Editörler : "eskiyara"Pangaea
12 Kasım 2019 00:01

Okullarınızda Rehber Öğr. ve Md. Yard. Nasıl Nöbet Tutuyor?

Rehber öğretmenin nöbet tutma mecburiyeti var ama bazı okullarda müdürün inisiyatifi ile tutmuyorlar. Sizin okulunuzda durum nasıl? Müdür yardımcıları da nasıl nöbet tutuyor? Bazı okullarda müdür yardımcısının ismi de nöbet listesine yazılıyor. Nöbet yeri ve günü belirleniyor tıpkı öğretmen gibi nöbetini tutuyor. Bazı okullarda ise idare görevi nöbet gibi düşünülüyor ve müdür yardımcısı hiç nöbet tutmadan nöbet ücreti alabiliyor. Sizin okullarınızda uygulama nasıl?

RaSKaH
Daire Başkanı
12 Kasım 2019 10:38

Biz rehber öğretmene rehberlik odasının bulunduğu yerde nöbet görevi yazıyoruz ve nöbetini orada tutuyor. Md yrd olarak tüm okuldan sorumlu oluyoruz. Eğitim öğretimin sağlıklı bir şekilde yürütülmesi için tedbir alır bir olay yaşanırsa ilgili nöbetçi öğretmen ile tutanak tutar ve işlem yapar.

bifefomat
Daire Başkanı
12 Kasım 2019 12:20

normalde öğretmenlerin günlere yayılması gerekir. müdür yardımcıları da onları kollayıp gözetler. genel bir nöbetçi durumundadır. fakat öğretmenlerin yetişmediği durumlarda müdür yardımcısı da nöbetçi yazılmalıdır nöbet tutmalıdır bence.

b3rn4
Müsteşar
12 Kasım 2019 13:30

Bizim okulda da bu şekilde

RaSKaH, 4 yıl önce
Biz rehber öğretmene rehberlik odasının bulunduğu yerde nöbet görevi yazıyoruz ve nöbetini orada tutuyor. Md yrd olarak tüm okuldan sorumlu oluyoruz. Eğitim öğretimin sağlıklı bir şekilde yürütülmesi için tedbir alır bir olay yaşanırsa ilgili nöbetçi öğretmen ile tutanak tutar ve işlem yapar.

mustafatahirhoca
Aday Memur
13 Kasım 2019 08:26

Biz çift nöbet tutuyoruz ama rehber öğretmen nöbet tutmuyor.. Herhangi bir özrü de yok. Tamamen müdürün inisiyatifi. Hiç bir öğretmen de ses etmiyor.

mustafatahirhoca
Aday Memur
14 Kasım 2019 22:40

Arkadaşlar lütfen bir yanıt yazın.

iki farklı okulda görev yapıyorum. birisinde rehber öğretmen nöbet tutuyor diğerinde tutmuyor. hiç bir mazereti de yok eminim. tamamen müdürün inisiyatifi. bunu dile getirsem ben kötü olurum. ne yapmam lazım?

kaganim
Şef
15 Kasım 2019 00:21

Hocam 10 kasım 2017 tarihli yönetmelikte nöbet ve belleticilik görevi verilir diyor.

kaganim
Şef
15 Kasım 2019 00:25

Ama yine de idarecinin insiyatifinde.yeterli öğretmen sayısı var ise tutmayabilir.ama yönetmelikte sınav görevi isteğe baglı derken belleticilik ve nöbet isteğe bağlı değil.yeterli sayıda öğretmen yok ise tutması gerekli.bizim rehber öğretmenimiz görevlendirme.kadrosunun olduğu okulda tutuyor

kaganim
Şef
15 Kasım 2019 00:33

Hocam ayrıca şunu da belirteyim.Ben müdür yardımcısı olarak kendime haftanın 3 günü nöbet yazıyorum ama şöyleki okulu açarım taşıma yoklaması alırım takip düZen işine bakarım o günlerde.diğer iki gün diğer arkadaş yapar bu işlemleri.ama bir günümüze öğretmen denk gelmiyor sayımız az mesela o günlerde biz nöbet yerine dönüşümlü bakarız.tamamen karşılıklı ortayolu bulmakla ilgili bence.anlayış ve hoşgörü

ashil13
Genel Müdür
15 Kasım 2019 07:35

bizim rehber öğretmen de nöbet tutmuyor ama tutlacağını o da bilmiyor :)

Aydın_pdr
Şef
25 Kasım 2019 11:50

mustafatahir kardeş sana ne tutmuyorsa tutmuyor. Herkes kendi önünden yesin. Bende tutmuyorum gayet normal bir durum. Olması gereken bu neyi tartışmaya çalışıyorsun

Rehber öğretmenin nöbet tutması saçma değil mi.

silivripdr
Daire Başkanı
25 Kasım 2019 13:01

rehber öğretmenin nöbet tutmaması konusunda sendikaların kararları var. hiç bir şey olmaz. tahir bey

mustafatahirhoca
Aday Memur
28 Kasım 2019 22:51

Rehber öğretmene nöbet zorunluluğunu ben koymadım. Bakanlık ve tabi olduğumuz yönetmeliğe göre nöbet zorunlu. Ayrıca okulumuzda nöbet için öğretmen yetersizliği var ve biz çift nöbet tutuyoruz rehber bey yan gelip yatıyor.

Aydın_pdr, 4 yıl önce

mustafatahir kardeş sana ne tutmuyorsa tutmuyor. Herkes kendi önünden yesin. Bende tutmuyorum gayet normal bir durum. Olması gereken bu neyi tartışmaya çalışıyorsun

BjkTalisca
Şef
28 Kasım 2019 23:18

Bu nasıl tuhaf bir cevaptır Hocam. Rehber öğretmenler bu tarz tavırlarından dolayı tüm okullarda göze batıyor. Asıl saçma olan bir grup rehber öğretmene nöbet verilirken bir grubun ise kayırılmasıdır. Uygulama birliği şarttır ve yönetmelik ne diyorsa o yapılmalıdır. İnsiyatifin devreye girdiği her yerde MEB içi tartışma bitmez.

Aydın_pdr, 4 yıl önce

ahtunc
Şube Müdürü
29 Kasım 2019 05:19

Bizde rehber öğretmenler isteğe bağlı tutuyor.Boş geçen derslere nöbetçi öğretmen giriyor.Boş geçen derslere nöbetçi öğretmen(rehber öğretmen hariç) derse girmişse ekdersine ekleniyor.

Alacakuşak
Aday Memur
14 Aralık 2019 13:36

Boş geçen derse giren nöbetçi öğretmene müfredata göre dersi işlemesi ve ilgili kazanımı sınıf defterine işlemesi halinde ekders ödenir.Siz de bu şekilde oluyorsa nöbet ücretine ekstradan ek ders yazılması uygun olur.Ülkemizde nadiren gerçekleşebilecek bir durum....Çoğunlukla nöbetçi öğretmen yoklamayı alır, ödevlendirme yapar ve fırsatı olursa arada sınıfı denetler.Ders boyunca sınıfın başında dursa da Ders işlemedikçe ekders yazılamaz.

ahtunc, 4 yıl önce

Bizde rehber öğretmenler isteğe bağlı tutuyor.Boş geçen derslere nöbetçi öğretmen giriyor.Boş geçen derslere nöbetçi öğretmen(rehber öğretmen hariç) derse girmişse ekdersine ekleniyor.

Shangrilla
Aday Memur
15 Aralık 2019 00:48

Yönetmeliğe göre rehber öğretmen de nöbet tutar. Müdür yardımcısı ise kat nöbeti tutmaz (öğretmen yetersizliği olan durumlar harici) ancak nöbetinin olduğu gün tüm okuldan sorumlu olur.

Toplam 16 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi