Editörler : supporters.
«255256257258259260261262263264265266»

yaseminint
Şef
08 Ağustos 2022 14:30

Hocam çok teşekkür ederim.

yökhukuk, 2 yıl önce

Merhaba

İlgili yazıları ve savunmanizi aşağıdaki mail adresine gönderebilirseniz inceleyip size yardımcı olmaya çalışırım

[email protected]

Serdarusa21
Aday Memur
09 Ağustos 2022 10:53

Merhaba hocalarım, Etik kurul savunma için dosya yolladığında bilgilendirme yapıyor mu? Kimseye ulaşamıyorum. 1 ay şehir dışında olacağım. Eğer bana haber verilmezse dosyadan bi haber olacağım. Bu konuda deneyimleri olan hocalarım var mı? Teşekkürler

yökhukuk
Genel Müdür
09 Ağustos 2022 11:23

Merhaba

Size savunma için tebligat gönderecekler. Öncelikle normal tebligat gönderilir, eğer tebliğ edilemezse yeniden ve 7201 sayılı Tebligat Kanunun 21 inci maddesine göre tebligata çıkılır. Bu son durumda adresinizde tebligatı alacak kimse bulunmazsa komsunuza haber verilir, tebligat bilgi formu kapınıza yapıştırılarak savunma istem yazısı muhtarlığa bırakılır. Belli aralıklarla muhtarlıktan bilgi alabilirsiniz.

Serdarusa21, 2 yıl önce

Merhaba hocalarım, Etik kurul savunma için dosya yolladığında bilgilendirme yapıyor mu? Kimseye ulaşamıyorum. 1 ay şehir dışında olacağım. Eğer bana haber verilmezse dosyadan bi haber olacağım. Bu konuda deneyimleri olan hocalarım var mı? Teşekkürler

Serdarusa21
Aday Memur
09 Ağustos 2022 13:01

Teşekkür ederim bilgilendirme için. İkametgah adresine mi gönderilir yoksa çalıştığımız kuruma mı? Etik kurulu arıyorum, email atıyorum kime cevap vetmiyor. En azından yolladıklarını bilsek ona göre önlem alırız. ..

yökhukuk, 2 yıl önce

Merhaba

Size savunma için tebligat gönderecekler. Öncelikle normal tebligat gönderilir, eğer tebliğ edilemezse yeniden ve 7201 sayılı Tebligat Kanunun 21 inci maddesine göre tebligata çıkılır. Bu son durumda adresinizde tebligatı alacak kimse bulunmazsa komsunuza haber verilir, tebligat bilgi formu kapınıza yapıştırılarak savunma istem yazısı muhtarlığa bırakılır. Belli aralıklarla muhtarlıktan bilgi alabilirsiniz.

yökhukuk
Genel Müdür
09 Ağustos 2022 13:15

Tebligat için hangi adresi bildirmisseniz oraya gönderilir.

Serdarusa21, 2 yıl önce

Teşekkür ederim bilgilendirme için. İkametgah adresine mi gönderilir yoksa çalıştığımız kuruma mı? Etik kurulu arıyorum, email atıyorum kime cevap vetmiyor. En azından yolladıklarını bilsek ona göre önlem alırız. ..

Yasin kaya01
Memur
09 Ağustos 2022 17:49

Sayın Avukat bey reklam yasağı çok umurunuzda değil galiba şikayet edilirsiniz bilginiz olsun
yökhukuk, 2 yıl önce

Yükseköğretim alanı, kendine özgü kavram ve terminolojisi, kurum ve kuralları, mevzuat ve uygulaması ile, hukuk alanında yetkin olan kişilerin de uygulamadaki sorunlara çözüm üretmede yetersizliğini kaçınılmaz hale getirmektedir. Yükseköğretim mevzuatının karmaşıklığı ve uygulamanın öngörülemezliği; bazı durumlarda kurumunuz bünyesindeki avukatların da yetersiz kalması sonucunu doğurabilmekte ve bilgi-beceri-yetkinlik bakımından bu alanda ozel uzmanlığı bulunan hukukçulara ihtiyaç duyulabilmektedir.

Her ne kadar YÖK?teki görevim öncesinde yaklaşık 13 yıl İdare Hukukçusu akademisyen olarak çalışmış olsam da, eğer YÖK tecrübesini yaşamamış olsaydım, yükseköğretim mevzuatı ve uygulamasına ilişkin bakış açım ve yaklaşımımın eksik kalacağını rahatlıkla söyleyebilirim. Akademik ve teorik bilgilerimin üzerine inşa etmiş olduğum YÖK tecrübemin, yükseköğretime ilişkin hemen hemen her konudaki sorunlara en rasyonel/uygun çözüm üretme kabiliyetimi en üst seviyeye çıkarttığını düşünüyorum.

Bu bağlamda, öğrenim ve akademik kariyerim, yaklaşık 13 yıllık akademisyenlik tecrübem ve YÖK 1. Hukuk Müşaviri, YÖK Başkan Hukuk Danışmanı, YÖK Strateji Geliştirme Daire Başkanı, YÖK İdari ve Mali İşler Daire Başkan Vekili, YÖK Genel Sekreter Vekili gibi üst düzey yöneticilik görevleri ile geçen yaklaşık 8 yıllık YÖK tecrübem ve yükseköğretimle ilgili çok sayıda akademik çalışmalarım birlikte değerlendirildiğinde; yükseköğretim hukukunu, yükseköğretim mevzuatı ve uygulamasını, ilgili yargı kararlarını ve yükseköğretimin finansmanı, akademik ve idari personele ilişkin konuları, öğrencilerle ilgili mevzuat ve uygulamayı da kapsayacak şekilde bilen sayılı kişiler arasında olduğumu söyleyebilirim.

Yabancı dil: İngilizce KPDS: 94, TOEFL: 550/213

Eğitim Durumu: Lisans: Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi

Doktora- İDARE HUKUKU (Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi)

Akademik Unvanı: İdare Hukuku Doçenti-2012

Mesleki Tecrübe:

1- Yaklaşık 14 yıllık akademisyenlik 1996-2010 (Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi-SDÜ Hukuk Fakültesi)

2-Yaklaşık 8 yıllık üst yöneticilik (YÖK 1. Hukuk Müşaviri, YÖK Strateji Geliştirme Daire Başkanı, YÖK Başkan Danışmanı, YÖK İdari ve Mali İşler Daire Başkan Vekili, YÖK Genel Sekreter Vekili, YÖK Başkanlık Müşaviri) (2008-2015)

Öğrenci işlemleri, Akademik kadro işlemleri, Doçentlik işlemleri, Denklik işlemleri, Disiplin ve ceza işlemleri, Etik ihlal işlemleri başta olmak üzere yükseköğretim alanındaki işlemler çok sayıda mağdur üreten hukuka aykırılıkları içinde barındırıyor. Özensiz ve ben yaptım oldu mantığıyla hazırlanmış keyfi uygulamaya açık ayrıntılı mevzuat, mantık ve istikrardan yoksun idari(YÖK, ÜAK, ÖSYM, Vakıf-Devlet Üniversitesi) kararlar ve gecikmeli olarak eksik incelemeye dayalı verilmiş yargı kararları dikkate alındığında mağdur kitlenin çokluğu hiç de şaşırtıcı değil. Gerçekleştirilen yanlış uygulamalar ve doğru bilinen yanlışlar nedeniyle mağdur olan paydaşların sorunlarına çözüm üretmek üzere uzman hukukçuların katkı sağlayacağı bir platforma ihtiyaç her geçen gün artıyor.

Sahip olduğum bilgi ve tecrübeyi bu alandaki paydaşların soru ve sorunlarına çözüm üretmek için kullanmak beni gerçekten mutlu edecektir.

Doç. Dr. Abdullah UZ

İletişim için: [email protected]

bahtsizdocadayi
Aday Memur
09 Ağustos 2022 21:26

Hocalarım merhaba, 2019 ekim döneminde bir makalemden diğerine atıf yapmadığım için bir hocanın etik görüşü nedeniyle ihlal yaptığıma karar verildi ve indeksli iki makalemin de artık puanlanamayacağı belirtildi. Aradan geçen süreçte yeni makaleler yayınladım.

Şu sıralarda 2022 ekim döneminde tekrar başvuru için hazırlanmaktayım.

Merak ettiğim konu; önceki başvuruda etik nedeniyle başarısız olan adaylar için yeni başvuru ddöneminde bir önyargı oluşuyor mu? Her ne kadar ilk başvurumdaki diğer 6 hocanın görüşünü bilmesem de yeni başvuruda önceki dönemde verilen etik kararı yeni jürileri etkiler mi?

Konuyla ilgili deneyimli hocalarım görüş ve tecrübelerini paylaşırsa çok sevinirim.

Herkese başarılar dilerim.

yökhukuk
Genel Müdür
10 Ağustos 2022 09:11

Yasin Bey merhaba,

Öncelikle uyarınız için çok teşekkür ederim. Bu platformda herhangi bir ticari amaç gütmeksizin belli konulardaki bilgi ve tecrübemi uygulamadaki sorunların çözümüne katkı sunmak için yazıyorum. Kısa özgeçmişimi de yazdıklarım/yazacaklarımın güvenilirliği konusunda okuyucularda farkındalık oluşturmak amacıyla paylaştım. Zaman içerisinde vaktim ve sağlığım elverdiği ölçüde her bir kişiye özel çözümlerden ziyade genel olarak "sorun tespiti ve çözüm önerisi" şekilde paylaşımlarım olacak. Sizin paylaşımlarınız da benim için oldukça faydalı ve değerli.

Saygılarımla...

Yasin kaya01, 2 yıl önce
Sayın Avukat bey reklam yasağı çok umurunuzda değil galiba şikayet edilirsiniz bilginiz olsun

docdroldum
Aday Memur
10 Ağustos 2022 14:47

Doçentlik başvurusunda bulunmuş ya da juri olarak görev almakta olan tecrübeli ve bilgi sahibi bilim insanlarına bir sorum olacaktı:

Lisansüstü tezlerimize akademik yayınlarda (tez hariç) yapılan atıflar doçentlik kriterleri içerisinde asgari olarak belirtilen atıf şartına sayılıyor mu?

UAK soru cevaplarda ya da kılavuzda bilgilendirme bulunmuyor. Eski konularda da net cevap bulunmuyor.

Özetle, yayımlanmamış tezlerimize dergilerde, kitaplarda yapılan atıflar puan getirip, asgari şartlara sayılıyor mu?

anthemis82
Yasaklı
11 Ağustos 2022 15:59

Arkadaşlar şimdi üak'tan çıktım. Sinirler tepemde. " fresenius environmental bulletin" bende dahil bu dergide yayını olan tüm adayları otomatik olarak etiğe sevketmisler.

Jüri sürecine falan bakmadan.

Jüri sürecim muhtemelen başarılı.

Nasıl bir ülkede yaşıyoruz. Şuan sinirden ağlıyorum.

anthemis82
Yasaklı
11 Ağustos 2022 16:22

Bu arada Fen Etik kurul en son 5 temmuz da toplanmış.

masterdoktora
Kapalı
11 Ağustos 2022 18:36

Benm de freseniusda makalem var bu sebepten mi etige verildik yani. O zaman uak'in madem bir dergi listesi var kendince belirledigi, o halde neden bu yagmaci dergi listesi verilmiyor. İnsanlar da bilirler uak hangi dergiyi yagmaci kabul ediyor diye. Akil alir gibi değil. Gunlerdir ne durumdayim hayat zindan oldu. Beni kim neden etige verir diye dusunmekten kafayi yiyecekken anthemis82 hocamin soyledigi fresenius olayi mahvetti suan beni. Savunmamizi kime neye gore yapacagiz ki bu durumda. Karaimizdaki uakin kendisi, etige veren... Atadigi bilirkisilerde o halde olumsuz yazacaklar.

yökhukuk
Genel Müdür
11 Ağustos 2022 18:47

Haydi başlayalım Bismillah.

SORU 1- Bilimsel Araştırma ve Yayın Etiği İhlali iddialarını incelemekle görevli Kurul ve Komisyonların hukuki dayanağı var mıdır? Yok ise vermiş oldukları kararların hukuki geçerliliğinden söz edilebilir mi?

Bu soruya verilecek cevap, pek çok kişi hakkında üniversite ya da ÜAK düzeyinde verilmiş/verilecek yayın etiği ihlali kararının hukuka uygun olup olmadığı sorununu gündeme getirecek.

O nedenle nitelikli yorum ve cevaplarınızı bekliyorum.

yökhukuk
Genel Müdür
11 Ağustos 2022 23:52

Merhaba

Öncelikle geçmiş olsun. Empati kurduğum için size sakin olun demeyeceğim ama bundan sonraki süreçte izlenecek stratejiyi belirlemek için soğukkanlı olmak gerekiyor. Uygulama da dayanağı YÖK kararı da hukuken sorunlu. Dava konusu edilebilir bir işlem yapıldığında konusunda uzman hukukçular aracılığıyla açılacak davalarda olumlu sonuç alınır.

Bu konuya ilişkin paylaşımlarımi takip edebilirsiniz

Saygılarımla...

anthemis82, 2 yıl önce

Arkadaşlar şimdi üak'tan çıktım. Sinirler tepemde. " fresenius environmental bulletin" bende dahil bu dergide yayını olan tüm adayları otomatik olarak etiğe sevketmisler.

chatkut
Aday Memur
15 Ağustos 2022 15:37

Bu hafta EK yapılsa bari, etik sebebini görebilmek için bile 1 ay bekliyoruz...

masterdoktora
Kapalı
15 Ağustos 2022 16:11

Artik sanirim haftaya yapilir :(

diklathh
Aday Memur
15 Ağustos 2022 17:12

hocam geçmiş olsun alanınız neydi acaba?

chatkut, 2 yıl önce

Bu hafta EK yapılsa bari, etik sebebini görebilmek için bile 1 ay bekliyoruz...

2873
Memur
17 Ağustos 2022 00:10

Hocam, tecrübelerimi size özelden yazdım. Hayırlısı

akademikfen, 2 yıl önce

Teşekkürler cevabınız için Mesut hocam, kusura bakmayın bir süre uzak kalmak istedim forumdan, Ant-09 hocam da sanırım uzak kalmayı tercih etti.

İnşallah bayramdan önce bir EK yapılır tüm branşlarda ve olumlu sonuçlar alırız hepimiz

biodoc
Aday Memur
17 Ağustos 2022 18:17

Anthemis82 hocam, bu Fresinius dergisinden bir bilgi alabildiniz mi? yada uaktan bir gelişme var mı? bende etik incelemedeyim şuan

anthemis82, 2 yıl önce

TheUnreal
Aday Memur
18 Ağustos 2022 11:46

Arkadaşlar FEB'de yayınım olmasından dolayı bende etiğe verilmişim. Aslında jürilerimin tamamı olumlu vermişti. FEB'in editörüne mesaj attım ve haksızlığa uğradığımızı yazdım. Çünkü dergi ÜAK tarafından yayınlanan son kriterlere uyuyordu. Konu ile ilgili geçmişte doçent ve prof olan bir sürü aday var. Bir hukuk bürosu ile konuştum. Merak etmeyin elimizde emsal mahkeme kararları var güzel bir savunma yazarız dediler.

Sabırla beklemekten başka yapacak bir şey yok şu anda.

29 Ağustosta etik kurul toplantısı olacakmış.

biodoc, 2 yıl önce

Anthemis82 hocam, bu Fresinius dergisinden bir bilgi alabildiniz mi? yada uaktan bir gelişme var mı? bende etik incelemedeyim şuan

Toplam 8076 mesaj
«255256257258259260261262263264265266»

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi