Editörler : E.Kayı Han
24 Kasım 2008 23:44

kişinin uyurken eline kına yakılması...

Belki başınıza gelmiştir , bir sabah uyandıklarında ellerinde ya da ayak parmaklarında kına şeklinde bir yanık , iz gören kişilerin sayısı çok fazladır..geçen bir sohbet esnasında gene bu konu gündeme geldi velhasıl bugunde aynı soruyu bir arkadaşımızın sorması üzerine böyle bir konu başlık olma anlamını taşımış bulunmaktadır.Şimdi olaya 2 türlü bakacak olursak birincisi şu şekilde olabilir; hepimizin bildiği gibi vücüt ve ruh bağımlıdır ancak belli bir zamana kadar, insan rüya alemine ruhuyla dalar,vucut sabıttır ancak aradaki bağ hiç bir zaman tam olarak kopmaz, örneğin rüyada yüksek bir binadan atladığınızda aynı hissi yataktada hissedersiniz ve zıplarsınız(arasıra başıma gelmiş bir şey) aynı şekilde istemsiz olarak kabus gördüğümüzde el kol hareketleri yapmamız yada ona bağlı olarak konuşmamız hareket etmemiz bunlara örnektir..insan çok az rüyasını hatırlar uyku esnasında binlerce onbinlerce rüyadan sadece bir kaçı hatırlanır; bazende öyle alemlere dalarki rüya esnasında tıpkı rüyada zıplamak gibi;korkmak gibi bir iz kanıt bırakır buda genelde kına şeklinde yansır vucuda ,bu aslında inanılmaz bir bağın olduğunu ve 2 aleminde adete iç içe olduğunu kanıtlar niteliktedir..diğer bir taraftan bakacak olursakta Rüyada kina görmek süsle yorumlanir. Rüyasinda eline kina yaktigini görmek, ziynete, süse düskün bir kisi olduguna isarettir. Rüyasinda baska birisinin eline kina yaktigini görmek, merhamet, sefkat ve müjde ile tabir olunur. Kirmani ye göre; kinayi bir kap içinde görmek, mal ve müjdedir. Ellerini veya ayaklarini kina ile boyadigini gören, Ailesini zengin eder. Bir rivayete göre de dinde fesattir. Diger bir rivayete göre, ailesine ait bazi isleri saklar. Sakalini kina ile boyamak, ibadeti gözleme, fakirligini halktan saklama, uzun ve hayirli ömür, Allah (cc) rizasi için çalismak seklinde yorumlanir. El ve ayaklarina kina koydugunu gören, kadin ise hileci olur. Bir rivayete göre kocasinin islerine hizmet eder. Eger boyamak seran mekruh ve kinadan baska bir seyle yapilirsa, gelinlerden gayrisi için hayirsizdir. Bir rivayete göre gelin için de iyi degildir. Kina yaktigini fakat tutmadigini görmek, halka göre meshur olan yani bilinen malini saklamaktir. Kinanin tuttugunu görmek, ayiplarinin gizli kalacagina delalet eder. Saç ve sakalini çamurla ve ona benzer seylerle boyadigini gören, halini olmayacak mazeretlerle örtmege çalisir, veya tiksindigi bir fenaliga ugrar. Vücudunun boyanmasi uygun olmayan yerlerini boyamak hayirli degildir. Ancak ilaç için boyuyorsa buna diyecek yok. Bir baska rivayete görede: Rüyada kina kisinin yapacagi isteki kabiliyetidir, Kina mal ve alideki zinetede isarettir.. Kına yakmakla alakalı Hadis-i Şerifler de vardır.:

?Ebu Nuaym ve Bezzar?ın naklettiği hadis-i şerif de Efendimiz (a.s) :?Kına yakın.Zira güzelliğinizi,gençliğinizi ve nikah sevginizi arttırır.?

?Deylemî?nin naklettiği bir hadis-i şerif de ise Resûl-ü Ekrem (s.a.v)) :?İlk kına yakan İbrahim Peygamber?dir.Siyahla ilk boyanan da Firavundur.?

Müslim?in rivayet ettiği bir hadis-i şerif de ise yine Efendimiz (a.s):?Kocası öle kadın (iddeti bitine kadar) süslü elbise giymez.Ziynet de takmaz,kına sürmez ve sürme çekmez.?

Deylemî?nin naklinde ki hadis de Efendimiz (s.a.v) :?Boyanmanın en iyisi kına ile olandır.?

İbn-i Asakir?nin kaydettiği bir rivayette :?İhtiyarlığınızı kına ile giderin.Zira bu ,yüzleriniz için güzellik,ağızlarınız için hoşluk,kadın için kuvvettir.Kına cennet ehlinin kokusunun seyyididir ve kına küfürle imanı ayırır.?

Deylemî?nin rivayet ettiği diğer bir hadis de;Resûl-ü Ekrem (s.a.v) ;?Şunlar lut kavminin kötü ahlakındandır.Erkeklerin sakız çiğnemesi yol üstünde misfak kullanmak ıslık çalmak ,güvercinle oynamak,erkeklerin parmaklarına kına yakması,bağrı açık gezmesi.?

Hâkim?in müstedrek?inde Efendimiz (s.a.v):?Kına ile boyanın.Çünkü o güzel kokuludur ve korkuyu yatıştırır.

İbn-i Adi'nin rivayetinde ise Resul-ü Ekrem (a.s) ?Saçlarınızı kınalayın ve Yahudilere benzemeyin? buyuruyor.

Tabâranî ise şöyle bir hadis-i şerif rivayet eder:?Peygamber Efendimiz,başından rahatsız olana ?git hacamat ol?,ayağından rahatsız olana ,?git ayağına kına koy? derlerdi?.

İbn-i Mace: Efendimiz?den:?Bedeninde bir yara olursa üzerine kına korlardı.?

Beyhâkî ise şu hadis-i şerifi nakleder:?Kadının elinde kına eseri olmasını hoş görürlerdi.?

görüldüğü gibi uykudan uyandığında elinde ayan-beyan kınalar görmek mutlak manasıyla hayra alamettir...

selam ve dua ile inzar(muhammet kahraman)

4510
Genel Müdür
25 Kasım 2008 08:30

akşam yatarken hiçbişey yok sabah uyandığında elinde kına oluyo öylemi.kendiliğinden.tuhaf geldi doğrusu........

inzar
Genel Müdür
25 Kasım 2008 08:52

sevgili 4510

evet aynen dediğin gibi bir durum ancak öyle kokusu falan yok kınanın sadece bir resim tablosuna bir fırça attığını düşün o şekilde bir iz olur sadece; yaşayan kişiler azımsanmayacak kadar çoktur...bazı kesimlerde cin adını falan yazmış denilir ancak bir alakası yoktur tabiki...

edfrn
Kapalı
25 Kasım 2008 09:31

neyse demiyecegim dilimi tutayım

epikiriz
Kapalı
25 Kasım 2008 09:32

:)))))

4510
Genel Müdür
25 Kasım 2008 11:34

şimdi bu iyi bişeymi kötü mü???? anlamadım da.yani bunu yaşayan kişiler özel ya da seçilmiş falan mı???

edfrn
Kapalı
25 Kasım 2008 12:23

" stigmata "

inzar
Genel Müdür
25 Kasım 2008 18:41

sevgili edfrn

senin dediğin olay;

isa çarmıha gerildiğinde aldığı yaraların adıdır /stigmata

eslem64
Aday Memur
26 Kasım 2008 18:05

ben de bi sabah elimde kınayla uyanmıştım, yaklaşık 2o yıl önce hiç unutmam, ancak ananem yapmıştı nasıl ağlamıştım elimden çıkarmaları için.. :)

edfrn
Kapalı
26 Kasım 2008 18:17

e biliyorum ben de

ne kadar benziyor degil mi

onlar da uyanır eller kanamıs felan:)

inzar
Genel Müdür
26 Kasım 2008 19:51

söylediğim durumun bilimsel açıklaması senin dediğin ben farklı bir boyuttan bakıyorum farkındaysan;baştan sona tekrar okuyalım yazıyı;anlayabileceğinizi ümit ediyorum..

mahsukt
Memur
26 Kasım 2008 23:31

biyolojik bir refleks olabilir hocam

fazla kafanızı takmayın bence

'Multi
Kapalı
26 Kasım 2008 23:35

Dua edinde elinize yakmışlar, ya mazallah .. :)))

zynp01
Genel Müdür
26 Kasım 2008 23:38

Kınanın dinimizdeki yerini öğrenmiş olduk Allah razı olsun.yahudilere benzememek için kına yakılmalı korkuyu yatıştırması ihtiyarlığı gidermesi siyahtan kaçınılması nikahı sevdirmesi daha bir çok şey ne güzelmiş ya kına yakmak

dinimiz ne kadar güzel hep bizim için Rabbim her şeyi kolaylaştırmış çok şükür

zynp01
Genel Müdür
26 Kasım 2008 23:42

sende ki bu zihniyette senin başka yerine yakarlar dikkat et aman mazallah:))))))))))

rainmanx01
Kapalı
27 Kasım 2008 08:52

inzar sen uyurken biri gelip şaka olsun diye yakmış olmasın. kendi kendine kına mı çıkarmış... kusura bakma da bana garip geldi.

MMM37
Aday Memur
29 Aralık 2008 02:22

Ben de sahit oldum,,

Bu kisilerin yasantilarina dikkst etmesi lazim...

Anlayanlar icin...

şişşştttt
Yasaklı
29 Aralık 2008 12:26

başlık sahibi arkadaş;

insanların artık bilimde dev bir çıp gibi büyüdüğü bir devirde böylesi başlıklar inanın çok komik oluyor. işte bu nedenle israil filistinin canına okuyor.

berrnur
Memur
16 Mayıs 2009 12:39

bende bu sabah kalktığımda sağ elimin iki yerinde çok hafif kına lekeleri vardı, çocukken çok olurdu bende bir anlamı olduğunun biliyordum, bi araştırıyım diye yazdım google ilk burası çıktı,

İnanmayan inanmasın, bu tür şeyler oluyor, İsraille Flistinle ne alakası var anlamadım, bir alaka kurulacaksa eğer; Gittikçe inançsızlaşan, Türbana tahammül edemeyen şükürsüz bir toplum olmamız olabilir mi ne dersiniz?

xxyp
Aday Memur
23 Ağustos 2009 13:12

Başına gelmeyen anlayamaz ,bu durum başıma geldiğimde cami hocasına gidip anlattıp başta inanmadı ve ellerimi gösterince yanımdan uzaklaşarak konuştu insanlardan inanmasını bekleyemiz ama böyle birşey oluyor

benim başıma gelen olayı anlatayım ;

bir gece öncesi rüyamda her müslümanı görmek isteyeceği bir rüya gördüm çok kutsal bir rüyaydı ( rüyayı anlatmıyorum çünkü anlatılmazmış ) ertesi gece uyudum ve sabah kalktığımda iki avuç içim ve işaret ve baş parmağım kınalıydı ve acayip şekilde de kına kokuyordu rengi filan da gayet belirgindi hocaya sordum dediğim gibi yok öyle şey dedi tabi bir hocayla yetinmedim bunu araştırdım sürekli nedir ne değildir diye birisi dediki üç harflilerin düğün törenlerine götürülmüşsün keşke cebine baksaydın hediye olarak boncuk koyarlar ve kendini herzaman oku ayatel kürsiyi sürekli oku dediler,kimiside gördüğün bi rüyadan dolayı ödüllendirilmişsin dedi.ama ister inanın ister inanmayın bana kına yakıldığı zaman ben başka evdeydim ve ordan bi eşofman giymiştim,1-2 ay sonra gittiğimde yine aynı eşofmanı giydim ve benden sonra kimsenin giymediğini ve temiz olduğunu öğrendim giyer giymez elimi cebime soktuğumda cebimde boncuk vardı tüylerim diken diken olmuştu çok korkmuştum bunu yemin ederek söylüyorum gerçek bir durum ve bu durumu hala araştırmaya devam ediyorum,bilimden yana bir insanımdır ama böyle bir durum yaşamak beni çok etkiledi...

shulee
Aday Memur
06 Eylül 2009 12:35

arkadaşlar bende yeni anne oldum dün sabah 25. günümdü ve sabah kalktığımda sağ avcumda kına yakılmış gibiydi kaç kere yıkadım çıkmayınca açıkcası korktum hala avcumda benim üstümde cepli birşey yoktu ama dünden beri bu konuyu araştırıyorum neden oldu? ne anlama geliyor ? merak ediyorum loğusa olanlarla ilgili böyle şeyler olur diyorlar ama tedirgin oldum niye olsunki?

Toplam 107 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi