Editörler : crops35

05 Aralık 2018 10:33

Guvenlik sorusturmasi

Hocalarim hepinize kolay gelsin. Ben polislik sinavlarina girdim guvenlik sorusturmam devam ediyor. Ancak kafami karistiran bir husus var yardimci olursaniz sevinirim.

3 yil once 20 yasimin verdigi bi cahillik tanimadigim bi kadinla otel odasinda kaldim herhangi bir basilma bisey yok sicilim tertemiz ailemdede bitane bile fetocu yok. Guvenlik sorusturmasinda otel kayitlarina bakiliyor mu lutfen yardim edin psikolojim cok bozuk ..

Simdiden sagolun.

05 Aralık 2018 10:59

burası hukuk danısma bürosu mu güvenlik sorusturması kanunu mu var yada bilsinler ama bence sorun olur kayıtlarda cıkıyo cunku

kamilyilmaz1
Kapalı
05 Aralık 2018 11:16

Arkadaslar baska fikri olan yok mu bu durumlarla ilgili bilgilo olan ?

trust.111
Kapalı
05 Aralık 2018 11:20

Bakılıyor. Atamanız gerçekleşmeyebilir bile bu sebep yüzünden. Ancak böyle bir durumda iyi bir avukatla anlaşırsanız o işlemi iptal ederek lehinize işlem uygulatabilir.

thecaptain
Kapalı
05 Aralık 2018 11:24

saçmalamayın ya. kimsenin güvenlik soruşturması bu yüzden olumsuz gelmez. geçen gün fuhuştan para cezası kesilen arkadaşa kafan rahat olsun sorun olmaz dedi bir polis arkadaş.

impostor
Şef
05 Aralık 2018 11:24

gerçekten bu kadar ciddi mi bu olay, biz de kızlı erkekli gittiğimiz bi tatilde kızlar ayrı erkekler ayrı odada kalmıştık, buna dikkat edilir mi peki, ama hiçbir kadınla aynı odada kalmadım.

trust.111, 5 yıl önce

Bakılıyor. Atamanız gerçekleşmeyebilir bile bu sebep yüzünden. Ancak böyle bir durumda iyi bir avukatla anlaşırsanız o işlemi iptal ederek lehinize işlem uygulatabilir.

kamilyilmaz1
Kapalı
05 Aralık 2018 11:49

Emin misiniz hocam bakildigina sonucta ulkemizde zina suc degil ve ozel hayatin gizliligi denen bir durum soz konusu ?

trust.111, 5 yıl önce

Zey006
Memur
05 Aralık 2018 12:09

Yok artık daha neler atama gerçekleşmezmiş bilmem ne... Saçmalamayın arkadaşlar siyasi ve dini düşüncelerinizle yorum yapıyorsunuz. Hiçbirisey olmaz.
trust.111, 5 yıl önce

trust.111
Kapalı
05 Aralık 2018 12:50

Arkadaşlar haddinizi bilin. Soytarılığın lüzumu yok. Bana 'saçmalamayın' ya da 'siyasi ya da dini düşüncelerinizle yorum yapıyorsunuz' diyemezsiniz. Bu tepkinizin sebebi nedir?

Fuhuş; "İçinde bulunulan toplumun kurallarına uymayan bir biçimde bir veya birkaç kişiyle para karşılığında cinsel ilişkide bulunma" olarak tanımlanıyor YDK'da (http://www.tdk.gov.tr/index.php?option=com_gts&arama=gts&guid=TDK.GTS.5c079bdf91d095.58711622).

Fuhuş yapmak yasal olarak bir suç değil. Kaldı ki zina da suç ya da hukuken kınanan bir durum değil. Ama TCK'da fuhuş fiili, 227. maddede düzenlenmiş. Buradan hareketle her ne kadar fuhuş yapan kişi bakımından suç oluşmuyor olsa da Emniyet Teşkilatı ve Askeriyenin disiplin hükümlerinde fuhuş yapan kişiye meslekten çıkarmaya varan cezalar veriliyor. Bunlar biraz okuma yazması olan herkes tarafından bilinen hususlar. Benim kendi keyfime ya da kendi kafama göre uydurduğum şeyler değil.

Ayrıca otel kayıtlarının geriye dönük bir süre Emniyet tarafından kayıt altında tutulduğu da herkes tarafından bilinen hususlar. Bunları teker teker anlatmama gerek yok diye düşünmüştüm ama belli ki kaynaştırma sınıfı edasında bir yazım sunmam gerekiyormuş.

Son olarak Kâmil Beyin sorusu ve benim cevabıma gelelim. Soru gayet açık. Ben ise cevap olarak 'atamanız gerçekleşmeyebilir' demişim. Atamanız gerçekleşmeyebilir cümlesinde yer alan '-ebilir' kelimesi cümleye olasılık anlamı katıyor. Yani başvurduğunuz kurum güvenlik soruşturmasına esas alınacak bilgileri toplayacak; sonra bu bilgiler o kurumun atama komisyonunun önüne gidecek. O komisyonda yer alan insanlar da bu bilgilere bakarak güvenlik soruşturması olumlu veya olumsuz diyecekler.

İhtimal 1: Bu komisyon bilgilere baktı ve sizin güvenlik soruşturmanıza olumlu dedi. Atanacaksınız.

İhtimal 2: Bu komisyon bilgilere baktı ve sizin güvenlik soruşturmanıza olumsuz dedi. Atama talebiniz reddedilecek.

Peki diyelim ki herhangi bir şekilde ihtimal 2 vücut buldu. O durumda ne yapılacak? Sorunun cevabında ben yanıtımı yine vermişim: Sizi göreve atamama işlemlerinin yanlış olduğunu ifade ederek dava açacaksınız ve neticede yüzde 95 ihtimalle davayı kazanıp göreve başlayacaksınız.

Ben soruya kesinlikle emniyet teşkilatına ya da askeriyeye giremezsiniz diye cevap vermedim. Ben yazdığım cevapta fuhuş, zina haramdır; o yüzden kuruma giremezsiniz de demedim. Ama ne hikmetse okuduğu şeylerden başkaca anlamlar çıkaran arkadaşlar bana saçmalama, saçmalamışsın vs demişler.. Yazık. Ne diyeyim. Okumak ve okuduğunu anlayabilmek önemli.

thecaptain
Kapalı
05 Aralık 2018 13:14

haddinizi bilin diyor ve arkasından soytarılık yapmayın yazıyor :)) madem bizi eleştiriyorsun farkın olsun bizden değil mi ?

kafanıza takın arkadaşlar. emniyetten sonra soruşturmanızı MİT yürütecek. daha sonra CIA, MI6 falan diye devam ediyor. hatta alkol de kullanıyorsanız olumsuz gelir :)))

kamilyilmaz1
Kapalı
05 Aralık 2018 13:32

Arkadaslar lutfen tartismayalim gelecegimi etkileyebilecek bir mesele oldugu icin sizlere sordum bilgili arkadaslar yardimci olmak isteyenler olabilir bu konuda deneyimli olanlar olabilir.

trust.111
Kapalı
05 Aralık 2018 17:23

Bir şey olmaz hocam; birileri çıkıp güvenlik soruşturman olumsuz bu yüzden derse bile bu durum Anayasaya aykırı olduğundan mahkemeye vererek o olumsuz kanaati iptal ettirebilirsin. 2 satırda bunu anlatmaya çalıştım ama okuduğunu anlamaktan aciz olan bağzı tek hücreli yaşam formlarının zihin dünyasındaki saçma sapan komplolara kurban gittik resmen. İyi akşamlar.

kamilyilmaz1, 5 yıl önce

Arkadaslar lutfen tartismayalim gelecegimi etkileyebilecek bir mesele oldugu icin sizlere sordum bilgili arkadaslar yardimci olmak isteyenler olabilir bu konuda deneyimli olanlar olabilir.

thecaptain
Kapalı
05 Aralık 2018 17:58

hadsizlik yapma diyen şahsın mesajlarındaki ifadeler : soytarı, okuduğunu anlamaktan aciz, tek hücreli.

bunları sadece saçmalama dediğim için kullandı. biraz daha zorlasam ana avrat küfür eder böyle kişilik problemi yaşayan insanlar. zihinlerinde nasıl bir eziklik varsa en ufak eleştiriye kapalılar ve hemen sokak kabadayısı moduna giriyorlar. böyleleri için en uygun cevap allah akıl fikir versin demektir.

trust.111
Kapalı
05 Aralık 2018 20:38

Neyse. Yazdıklarımı okudum da kendimden utandım. Yukarıdaki diğer arkadaş ve sizden özür diliyorum. Malesef saçma sapan, anlamsız ve mantıksız bir öfkeye yenik düştüm. Bir sürü de vaktinizi gaspettim... Tekrar özür diliyorum. Hayırlı akşamlar.

thecaptain, 5 yıl önce

hadsizlik yapma diyen şahsın mesajlarındaki ifadeler : soytarı, okuduğunu anlamaktan aciz, tek hücreli.

bunları sadece saçmalama dediğim için kullandı. biraz daha zorlasam ana avrat küfür eder böyle kişilik problemi yaşayan insanlar. zihinlerinde nasıl bir eziklik varsa en ufak eleştiriye kapalılar ve hemen sokak kabadayısı moduna giriyorlar. böyleleri için en uygun cevap allah akıl fikir versin demektir.

Demirzengin
Kapalı
03 Ocak 2019 23:15

Otel kaydına bakılıyor mu öğretmenlik mülakatını geçtim güvenlik soruşturmasında otel kayıtlarına bakılıyor mu ben evliyim kaldığım kişi bekar burda iki tür cevap olmuş net bilen biri yok mu acaba ????

04 Ocak 2019 11:37

bu nası bı ahlaksızlık ya neyse o sızı ılgılendırır de otel kayıtlarına bakıyolar hele de evlıyken kalmanız yuzde 90 sorun olusturacaktır guvenlık sorusturmasıns-da genel ahlaka bakıyolar evlı bı ınsanın da baska bır kısıyle bırlıkte kalması genel ahlaka dırek aykırı bı durum

Demirzengin, 5 yıl önce

Otel kaydına bakılıyor mu öğretmenlik mülakatını geçtim güvenlik soruşturmasında otel kayıtlarına bakılıyor mu ben evliyim kaldığım kişi bekar burda iki tür cevap olmuş net bilen biri yok mu acaba ????

mr.lawyermehmet
Aday Memur
04 Ocak 2019 12:15

pardon da siz ahlak bekçisi mısınız ? Adam burda bir soru sormuş, biliyorsan soruya cevap ver, gerisi onunla vicdanı arasında kalmış birşey sizi ilginlendirmiyor, insanlar buraya yargilanmak ya da azarlanmak soru sormuyor, ona göre cevap verin.
Çılgın bediş25, 5 yıl önce

bu nası bı ahlaksızlık ya neyse o sızı ılgılendırır de otel kayıtlarına bakıyolar hele de evlıyken kalmanız yuzde 90 sorun olusturacaktır guvenlık sorusturmasıns-da genel ahlaka bakıyolar evlı bı ınsanın da baska bır kısıyle bırlıkte kalması genel ahlaka dırek aykırı bı durum

Demirzengin
Kapalı
04 Ocak 2019 12:22

Valla ben bu tarz cümleleri kaale almam arkadaş benyanlış doğruyu biliyorum hata da yapabilir insanlar soruma bilen cevap versin bilmeyen de burda boş yapmasın açıkcası yargıladıkları İÇİN söylediklerinin de objektif yanı yok bilen yazsın soruma cevabı benim günahımsa Allah ile benim aramda kimseyi bağlamaz

04 Ocak 2019 14:08

soruyu bıldıgımı devan eden cumlede soyledım guvenlık sorusturmasında genel ahlaka bakıyolar sahsın yaptıgı da tum toplumlarda olduğu gıbı bızım toplumda da ahlaka aykırı bıse boyle herseyı de normal gostermeyı bırakın yok kendısyle allah arasında felan madem oyle gelıp burda yaptıgı ahlakszılıgı anlatıp soru da sormasın

mr.lawyermehmet, 5 yıl önce
pardon da siz ahlak bekçisi mısınız ? Adam burda bir soru sormuş, biliyorsan soruya cevap ver, gerisi onunla vicdanı arasında kalmış birşey sizi ilginlendirmiyor, insanlar buraya yargilanmak ya da azarlanmak soru sormuyor, ona göre cevap verin.
04 Ocak 2019 14:10

söyledıklerımın objektıf yanı olup olmadıgını guvenlık sorusturman bıtınce gorursun ha guvenlık sorusturman olumlu da sonuclanabılır ama bu yaptıgın durumun guvenlık sorusturmasında bakılan genel ahlaka aykırı bı durum olmadıgını gostermez

Demirzengin, 5 yıl önce

Valla ben bu tarz cümleleri kaale almam arkadaş benyanlış doğruyu biliyorum hata da yapabilir insanlar soruma bilen cevap versin bilmeyen de burda boş yapmasın açıkcası yargıladıkları İÇİN söylediklerinin de objektif yanı yok bilen yazsın soruma cevabı benim günahımsa Allah ile benim aramda kimseyi bağlamaz

Demirzengin
Kapalı
04 Ocak 2019 14:13

Genel ahlaktan kasıt yüz kızartıcı suç guhustan basılma uyusturucu vs burdan ahkam kesme dün birebir güvenlik soruşturması yapan kişiden öğrendim çılgın mısın Bedis mi bilmem ama bilmediğin konularda olabilir dersin sacmalamayı bırak bence

Toplam 22 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi