Editörler : E.Kayı Han
03 Ekim 2019 10:54

Dinlerin denizin dibini boylamasını istiyorum

mustafa kemal'in bir talebidir. talebin tamamı şöyledir.

"benim bir dinim yok ve bazen bütün dinlerin denizin dibini boylamasını istiyorum. hükümetini ayakta tutmak için dini kullanmaya gerek duyanlar zayıf yöneticilerdir. adeta halkı bir kapana kıstırırlar. benim halkım demokrasi ilkelerini, gerçeğin emirlerini ve bilimin öğretilerini öğrenecektir. batıl inançlardan vazgeçilmelidir. isteyen istediği gibi ibadet edebilir. herkes kendi vicdanının sesini dinler. ama bu davranış ne sağduyulu mantıkla çelişmeli ne de başkalarının özgürlüğüne karşı çıkmasına yol açmalıdır." (1926-27 yılları arasında atatürk ile röportaj yapan grace ellison'ın 1928 yılında yayımlanan turkey today adlı kitabının 24. sayfasında ingilizce olarak yazıyor.)

şampiyonum benim
Aday Memur
03 Ekim 2019 11:40

kimler denizin dibini kimler cehhenemin dibini boylatacağını rabbim bilir firavun örneğindeki gibi

09 Ekim 2019 17:31

aynen...

m.kemal dinim yok diyor bu kemalciler var illa var diyorlar.

şampiyonum benim, 5 yıl önce

kimler denizin dibini kimler cehhenemin dibini boylatacağını rabbim bilir firavun örneğindeki gibi

Cimbomluyum 06
Yasaklı
09 Ekim 2019 18:30

Bu şekilde ölmüş ise denizin dibi Değil cehhenemin dibini boylar Ancak Günahından haberin olabilir ama tövbesinden haberin olmaz

abdullah132413, 5 yıl önce

aynen...

EnderuN Mektebi
Aday Memur
10 Ekim 2019 07:09

Ulkenin kurucusu (kurtaricisi) arkasindan farkli demecleri gostererek manipilasyon yapmak hic hos degil.Dini yasamak yasadigi ferah duygulari yureginden gecirmek varken olmus bir lideri absurtuk bir sekilde konusanlari kiniyorum!

ramazzoli
Müsteşar
10 Ekim 2019 12:02

4 yaşında kuran okumaya başladi

7 yasinda hifzetti diyende var

Bir buluşmada haydar baş peygamber soyundan olduğunu söyledi , karşısındaki kılınçoğlanda onayladı

Bunlar Atatürk kadar rahat değiller

Kraldan çok kralcılar

Hatta yapıyor lar dedigimizde kızıyorlar

aynen...

yeniçeri12
Müsteşar Yardımcısı
10 Ekim 2019 12:25

Ne demiş Yunus "Aşk mezhebi dindir bana"Atamızın dini Milleti mezhebide vatanına olan aşkıydı.

yeniçeri12
Müsteşar Yardımcısı
10 Ekim 2019 12:41

Hangi din olursa olsa din denilen sistem böğüren altın buzağıdır.Kıssanın anlatmak istediğide budur.

14 Ekim 2019 17:56

Asıl olan,

bir şeyin bulunduğu hal üzere kalmasıdır.

Cimbomluyum 06, 5 yıl önce

Bu şekilde ölmüş ise denizin dibi Değil cehhenemin dibini boylar Ancak Günahından haberin olabilir ama tövbesinden haberin olmaz

14 Ekim 2019 18:00

işte kemalciler onun hakkında yalan uyduruyorlar.

ayrıca bu ülke ve insanları zaten vardı.

neyden kurtardı ülkeyi?

evet efendim gavurlar işgal etseydi ne olurdu?

bu gavurlar kur'an'ı da öğretilmesini de, ezanın aslını da yasak ederdiler.

camileri ahır yapardılar.

islam hükümlerini çöpe atıp avrupanın çeşitli kanunlarını getirirdiler.

islami kıyafetleri yasaklayıp kendi kıyafetlerini mecbur ederdiler.

kendi harflerini getirdikten sonra türkçe kelimeleri katlederdiler.

islam birliği bozmak için hilafeti kaldırırdılar.

ölçü ve tartımızı hatta takvimimizi dahi değiştirirdiler.

muhalif müslümanları ya hapseder veyahut da asardılar.

medreseleri kapatıp faizli bankaları, genelevlerini, meyhaneleri ve bira fabrikalarını sonuna kadar

açardılar.

işte en az bunlar olurdu. hala nankörler var...

EnderuN Mektebi, 5 yıl önce

Ulkenin kurucusu (kurtaricisi) arkasindan farkli demecleri gostererek manipilasyon yapmak hic hos degil.Dini yasamak yasadigi ferah duygulari yureginden gecirmek varken olmus bir lideri absurtuk bir sekilde konusanlari kiniyorum!

14 Ekim 2019 18:01

bu bütün din mensuplarını tahkirdir.

akılsızlıkla ve gafletle ithamdır

yeniçeri12, 5 yıl önce

Hangi din olursa olsa din denilen sistem böğüren altın buzağıdır.Kıssanın anlatmak istediğide budur.

yeniçeri12
Müsteşar Yardımcısı
14 Ekim 2019 20:22

Kıssalara olduğu gibi inanmak ve onları tatbik etmek akılsızlığın dik alasıdır. Başkalarının yaşam sahasını bozmuyorlarsa akılsızlık ama napalım inançtır der geçeriz ancak bozuyorlarsa mücadele aklende gönlende farzdır.

bu bütün din mensuplarını tahkirdir.

akılsızlıkla ve gafletle ithamdır

yeniçeri12
Müsteşar Yardımcısı
14 Ekim 2019 20:28

Gavurlar işgal etmiş olsaydı şayet tam bunların tersini yapıp sizleri daha iyi sömürmek için sizleri dahada Radikalleştirirlerdi.

işte kemalciler onun hakkında yalan uyduruyorlar.

ayrıca bu ülke ve insanları zaten vardı.

neyden kurtardı ülkeyi?

evet efendim gavurlar işgal etseydi ne olurdu?

bu gavurlar kur'an'ı da öğretilmesini de, ezanın aslını da yasak ederdiler.

camileri ahır yapardılar.

islam hükümlerini çöpe atıp avrupanın çeşitli kanunlarını getirirdiler.

islami kıyafetleri yasaklayıp kendi kıyafetlerini mecbur ederdiler.

kendi harflerini getirdikten sonra türkçe kelimeleri katlederdiler.

islam birliği bozmak için hilafeti kaldırırdılar.

ölçü ve tartımızı hatta takvimimizi dahi değiştirirdiler.

muhalif müslümanları ya hapseder veyahut da asardılar.

medreseleri kapatıp faizli bankaları, genelevlerini, meyhaneleri ve bira fabrikalarını sonuna kadar

açardılar.

işte en az bunlar olurdu. hala nankörler var...

EL CHAPO
Genel Müdür
15 Ekim 2019 01:36

pariste fransaya caktik

Rengarenk91
Kapalı
15 Ekim 2019 02:17

Turkiye laik bir ulke.kimsenin felsefesi,dusundugunu soyleme arzusu kimseyi ilgilendirmez.onemli olan siyasi basarisidir.Atamizin arkasindan atip tutmayin.turk olmak zorunda da degilsiniz ama biz sizin gibi hainleri gormek zorunda degiliz.

Rengarenk91
Kapalı
15 Ekim 2019 02:21

Atatirk soyle dedi boyle dedi diye milleti Atatirk e dusman etmeye calisiyosunuz.biz Ataturkun dusuncesini bilmeyecek kadar cahil degiliz.Ataturk u taniyoruz ki Ataturkcuyuz.sizin gibi de insanlari inanclarina gore siniflandiracak kadar yobaz degiliz.

Rengarenk91
Kapalı
15 Ekim 2019 02:28

Ayrica Ataturk un ne demek istedigini bile anlamamissiniz.ben inanmiyorum diyo.sonra sizin gibileri elestiriyo.dini siyasete karistiranlari,sizin suan yaptiginiz gibi liderlere inanclarina gore yargiliyo yada oy vermenizi elestiriyo.herkes ozgurce inbadetini yapmali ama inandigi icin somurulmemeli diyor.

yeniçeri12
Müsteşar Yardımcısı
15 Ekim 2019 10:04

Kaldıki Böğüren altın buzağı gerek Torada gerekse Mushafta belirtilmiştir.Hiç bir insan altın küpeleri eritir ama ondan böğüren altından bir buzağı yapamaz!Ama İsrail yapmış:))Demekki oradaki İsrailliler bizim bildiğimiz yahudiler değiller.Kulaktaki altın küpede küpe değil.Sonra Musa o putu paramparça toz eder suyla karıştırıp kavmine içirir.Nefs kavmidir insan oradaki israil.Yapılan putsa diinn yobazlık putudur!Yobazlık insan nefsine kolay gelir ve baldan tatlıdır.Not:Altın düşündürücü kelamdır.Ama sen onu düşünmeden biriktirip kendine bir sistem inşa edersen işte o böğüren altın buzağıdır.

yeniçeri12, 5 yıl önce

Kıssalara olduğu gibi inanmak ve onları tatbik etmek akılsızlığın dik alasıdır. Başkalarının yaşam sahasını bozmuyorlarsa akılsızlık ama napalım inançtır der geçeriz ancak bozuyorlarsa mücadele aklende gönlende farzdır.

EL CHAPO
Genel Müdür
15 Ekim 2019 10:07

ataturk dusmanlarina dikkat edin . kesinlikle türk deillerdir

huzur-I4
Yasaklı
15 Ekim 2019 13:33

Allah herkesi sevdiğiyle haşretsin,kim kimi seviyorsa onunla beraber olsun inş.

huzur-I4
Yasaklı
15 Ekim 2019 14:14

sir charles harrington,krippel,şimon zvi,aubrey herbert,mübeccel namık,zsa gabor,iltamar ben avi,ali şükrü bey,uşaklıgil i ,filistin cephesi ihaneti,beyruttan ve nice yerden gelen altınları ,bolayır savaşı,pera palas toplantıları ,sivas kongresi tutanakları,ve daha niceleri bilmeden tarih bildim sananlar vah ki vah...

Toplam 107 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi