Editörler : cihan27E.Kayı Han

trsalgado
Daire Başkanı
26 Ekim 2021 21:20

şimdi ne farkı var ki? asgari ücret 2825 Renault marka sıfır arabada 280 300 bin , resmi sitesinde fiyat listesi bile yok artık, fiyat güncellemektedir yazıyor. kaynağı akp tuiki olanın burnu ideoloji den çıkmazmış.

bravehard, 2 yıl önce

Yav Allah aşkına güldürme kendine... Örnek vereyim sana git boş boş konuşacağına araştır. 1997 Yılı Bİldiğin o yıllar için orta seviye araç Renault Broadway 1.4 RN satış fiyatı 2.262.000.000 TL, 1997 Yılı asgari ücret 23.474.000 TL. Yani azıcık hesabın varsa, o dandik Broadway asgari ücretin yaklaşık düz hesap 100 katı, yani bugüne orantılarsak 2800 TL asgari ücretin 100 katı parayla 280.000 TL bir dandik Broadway. Bir de o yıllarda ki Broadwayin bugünkü TÜFE ye göre değerini hesaplayalım 215.000 TL Yapıyor (Kaynak TUİK) asgari ücret baban %10 fazlası 25.000.000 alıyor diyelim 2.385 TL yapıyor Yani baban asgari ücretin %10 fazlasıyla çalıştı ve bu kazancıyla ev araba aldı öyle mi süper zekalı???

Mahmutt Kaya
Daire Başkanı
26 Ekim 2021 21:44

Asgari ücret kazanan biri her ay içeri girdikçe 100 yıl da çalışsa ne olur. Para mı biriktirebiliyor sanki.
Kpsbirincisi, 2 yıl önce

Baban almış da bak kaç yıl çalışarak anca bir ev bir de normal araba almış.simdi çalışmaya baslayanlar anında evi arabası olsun istiyor. Evet alım gücümüz azaldı ama ondan daha fazla artan bur şey de insanların kanaatsizligi ve lüks düşkünlüğü.

Kpsbirincisi
Genel Müdür
26 Ekim 2021 22:09

Tuik filan diye dediğini itibarsizlastirmana gerek yok adam gayet objektif bir hesap yapmış. O zamanki asgari ucret belli brodwayin fiyatı belli, simdiki asgari ücret ve araba fiyatı da belli, şimdi bu hesapta yanlış olan ne ?

trsalgado, 2 yıl önce

şimdi ne farkı var ki? asgari ücret 2825 Renault marka sıfır arabada 280 300 bin , resmi sitesinde fiyat listesi bile yok artık, fiyat güncellemektedir yazıyor. kaynağı akp tuiki olanın burnu ideoloji den çıkmazmış.

Abuzer-Kadayıf
Aday Memur
26 Ekim 2021 22:36

Gelirim 5.400 TL. Giderim 7.000 TL.....

Abuzer-Kadayıf
Aday Memur
26 Ekim 2021 22:45

Yuvarlak hesap yazdım kalem kalem yazarsam 8'de bulur.... Nasıl mı dönüyorum ? Avansa giriyorum ordan karta, karttan hesaba hesaptan bankaya falan filan,bakalım nereye kadar gidicek :)
Abuzer-Kadayıf, 2 yıl önce
Gelirim 5.400 TL. Giderim 7.000 TL.....

Mahmutt Kaya
Daire Başkanı
27 Ekim 2021 00:42

Yanlış olan şu kardeş. Senin aldığın asgari ücretten ne kadarını kenara ayırabildiğin. Sen her ay içerideysen araba 100 bin tl de olsa 500 bin tl de olsa alamazsın ama kenara para ayırabiliyorsan er yada geç bir şekilde alırsın. Bu süre 5 yıl olmaz 10 yıl olur. Arabanın fiyatı ile ne alakası var.
Kpsbirincisi, 2 yıl önce

Tuik filan diye dediğini itibarsizlastirmana gerek yok adam gayet objektif bir hesap yapmış. O zamanki asgari ucret belli brodwayin fiyatı belli, simdiki asgari ücret ve araba fiyatı da belli, şimdi bu hesapta yanlış olan ne ?

fakir.adam
Şube Müdürü
27 Ekim 2021 01:12

şu an brodway daha ucuz. demekki ekonomi iyi.

lastship
Şef
27 Ekim 2021 04:42

Opel motoru çalıştır.. nerden aklima geldiyse

bravehard
Daire Başkanı
27 Ekim 2021 08:26

Hala ne farkı var diyorsunuz??? Yani konuyu başından değil, kıçından anlamaya çalışıyorsunuz. Adam, "Babam asgari ücretin %10 fazlasıyla o yıllarda ev araba aldı" diye iddia ediyor. Ben de diyorum ki "o yıllarda da, şimdi de asgari ücretin %10 fazlasıyla böyle bir şey imkansız" diyorum. Şimdi anladın mı???

trsalgado, 2 yıl önce

bravehard
Daire Başkanı
27 Ekim 2021 08:31

Ayrıca şunu belirteyim, O yıllarda ki Broadway şimdinin Egea sı (160.000 TL başlangıç fiyatı), sizin şimdi 280.000-300.000 TL dediğiniz araç (Megane 4, Talisman) denk aracı O yıllar Opel Vectra falan dı isterseniz, hala anlamadıysanız bir de o araç üzerinden hesaplayayım ne dersiniz????

trsalgado, 2 yıl önce

bravehard
Daire Başkanı
27 Ekim 2021 08:36

Bir de bu üstün zekalı, "Kaynağı Akp olan TUİK " falan diyerek kendince "TUİK" i itibarsızlaştırmaya çalışıyor. Hangi devlet dairesinden örnek verelim Amerkanın mı, Yunanistanın mı? Onu da geç burada boş boş yazmasını biliyorsun da, aç interneti 1997 Yılın da araç ücretleri ne kadarmış, Memur Maaşları ne kadar mış, Asgari ücret ne kadarmış, Çeyrek Altın ne kadarmış öğren kendin hesapla.

trsalgado, 2 yıl önce

napol24
Memur
27 Ekim 2021 09:09

evet şimdi açtım hesapladım. asgari ücret 1997 yılında 23.474.000 tl dediğin için o hesaptan gidiyorum. 1997 yılı gram altın ortalama fiyatı 1.280.483 tl. Yani 1 aylık asgari ücretle ortalama 18 gram altın alınıyor. Bugün 2825/548 dersek ortalama 5 gram civarı. Yanlış olan bir hesap varmı.

bravehard, 2 yıl önce

Bir de bu üstün zekalı, "Kaynağı Akp olan TUİK " falan diyerek kendince "TUİK" i itibarsızlaştırmaya çalışıyor. Hangi devlet dairesinden örnek verelim Amerkanın mı, Yunanistanın mı? Onu da geç burada boş boş yazmasını biliyorsun da, aç interneti 1997 Yılın da araç ücretleri ne kadarmış, Memur Maaşları ne kadar mış, Asgari ücret ne kadarmış, Çeyrek Altın ne kadarmış öğren kendin hesapla.

ilker731
Aday Memur
27 Ekim 2021 10:28

Hocam peki bir şey soracağım. Benim babam inşaat işçisiydi şuan emekli. Çalışma hayatı boyunca herhangi bir ek geliri de olmamış. Çalışma hayatı boyunca 2 tane ev 1 tane de ortalama bir araç alabilmiş. Aynı zamanda beni hukuk fakültesine kadar 4 4 lük bir şekilde hiçbir şeyimi eksik etmeden okuttu üstüne kardeşimi okuttu. Sizce bunları nasıl yapabildi? Her şeyi geçtim o dönemler de asgari ücretle çalışan yakınlarımızın eşimizin dostumuzun dahi şuan en az bir evi var. Şu zaman fiyat buydu bu zaman fiyat şuydu diye konuşmak yerine biraz gerçeklere odaklansanız her şey hem sizin adınıza hem ülkemiz adına daha iyi olacak.
bravehard, 2 yıl önce

Yav Allah aşkına güldürme kendine... Örnek vereyim sana git boş boş konuşacağına araştır. 1997 Yılı Bİldiğin o yıllar için orta seviye araç Renault Broadway 1.4 RN satış fiyatı 2.262.000.000 TL, 1997 Yılı asgari ücret 23.474.000 TL. Yani azıcık hesabın varsa, o dandik Broadway asgari ücretin yaklaşık düz hesap 100 katı, yani bugüne orantılarsak 2800 TL asgari ücretin 100 katı parayla 280.000 TL bir dandik Broadway. Bir de o yıllarda ki Broadwayin bugünkü TÜFE ye göre değerini hesaplayalım 215.000 TL Yapıyor (Kaynak TUİK) asgari ücret baban %10 fazlası 25.000.000 alıyor diyelim 2.385 TL yapıyor Yani baban asgari ücretin %10 fazlasıyla çalıştı ve bu kazancıyla ev araba aldı öyle mi süper zekalı???

ilker731
Aday Memur
27 Ekim 2021 10:41

Ayrıca insanlar sana burada gerçek hayattan örnekler vermiş bak bu adam şunu alabilmiş şu maaşla bu adam bunu alabilmiş bu maaşla diye. Sen hala hayır veriler öyle demiyor diyorsun. Şöyle de bir durum var insanların sana verdiği örnekler istisnai örnekler de değil yani hepimizin etrafında görebileceği örnekler. Buna rağmen hayır verilere göre onların alma imkanı yok demek biraz akla aykırı diye düşünüyorum.
27 Ekim 2021 15:39

Ek iş olarak ne yapıyorsunuz acaba
adilmarangoz, 2 yıl önce

Gelir 6+ ek gelir en az 2 kredi karti eksi bakiye yada kredi yok ama ay sonu zor geliyor

gaz maskesi
Aday Memur
27 Ekim 2021 19:23

uyuyor taklidi yapanı uyandıramazsın demişler arkadaşlar yormayın kendinizi

covid2021plus
Kapalı
27 Ekim 2021 20:09

Almanya bizi kıskanıyor değil mi? 2 maaşla geçinmek bile zor oldu! Halen şu anki hali savunanlar var yazık! Tuzu kuru olanlar var aramızda! Çöpten ekmek toplayan var ! Bunlar hep muhalefettekilerin suçu gibi davranıyorlar !
driverart, 2 yıl önce
2011 de tek maaş ev araba aldım, şuan borcum yok. 2 maaş olduk. Zor geçiniyoruz

PRFRSR
Şef
27 Ekim 2021 20:56

Şimdi başlığı açan arkadaşın ne anlatmak istediği hususuna pek girmeyecem tartışma da çıksın istemiyorum. Ben 2011 de memur oldum. ilk memur olduğumda aldığı maaşı sorsanız haıtrlamam ama bakabilrim bordro kayıtlarından Her neyse şu anda 2 tane kredi ödüyroum 5000 tl maaşım var biraz içerideyim ama harmalamaırm borç değil bir yatırıımın sonucu pandemi biraz olumsuz etkiledi beni. Ek bir iş yapma istiyroum. Evliydim vaktiyle eşim de çalışıyordu Asgari ücret lıyordu ama ayrıldık. Hemen söyleyeyim sebep ekonomik değil. Başka daha önemli bir sebep. Şimdi yalnız yaşıyorum yakında borç sarmalından çıkıcam maaşım bana kalaak. Ne mi düşünüyorum. Yeni bri hayat kurmak için yeni adımlar atmak. Benim mevzu derin yaan

1100 tl+900 iki krdeiim var 500 tl maaşımda icra var "Borçtan değli bir işten dolayı ek iş için bir yaıtım bu merak edene açıklarım" 2500 TL param kalıyor isteidğim her şeyi yiyorum diyebilrim. Çocuğum olmadı çok şükür ama yeniden evlenirsem bir memurla evlenirim muhtmelen. Her şey Takdir i ilahi. Öyle siyasi goy goy, Kara mziah yapamayacağım. Sordunuz söyledim. Kavgta eecekler pis bozarım ben halimi paylaşmak istedim. Kimseyle kavga etmek istemiyroum derdim muhabbet. SEVGİYLE KALIN

Pol-mat-tugay
Aday Memur
28 Ekim 2021 03:49

Bu ay 17200 lira para gelmiş 17600 ödemem olmuş ancak her zaman bu kadar ödeme olmuyor kredi kartına fazla yüklenmiştir. Borsa + kripto ile dönüyor bir şekilde

bravehard
Daire Başkanı
28 Ekim 2021 08:43

Sevgili kardeşim hesap orta da, Babanızın zamanın da alabildiği şeylerin tamamını maaşıyla laması imkansız. Şöyle bir durum vardı eskiden, gider kalemleri düşüktü. Örneğin babanızın aylık ödediği faturalar, Elektrik ve Su idi, çoğu evde Telefon bile yoktu, bir Beyaz Eşya alındı mı 15 20 Sene kullanılırdı, Mobilya dediğiniz şey 1 Kere alınır neredeyse sonsuza kadar kullanılırdı.Yapabileceğiniz en büyük aktivite belki ayda yılda bir mangala gitmekdi. Şimdi düşünün şu an hangi faturaları ödüyorsunuz? Elektrik, Su, Doğalgaz, İnternet, sizin ve evinizin fertlerinin Cep Telefonları, Netflix vb, Elektronik Eşyalar özellikle Cep Telefonları maksimum 3 Yıl gidiyor (Özellikle Çocukların), Mobilyalar ortalama 5 Yıl içinde değişiyor, Beyaz eşya maksimum 5-7 sene içinde arıza lar vermeye başlıyor, hafta sonu özellikle şehirler de yaşıyorsanız, AVM gezisi, Sinema (Giderseniz tabii) ıvır zıvır masrafınız oluyor. Ve eskiden çoğu evde araç yokdu, şimdi hemen herkesin bir aracı var ve en mütevazi aracın masrafı bile çok fazla (Yakıt, sigorta, bakım, onarım, vize vb)

Benim babam da memurdu ve zamanın da ev araba alabilmiş nasıl almış biliyor musun??? Çiftçilik yaparak daha sonra bir miktar tarla satarak, borçlanarak, Annanemden gelen mirası değerlendirerek, yoksa aldığı 3 kuruş maaşla karnımızı zor doyuruyorduk. 80-90 Yıllarda ki mizah dergilerini bulup bakarsanız, memurları ceketlerin de yamalıklarla, Öğretmenleri Limon satarken falan gösterir mizah yaparlardı ki, emin olun bu doğruydu maalesef.

ilker731, 2 yıl önce
Hocam peki bir şey soracağım. Benim babam inşaat işçisiydi şuan emekli. Çalışma hayatı boyunca herhangi bir ek geliri de olmamış. Çalışma hayatı boyunca 2 tane ev 1 tane de ortalama bir araç alabilmiş. Aynı zamanda beni hukuk fakültesine kadar 4 4 lük bir şekilde hiçbir şeyimi eksik etmeden okuttu üstüne kardeşimi okuttu. Sizce bunları nasıl yapabildi? Her şeyi geçtim o dönemler de asgari ücretle çalışan yakınlarımızın eşimizin dostumuzun dahi şuan en az bir evi var. Şu zaman fiyat buydu bu zaman fiyat şuydu diye konuşmak yerine biraz gerçeklere odaklansanız her şey hem sizin adınıza hem ülkemiz adına daha iyi olacak.
Toplam 194 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi