Editörler : F16 Gökçen
01 Mayıs 2009 00:43

Kamu yonetimi ve kpss A hakkında bilgiler.

arkadaslar klavuzun cıktısını ınceledım ve gecmıs yıl sorularınada goz attım sımdı bız cumartesı sabah oturumuna gırıyoruz ve kpssA ya gıreceksek ıngılızce sınavınada mı gırmelıyız

bırde 5 derstende sorumlumuyuz calısma 1)ekonomısı ve end. ilişkiler 2)ekonometrı 3)istatıstık 4)kamu yonetımı 5)uluslararası ılıskıler her dersten 40 soru varmıs toplam 200 soru

hayat_55
Kapalı
01 Mayıs 2009 02:27

ne alakası var 5 dersten sorumluluklaa... bak sımdı sana anlatayım cumartesı sabah oturumuna gırmek zorunlu gıreceksın ona ıngılızceye gırmek sana kalmıs. ama ıngılızceye gırmezsen soru yapmazsan yanlısyapsan bıle cogu puan turu hesaplanmıyor. yanlısta olsa bırtane ısaretleyeceksın sonra

pazar sabah ve ogleden sonra oturumu var tmm mı. sabah oturumunda ıktısat ısletme malıye muhasebe ve hukuk var. oglenden sonra ıse uluslararası ılıskıler çeko ıstatıstık kamu yonetımı ekonometrı var... sorumlulugun fılan yok hangısını cozmek ıstersen çöz ama hepsıne gırersen daha ıyı olur ama söle dıym eger kpss37 puanın ıyı ıstemıyorsan pazar ogleden sonra oturumuna bosuna gırme ısıne yaramaz. kpss37 puanı kaymakamlık ıcındır. ama pazar sabah oturumuna gırmen şart kpss a ıstıyorsan. cunku ıktısat hukuk malıye muhasebe yapmak zorundasın kpss a kategorısındekı puanların hesaplanması ıcınde... yanı hangısınden sorumluyuz dıye bır sey yok. gırıp gırmemek senın elınde.

kaanatımce pazar ogleden sonra oturumu bır ıse pek yaramıor. kaymakamlık harıcınde ısı olmayanın gırmemesı gerekn bır oturum. umarım anlamıssındır :)))

imrana
Şef
01 Mayıs 2009 15:15

hayat_55 arkadaşım seni tebrik ediyorum gerçekten çok güzel bir açıklama yapmışsın.bu sene kpss ye girecek arkadaşlar bu yazıyı dikkate alsınlar.ben kamu yönetimi mezunuyum.Alan derslerine çalışacam diye şaftım kaydı.sakın vizeden 50 finalden 50 alayım sınıfı geçeyim diye düşünmeyin çümkü kpss de o derslerin bir çoğu karşınıza çıkacak.a.ö.f mezunu olarak işimiz çok zor.dioploma almakla iş bitmiyor.çok çalışmak gerek çookk:(

tly
Genel Müdür
01 Mayıs 2009 17:47

hayat_55 herşeyi yazmış bende katılıyorum yazdıklarına bilgi paylaştıkça büyür teşk. paylaşım için

özelleştirme

daha önce foruma puan listesi eklemiştim hatırlarsan tabloda hangi kuruma hangi puanla alınacagını vardı ona göre belirleyebilirsin hangi oturumlara girmen gerektigini (bazı yerler yabancıdili istiyor hepsi deil) ama bu sınav zaten ücretsiz bence gir

özelleştirme
Kapalı
01 Mayıs 2009 17:53

yabancı dıl mevzusu hallettık anladım ama pazar gunu oturumlardan hangısıne gırmelıyım onu anlamadım ve butun derslerdende sorumlumuyuz her ıkı oturuma gırıp yapabıldıklerımızı mı yapacagız

özelleştirme
Kapalı
01 Mayıs 2009 17:56

hayat 55 gereklı acıklama ıcın sagol ben anladım ama kamu yon oldugum ıcın aklım karıstı cunku pazar ogleden sonra gırmene gerek yok fazla bır avantajı yok demıssın

tly
Genel Müdür
01 Mayıs 2009 18:43

Önceki kpss atamalarında hangi kurumların hangi puan türünde atama yaptıkları bu senede bize yardımcı olacaktır

KPSS-B Önlisans puanı: KPSSP93

KPSS-B Ortaöğretim puanı: KPSSP94

KPSS-B Lisans puanı: KPSSP3

KPSSP95: Başbakanlık

KPSSP58: Başbakanlık Devlet İstatistik Enstitüsü Başkanlığı

KPSSP58: Başbakanlık Devlet İstatistik Enstitüsü Başkanlığı

KPSSP7: Başbakanlık Devlet İstatistik Enstitüsü Başkanlığı (Teknik)

KPSSP34: Başbakanlık Devlet İstatistik Enstitüsü Başkanlığı (Merkez)

KPSSP34: Başbakanlık Devlet İstatistik Enstitüsü Başkanlığı (Taşra)

KPSSP47: Başbakanlık Devlet Personel Başkanlığı

KPSSP4: Başbakanlık Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarlığı

KPSSP96: Başbakanlık Dış Ticaret Müsteşarlığı (Dış Ticarette Standardizasyon Denetmen Yardımcısı)

KPSSP108: Başbakanlık Dış Ticaret Müsteşarlığı (Dış Ticaret Uzman Yardımcısı)

KPSSP100: Başbakanlık Dış Ticaret Müsteşarlığı (Stajyer Dış Ticaret Kontrolörü)

KPSSP82: Başbakanlık Gümrük Müsteşarlığı Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü

KPSSP44 Başbakanlık Gümrük Müsteşarlığı

KPSSP44 Başbakanlık Gümrük Müsteşarlığı Gümrükler Genel Müdürlüğü

KPSSP21 Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı (Hazine Uzman Yardımcısı (Hukuk)

KPSSP22 Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı (Hazine Uzman Yardımcısı (İktisat)

KPSSP25 Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı (Hazine Uzman Yardımcısı (İstatistik)

KPSSP23 Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı (Hazine Uzman Yardımcısı (İşletme)

KPSSP24 Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı (Hazine Uzman Yardımcısı (Maliye)

KPSSP92 Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı (Hazine Uzman Yardımcısı (Matematik)

KPSSP17 Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı (Hazine Uzman Yardımcısı (Mühendis)

KPSSP30 Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı (Hazine Uzman Yardımcısı (Kamu Yönetimi)

KPSSP58 Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı (Hazine Uzman Yardımcısı (Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri)

KPSSP88 Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı (Hazine Uzman Yardımcısı (Uluslararası İlişkiler)

KPSSP92 Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı (Hazine Uzman Yardımcısı (Ekonometri)

KPSSP18 Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı (Hazine Uzman Yardımcısı (Uluslararası Ticaret)

KPSSP6 Başbakanlık Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) (Uzman Hukukçu Yardımcısı)

KPSSP6 Başbakanlık Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) (Uzman Yardımcısı)

KPSSP109 Başbakanlık Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğü

KPSSP45 Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü (Tapu ve Kadastro Denetmen Yardımcısı)

KPSSP21 Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı (Müfettiş Yardımcısı)

KPSSP70 Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı (Müfettiş Yardımcısı)

KPSSP35 BAĞ-KUR Genel Müdürlüğü

KPSSP48 Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Dış İlişkiler ve Yurtdışı İşçi Hizmetleri Genel Müdürlüğü

KPSSP46 Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı (İş Teftiş Kurulu Başkanlığı) İş Müfettiş Yardımcısı (Sosyal)

KPSSP13 Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı (İş Teftiş Kurulu Başkanlığı) İş Müfettiş Yardımcısı (Teknik)

KPSSP111 Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı

KPSSP112 Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı

KPSSP10 Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü (Üniversitelerin Eğitim Fakültelerinin, eğitim yönetimi, planlaması, ekonomisi, denetimi bölümünden mezun olmak veya yukarıda sayılanlara denkliği yetkili makamlarca kabul edilen yurt içi veya yurt dışındaki en az dört yıllık lisans eğitimi veren fakülte veya yüksekokulların ilgili bölümlerinden mezun olmak.)

KPSSP3 Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü (Üniversitelerin İletişim Fakültelerinin, halkla ilişkiler ve tanıtım bölümünden mezun olmak veya yukarıda sayılanlara denkliği yetkili makamlarca kabul edilen yurtiçi veya yurtdışındaki en az dört yıllık lisans eğitimi veren fakülte veya yüksekokulların ilgili bölümlerinden mezun olmak)

KPSSP113 Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü (Üniversitelerin Siyasal Bilgiler, İktisat, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültelerinin, İktisat, İşletme, Maliye, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Kamu Yönetimi bölümlerinden mezun olmak veya Hukuk Fakültesi ya da İşletme Fakültesi mezunu olmak ya da yukarıda sayılanlara denkliği yetkili makamlarca kabul edilen yurtiçi veya yurtdışındaki en az dört yıllık lisans eğitimi veren fakülte veya yüksekokulların ilgili bölümlerinden mezun olmak.)

KPSSP110 Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı (İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü)

KPSSP118 Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı (Sosyal Sigortalar Kurumu Başkanlığı) (Başkanlık Sigorta Müfettiş Yardımcısı)

KPSSP115 Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı (Çalışma Genel Müdürlüğü) -Çalışma Uzman Yardımcılığı

KPSSP89 Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı (Teftiş Kurulu Başkanlığı)-Bakanlık Müfettiş Yardımcılığı

KPSSP114 Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı (Avrupa Birliği Koordinasyon Dairesi Başkanlığı)

KPSSP116 Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı (Çalışma ve Sosyal Güvenlik Eğitim ve Araştırma Merkezi)

KPSSP5 Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı (Çalışma ve Sosyal Güvenlik Eğitim ve Araştırma Merkezi)

KPSSP82 Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Genel Sekreterliği

KPSSP36 Dışişleri Bakanlığı -Aday Meslek Memuru

KPSSP68 Dışişleri Bakanlığı -Aday İdari Memur

KPSSP69 Dışişleri Bakanlığı -Aday Haberleşme Teknik Personeli

KPSSP6 Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanlığı

KPSSP103 Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanlığı

KPSSP104 Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanlığı

KPSSP37 İçişleri Bakanlığı-Kaymakam Adayı

KPSSP59 İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi Başkanlığı

KPSSP62 Kamu İhale Kurumu

KPSSP5 Kamu İhale Kurumu

KPSSP8 Kültür ve Turizm Bakanlığı

KPSSP53 Kültür ve Turizm Bakanlığı

KPSSP105 Maliye Bakanlığı Araştırma, Planlama ve Koordinasyon Kurulu Başkanlığı- Maliye Uzman Yardımcısı

KPSSP106 Maliye Bakanlığı Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Dairesi Başkanlığı-Avrupa Birliği Uzman Yardımcısı

KPSSP49 Maliye Bakanlığı Gelirler Genel Müdürlüğü-Devlet Gelir Uzman Yardımcısı

KPSSP49 Maliye Bakanlığı Gelirler Genel Müdürlüğü -Gelir Uzman Yardımcısı

KPSSP49 Maliye Bakanlığı Gelirler Genel Müdürlüğü Vergi Denetmen Yardımcısı

KPSSP57 Maliye Bakanlığı Gelirler Genel Müdürlüğü Gelirler Kontrolörleri Başkanlığı-Stajyer Gelirler Kontrolörü

KPSSP54 Maliye Bakanlığı Hesap Uzmanları Kurulu-Hesap Uzman Yardımcısı

KPSSP56 Maliye Bakanlığı Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü -Devlet Bütçe Uzman Yardımcısı

KPSSP42 Maliye Bakanlığı Milli Emlak Genel Müdürlüğü -Devlet Malları Uzman Yardımcısı

KPSSP42 Maliye Bakanlığı Milli Emlak Genel Müdürlüğü-Milli Emlak Denetmen Yardımcısı

KPSSP42 Maliye Bakanlığı Milli Emlak Genel Müdürlüğü-Milli Emlak Uzman Yardımcısı

KPSSP107 Maliye Bakanlığı Milli Emlak Genel Müdürlüğü-Stajyer Milli Emlak Kontrolörü

KPSSP43 Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğü -Muhasebe Uzman Yardımcısı

KPSSP43 Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğü-Muhasebe Denetmen Yardımcısı

KPSSP43 Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğü-Devlet Muhasebe Uzman Yardımcısı

KPSSP39 Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğü-Stajyer Muhasebat Kontrolörü

KPSSP40 Maliye Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı-Maliye Müfettiş Yardımcısı

KPSSP1 Rekabet Kurumu

KPSSP67 Sağlık Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı-Müfettiş Yardımcısı (İdari)

KPSSP12 Sağlık Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı-Müfettiş Yardımcısı (Teknik)

KPSSP51 Sağlık Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı-Müfettiş Yardımcısı

KPSSP51 Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Teşkilatlandırma Genel Müdürlüğü-Stajyer Kontrolör

KPSSP84 Sanayi ve Ticaret Bakanlığı -Tüketici ve Rekabet Uzman Yardımcısı (İdari)

KPSSP4 Sanayi ve Ticaret Bakanlığı -Tüketici ve Rekabet Uzman Yardımcısı (Mühendis)

KPSSP4 Sanayi ve Ticaret Bakanlığı -Stajyer Kontrolör (Mühendis)

KPSSP84 Sanayi ve Ticaret Bakanlığı -Stajyer Kontrolör (İdari)

KPSSP64 Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Avrupa Birliği Koordinasyon Genel Müdürlüğü

KPSSP120 Sanayi ve Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdürlüğü-Stajyer Kontrolör (İdari)

KPSSP88 Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı-Avrupa Topluluğu Uzman Yardımcısı

KPSSP89 Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı-Kontrolör Yardımcısı

KPSSP8 Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı-Müfettiş Yardımcısı

KPSSP117 Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı-Müfettiş Yardımcısı

KPSSP77 Telekomünikasyon Kurumu-Telekomünikasyon Uzman Yardımcısı (GİH)

KPSSP78 Telekomünikasyon Kurumu-Telekomünikasyon Uzman Yardımcısı (THS)

KPSSP1 Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası-Uzman Yardımcısı

KPSSP1 Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası-Denetçi Yardımcısı

KPSSP1 Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası-Eğitim Araştırmacısı

KPSSP119 Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası-Araştırmacı

bunları bi de kıalvuzdaki tablo 2yi incele

hayat_55
Kapalı
01 Mayıs 2009 18:44

ozelleştırme hala anlamadıysan vala daha yazmıcam haa.gayet anlasılır yazdım ben bak sımdı pazar ogleden sonra bır ıse yaramıyor derken söyle dısıslerı ve ıcıslerı ıstemıyorsan pazar ogleden sonranın onemı yok. kamu yonetımı olman bısıyı degıstırmez kaymakamlık dusunmuyorsan pazar ogleden sonra oturumunun onemı yok...

senın kafan orda karısmıs bellı.kamu yonetımı okuyom kamu yonetımı nıye cozmuyom demek ıstemıssın bolumunle alakası yok yanı ısletme okuyan bırı ıllakı ısletme apacak dıye bısı yok anladın mı. ama ıstersen gınede gır. yapmasanda bırer tane ısaretle kı kpss37 puanın fılan hesaplansın ok

tly
Genel Müdür
01 Mayıs 2009 18:49

pazar günü hesaplanacak puanları kullanıcaksan girersin kaymakamlık düşünüysan mecbursun digerlerini bilmiyorum benim ilgi alanım dışında :))

özelleştirme
Kapalı
01 Mayıs 2009 21:08

hayat55 sen en ınce ayrıntısına kadar anlatmıssın anladım sagol ben sadece kamu okudugum ıcın acaba kamu yon olan pazar ogleden sonraya gırmelımıyım dıye merak edıyordum yaaa aslında benım bunlarla fılan ısım yok ben kpssB ye gırıp normal memur olmak ıstıyordum keske gecen sene gırseydım 3. sınıftayken gırer yuksek puan alır pusuda beklerdım ben unıw mezunlarına her yıl oluyor sandım her yıl oluyor ama sıstem cok karısık belkı bankalara fılan alım olursa gırerız dıye umut edıyorum hepsı bu mecburen 2010 sınavını beklıcez

tly ve hayat55 bılgılerınızden doalyı tekrar tsk ederım

güvercin_
Memur
02 Mayıs 2009 00:20

iyi güzel anlatmışsın fakat;yukarda yazdığınız puan türleri açısında bakıldığında atıyorum kpssp111 puan türünden hanği testleri yapmamız gerekiçek.Bunun puan türlerine göre bir açıklamasını yapabilirseniz..

tly
Genel Müdür
02 Mayıs 2009 11:07

özelleştirme sende bi vazgeçmişlik almış gidiyor seni hiç böyle bilmezdim bu kadar arştırdın gir şu sınava :))) sstem biraz mantık biraz araştırma biraz torpil ister vazgeçeni deil :))

Güvercin:D o kadar puan türünden tutup kpss111 i seçmenin sebebini merak ettim atacak başka puantürü bulamadın mı ?? sınıava girmeden bi hedefin olcak hedefine nasıl gidecegini arastıracaksın yoksa sınava girmenin bi anlamı olmaz degil mi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığından verilen sınav ilanlarında fark ettiigm kadarıyla kpss111 puantürü istenir (tabii bunun yanında başka puan türleride olur ) Sınav; alan bilgisi, yabancı dil ve genel kültür konularında yapılır.alan bilgisi ,ekonomi ,hukuk,istatistik?ten olusur

Kurumun geçmişte verilen ilanlarını inceleyin ?.

güvercin_
Memur
02 Mayıs 2009 18:23

Biliyosun bizde hedefe göre değilde, puana göre değerlendirme yapılır..Demek istediğim genel anlamda puan türleri belirlenirken;kamu mezunları için pazar sabah oturumuna girmek, bütün puan türlerini belirliyomu anlamındaydı..neyse ilğin için tşkler..

tly
Genel Müdür
04 Mayıs 2009 15:39

güvercin

hedefi olmayan ortada kalır puana göre yapılan puana göredegerlendirilen alternetif tercihlerdir karambolde yaşanılmaz yaşlanılır :)

bir cümlede kullanılan "neyse"bana konun önemsizligini anlatır dikkatli kullnmak gerek

demek istedigine gelince

sınavda yer alan her test kendi içinde degerlendirmeye tabi tutulacaktr

neyse denecek bi mevzu degilse kılavuzu incelersin puanlama 8.sayfada

güvercin_
Memur
04 Mayıs 2009 22:46

Kesinlikle önemsiz demiyorum,önemli ki sordum.Tekrar teşekür ederim ilğine..

özelleştirme
Kapalı
05 Mayıs 2009 01:03

bugun kpss basvurusunu yaptım cumartesı sabah ve pazar sbah ıle pazar ogleden sonra gırecegım oturumlara hayırlısı olsun

özelleştirme
Kapalı
01 Haziran 2009 15:15

artık hedef kpss bu sene bıraz alt yapı yapalım seneye belkı bırseyler olur sınava kımler gırıyor ben ırıyorum bu yıl

özelleştirme
Kapalı
05 Haziran 2009 14:15

guncell...

özelleştirme
Kapalı
22 Haziran 2009 23:16

....

Bursa_Katip
Kapalı
23 Haziran 2009 20:47

bu yıl öylesine giriyoruz. seneye hazırlanmak lazım diyecem ama muhasebe filan hepsini unuttuk. biz sadece aöften geçmek için çalıştık. çıkmış soruları ezberledik. bunun acısını kpss A 'da göreceğiz.

özelleştirme
Kapalı
24 Haziran 2009 22:21

guncell...

Toplam 33 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi