Editörler : "eskiyara"Pangaea
26 Eylül 2022 11:22

Kırtasite kitapları
Çok merak ettiğim bir soruyu siz değerli öğretmenlerime sormak istiyorum amacım kimseyi yargılamak ya da yanlış anlaşılma yaratacak bir konu açmak değil ama neyse konuya geçiyorum. Kardeşim 7. Sınıf öğrencisi farklı ders hocaları tarafından devlet kitsplarına ek olarak müfredat harici farklı yayın evlerinden kitap istemişler ve şu kırtasiye den alırsanız indirim yaparlar ya da doğrudan şu kırtasiyeden alın benim adımı verin şekilde söylemleri olmuş. Verilen listeye göre gittiğim kırtasiyelerdeki fiyatlar normal sayılmayacak fiyatlardandı. Toplamda belki de 500 600 TL tutarınds ek kaynak aldık. Özür dinleyerek ve kimseye birşey isnat etmeden şunu soracağım her mesleği kötü icra eden kişiler vardır bu kutsal olan öğretmenlik mesleğine leke süremez. Acaba öğretmenlerimizin anlaşmalı olduğu ya da daha kötüsü komisyon alma gibi bir durum sizce söz konusu olabilir mi? Görüşleriniz benim için çok değerli iyi ki varsınız.

ahmetalisivas
Aday Memur
26 Eylül 2022 11:32

Konudan ve verdiğiniz örnekten bağımsız olarak ben de bir soru sormak istiyorum. Neden insanlara eğitim için harcanan paralar ağır gelir? Öğretmen çocuğunuzun eğitimi için kitap almanızı istediğinde neden kötü düşünürsünüz? Aynı kitabı istediğiniz yerden, internetten de temin edebilirsiniz. Gidip kendisiyle konuşabilirsiniz. Sorum ise şu: İmam efendi cuma namazında, bayram namazında gofret kutusunda "boş geçmeyelim" diyerek, makbuzsuz, hesapsız, fişsiz para toplarken imamı yargılıyor musunuz? Parayı cebe indirdiğini düşünüyor musunuz? Üçkağıtçılığı sadece öğretmene mi yakıştırıyorsunuz?

Öylesne003
Aday Memur
26 Eylül 2022 11:35

Hocam siz yanlış anladınız konuyu ben aslında detaylıca ifade ettim asla bir mesleği özellikle öğretmenlik gibi bence kutsal olan mesleğe leke sürmeden icra eden kişilerin bazen kötü niyetli olabilir mi ya da bu konu hakkında ne düşündüğünüzü sordum bu böyle demedim. İmam meseli toplanan paralar falan ben 2 senedir herhangi bir ibadethaneye gitmedim ama onları baya yargıların işte onlara baya şüphe ile bakarım kendi vicdanımda o konuda rahatım.
ahmetalisivas, 2 yıl önce
Konudan ve verdiğiniz örnekten bağımsız olarak ben de bir soru sormak istiyorum. Neden insanlara eğitim için harcanan paralar ağır gelir? Öğretmen çocuğunuzun eğitimi için kitap almanızı istediğinde neden kötü düşünürsünüz? Aynı kitabı istediğiniz yerden, internetten de temin edebilirsiniz. Gidip kendisiyle konuşabilirsiniz. Sorum ise şu: İmam efendi cuma namazında, bayram namazında gofret kutusunda "boş geçmeyelim" diyerek, makbuzsuz, hesapsız, fişsiz para toplarken imamı yargılıyor musunuz? Parayı cebe indirdiğini düşünüyor musunuz? Üçkağıtçılığı sadece öğretmene mi yakıştırıyorsunuz?

selcukturkce
Genel Müdür
26 Eylül 2022 11:36

Öğretmen belki iyi niyetle indirim yapılır diye yönlendirmiştir ama size almanız için baskı yapamaz hatta yönlendirmesi bile suçtur. Bu konuyla ilgili milli eğitim sürekli uyarıda bulunuyor.

maviyedair
Şef
26 Eylül 2022 11:36

Ogretmen o kaynaklari cocugun basarisi artsin diye istiyor kendi menfaati icin degil artik anlayin bunu. Her seyde ogretmene sopa

misalen
Daire Başkanı
26 Eylül 2022 11:39

Forumda konu açacak kadar ehilseniz o istenilen x kitaplarının ederlerini de internetten karşılaştırabilirsiniz hatta uyguna bulursanz varsa veli grubunda da paylaşın. Siz paylaşınca başkaları da sizin gibi düşünerek: "Kesin bunun bir çıkarı var." diyecektir. Aman dikkat!

Öylesne003
Aday Memur
26 Eylül 2022 11:39

Değerli öğretmenlerimiz yalvarıyorum kişiselleştirmeyin. Kardeşim farklı okullarda da okudu benim aklıma böyle birşey gelmedi bu zamana kadar aynı süreci ilk kez yaşamıyorum. Ama şuanda x ilindeyim hocamızın diretmesi yada illa şu kırtasiye gidip benim adımı verin derken de kardeşimşn söylemesi üzerine biraz da asabiyeti birleşince forumda açmak istedim. Öğrenmiş oldum asla mesleğijize leke sürmek niyetim asla olamaz. Ben bu yaşlara değerli öğretmenlerimin yönlendirmesi ve eğitimi ile geldim. Hepinize sonsuz saygılarımı iletiyorum.

ahmetalisivas
Aday Memur
26 Eylül 2022 11:42

Çocuğunuza kitap lazım ise alırsınız, değil ise almazsınız. Kimse size şurdan alın diye dayatmaz. Sistem çocukları hayata değil sınavlara hazırlamak üzere kurgulanmış. Hal böyle olunca kitap önemli bir materyal. Kurumlar sene sonunda fakültelere ne kadar öğrenci yerleştirmiş buna bakılıyor kriter olarak. Dolayısıyla öğretmenler ve okullar da buna göre değerlendiriliyor. Söylediğiniz rakamlar bir ailenin bir öğün yemek parası maalesef. Lütfen eğitim için harcanan paralara üzülmeyin. Bu ölü yatırım değildir, insana yatırımdır.
Öylesne003, 2 yıl önce
Hocam siz yanlış anladınız konuyu ben aslında detaylıca ifade ettim asla bir mesleği özellikle öğretmenlik gibi bence kutsal olan mesleğe leke sürmeden icra eden kişilerin bazen kötü niyetli olabilir mi ya da bu konu hakkında ne düşündüğünüzü sordum bu böyle demedim. İmam meseli toplanan paralar falan ben 2 senedir herhangi bir ibadethaneye gitmedim ama onları baya yargıların işte onlara baya şüphe ile bakarım kendi vicdanımda o konuda rahatım.

Öylesne003
Aday Memur
26 Eylül 2022 11:49

Yok hocam eğitime para harcamaktan çekinmem hatta o konuda rahat sayılabilecek biriyim. Beni hiç alakadar etmeyen konularda kendimi geliştirmek için çok farklı konuları içeren kitaplara da sahibim fiyat değil niyetli önemlidir ancak eğitim de adalet hukuk hak ve eşitlik gibi kavramlar kadar kutsal ve yüce bir konu değil midir? Benim param var harcayabilirim. Peki olmayanlar? Eleştirmemiz gereken konu bize dayatılan ek kaynakları nereden sipariş edeceğimiz değil de müfredatın verdiği kitapların neden bu kadar yetersiz olması değil midir? Cahillere öğretebileceğiniz kadar çok şey öğretin Toplum onlara eğitimi parasız vermediği için suçludur Cahillerin ruhları karanlıklarla doludur bunun için günah işlerler Asıl suçlu günahı işleyen değil karanlıkların oluşmasına izin verenlerdir. Günümüzde de geçerli değil mi? Tabi ki konu sadece bu değil. Ben eğitim sisteminin bu kadar çok özelleştirilmesine de kızıyorum.
ahmetalisivas, 2 yıl önce
Çocuğunuza kitap lazım ise alırsınız, değil ise almazsınız. Kimse size şurdan alın diye dayatmaz. Sistem çocukları hayata değil sınavlara hazırlamak üzere kurgulanmış. Hal böyle olunca kitap önemli bir materyal. Kurumlar sene sonunda fakültelere ne kadar öğrenci yerleştirmiş buna bakılıyor kriter olarak. Dolayısıyla öğretmenler ve okullar da buna göre değerlendiriliyor. Söylediğiniz rakamlar bir ailenin bir öğün yemek parası maalesef. Lütfen eğitim için harcanan paralara üzülmeyin. Bu ölü yatırım değildir, insana yatırımdır.
Toplam 8 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi