Editörler : swat3410

Kapalı
22 Haziran 2012 13:28

Komiser yardımcısı, rütbe ve maaş durumu

24 yaşında (1988 mart doğumlu), polis koleji ve polis akademisi mezunu, kendi alanında (istihbarat) yüksek lisans yapmak isteyen bir komiser yardımcısını düşünelim.

1- yüksek lisansı bitirdiğinde maaşını ne kadar etkiler? yaklaşık da olsa bir şeyler söylesek?

2- yüksek lisans yaparken geçirdiği süre (o esnada görev yapmıyor, sadece yüksek lisans) kıdemden sayılır mı? yani rütbe ilerleyecek mi?

Sansolye
Aday Memur
22 Haziran 2012 16:49

1-Sen önce bir polis ol,işi bi öğren,ondan sonra istihbarat şubesine gir sonra bunları düşün.

2-Yüksek lisansın maaşa bir faydası olmadığını şimdiye kadar bilmen lazımdı.

3-Yüksek lisans yaparken görevinide yapabilirsin,bu da terfiini etkilemez.

4-Eğer direk istihbarat şubede başlamışsan hata yapmışsın.Çünkü,karakolda çalışmayan Polis olamaz.

5-Ayrıca açtığın başlık teşkilatı çok yakından ilgilendiren umumu kapsayan bir durum çok teşekkür ederiz!

katafalk12
Kapalı
23 Haziran 2012 02:34

"karakolda çalışmayan polis olamaz." nasıl bir argümandır yahu? bu cevabı direk es geçiyorum.

yüksek lisans yapıldığı sırada görev yapılabilir belki, evet. ancak kişi sadece yüksek lisansa odaklanmayı seçmiş olamaz mı?

buradaki soru/sorunların tüm teşkilatı ilgilendirmesi gerektiğini bilmiyordum! sayenizde öğrendim!

üslubunuzdan dolayı da diğer cevaplarınıza güvenemedim.

maxu
Yasaklı
23 Haziran 2012 06:52

"karakolda çalışmayan polis olamaz." çoook çoook doğru bir olgu.

karakol kapısında nöbet tutma! iki satır ifade almayı bilme! ihsar, hapsen tazyik vb. kavramları bilme! istihbarattan hemen komiser oluver! ohhh suyundada koy. bir 10 yıl karakolda grup memurluğu evrakçıkık, mukayitlik yaparak vatandaşımıza faydan olsun sonra kariyerde yaparsın çocukta !!!!

yağmur-55
Daire Başkanı
23 Haziran 2012 08:55

ücretsiz izne cıkarsın,o zaman master a daha çok vakit ayırabilirsin.

Yuksek lisans 1 derece verır. Kpds dende 70 ve uzeri alırsan dil tazmınatı alırsın.

Rutbelı veya rutbesız polıse rutbe ıle ılgılı bı getırısı olmaz.

katafalk12
Kapalı
23 Haziran 2012 22:35

sayın yağmur-55 teşekkür ederim nitelikli cevabınız için.

sayın maxu,

fikirlerinize saygı duymak isterdim ancak herkes kendi şartlarına göre değerlendiriyor olayları.

ancak katılamadığım kısım,

4 yıl fen lisesi düzeyinde lise eğitimi, üzerine 4 yıllık akademi eğitimi ve yüksek lisans yapmak isteyen nitelikli biri ile,

herhangi bir lisede sıradan bir eğitim ile son dakikada 2 yıllık (önlisans düzeyinde) bir okul bitiren ya da 4 yıllık bir lisans programını -ki açıköğretim programları da kabul ediliyor örgün olması şart değil- 6 aylık bir kurs (evet ben kurs diyorum) bitirerek mesleğe atılmış grubu,

bir tutmak ve ideallerinin aynı paralellikte olduğunu savunabilir misiniz?

halkla iç içe olması gereken (karakol polisliği) kısım olduğu gibi,

mesleğin bilimsel, akademik kısmını da göz ardı ediyorsunuz. bunu bir düşünün derim.

saygılar.

arkeo06
Kapalı
23 Haziran 2012 23:03

Sayın Katafalk12,

1- Yüksek lisans programını bitirmek sadeca derece olarak 1 yan getiriyor. Maaşa nerdeyse hiçbir etkisi yok. (Tecrübe ile sabit)

2-Gerçekten çalışmadan ve maaşınızı alarak yüksek lisans yapabilirsiniz.

Her sene Eğitim Dairesi Başkanlığı yurt içi yüksek lisans ve doktora programları duyurusu yapar.

Yani meslek içi bazı uzmanlık konuları belirler ve siz bu konulardan birini seçerek bir devlet üniversitesinde yüksek lisans yapmaya hak kazanır ve bunuda Eğitim Dairesine kabul ettirebilirseniz öğrenim süresince ücreli izinli sayılırsınız.

Yada Güvenlik Bilimleri Enstitüsü Yüksek Lisans programını kazanırsanız yine ücretli izinli sayılır ve öğrenciliğinizi Ankara'da maaşlı olarak devam ettirebilirsiniz.

Bu arada ben mesleğe lise mezunu olarak mesleğe girmiş aynı zamanda ÇALIŞARAK hem 4 yıllık lisans düzeyinde örgün üniversite bitirmiş ve hiç ara vermeden yine tezli yüksek lisansını yapmış biriyim.AMA MEMURUM.

Lütfen eğitim kıyaslaması muhabbetleri yapmayınız.

arkeo06
Kapalı
23 Haziran 2012 23:05

2. Maddede saydığım şekilde çalışmadan yüksek lisans yaparsanız rütbe ve kıdeminiz ilerler.

Raptorex
Kapalı
24 Haziran 2012 00:16

kalfalık 2. yazına istinaden;

sen teşkilat hakkında 1 gram birşey bilmiyorsun istersen harward bitirip gel. istediğin alanda uzman ol bu emniyet açısından önemli de olsa Dayın yoksa lise mezunu senin ekip amirin olur gıkını çıkartamazsın mesleğe senden 5 sene önce girmiştir açıköğretim bitirmşitir. onun dediklerini yapmak zorunda kalırsın.

İlk ataman yapılsın hiç bağlantıların yoksa Trafiğe verirler seni Yüksek lisanslı trafikçilik yaparsın... Emniyet Teşkilatının gerçekleri bunlar. ha bide bu devran böyle değil bu yönünü seviyorum yarın nerde olacağın belli değil 10 günde 5 şube bile değiştirirsin...

Raptorex
Kapalı
24 Haziran 2012 00:19

:))) bunu sen düşünemezsin kalfalk12 sen polis memurusun akademili müdür değilsin...

Komiser olduğundada böyle müdür olduğundada böyle senin adına bu işleri başkaları düşünecek teşkilatın kanun yapısı bu şekilde...

Raptorex
Kapalı
24 Haziran 2012 00:23

Sansolye adam direk istihbaratta başlar ordan emekli olur nerden biliyorsun...:)

Yüksek Lisansını yeni bitirmiş biri olarak;

- 1 derece yan alırsın

- 0 lira maaş farkı

-rütbe şubu etkilemez Yüksek Lisansın teşkilatı ilgilendirmez..

Adamın varsa lise mezunu ol çalışamayacağın yer yok...

Veteran Cop
Memur
24 Haziran 2012 00:53

katafalk12 fen lisesinin üstüne akademi bitirmiş adamla 6 aylık kurs bitiren bir mi falan diye bir şeyler gevelemişsin.Senin ideal diye baktığın yükseklisansı çoktaan bitirip o 6 aylık kursla polis memurluğu yapan o kadar adam var ki teşkilatta senin hiç bir şeyden haberin yok.Bu adamlar da gökten zembille inmedi aynı şekilde içlerinde fen lisesi,öğretmen lisesi,anadolu lisesi mezunu bir sürü adam var.Sen akademiyi gözünde çok büyütmüşsün Harvard falan sanıyosun galiba:))Bir de o ne demek öyle ya son dakikada 2 yıllık meslek yüksekokulu bitirmek,sen zaman kavramını çok basite indirgemişsin hele bi 6 ay askerlik yap sonra 2 yılı konuşalım istihbaratçı kardeşim.

bidil
Memur
24 Haziran 2012 02:24

Katafalk12 kardeşim, ben de kolej akademi mezunuyum, ama önce bir mesleğe başla... daha sonra bu 6 aylık vs. muhabbetini unut, onlar senin silah arkadaşların olacak, kimseyle boy ölçüşme bırak başkaları senin boyunu zaten ölçer...

meslekte en az 3-5 yıl çalışmadan sen mesleğin hangi eksik yanını göreceksin ki o yönde akademik bir eğitimle bunu ilerletebileceksin?

Sevgili kardeşim, biz de ilk yıllarımızda senin gibi düşündük ama şimdi daha iyi anlayabiliyoruz... Polis amiri-memuru kardeştir! Lütfen kimseyle tartışmaya girme...

sevgiler...

katafalk12
Kapalı
24 Haziran 2012 02:35

sayın arkeo06

benim bahsettiğim zaten güvenlik bilimleri enstitüsünde yapılacak yüksek lisans, herhangi bir yükseköğretim kurumu veya herhangi bir branş değil. yine meslekle ilgili bir alan.

ücretli izin, rütbe ve kıdem konusunda aydınlattığınız için de ayrıca teşekkür ederim. en can alıcı konulara değinmişsiniz. minnettarım.

eğitim kıyası konusunda ise,

eğitim kalitesinden çok, 14-15 yaşında bu mesleği seçen ve bu yolda ilerleyen biri ile yaşı 30'lara dayanıp da ataması yapılamadığı için ya da mecburiyetten bu mesleğe geçmeye çalışan insanları aynı kefeye koymanız ise son derece üzücü.

asıl vurgulamak istediğim buydu.

ha olur, gayet güzel de icra eder mesleğini ancak genel hizmette yıllarca kendini geliştirmeden maaş hesabı yapmaktan iyidir ideallere sahip olmak.

iltimas, torpil, adam kayırma vb. konularına ise hiç girmiyorum. bu konuda önyargılı olduğunuz sürece ortada konuşulacak bir şey yoktur. ama kimsenin günahını öyle kolay almayın derim.

konuya cevap veren, yardımcı olan (polemiğe girmek isteyenler dahil) herkese teşekkür ederim.

istediğim tüm cevapları aldım. konu benim için burada kapanmıştır.

esen kalın.

ercan_erdogdu
Kapalı
24 Haziran 2012 09:24

katafalk12, dostum bu teşkilat sizin teşkilatınız ama 1. sınıf emn.md. de olsan hiçbir zaman gerçek manada polisliği öğrenemeyeceksin. bizim ülkemizde kariyer ve liyakatın sadece adı var. ben biri atom ve molekül fiziği, biri elektrik elektronik mühendisliği ve biride eğitim bilimleri olmak üzere üç adet yüksek lisans yaptım. Benim gibi n boyutlu uzayda zamana bağlı schredinger dalga denklemini rahatlıkla çözebilecek birçok arkadaşımı tanıyorum ama benim neyden bahsettiğimi bile anladığını sanmıyorum. o yüzden sağlıcakla kal...

cambaz01
Aday Memur
24 Haziran 2012 09:46

Katarak 12 senin polis olduğundan şüphem var.Çünkü polis helede akademik planlar yapan bir polis bu şekilde sığ düşünmez. Ve kurumunun en başındaki insanın sayın Emniyet Genel Müdürümüz ün de^^ 4 yıl fen lisesi düzeyinde lise eğitimi, üzerine 4 yıllık akademi eğitimi^^ almadığını da bilir.El edep.

yağmur-55
Daire Başkanı
24 Haziran 2012 22:29

katafalt12

begenmedigın o PMYO larından cogu akademılıyı cebınden cıkarıcak adam var.

POMEM mezunlarının polıslık uzerıne gordugu KURS BILE DEGIL. sadece egıtım. Demekkı polıslık ıcın kurs bıle olmayan egıtım yetıyormus. Devlet bosu bosuna beslıyor 8 yıl. Kullıyen zarar. 8 yıl okuyanları gordukce devlete yapılan yuk olarak goruyorum.

Ayrıca doktora yapmıs benım tanıdıgım polısler var.onlardan yardım alabılırsım. Eger yuksek lısansını FEN BILIMLERI A.B.D.da kimya agırli yapacaksan bende yardımcı olabilirim.

Ama en onemlısı kendını begenmıslık yapmamalısın. Sonra basına cok iş gelir...

Sansolye
Aday Memur
25 Haziran 2012 15:59

Katafalk 12

Eğer akademi mezunu komiser yandımcısı isen ki inşallah öyle değildir.Vay bu mesleğe,bu kendini beğenmişlik(2.yazıya istinaden)neden.Senin oyun da 2 oy sayılmalı.Benim oyumla nasıl eşit olur.Hatta sana daha fazla maaş vermeliler,çünkü benim okulum sıradan bir lise idi.İlk başta mezun olunca böyle oluyor insan.Daha sonra gerçekleri görüyorsun.Rüyadan uyanman fazla sürmez.Selamlar.

BaşKokarca
Yasaklı
19 Temmuz 2012 01:19

6 ayda polis olmadan 3 sene sonra komiser olacaksın vay pomem li vay:))

Toplam 18 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi