Editörler : "eskiyara"Pangaea

Kapalı
30 Kasım 2018 23:55

Öğretmenlik öncesi yedek subay askerlik

Öğretmen atanmadan önce askerligini yedek subay olarak yapanlara bilgi olarak yazıyorum. Arama yaptıklarında karşılarına çıkar belki. Okula dilekçe vererek atanmadan önce yaptığım askerlik hizmetimi saydırdım. Hizmet puanı geldi. 1 Kademe aldım,maaşı etkiledi. Emeklilige sayıldı. Bilginiz olsun.

selamdar
Yasaklı
01 Aralık 2018 00:37

Hocam siz o işlemi buraya hiç bahsetmemiş olun daha iyi, çünkü kanaatimce yapılan işlem komple hukuksuzdur. Yapana olduğu kadar ilerisi için size de yasal sakıncalar doğuracaktır. Kendim de yedek subay arkerlik yapmış bir öğretmen olarak belirtiyorum bunu. Memuriyete geçmeden ve ataması yapılmadan önceki askerliğinizden söz ediyorsunuz. Tabi bu durumda yanlış anlamıyorsam siz askerliğiniz boyunca ne memur ne de öğretmen vasfı içinde bulunmadığınızdan işlem yanlış. Yol yakınken düzeltilmesi için harekete geçmenizi önerebilirim. sonra başınız ağrımasın saygılar.

alparslan...
Müsteşar Yardımcısı
01 Aralık 2018 08:53

yedek subay askerlik Devlet memuriyeti değil mi? Devletten memur olarak maaş alıyorsun, subay statüsünde askerlik yapıyorsun, SGK tam olarak ödeniyor, yıllık iznini kullanıyorsun sonra memurluk sayılmaz mı? Öğretmenliğe esas hizmet yılına sayılmaz ama emekliliğe esas yıla sayılır ve hizmet puanı alır. bence siz buralara yazmayın. millete yalan yanlış bilgi vermeyin.

selamdar, 5 yıl önce

Hocam siz o işlemi buraya hiç bahsetmemiş olun daha iyi, çünkü kanaatimce yapılan işlem komple hukuksuzdur. Yapana olduğu kadar ilerisi için size de yasal sakıncalar doğuracaktır. Kendim de yedek subay arkerlik yapmış bir öğretmen olarak belirtiyorum bunu. Memuriyete geçmeden ve ataması yapılmadan önceki askerliğinizden söz ediyorsunuz. Tabi bu durumda yanlış anlamıyorsam siz askerliğiniz boyunca ne memur ne de öğretmen vasfı içinde bulunmadığınızdan işlem yanlış. Yol yakınken düzeltilmesi için harekete geçmenizi önerebilirim. sonra başınız ağrımasın saygılar.

HA_TA
Müsteşar Yardımcısı
01 Aralık 2018 12:35

İşlemin neresinde yanlışlık var?
selamdar, 5 yıl önce

adivar
Şef
01 Aralık 2018 14:10

işlemde hiçbir hata yok ama bu forumda boş beleş adam çok. hizmet puanı+kademe alır hizmet birleştirme ile.

HA_TA, 5 yıl önce

selamdar
Yasaklı
01 Aralık 2018 14:18

Askerliğin memuriyet hizmetine veya emeklisine sayılabilmesi için halihazırda ataması yapılmış ya da görevde olan bir memur olma şartı aranır gibime geldi. Belki de yanılıyorumdur. Kesin yargı belirtmiyorum fakat o işi enlemesine boylamasına araştırsın derim bu öğretmen arkadaş.

HA_TA, 5 yıl önce

HA_TA
Müsteşar Yardımcısı
01 Aralık 2018 23:19

Gibinize ne geldi tam açıklamamışsınız! Memuriyetten önce yapılan askerliğin getirileri bellidir, başlık sahibinin yapmış olduğu açıklamada bir kelime bile yanlış değildir. Kanun ve yönetmeliklere bire bir uygundur.
selamdar, 5 yıl önce

Askerliğin memuriyet hizmetine veya emeklisine sayılabilmesi için halihazırda ataması yapılmış ya da görevde olan bir memur olma şartı aranır gibime geldi. Belki de yanılıyorumdur. Kesin yargı belirtmiyorum fakat o işi enlemesine boylamasına araştırsın derim bu öğretmen arkadaş.

muratyakin
Kapalı
01 Aralık 2018 23:20

Arkadaşlar şunu buldum. Milli Eğitim Bakanlığı Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği 41.Maddenin B Fıkrası:

657 sayılı Kanunun 4 üncü maddesi kapsamında devlet memuru statüsünde geçirilen süreler, 11/10/1983 tarihli ve 2914 sayılı Yükseköğretim Personel Kanunu ve 27/7/1967 tarihli ve 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanununa tabi olarak geçirilen süreler, 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu kapsamında aylıksız izne ayrılan sendika yöneticilerinin aylıksız izinde geçen bu süreleri, askerlikte geçirilen hizmet sürelerinin tamamı ile ödenen sigorta primi gün sayısı kadar olmak üzere özel öğretim kurumlarında yönetici ve öğretmen olarak geçirilen süreler görevin yapıldığı hizmet bölgesinin birinci hizmet alanı için öngörülen hizmet puanı üzerinden,

değerlendirilir.

MALATYA BATTALGAZİ
Şube Müdürü
02 Aralık 2018 11:21

kısa dönem ( 6 ay) askerlik yapanlar da bu haktan yararlanabiliyor mu, yoksa sadece 12 ay yedek subaylık yapanlar mı yararlanıyor?

selamdar
Yasaklı
02 Aralık 2018 13:19

Madem her şeyi bu kadar iyi bilirsiniz, (ki bilmemek değil öğrenmemek ayıp elbette) memuriyet öncesi askerlik, kişinin emeklisine sayılırken neden görevin normal hizmetine ve memuriyetine de sayılmadığının eminim iyi bir açıklaması vardır a sn. hocam. Ya da 6 ay dönemliklerin neden sayılamadığının da bir açıklaması vardır herhalde...Ki birisi sormuş, üstelik onlar ücretsiz yaparken.

HA_TA, 5 yıl önce
Gibinize ne geldi tam açıklamamışsınız! Memuriyetten önce yapılan askerliğin getirileri bellidir, başlık sahibinin yapmış olduğu açıklamada bir kelime bile yanlış değildir. Kanun ve yönetmeliklere bire bir uygundur.

aliserbet
Aday Memur
03 Aralık 2018 19:41

ben başvurmadım halde yedeksubaylığı hem emekliye hem emekliliye esas olarak hemde kadrolu öğretmenliğe esas olarak hemde yıpranma payı ile beraber işlendi. olması gereken de bu yasal mevzuata göre. lütfen bilgi kirliliği yapmayın

HA_TA
Müsteşar Yardımcısı
03 Aralık 2018 22:48

Sayın hocam başlık Sahibi yedek subaylık diye belirtmiş, yedek subay iken sigorta girişiniz emekli sandığı üzerinden MSB tarafından yapılıyor. Bu durum tabiiki emekliliğe sayılır, görev öncesi yapılan yedek subaylık tabiiki memurluğa sayılmaz , fakat yedek subaylar bir kademe ve hizmet puanı alır. Buraya kadar saydıklarımda hangi duruma muhalifsiniz anlamış değilim . Evet bu konuda çok biliyorum. Ve çokta aydınlatıcı açıkladığımı düşünüyorum. Akıl akıldan üstündür tabiiki, buyurun itirazınız varsa biraz daha açıklayıcı şekilde yazarsanız aydınlatmaya hazırım.
selamdar, 5 yıl önce

Madem her şeyi bu kadar iyi bilirsiniz, (ki bilmemek değil öğrenmemek ayıp elbette) memuriyet öncesi askerlik, kişinin emeklisine sayılırken neden görevin normal hizmetine ve memuriyetine de sayılmadığının eminim iyi bir açıklaması vardır a sn. hocam. Ya da 6 ay dönemliklerin neden sayılamadığının da bir açıklaması vardır herhalde...Ki birisi sormuş, üstelik onlar ücretsiz yaparken.

selamdar
Yasaklı
03 Aralık 2018 23:57

Hocam niye azarlıyorsunuz bu daha ne kadar sürecek ? Uygulamanın neresini akla ve mantığa aykırı bulduğuma dair görüş belirttim. yoksa afedersiniz size katılıyorum dersem, hangi konuda, hangi bilinmeyenleri açığa kavuşturmamız beklenebilir ? haksız mıyım.

Bir kısım uzun dönem yedek subay maaş alıyor, vatana hizmet ediyor gönül ister ki emekli kadar memuriyet hizmetine de tabi olsun. Değinmeye çalıştığım nokta budur.

Kaldı ki uzun dönem yapan vatansever de, (üstelik kendim de uzun dönem yaptım)

Kısa dönem yapan, ücretini almayan daha mı az vatansever oluyor şu ülkede ? a sayın hocam.

HA_TA, 5 yıl önce
Sayın hocam başlık Sahibi yedek subaylık diye belirtmiş, yedek subay iken sigorta girişiniz emekli sandığı üzerinden MSB tarafından yapılıyor. Bu durum tabiiki emekliliğe sayılır, görev öncesi yapılan yedek subaylık tabiiki memurluğa sayılmaz , fakat yedek subaylar bir kademe ve hizmet puanı alır. Buraya kadar saydıklarımda hangi duruma muhalifsiniz anlamış değilim . Evet bu konuda çok biliyorum. Ve çokta aydınlatıcı açıkladığımı düşünüyorum. Akıl akıldan üstündür tabiiki, buyurun itirazınız varsa biraz daha açıklayıcı şekilde yazarsanız aydınlatmaya hazırım.

HA_TA
Müsteşar Yardımcısı
04 Aralık 2018 16:05

Sayın hocam siz konu dışına çıkmışssınız, başlık sahibine uygulamanın yanlış olduğunu sıkıntı olacağını yazınca bende kanun ve yönetmeliklere uygun diye yazdım, ama gördümkü siz başka moda geçtiniz ben olması gerekeni değil şuanki uygulamaların resmiyetini yazdım. Neyse siz en iyisini biliyorsunuz.
selamdar, 5 yıl önce

Hocam niye azarlıyorsunuz bu daha ne kadar sürecek ? Uygulamanın neresini akla ve mantığa aykırı bulduğuma dair görüş belirttim. yoksa afedersiniz size katılıyorum dersem, hangi konuda, hangi bilinmeyenleri açığa kavuşturmamız beklenebilir ? haksız mıyım.

Bir kısım uzun dönem yedek subay maaş alıyor, vatana hizmet ediyor gönül ister ki emekli kadar memuriyet hizmetine de tabi olsun. Değinmeye çalıştığım nokta budur.

Kaldı ki uzun dönem yapan vatansever de, (üstelik kendim de uzun dönem yaptım)

Kısa dönem yapan, ücretini almayan daha mı az vatansever oluyor şu ülkede ? a sayın hocam.

selamdar
Yasaklı
04 Aralık 2018 17:43

Yo biraz öyle oldu haklısınız kabul :) Ayrıca nezaketli yazışmalarınıza öteden beri tanığım Hakçası. Hocam benim anlamadığım kısma mod değişikliği diyorsunuz fakat, uzun dönem yapmama rağmen askerliğimiz öğretmenliğime sayılmadı. Şimdi bu arkadaş saydırma bildiğini belirtince, haklı olarak aynı nedenden yadırgadım. Yoksa niyetim bilmediğim bir noktada ahkam kesmek amaçlı değildir, Saygılar...

HA_TA, 5 yıl önce
Sayın hocam siz konu dışına çıkmışssınız, başlık sahibine uygulamanın yanlış olduğunu sıkıntı olacağını yazınca bende kanun ve yönetmeliklere uygun diye yazdım, ama gördümkü siz başka moda geçtiniz ben olması gerekeni değil şuanki uygulamaların resmiyetini yazdım. Neyse siz en iyisini biliyorsunuz.

adenihas
Aday Memur
18 Aralık 2018 14:43

Hocam Şubatta atanma ihtimalim var.Yedek subay olarak yeni bitirdim bende askerliğimi.Atanırsam şayet peki bu 3+1 sözleşmeli yılından 1 yıl eksiltir mi peki bilginiz var mı?

HA_TA
Müsteşar Yardımcısı
18 Aralık 2018 22:01

Hayır.
adenihas, 5 yıl önce
Hocam Şubatta atanma ihtimalim var.Yedek subay olarak yeni bitirdim bende askerliğimi.Atanırsam şayet peki bu 3+1 sözleşmeli yılından 1 yıl eksiltir mi peki bilginiz var mı?

adenihas
Aday Memur
19 Aralık 2018 11:33

Teşekkürler hocam bir de maaşı etkiliyor denmiş yedek subaylık sayılınca fark ne kadar acaba
HA_TA, 5 yıl önce
Hayır.

selamdar
Yasaklı
19 Aralık 2018 12:37

Sayın hocam uzun dönem yedek subay olarak yapanların (ister görev öncesi ister sonrası olsun) emekliliğine sayılırken, görev hizmet yılına da sayılabileceğini söyleyebilir miyiz ? Not: Uzun dönem yaptım ben fakat asker-yedek subay olarak yaptım; asker öğretmen olarak yapmadım.

HA_TA, 5 yıl önce

HA_TA
Müsteşar Yardımcısı
19 Aralık 2018 15:21

2008 öncesi yedek subaylık yapıp sonrasında atama olunca 5434 sayılı kanuna tabii oluyorsunuz ki bu durumda bir çok katkısı var . Maaşa da 50-60 tl gibi etki yapıyor. Bu durum haricinde maaşa katkı sağlamaz.
adenihas, 5 yıl önce
Teşekkürler hocam bir de maaşı etkiliyor denmiş yedek subaylık sayılınca fark ne kadar acaba

HA_TA
Müsteşar Yardımcısı
19 Aralık 2018 15:23

MEB de esas hizmete dahil olmuyor.
selamdar, 5 yıl önce

Sayın hocam uzun dönem yedek subay olarak yapanların (ister görev öncesi ister sonrası olsun) emekliliğine sayılırken, görev hizmet yılına da sayılabileceğini söyleyebilir miyiz ? Not: Uzun dönem yaptım ben fakat asker-yedek subay olarak yaptım; asker öğretmen olarak yapmadım.

Toplam 28 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi