Editörler : supporters.
«6789101112131415161718

muhmuh34
Kapalı
13 Ocak 2021 22:15

Hocam yayınevi Türkiye den değilse nasıl yapılabilinir? Örneğin IntechOpen buraya mail atsak bile nasıl bir belge istemek lazım?

bioyesil.
Aday Memur
13 Ocak 2021 22:44

Hocam böyle bir durumla ilgili tecrübem yok.

Sadece şunları önerebilirim: yayınevinin web sitesinde, yayınladığı kitapların listesi vb. bilgileri varsa bunların ekran görüntüsü alınabilir. Ayrıca örnek bir yazı mail atılarak benzerini sizin için hazırlamaları istenebilir. Zaten yayınevi sizin alanınızda tanınıyorsa jüri de sorun çıkarmaz diye umuyorum.

muhmuh34, 3 yıl önce

Hocam yayınevi Türkiye den değilse nasıl yapılabilinir? Örneğin IntechOpen buraya mail atsak bile nasıl bir belge istemek lazım?

Proton2021
Memur
14 Ocak 2021 09:33

Merhabalar,

Ben çok arada kaldım başvuru yapıp yapmamakta. Kafamda bazı sorular var deneyimli arkadaşlar cevap verebilirse çok sevinirim.

1) Mühendislik alanındayım. Bir çalışmamda iki numune grubu ile deneysel çalışma yaptım ve TR index de yayınladım. Daha sonra TR indeks çalışmasına 2 numune grubu daha ekleyerek çalışmayı genişlettim ve ilave karakterizasyonlar da ekleyerek daha kapsamlı tek isim SCI-E yaptım. Sizce TR indeksi çıkarmalı mıyım puanlamadan?

2) Alman hükümetinden burs alarak post doktora çalışması yaptım 6 ay. Bunu dosyamda puanlayabilir miyim projeler kısmında? Proje numaram mevcut. Danışmanımdan aldığım post doc sertifikası da var.

3) Doktoram esnasından yurt dışında Avrupa birliği projesinde çalışmıştım. Bunu doktora öncesi olduğu için ekleyemiyorum değil mi? Doktoradan önce başlayıp sonra tamamlanmış 1002 projem var, yürütücüyüm, ama konusu doktorama çok yakın. Bunu da ekleyemiyorum sanırım. Ne dersiniz? Projelerde doktora konusu benzerliğine ilişkin bilgi verilmemiş arada kaldım

4) Bildirilerim derleme. Bununla da ilgili detay verilmemiş. Sorun olur mu?

Son sorum: puanım projesiz 116. Tr indeksi de çıkarırsam en temiz minimum 108 olur. Muhtemelen q1 basılabilecek bir tek isim daha hazırladım. Ama bu dergilerde yayın süresi çok uzayabiliyor. Ne dersiniz beklesem mi puan yükseltmek için?

Şimdiden cevabınız için teşekkür ederim.

muhmuh34
Kapalı
14 Ocak 2021 11:25

Hocam ben de mühendislik alanından başvuru yapacağım benim de benzer durumlarım var sizinle

1) TR Dizin puan sıkıntınız yoksa eklemeyebilirsiniz, ya da ekleyip ilişkilendirebilirsiniz. Ama etik olarak nasıl değerlendirecekleri muallak tabi. Benim de TR Dizin ve bir tek yazarlı SCI yayınımda aynı materyal ama farklı calışma parametreleri olduğu için her ikisini de ekleyeceğim.

2) Proje nosu ve resmi yazınız varsa deneyebilirsiniz ama Tübitak 2219 doktora sonrası yurtdışı araştırma burslarını proje olarak saymadıklarını duymuştum.

3)1002 projeniz de doktora öncesi olduğu için 10 puanlık kısımda değerlendirilecektir diye düşünüyorum.

4) Bildirilerde araştırma ya da derleme sınırlaması yok hocam

Puanınız bence ideal en kötüsü asgariye takılırsanız bir sonraki döneme basvurursunuz.

Benim de kabul edilen Q2 yayınım var ama martta basılacak onu beklesem 20 puan fazla ile basvuracağım ama beklememeye karar verdim

Hocalarım kabul edilmiş yayınlarımızı özgeçmişimize eklememizde bir sakınca var mıdır?

Proton2021, 3 yıl önce

Merhabalar,

Ben çok arada kaldım başvuru yapıp yapmamakta. Kafamda bazı sorular var deneyimli arkadaşlar cevap verebilirse çok sevinirim.

1) Mühendislik alanındayım. Bir çalışmamda iki numune grubu ile deneysel çalışma yaptım ve TR index de yayınladım. Daha sonra TR indeks çalışmasına 2 numune grubu daha ekleyerek çalışmayı genişlettim ve ilave karakterizasyonlar da ekleyerek daha kapsamlı tek isim SCI-E yaptım. Sizce TR indeksi çıkarmalı mıyım puanlamadan?

2) Alman hükümetinden burs alarak post doktora çalışması yaptım 6 ay. Bunu dosyamda puanlayabilir miyim projeler kısmında? Proje numaram mevcut. Danışmanımdan aldığım post doc sertifikası da var.

3) Doktoram esnasından yurt dışında Avrupa birliği projesinde çalışmıştım. Bunu doktora öncesi olduğu için ekleyemiyorum değil mi? Doktoradan önce başlayıp sonra tamamlanmış 1002 projem var, yürütücüyüm, ama konusu doktorama çok yakın. Bunu da ekleyemiyorum sanırım. Ne dersiniz? Projelerde doktora konusu benzerliğine ilişkin bilgi verilmemiş arada kaldım

4) Bildirilerim derleme. Bununla da ilgili detay verilmemiş. Sorun olur mu?

Son sorum: puanım projesiz 116. Tr indeksi de çıkarırsam en temiz minimum 108 olur. Muhtemelen q1 basılabilecek bir tek isim daha hazırladım. Ama bu dergilerde yayın süresi çok uzayabiliyor. Ne dersiniz beklesem mi puan yükseltmek için?

Şimdiden cevabınız için teşekkür ederim.

Proton2021
Memur
14 Ocak 2021 11:34

Çok teşekkürler cevabınız için.

En iyisi tr dizin eklememek gibi, az olsun öz olsun.

Bence cv'nizde kesin olsun kabulünüz. benim duyduğum üniversitelerin web sayfalarına bile bakıyormuş juriler. Faydası olacaktır size.

muhmuh34, 3 yıl önce

Hocam ben de mühendislik alanından başvuru yapacağım benim de benzer durumlarım var sizinle

1) TR Dizin puan sıkıntınız yoksa eklemeyebilirsiniz, ya da ekleyip ilişkilendirebilirsiniz. Ama etik olarak nasıl değerlendirecekleri muallak tabi. Benim de TR Dizin ve bir tek yazarlı SCI yayınımda aynı materyal ama farklı calışma parametreleri olduğu için her ikisini de ekleyeceğim.

2) Proje nosu ve resmi yazınız varsa deneyebilirsiniz ama Tübitak 2219 doktora sonrası yurtdışı araştırma burslarını proje olarak saymadıklarını duymuştum.

3)1002 projeniz de doktora öncesi olduğu için 10 puanlık kısımda değerlendirilecektir diye düşünüyorum.

4) Bildirilerde araştırma ya da derleme sınırlaması yok hocam

Puanınız bence ideal en kötüsü asgariye takılırsanız bir sonraki döneme basvurursunuz.

Benim de kabul edilen Q2 yayınım var ama martta basılacak onu beklesem 20 puan fazla ile basvuracağım ama beklememeye karar verdim

Hocalarım kabul edilmiş yayınlarımızı özgeçmişimize eklememizde bir sakınca var mıdır?

muhmuh34
Kapalı
14 Ocak 2021 12:10

Sağolun hocam şimdiden başarılar dilerim başvuru ve sonraki süreçte.

Proton2021, 3 yıl önce

Çok teşekkürler cevabınız için.

En iyisi tr dizin eklememek gibi, az olsun öz olsun.

Bence cv'nizde kesin olsun kabulünüz. benim duyduğum üniversitelerin web sayfalarına bile bakıyormuş juriler. Faydası olacaktır size.

doc2021
Aday Memur
14 Ocak 2021 14:19

Sevgili arkadaşlar,

Sizlerin de bildiği üzere, doçentlik başvuru şartları ile ilgili bazı soruların net cevaplarına ulaşmak mümkün değil. Son bir kaç aydır, bir çocuğunuz gibi forumlarda tartışmaları okudum. Bunun yanı sıra fen bilimleri ve mühendislik alanında başvuran arkadaşlarım ve juride görev alan hocamlarımla yaptığım görüşmeler sonucunda, tartışılan ya da cevabı net olmayan konularla ilgili genel yaklaşımları öğrenmeye çalıştım. Ben de hem bu dönemki adaylara hem de ilerki dönemki arkadaşlara faydası olabili düşüncesiyle, ilgili konularla alakalı öğrendiklerimi yazıyorum.

- Tüm çalışmaları özgeçmişe koymak zorunda mıyız

Kesinlikle evet, özellikle son zamanlarda jürilerin bu konuda farkındalık artmış, webofarchive gibi sitelerden şu an aktif olan konferans web sitelerinin geçmişine bakan jüri üyesi bile var.

- Doi almış ve accepted yayınlar hk,

Puan alamıyorsunuz ancak, özgeçmişe ekleyin.

- Çeşitli sebeplerden paylaşmak istemediğim çalışmaları ne yapmayalım

Özgeçmişe ekleyip puanlamamalısınız.

- Özgeçmişteki çalışmamdan dolayı etiğe sevk edilebilir miyim

Bazı jüriler, sevke edebiliyor. Ancak puanlamadığınız zaman, kendinizi savunmanız kolay olur.

- Haksız yazarlık hakkında

En çok etiğe sevk edilen konulardan birisi bu. Eğer benzer iki çalışmada yazar isimlerinin sırası ya da sayıları arasında farklılık var ise, bazı jüriler bunu problemli bulabiliyor. Bu konuda başvuru esanıda yapılabilecek bir şey yok, etiğe sevk edilince gerekli savunma yapılacak.

Bildiri, makale vb çalışmalardan, yeni bir yayın yapıldığı zaman, mutlaka ilglil çalışmaları ilişkilendirip, puanlamaya sadece birisini katın.

Doktoradan çıkan çalışmada tez öğrencisi ya da danışmanın adının ikisinden birinin olmadığı her çalışma problemli, kesinlikle puanlamaya katmayın

- kapak, endeks bilgisi hk

Bazı dergilerin yüksek çözünürlüklü kapağına ulaşmak mümkün değil, böyle durumlarda derginin ana sayfasının ekran görüntüsünü alıp kapak olarak eklemeniz yeterli

Endeks için, https://mjl.clarivate.com/home burdan ekran görüntüsü alabilirsiniz, ya da doğrudan derginin kendi yayınladığı endeks bilgisi sayfanın çıktısını alabilirsiniz.

- Kitap hakkında

Uluslararası bilinen yayın evlerindeki kitaplarda wiley, Elsevier gibi, sadece genel bilgilerin yer aldığı kısmın çıktısını ek bilgi olarak eklemiz yetrli

- Alan endeksi dergi listesi

Bu konu ile ilgili resmi bir döküman yok, ancak adı yaygın bir şekilde bilinen endeks gruplarının alan endeksi olduğuna dair bir teamül var.

- Proje hk

Doktoranızdan dolayı yaptığınız burisyerlikleri, proje tamamlandıktan sonra devam etse dahi doktor sonrası proje olarak değerlendirmeyin.

Araştırmacıyı desteklediğine dair resmi yazı vermeyen proje fonları ile iligili, proje yürütcüsünün çalıştığınıza dair beyan yazısı yeterli.

- Araştırmalar hk

Tübitak doktora sırası ya da sonrası araştırmaların bir puan getirisi yok, ancak özgeçmişe eklenmesi önemli.

Herkes bol şans.

Proton2021
Memur
14 Ocak 2021 14:57

Çok faydalı oldu. teşekkürler

doc2021, 3 yıl önce

Sevgili arkadaşlar,

Sizlerin de bildiği üzere, doçentlik başvuru şartları ile ilgili bazı soruların net cevaplarına ulaşmak mümkün değil. Son bir kaç aydır, bir çocuğunuz gibi forumlarda tartışmaları okudum. Bunun yanı sıra fen bilimleri ve mühendislik alanında başvuran arkadaşlarım ve juride görev alan hocamlarımla yaptığım görüşmeler sonucunda, tartışılan ya da cevabı net olmayan konularla ilgili genel yaklaşımları öğrenmeye çalıştım. Ben de hem bu dönemki adaylara hem de ilerki dönemki arkadaşlara faydası olabili düşüncesiyle, ilgili konularla alakalı öğrendiklerimi yazıyorum.

Kesinlikle evet, özellikle son zamanlarda jürilerin bu konuda farkındalık artmış, webofarchive gibi sitelerden şu an aktif olan konferans web sitelerinin geçmişine bakan jüri üyesi bile var.

Bazı jüriler, sevke edebiliyor. Ancak puanlamadığınız zaman, kendinizi savunmanız kolay olur.

En çok etiğe sevk edilen konulardan birisi bu. Eğer benzer iki çalışmada yazar isimlerinin sırası ya da sayıları arasında farklılık var ise, bazı jüriler bunu problemli bulabiliyor. Bu konuda başvuru esanıda yapılabilecek bir şey yok, etiğe sevk edilince gerekli savunma yapılacak.

Bildiri, makale vb çalışmalardan, yeni bir yayın yapıldığı zaman, mutlaka ilglil çalışmaları ilişkilendirip, puanlamaya sadece birisini katın.

Doktoradan çıkan çalışmada tez öğrencisi ya da danışmanın adının ikisinden birinin olmadığı her çalışma problemli, kesinlikle puanlamaya katmayın

Bazı dergilerin yüksek çözünürlüklü kapağına ulaşmak mümkün değil, böyle durumlarda derginin ana sayfasının ekran görüntüsünü alıp kapak olarak eklemeniz yeterli

Endeks için, https://mjl.clarivate.com/home burdan ekran görüntüsü alabilirsiniz, ya da doğrudan derginin kendi yayınladığı endeks bilgisi sayfanın çıktısını alabilirsiniz.

- Kitap hakkında

Uluslararası bilinen yayın evlerindeki kitaplarda wiley, Elsevier gibi, sadece genel bilgilerin yer aldığı kısmın çıktısını ek bilgi olarak eklemiz yetrli

Bu konu ile ilgili resmi bir döküman yok, ancak adı yaygın bir şekilde bilinen endeks gruplarının alan endeksi olduğuna dair bir teamül var.

- Proje hk

Doktoranızdan dolayı yaptığınız burisyerlikleri, proje tamamlandıktan sonra devam etse dahi doktor sonrası proje olarak değerlendirmeyin.

Araştırmacıyı desteklediğine dair resmi yazı vermeyen proje fonları ile iligili, proje yürütcüsünün çalıştığınıza dair beyan yazısı yeterli.

- Araştırmalar hk

Tübitak doktora sırası ya da sonrası araştırmaların bir puan getirisi yok, ancak özgeçmişe eklenmesi önemli.

Herkes bol şans.

muhmuh34
Kapalı
14 Ocak 2021 15:26

Sayın hocalarım bildirilerle ilgili bir sorum olacak doktora sonrası 5 adet uluslararası sözlü bildirim var hepsi de 3 yazarlı (5/3*5 =8.33 puan) bir adet de doktora tezimden yapmış olduğum sözlü sunum yaptığım bildiri var tek yazarlı (5 puan) bu bölümden toplamda maksimum 10 puan alınabiliyorsak puanlamam:

8.33 doktora öncesi

1.67 de doktora sonrası

olmak üzere toplamda 10 puan şeklinde mi sistemde görünür?

10 puanın tamamının doktora sonrası olması şartı yoktur diye düşünüyorum ama emin de olamadım.

Doktoradan yaptığım sözlü sunum tek yazarlı olduğu için bunun yerine doktora sırasında 3 yazarlı başka bir bildiriyi mi eklemeliyim?

kayzer555
Memur
14 Ocak 2021 15:44

Teşekkürler, çok yararlı bir açıklama olmuş. Jürilerin son zamanlardaki yaklaşımlarını öğrenmemiz açısından aslında hepimizin bu tür deneyim paylaşımlarına ihtiyacı var. Yazılı olmayan kurallar belirleyici oluyor malesef.

doc2021, 3 yıl önce

Sevgili arkadaşlar,

- Kitap hakkında

- Proje hk

- Araştırmalar hk

Herkes bol şans.

kayzer555
Memur
14 Ocak 2021 15:46

Hocam biraz ilkel bir yöntem olacak ama sürekli üstüste Ekle butonuna basınca eklenebiliyor

muhmuh34, 3 yıl önce

Yöksis flash kaldırıldığı için diğer kısmına aktivite ekleyemiyorum aynı sorunu yaşayan var mı?

gggoksu
Memur
14 Ocak 2021 20:26

Tam metni ve derginin künyesi ayrı ayrı eklenecek ancak sistemde ekleme yaparken sadece tam metin secenegi var. Ikisini de tam metin sekmesinden eklesek ancak dosyaların başlığını ayrı ayrı yazsam olur mu?

tenya
Memur
15 Ocak 2021 03:58

Çok teşekkür ederim Hocam.

bioyesil., 3 yıl önce

Merhaba hocam, bununla ilgili net bir açıklamaya rastlamamıştım. Ama bir makalemizden puan almamız için doi numarası almamız yetersiz oluyor, cilt ve sayfa numaralarının da belli olması gerekiyor. Bu mantıktan hareketle, jüri problem çıkarabilir endişesiyle ve atıf puan sıkıntım da olmadığı için bu şekildeki atıflarımı puanlamadım.

eray2020
Memur
15 Ocak 2021 09:35

Merhaba hocalarım,

Doktora öncesi yayınları da makale ve dergi künyesi/kanıtlar şeklinde iki dosya olarak mı yüklemeliyiz? Doktora öncesi yayınlarımı tek pdf dosyası yapmıştım böleyim mi bilemedim.

Bildirileri de tek pdf yaptım. İkinci dosyası katılım belgesi.

Teşekkür ederim.

nickbulmakzorazizim
Genel Müdür
15 Ocak 2021 09:38

Hocam briden fazla pdf dosyasını nasıl tek pdf dosyası haliene getiriyorsunuz?

eray2020, 3 yıl önce

Merhaba hocalarım,

Doktora öncesi yayınları da makale ve dergi künyesi/kanıtlar şeklinde iki dosya olarak mı yüklemeliyiz? Doktora öncesi yayınlarımı tek pdf dosyası yapmıştım böleyim mi bilemedim.

Bildirileri de tek pdf yaptım. İkinci dosyası katılım belgesi.

Teşekkür ederim.

eray2020
Memur
15 Ocak 2021 09:59

Hocam internette pdf birleştirme programları var. Ben oradan yaptım. Elimde çıktı olarak bulunan dosyama eklediklerimi de telefonuma uygulama indirdim onunla yaptım.

nickbulmakzorazizim, 3 yıl önce

Hocam briden fazla pdf dosyasını nasıl tek pdf dosyası haliene getiriyorsunuz?

muhmuh34
Kapalı
15 Ocak 2021 11:12

YÖKSİS de atıflar nereden ekleniyor acaba yeni arayüzde göremedim

gggoksu
Memur
15 Ocak 2021 12:13

Şuan sistemde akademik teşvik için sadece 2020 atıfları YÖKSİS'e giriliyor. DBS sistemi açılınca oradan tek tek YÖKSİS'e girdiğimiz çalışmalara tıklayınca atıf kısmı da aktif oluyor. Elden giriyoruz ve belgelerini ekliyoruz. Geçen hafta DBS açıktı, bu hafta başvuru kısmı aktif değil. 5 gün daha bekleyelim.

muhmuh34, 3 yıl önce

YÖKSİS de atıflar nereden ekleniyor acaba yeni arayüzde göremedim

muhmuh34
Kapalı
15 Ocak 2021 12:21

Hocam 2020 atıflarının nasıl girildiğini de bulamadım hocam zahmet olmazsa yazar mısınız? Teşvik kısmına girdiğimde flash varken girmiş olduğum atıfların sayısını görüyorum ama sayıları değiştiremiyorum

gggoksu
Memur
15 Ocak 2021 12:39

Hocam YÖKSİS'te yayını seçip, sağ tarafta ataç işaretine tıklayın. Orada atıflar gözüküyor. Ben daha önce 2020 için girdiğim bir çalışmam için yeni atıf buldum. Onu ekledim ve kaydetti.

muhmuh34, 3 yıl önce

Hocam 2020 atıflarının nasıl girildiğini de bulamadım hocam zahmet olmazsa yazar mısınız? Teşvik kısmına girdiğimde flash varken girmiş olduğum atıfların sayısını görüyorum ama sayıları değiştiremiyorum

Toplam 360 mesaj
«6789101112131415161718

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi