Editörler : E.Kayı Han

Yasaklı
14 Temmuz 2011 11:52

Gaybı Allahtan Başkası Bilemez Mi??

Allah'tan başkası gaybı bilemez

Allah Teâlâ insanlara bilgi ve öğrenme kabiliyeti ile insanlarca bilinmesi mümkün olan şeyleri bilmek ve öğrenmek için akıl, duyu organları, sezgi, rüya, ilham gibi vâsıtalar vermiştir, bu vâsıtalar ile elde edilen bilgilerin bir kısmı kesin, bir kısmı ise zannîdir (ihtimâlli). Öte yandan insanoğlunun, kendi bilgi vâsıtalarıyla bilmesi, öğrenmesi mümkün olmayan şeyler vardır; Allah, ruh, cennet, cehennem, sırat, mizan, geleceğimiz bunlardan birkaçıdır. Bu gibi varlıklar "gayb âlemi"ni; görüp bildiğimiz, kendi vâsıtalarımızla hakkında bilgi edinebildiğimiz şeylerin mecmûu ise "şehâdet âlemi"ni teşkil eder. Gayb âlemi hakkında Allah, kullarına, vahiy, ilham, rüya gibi yollardan biriyle bilgi verir; bilgiyi alan da-vâsıtaya göre- buna ya kesin olarak inanır veya zann-ı galib hâsıl eder.

Çok eski zamanlardan beri insanlar, gayb âlemini merak etmiş, hakkında bilgi edinmek istemiş, bazı açık gözler de bunu istismar ederek gâibden haber vermeye başlamışlardır. Eskiden bu işle meşgul olan kâhinler, arrâflar, falcılar... vardı; günümüzde bunlara ek olarak medyumlar ve ruhçular var. Bu kişiler, çeşitli yol ve vâsıtalardan istifâde ederek insanların geçmişi, geleceği, ruhlar âlemi gibi gayb haberleri vermişlerdir, vermektedirler. Bunlara inanmayanlar yanında inananlar vardır. Halbuki Peygamberimiz (s.a.v.), Allah'ın en seçkin kulu olmasına rağmen, O'nun hakkında Kur'ân diliyle şöyle buyrulmuştur: "De ki: Allah'ın dilemesi dışında ben kendim bir fayda ve zarar verecek durumda değilim. Görülmeyeni (gaybı) bileydim, daha çok iyilik yapardım ve bana kötülük de gelmezdi." (el-A'raf 7/88)

Allah'tan başka hiçbir varlığın gaybı bilmediğini şu âyet kesin bir şekilde ortaya koymaktadır:

"De ki: "Göklerde ve yerde gaybı, Allah'tan başka bilen yoktur..." (en-Neml: 27/65)

Habîb-i Ekrem Efendimiz (s.a.v.) "Gayb habercisine (arrâfa, kâhine) inanan kimsenin kırk gün namazının kabul olunmayacağını"1, "Ona inanan kimsenin, kendisine gönderilen (kitabı, vahyi) inkâr etmiş olacağını"2 ifade buyurmuştur.

Kendisine, "bazı söyledikleri doğru çıkıyor" diyenlere, Allah'a âsi olan cinlerin, edindikleri bazı bilgileri, bir doğrunun yanına yüz yalan katarak bu kâhinlere ulaştırdıklarını, bunlar vâsıtasıyla halkın inancını bozduklarını, onları sapıklığa düşürdüklerini söylemiştir.3

Bu kesin deliller karşısında müslümanların, gaipten haber verdiğini iddia eden kimseleri dinlememeleri gerekli, dinlemeleri haramdır.

Kaynak: http://www.webcanavari.net/helal-ve-haramlar/allahtan-baskasi-gaybi-bilemez-t102848.0.html#ixzz1S4AvGgOX

www.webcanavari.net - www.rapcanavari.net - www.kadincaforum.net

Arkadaşlar şunu bi açıklayıverin bakalım hani Allahtan başkası bilemiyordu :))))

Bulgaristan'da halkın büyük bölümü, bu yıl yeni bir dünya savaşı çıkacağına inanıyor. Bulgarların yüreğine üçüncü dünya savaşı korkusunu salan ise öngördüklerinin çoğu gerçekleşen ünlü Bulgar kahin Baba Vanga'nın (Vanga Nine) son kehaneti.

1996 yılında vefat eden ve görme engelli olan Bulgaristan'ın Nostradamus'u ölümünden kısa süre önce, 2010 yılında tüm dünyayı saracak korkunç bir savaş çıkacağını ileri sürmüş ve şöyle demişti:

"2010 yılında aralarında Hindistan'ın da bulunduğu 4 Asya ülkesinin liderlerine suikast düzenlenecek. Bu suikastlar büyük yankı uyandıracak ve 3. dünya savaşının çıkmasına neden olacak. Kasım ayında başlayacak olan 3.dünya savaşı 2014 yılına kadar devam edecek."

Hitler bile akıl danışmıştı

Gerçek adı Vangeliya Pandeva olan Baba Vanga, 31 Ocak 1911'de bugün Makedonya topraklarında bulunan Strumitza köyünde dünyaya geldi.

16 yaşındayken bir fırtına sırasında yıldırım çarpması sonucu görme yeteneğini kaybeden Baba Vanga, bu tarihten sonra Orta Çağın ünlü kahini Nostradamus gibi, sonradan gerçek olan kehanetlerde bulunarak, uluslararası üne kavuştu.

Hayattayken kehanetleri Bulgar hükümeti tarafından kaleme alınarak saklanan Baba Vanga'nın söylediklerinin büyük bülümü doğru çıktı.

Baba Vanga, Bulgaristan'da 1989 yılında devrilen eski komünist diktatör Todor Jivkov dahil çok sayıda devlet adamını kehanetleri ile etkiledi.

İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazi lideri Adolf Hitler tarafından bizzat ziyaret edilen, Rus gizli servisi KGB'nin bile tavsiyeler aldığı Baba Vanga, 1996 yılında 84 yaşında hayata veda etti.

Neleri bildi?

Baba Vanga'nın kayıtlara geçen, gerçekleşmiş kehanetlerinden bazıları şöyle:

"İki çelik kuş kulelere çarpacak, gökyüzü aydınlanacak" (11 Eylül saldırıları)

"Kursk su altında kalacak, bütün dünya arkasından ağlayacak" (2000 yılında 118 Rus askerine mezar olan denizaltının adı)

"Vladimir'in (Putin) zaferi dünyada her şeyi etkileyecek"

"İklimler değişecek" (küresel ısınma)

"Amerika'nın 44'üncü başkanı siyah olacak. Siyahi liderin gelmesinden kısa süre sonra ülke büyük bir ekonomik krize girecek, dünyaya barış değil, felaket getirecek"

Gelecekte neler olacak?

Baba Vanga'nın ölümünden önce kayıtlara geçirilen kehanetlerine göre gelecekte insanoğlunu zor günler bekliyor.

Kanserin dalga dalga yayılmasından komünizmin dönüşüne kadar birçok konuda öngörüde bulunan Baba Vanga, 2012'de kıyametin kopmasından korkanlara da iyi haberler veriyor.

Çünkü Baba Vanga'ya göre, dünyanın sonu 3797 yılında gelecek.

Baba Vanga'nın gelecek ile ilgili kayıtlara geçmiş bazı kehanetleri ise şöyle:

"2011 Radyoaktif dalgaların yoğunlaşması nedeniyle hayvan ve bitkiler yok olma noktasına gelecek. Müslüman ülkeler kimyasal silahlar kullanacak"

"2014 İnsanlığın yarısı kanserle boğuşacak"

"2016 Avrupa'nın nüfusu azalacak"

"2018 Dünyanın yeni hakimi Çin olacak"

"2043 Müslüman bir devlet Avrupa'ya hükmedecek"

"2046 Hastalıklı her organın yerine yenisi yapılacak"

"2076 Bütün dünyada sınıfsız bir komünizm sistemi yerleşecek"

"2088 Bütün hastalıklar birkaç saniyede tedavi edilecek"

"2097 Kimse yaşlanmayacak"

"2167 Yeni bir din gelecek"

"2304 Ay'ın tüm sırları çözülecek"

"3797 Dünyanın sonu gelecek. İnsanoğlu başka bir gezegene göçecek ve yeni bir hayat başlayacak"

Sadece bu kahinin değil , Nostradamus , Maya Kehanetleri , Kennedy Suikastinin Bilinmesi gibi şeyler ? Hani geleceği bilemezdi kimse?

Şimdi desek ki suikastte hadi bi nebze adam derin devlettir falan dersin ancak bu kadın nerden bılıyordu ? bildiğin kızılderili gibi bişey :)

gayb gelecek değil mi ? daha kapsamlı olabilir ancak geleceği kastetmez mi herkes ? gelecekte ne olacagını bılemez dinimiz böyle demiş demez mi?

14 Temmuz 2011 12:02

GAYBI YANLIZ ALLAH BİLİR VE BAZI BEYGAMBERLER MÜSTESNA. AMA BAZI SAPIK İNANÇLI İNSANLAR İŞTE BENİM ŞEYHIMDE GAYIPTAN HABER ALIYOR.

14 Temmuz 2011 12:03

yok biz bulgara inanmayız. kemal sunal a inanıyoz. yağmurun ne zaman yağacağını bilem biliyodu rahmetli.

öküzün altında buzağı arayın bakalım. bi yerlerden çıkar gelirse sizde sevinir öküz buzağı doğurdu inanmazsanız bakın der milleti inandırırsınız.

14 Temmuz 2011 12:08

İnsanoğlunun ilmi, Cenab-ı Hakkın müsaadesi nisbetinde değişen ve gelişen bir hususiyete sahip bulunduğundan, alimler, gaybı nisbi ve mutlak olmak üzere iki kısma ayırmışlardır.

Bazılarınca gayb iken, bazılarınca gayb olmayan şeyler ki; bunlara nisbi veya izafi gayb denilir.

Mesela, duvarın arkası bizim için gaybdır, fakat oradakiler için değil. Kalbimizden geçenler bizim için gayb değilken, başkaları için gaybdır. Keza, bir alimin bildikleri, cahil için gayb... Bir asır evvel insanlık için gayb olan bazı şeyler, bugün yaşayanlar içinse gayb olmaktan çıkmıştır

Beşeri imkanlarla bilinmesi mümkün olmayan varlıklar... Bir başka ifadeyle, Allah Teala bildirmedikçe bilinmesi mümkün olmayan gerçek gayblar... Buna da mutlak gayb deniliyor. Bu çeşit gaybı ancak Allah bilir; zira o, Allamül-ğuyub yani bütün gaybı bilendir

larathi
Yasaklı
14 Temmuz 2011 12:09

türkçe gereksiz konuşma bu kadını ben okuyalı yıllar oldu abd nin ilk siyahi başkanı obama nerden bılıyordu bu kadın???

tarihci09-82
Yasaklı
14 Temmuz 2011 12:15

kusura bakma larathi bu başlıkta seni desteklemeyeceğim.

ilkel düşünceler bunlar.insanların meşgul olduğuna bile değmez...

ben bilimsel gerçeklerden kopuk şeylere inanmam.

yanlış benzetme çarpıtma ve yalan vardır mutlaka.

hurafeyle efsaneyle kehanetle uğraşmayın.

bilim adamları bilimsel öngörülerde bulunabilirler sadece.yanılma payları da vardır.

sihirci büyücü kahin vb. adlandırılan kişilere ve onların sallamasyon tahminlerine itibar etmeyin.kesin maddi çıkar da vardır işin içinde.

medyada böyle düzmece haberler çok çıkar.duyduğunuz okuduğunuz birşeyi hemen doğru sanmayın gerçeklerden kopmayın...

Hayatta en hakiki mürşidin ilim ve fen olduğunu bilin...

larathi
Yasaklı
14 Temmuz 2011 12:18

hocam ben o gerçeği elbette biliyorum , ancak bu olayı bilimle bilemezsin ki ? obamanın devlet başkanı olmasının bilimle ne alakası var ki? :=) fizik sorusu çözerek mi bulacaktı kadın bunu

minarebiliş
Müsteşar
14 Temmuz 2011 12:22

ve izin verdikleri...

14 Temmuz 2011 12:25

Gaybı Allah cc. bilir elbette

Ancak, Allahü teâlâ bildirirse Resulü de, evliyası da bilebilir. Hadis-i şerifte buyuruluyor ki:

(Kalbleriniz temiz olsa idi, siz de benim duyduklarımı duyardınız.) [İ. Ahmed, Taberani]

(Bu hadis-i şerifteki gibi kalbi temiz olan Hazret-i Ömer, Medine?den İran?daki ordusunu görüp, komutanı Sariye?ye, ?Dağa yanaş? demiştir. (Ş. Nübüvve)

Yine bir hadis-i şerifte buyuruluyor ki:

(Geçmiş ümmetler içinde vukuundan önce bazı gaybları haber veren keramet ehli zatlar var idi. Ümmetimden de Ömer onlardandır.) [Buhari, Müslim]

FaTk
Yasaklı
14 Temmuz 2011 12:25

Larathi az kaldı iman etmene:))))

minarebiliş
Müsteşar
14 Temmuz 2011 12:29

larat ı F(A)ıtk etme :))

larathi
Yasaklı
14 Temmuz 2011 12:31

:=) yok fatk , dün bir arkadaş bana dedi ki sen cehennemin en kötü yerinde yanacaksın :=) dedim ya bi buluş yaparsam müslüman dünyasına katkıda bulunursam sayemde müslüman ülke dünyayı yönetirse dedim , farketmez dedi gene de cehennemliksin :=)))

zaten müslümanlar tüm dünyayı alçakta kendilerini yüksekte kutsanmış olarak görmese bugün bu halde olmazdık :) gökten ve gaipten medet ummam artık geçti o günler siz dua etmeye devam edin

FaTk
Yasaklı
14 Temmuz 2011 12:35

Seninle din hariç çoğu görüşümüz ortak gel bozma ortaklığı:))))) Bu nefretinin kaynağına inelim olmadı ama çözelim şu işi:)))Sen yinede kafanı karıştır acaba acaba sorularıyla böyle net konuşmak iyi olmuyor:)))

Onu diyen arkadaş doğru demiş iman etmedikten sonra biraz zor tabi biz Allah'ın dediklerine göre konuşuyoruz ama belki Allah onu bağışlayacak bir davranışından beni yakacak orasını öteki tarafta bilebiliriz ancak gel senin bilinç altına inek:))))

larathi
Yasaklı
14 Temmuz 2011 12:37

fatk ,

bana umut bağlama ben toprağa söz verdim :))

FaTk
Yasaklı
14 Temmuz 2011 12:41

Toprak zaten son durakta hazır toprağın üzerindeyken diyorum bilinçaltına insek bir değerlendirme yapsak :)))))

tarihci09-82
Yasaklı
14 Temmuz 2011 12:46

yalan yanlış şeylere itibar etmeyiiiin.

hepsi düzmece bunun.

bazı genel durumlar üzerinde yapılan genel yorumlarda az biraz doğruluk payı olabilir.

zorlama anlamlar çıkarmaya da çalışmasın kimse.alakasız şeyleri benzetmeye çalışmasın.

düzmece bunlar düzmece.

kaynakların güvenilirliği bile yok.

ve şu tarihe inanmayı gerçekten çok isterdim ;

"2076 Bütün dünyada sınıfsız bir komünizm sistemi yerleşecek"

2076 olacağını nerden biliyo?belki 2056 olacak belki 2176 olacak?

larathi
Yasaklı
14 Temmuz 2011 12:47

fatk , benim imanım insanlığa ateistim diye ne çalarım,ne hak yerim ne birinin ırzına geçerim, ben kesin kararımı verdim,özüme döndüm kılıç zoruyla kabul etmişti türk islamiyeti ben gerçeği geç de olsa gördüm..

larathi
Yasaklı
14 Temmuz 2011 12:50

tarihçi hocam , benim söylediğim bunlar kesin olacak değil ben diyorum ki zamanında olanları bilmiş kadın benim dediğim o :) yoksa kadına güvenip de komünizm gelcek diye beklersek daha çok bekleriz :D

FaTk
Yasaklı
14 Temmuz 2011 12:54

İnsanlığa ateist:))))Bende insanlara yardım ediyorum çalmıyorum hak yemiyorum insanlara hizmet etmek çok zor ama kapıma geleni boş göndermiyorum insanları seviyorum ve sosyalistim ama inançla hiç alakası yok bence bu durumun:))) Silah zoruyla müslüman olmamışki görmüş beğenmiş olmuş demekki o zamanki hakanımız mı padişahımız mı kralımız mı neyse artık:)))

larathi
Yasaklı
14 Temmuz 2011 13:00

insanları köle olarak gördüğü kadınlara değer vermediği içindir fatk biliyoruz miras dağılımında kadınların yarı pay aldığı bir din bu :) inkar etmeye gerek yok bildiğin ataerkil... günümüzde islamın yaşanmayacağı aşikar.. kadınlar da iş hayatına girdi artık bunu kabul etmek gerek, dünya değişti artık :=) ne diyordu yüzüklerin efendisindeki caladriel

the world's changed :P

kusura bakma 2kadının şahitliğinin 1 erkeğe eşit oldugu birşeyden haktan bahsedilmez :)

""Teselli""
Kapalı
14 Temmuz 2011 13:16

Kıyamete Kadar İslam dini yaşanacaktır.. "günümüzde islam yaşanamayacağı aşikar" da ne demektir.. Sizin iman noktasında sıkıntılarınız var sanırım..Kalbinize iman yerleşmemiş, İslamı ne olduğunu kavrayamamışsınız.

Toplam 33 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi