Editörler : E.Kayı Han
27 Haziran 2020 09:53

Beraat sonrası göreve başlama

Arkadaslar merhaba ben ankesor aramasindan dolayi beraat ettim etkin pismanlik yok savci istinafa goturrdu kurum ise baslatir mi bekletir mi kurum jandarma

Yol Gösteren
Daire Başkanı
27 Haziran 2020 10:00

Geçmiş olsun...

DMK 143. maddesinde "Soruşturma veya yargılama sonunda yetkili mercilerce:

a) Haklarında memurluktan çıkarmadan başka bir disiplin cezası verilenler;

b) Yargılamanın men'ine veya beraatine karar verilenler;

c) Hükümden evvel haklarındaki kovuşturma genel af ile kaldırılanlar;

ç) Görevlerine ve memurluklarına ilişkin olsun veya olmasın memurluğa engel olmıyacak bir ceza ile hükümlü olup cezası ertelenenler;

Bu kararların kesinleşmesi üzerine haklarındaki görevden uzaklaştırma tedbiri kaldırılır.

Normal Şartlarda seni göreve başlatmaları lazım.. Ama savcı istinafa gitti diye büyük ihtimalle bağlı olduğun kurum karar kesinleşmedi diye başlatmayacaktır.

JANDARMA2006
Aday Memur
27 Haziran 2020 10:09

Tesekkur ederim sagolun sizin yazdiginiz kanun maddesine gore kurumun insiyatifinde ozaman bazi kurumlar baslatiyormus ortakbir uygulama yok herhalde kanun kurumdan yana gibi

Yol Gösteren
Daire Başkanı
27 Haziran 2020 10:11

Jandarma ve Emniyet diğer kurumlar gibi değil maalesef .. inisiyatifi memurdan taraf kullanmıyorlar.. kanun ne ise o diyorlar..

JANDARMA2006
Aday Memur
27 Haziran 2020 10:21

DAVA ACSAM KAZANMA SANSIM YOK DEMI USTADIM KANUNEN

Yol Gösteren
Daire Başkanı
27 Haziran 2020 10:25

Hakkında idari soruşturma var mı? ayrıca bağlı olduğun kurum seni görevden uzaklaştırdığı için her iki ayda bir sana tebliğ yapıyor mu? bağlı olduğun kuruma beraat ettiğinden dolayı göreve başlatılma isteminde bir dilekçe ver.. sana büyük ihtimalle beraat kesinleşmedi diyecekler.. bunun üzerine dava açabilirsin.. bir avukata danış sağlam bir idari dava açarsan kazanma şansın yüksek..

JANDARMA2006, 4 yıl önce

DAVA ACSAM KAZANMA SANSIM YOK DEMI USTADIM KANUNEN

JANDARMA2006
Aday Memur
27 Haziran 2020 10:30

2 Ayda bir teblig yapmiyorlar idari sorusturma yok hakkimda adli yargilamadan dolayi uzaklastirma anladim tesekkur ederim iberaat karari e bendine gore idari davalarda sıkıntı olur mu bu durum cok tesekkur ederim

Yol Gösteren
Daire Başkanı
27 Haziran 2020 10:40

CMK.m.223/2-e hükmü gerekçe gösterilerek, başka bir ifadeyle suçun sanık tarafından İŞLENDİĞİNİN SABİT OLMAMASI hükmü gerekçe gösterilerek beraat veya takipsizlik kararı verilen hal, sanığın atılı suçu işlediğine dair CEZA HUKUKU ANLAMINDA KESİN, SOMUT VE İNANDIRICI DELİL OLMAMASI nedeniyle başka bir deyişle DELİL YETERSİZLİĞİ nedeniyle sanık hakkında beraat veya takipsizlik kararı verilmektedir.

Bu gerekçenin olduğu sanıkların çoğunda SANIĞIN EYLEMLERİNİN TERÖR ÖRGÜTLERİYLE İLTİSAK BOYUTUNDA KALDIĞI vb ifadeler mevcut olmaktadır. Bu ifadeler mevcut ise kamu görevlilerin görevine iade edilmemesi 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu anlamında engel teşkil etmektedir.

Fakat gerekçe de iltisak boyutunda söz edilmese bile DELİL YETERSİZLİĞİ söz konusu ise GÖREVE İADE ANLAMINDA 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu kapsamında İLTİSAK BOYUTUNUN OLMADIĞI araştırılmasının gerekebileceği gündeme gelmektedir. Zira yapılan araştırmalarda iltisak boyutu söz konusu değilse, kamu görevlilerinin görevlerine iade edilmelerinde hukuken bir engel bulunmamaktadır.

JANDARMA2006, 4 yıl önce

2 Ayda bir teblig yapmiyorlar idari sorusturma yok hakkimda adli yargilamadan dolayi uzaklastirma anladim tesekkur ederim iberaat karari e bendine gore idari davalarda sıkıntı olur mu bu durum cok tesekkur ederim

limom
Aday Memur
27 Haziran 2020 12:13

FETO/PDY @suç örgütü ile ilgili görevden uzaklastirmalarda 7145 sayılı kanuna istinaden;

G) Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren üç yıl süreyle; terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca Devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti veya iltisakı yahut bunlarla irtibatı olduğu değerlendirildiği için görevden uzaklaştırılanlar veya açığa alınanlar hakkında ilgili mevzuatta yer alan;

a) Soruşturmaya başlama süresi uygulanmaz.

b) Disiplin soruşturması sebebiyle görevden uzaklaştırma süreleri bir yıl olarak uygulanır ve bu süre ilgisine göre ilgili bakan, Hâkimler ve Savcılar Kurulu, Yükseköğretim Kurulu veya ilgili kurul onayıyla bir yıla kadar uzatılabilir.

c) Adli soruşturma ve kovuşturma sebebiyle görevden uzaklaştırma veya açığa alma işlemlerinde değerlendirme süreleri uygulanmaz.

İcini karartmak gibi olmasin ama, sana ne 2 ayda bir tebligat yaparlar, ne de mahkeme bitti diye hemen mesleğe baslatirlar, 60 günlük dava acma süresinide gecirdiysen beklemekten başka çaren yok, dilekçe ve cimere yazarsanda sana verecekleri cevap bilgi edinme talebiniz 4982 sayılı kanunun 19 ve 20 maddeleri gereğince kapsam dışındadır. Yada bilgi edinme ve değerlendirme kurulu ilke kararı gereği kapsam dışındadır diye cevap verecekler.....

ZL1616
Aday Memur
27 Haziran 2020 12:52

başlatmak zorunda değil kardeşim, kurumun boyle bir zorunluluk durumu yok yani

Chttuna
Şef
27 Haziran 2020 14:12

mrb hocam gördüğüm kadarı ile hukuk ve dilinden anlıyorsunuz. size sorum olacak egm personeliydim dün itibari ile ben ve bir çok kişi kamu görevinden çıkartılmış durumda ihraç olduk. askerlik muafiyeti ile ilgili size sorum olacak aktif olarak 9 yıl çalıştım açıkta 38 ay bekledim toplamda 12 yıl görevim var. bilginiz veya duyumunuz varmı kararlarla ilgili askerlik muafiyetim oluyormu. yardımcı olursanız memnun olurum
Yol Gösteren, 4 yıl önce

Hakkında idari soruşturma var mı? ayrıca bağlı olduğun kurum seni görevden uzaklaştırdığı için her iki ayda bir sana tebliğ yapıyor mu? bağlı olduğun kuruma beraat ettiğinden dolayı göreve başlatılma isteminde bir dilekçe ver.. sana büyük ihtimalle beraat kesinleşmedi diyecekler.. bunun üzerine dava açabilirsin.. bir avukata danış sağlam bir idari dava açarsan kazanma şansın yüksek..

İlahiadelet
Aday Memur
27 Haziran 2020 19:13

Jandarma2006

Bende sizin gibi beraat ettim savci istinafa gitti. 2 ay yerel mahkeme dosyayi istinafa gondermedi. 2 aydan sonra gitti. Suan 7 aydirda istinafta duruyor. Bende jandarmayim. personel subeyi aradim. Goreve baslayabilirmiyim diye. Alay komutani beraati onaylanmadan baslayamaz demis. Gecenlerde biri yazdi. Oda beraat etmis. Onada savci itiraz etmis. Alay komutani gelsin baslasin demis. Bu baska il tabiki. Tekrar personel subeye sordum. Sonucta hepsi ayni komutanliga bagli. O kendi alay komutanin insiyatifinde dedi. Bizimki onaylanmadan baslattirmiyor dedi. Sunun surasinda toplamda 27 ay oldu. Napalim bekleyelim bakalim. Gec olsunda guc olmasin..

JANDARMA2006
Aday Memur
27 Haziran 2020 19:41

Kanunen yapacak bisey yok herhalde anladigim kadariyla kurum insiyatifinde gibi ama ayni kurum nasil farkli uygulama oluyor onu anlamadim

ZL1616
Aday Memur
27 Haziran 2020 20:59

kanunen yapacak hiç bişey yok, siz beraat edip evraklarınızı getirdiğiniz zamanda hemen başlatmayacaklar, personel subedekı gorevli hemen genel komutanlığı arayıp soruyor, ordan onay gelirse başlatıyorlar
JANDARMA2006, 4 yıl önce

Kanunen yapacak bisey yok herhalde anladigim kadariyla kurum insiyatifinde gibi ama ayni kurum nasil farkli uygulama oluyor onu anlamadim

27 Haziran 2020 21:40

Şuan ilden ile amirden amire değişiyor bu hukuk herkese eşit olmak zorunda ancak uygulama da bu yok malesef hakkında ceza davası olup çalışan da var hakkında sadece soruşturma olup açıkta olanda var evet kurum aynı ama insiyatif il Jandarma bünyesinde anlayacağınız

ZL1616
Aday Memur
27 Haziran 2020 23:10

evet insiyatif il j komutanlıklarında ancak bazı durumlarda veya ilerleyen süreçlerde insiyatif onlardanda çıkıyor
AsilTürk87, 4 yıl önce

Şuan ilden ile amirden amire değişiyor bu hukuk herkese eşit olmak zorunda ancak uygulama da bu yok malesef hakkında ceza davası olup çalışan da var hakkında sadece soruşturma olup açıkta olanda var evet kurum aynı ama insiyatif il Jandarma bünyesinde anlayacağınız

temha35
Aday Memur
25 Ağustos 2020 14:33

Arkadaşlar merhaba ben KKK lığında Üstteğmen olarak görev yapıyordum 2019 yılının mart ayında ankesör ile ilgili göz altına alındım ( sadece ankesör gözüküyor herhangi bir ardışık ifade vs birşey yok) 4 gün gözaltı sürecinden sonra tahliye edildim. Herhangi bir etkin pişmanlık hükmü yok. Müteakiben açığa alındım ve süre gelen davanın 3. celsesinde 223-2 e ilgili maddesi çerçevesinde beraat kararı aldım. Açığım devam etmekte iken evraklarımı gönderdim tekrar ediyorum herhangi bir etkin pişmanlık bulunmamakta. Dosyam şu an istinaf sürecinde beraatin kesibleşmesini bekliyoruz. Fakat kuvvet dosyam ile ilgili açık kararının kaldırılması kapsamında MSB ye yazı yazarken aynı zamanda 6145 in 26. maddesi gereği değerlendirileceğimi ve konuyla ilgili savunma yapmam bildirildi. Açıkçası ne yapılmaya çalışıldığını anlamaya çalışıyorum. Biraz araştırma yaptım fakat herhangi bir done ye ulaşamadım. Cevap verip ilgi gösteren arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

JANDARMA2006
Aday Memur
29 Ekim 2020 22:16

Erzurum bölge istinaf dosya olanlar bilgi verirseniz sevinirim kaç ayda sonuçlanıyor dosyalar 2.ceza dairesinde

Bymete
Aday Memur
01 Kasım 2020 16:12

7 ay sonra
JANDARMA2006, 3 yıl önce

Erzurum bölge istinaf dosya olanlar bilgi verirseniz sevinirim kaç ayda sonuçlanıyor dosyalar 2.ceza dairesinde

JANDARMA2006
Aday Memur
01 Kasım 2020 17:16

Sizinki de beraat sonrası savcı itirazı miydi 2.ceza dairesinde miydi dosyaniz kararları nasil oluyor cevap verirseniz sevinirim teşekkürler

Toplam 19 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi