacak. Bu kesin. Konu ile alakalı içişleri bakanlığında bir yetkili ile bir müdür yardımcısı görüştü. Göreve iade yoktur dedi. Emekli olma durumları var ise dilekçelerini vermek koşulu ile olsunlar. Emekli ikramiyelerini alırlar ve maaşlarını alsınlar dedi. Bizim Müdür yardımcısı arkadaş da dilekçe verdi ve emekli oldu. Anayasa mahkemesinde göreve iade ve eksik olan rütbeleri için dava açmışdı kazandı. Bir yıldır iade bekliyordu. Neden iade olmadığını öğrenmek amaçı ile yukarda ifade ettiğim yere gidip şahsen başvuruda bulundu aldığı kararı yukarıda yazdım.

Göreve iadeniz ançak iktidar değişikliğinde olacağını düşünüyorum. Alllah yar ve yardımcınız olsun....

hw68, 4 yıl önce

plaze61
Aday Memur
11 Ocak 2023 22:58

Devletin belirlediği faiz %10 baz alınarak hesaplamalar yapılıyor.

İade olman demek kesilen 3/1 alman anlamına gelmiyor. Kriterleri var.O kriterler kalkınca ancak kuruma dilekçe ile başvuru yapman gerekiyor. olumsuz cevap alman hakkında dava açabilirsin. Süreci iyi takip edemez isen bu parayı alamazsın. Mesela :Kuruma dilekçe verdin. 30 gün içerisinde tarafına bir cevap verilmez veya olumsuz bir yanıt verilmiş ise 60 gün içerisinde dava aça bilirsin. Bu süre geçirir isen idari davayı süre aşımından ret kararı alırsın. Genelde alamayan arkadaşlar bu süreyi iyi takip edemediklerinden kaynaklanıyor. Ayrıca avukatlık ücretini de ödüyorlar.

Allah yardımcınız olsun...

17Mayıs, 4 yıl önce

plaze61
Aday Memur
12 Ocak 2023 21:41

Paramı idari mahkemeyi kazanınca ödediler. Bu karara itiraz yolu olmuyor. İstinaf yolunu mahkeme kapatıyor. İdari davalarda bazı kararlar var bu kararlara istinafa gidilebiliyor. Bu tür kararlara istinaf kapalı.

hw68, 4 yıl önce

Aslan1864
Aday Memur
13 Ocak 2023 00:26

Sen nasıl iade oldun peki

plaze61, 1 yıl önce

Paramızı ödediler. Karar kesinleştik den sonra beni arayıp İBAN numarası istediler. Bir dilekçe yazmamı söylediler. Dilekçede amaç hangi bankaya ve iban numarası belirtmek koşulu ile yatacağını beyan ettiler.%10 devletin belirlediği faiz oranı ile hesaplayıp hesaba yatırdılar.

Ayrıca şunu belirtmek istiyorum: mahkemelerde yürütmeyi durdurma veya kazanma hususunda mesleğe dönmeyi bekleyen arkadaşlar hiç beklemesinler. İktidar iade yapmayacak. Bu kesin. Konu ile alakalı içişleri bakanlığında bir yetkili ile bir müdür yardımcısı görüştü. Göreve iade yoktur dedi. Emekli olma durumları var ise dilekçelerini vermek koşulu ile olsunlar. Emekli ikramiyelerini alırlar ve maaşlarını alsınlar dedi. Bizim Müdür yardımcısı arkadaş da dilekçe verdi ve emekli oldu. Anayasa mahkemesinde göreve iade ve eksik olan rütbeleri için dava açmışdı kazandı. Bir yıldır iade bekliyordu. Neden iade olmadığını öğrenmek amaçı ile yukarda ifade ettiğim yere gidip şahsen başvuruda bulundu aldığı kararı yukarıda yazdım.

Göreve iadeniz ançak iktidar değişikliğinde olacağını düşünüyorum. Alllah yar ve yardımcınız olsun....

plaze61
Aday Memur
13 Ocak 2023 22:42

İstihbaratta görevli bir Polis memurunun tek imza ile tuttuğu rapor sonucu açığa alındık. Kurunun yanında yaş da yandı sözlerinin ardından İstihbarat müdürü beni çağırdı konuştuk. neden açığa alındık dedik. Kendilerinde görevli polis memurunun tuttuğu raporu bana okudu. Bende bu rapora itiraz ettim. Delillerimi sundum. Verdiğim belgeler sonucu hemen beni ivedi bir şekilde göreve çığırtılar. Merak ettiğim şey o polise ne oldu. İsmini öğrenmeme izin vermediler. Polislik mesleğinde yalakalığın sınırı yok. Kurtulamadı bu polisler yalaklıktan.

Hakkımda acılan adli ve idari davalar takipsizlik ile sonuçlandı.

Mağdur olan herkesin Allah yardımcısı olsun. Tez zamanda işlerine kavuşur inşallah.

Aslan1864, 1 yıl önce

Sen nasıl iade oldun peki

Toplam 17 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi