Editörler : E.Kayı Han
23 Haziran 2011 14:14

Soruma Cevap Verir misiniz?

Merhaba arkadaşlar.Adliye katiplerine bir sorum olacak.Bana aynı yerde çalıştığım bir memur "iftira" attığı için 4483 e göre 3 farklı soruşturma geçirdim.Soruşturmalardan aklanarak çıktım.Bende bunun üzerine 2010 Aralık ayında bana iftira atan memura tazminat davası açtım.Toplam 4 celse yapıldı.5.celseden önce hakim sosyo ekonomik durum araştırması için emniyet müdürlüğüne yazı yazmış.Bende gidip sosyo ekonomik durum araştırması için beyanatımı verdim.Benim sorum şu arkadaşlar.Sosyo ekonomik durum araştırmasını hakimin istemesi demek artık mahkemenin biteceği mi demek?Benim lehime mi karar verecek?(iftirayı atan memur ilk celse hariç diğer hiç bir celseye gelmedi.İftira konusu hakkında ne şahit ne de belge ibraz edebildi).

mursel06
Genel Müdür
23 Haziran 2011 15:57

Cevap veren kimse yok mu?

orem
Genel Müdür
24 Haziran 2011 08:39

Adli personel değilim ama bir kaç tanıdığımdan bildiğim kadarıyla sosyo ekonomik durum araştırması davacının sebepsiz yere zenginleşmesini önlemek ayrıca alacağı parayla aldığı psikojik darbeyi manevi olarak tatmin amacıyla hakimin hükmedeceği parayı hesaplamada kullanacağı araştırmadır.Hakimin 5.celseden önce böyle karar alması senin lehine gibi gözüküyor.Tabiki buradaki adliye personeli arkadaşlar daha iyi bilirler ben sadece yorumumu yaptım.

24 Haziran 2011 13:25

Sayın Örem;Çok güzel yorumlamışsınız.

afulutas
Genel Müdür
26 Haziran 2011 02:00

her yiğidin yoğurt yeğişi farklıdır. biz bu tarz tazminat davalarında tensiple birlikte sosyo ekonomik durum araştırması yapıyoruz. sen tanıklarını dinlettiysen ve tüm delillerini sunduysan ve karşı tarafta bir delil sunmadıysa artık dosya tekamül etmiştir. hakim karar verecek demektir.

mursel06
Genel Müdür
26 Haziran 2011 19:05

Cevap için teşekkür ederim.Ben memurum diğer memur beni bölge müdürlüğüne,savcılığa ve valiliğe iftira dolu mektup yazdı.Bende bölge müdürlüğünden ve valilikten gelen muhakkiklere ifade verdim en son valilik il idare kurulu kararı ile soruşturmaya gerek yoktur yazısı çıktı.Savcılıkta ise ifade vermedim memur olduğumdan dolayı.Ama savcılıkta araştırma yaptı kovuşturmaya gerek yok kararı çıktı.Kaymakamlıkta muhakkik gönderdi onada ifade verdim.Yani toplam 3 ayrı kurumun muhakkiki tarafından soruşturuldum ifade verdim.Savcılık ise kendi araştırmasını yaptı.İftira atan memurun gösterdiği 3 tane şahit benim aleyhime ifade vermedi muhakkiklere.Hakim ilk celse 2 tane daha şahit istedi iftira atan memurdan.2 tane şahit gösterdi ama gösterdiği şahitlerde benim aleyhime ifade vermedi.Yani toplam 5 şahit benim aleyhime ifade vermedi.Benim gösterdiğim 3 şahit ise benim lehime ifade verdi.Ayrıca resmi belge üzerinden mahkemeye evrak sundum haklılığım için.Ayrıca iftira atan memurla aramızdaki husumetleri göstermek için mahkemeye resmi evrak sundum.Ayrıca iftira atan memurun muhakkike verdiği ifadeleri ve iftira atan memurun mektubundaki tutarsızlıkları gösteren 25 sayfalık bir yazıyı mahkemeye sundum arkadaşlar.

afulutas
Genel Müdür
26 Haziran 2011 23:14

mursel06 kişi seni şikayet etmiş büyük bir ihtimalle rüşvet benzeri bir suç nedeniyle şikayet etmiş ama sen böyle bir durum olmadığını kanıtlamışsın. iftira nedeniyle keşke savcılığa suç duyurusunda da bulunsaydın ve kişi hakkında ceza davası da açılsaydı. netice de tazminat davası açmışsın ve hakim de büyük bir ihtimalle karar verecektir. bu kararda büyük bir ihtimalle senin lehine olacaktır.

mursel06
Genel Müdür
27 Haziran 2011 09:37

Yok kardeşim.Ben orman depo şefiyim.Depodaki odama hibe usulu 2 koltuk ve 2 masa aldırdım.Bunu iftira atan depodan tomruk satarak büro malzemesi aldı dedi.Ben alınan büro malzemesini hibe usulü ile alındığını ispat ettim ve faturalarını ibraz ettim.İftira atan memurun iddiası zaten baştan hatalıydı çünkü iftira atan memurun iddiası ile satılan tomruklar 15.000 TL idi.Ama alınan büro malzemesi 800 TL idi.Yani adam baştan hata yaptı.İddiası tutarsızdı.Ben ayrıca suç duyurusunda da bulundum iftira ve hakaret için.

mursel06
Genel Müdür
27 Haziran 2011 10:49

Peki arkadaşlar.Bu adam tazminat davası ödemeye mahkum oldu.Bende zaten önceden suç duyurusunda bulunmuştum iftira için(ceza davası için).Normalde ceza davaları 5 sene bir daha aynı suçu işlemezse afediyor.Arkadaşlar bu afetme olayı hakimin tasarrufunda mıdır?Yani isterse afetmiyebilir mi hakim.

27 Haziran 2011 13:10

Affetme diye birşey yok mahkemenin yetkisi de yok.Belli suçlar ve belli durumlarda Hakim bu durumları nazara alarak verilen cezanın açıklanmasını beş yıl geri bırakmaktadır, bu af değildir, kişi beş yıl içerisinde yine bir ceza davasından ötürü yargılanıp cezası kesinleştiğinde açıklanmayan hüküm açıklanır ve yeni cezası ile birlikte infaz edilir.Af değildir, hükmün açıklanmasının geri bırakılması...

mursel06
Genel Müdür
27 Haziran 2011 13:11

Ok.

orem
Genel Müdür
27 Haziran 2011 20:19

Kaç liralık dava açtın kardeş?

mursel06
Genel Müdür
27 Haziran 2011 20:32

10.000 Tlik tazminat davası açtım.Dava 15 aralıkta açıldı.Toplam 4 celse yapıldı.5.celse Allahın(c.c) izniyle 3 hafta sonra.Artık hakimin tasarrufu ne olur bilemem.Para önemli değil.Önemli olan bu adamın ceza alması.

afulutas
Genel Müdür
28 Haziran 2011 00:13

mursel hükmün ertelenmesinin geri bırakılması 2 yıla kadar olan cezalarda uygulanır. yani kişi 2 yıldan fazla ceza alırsa hükmün ertelenmesinin geri bırakılması uygulanmaz. umarım davanı kazanırsın.

mursel06
Genel Müdür
28 Haziran 2011 09:18

Bak bu güzel haber afulutas.Dediğim gibi para umurumda değil.Danıştığım kişiler sen 10.000 TL lik aç zaten hakim ona göre karar verir dedi.Tazminat davası sonuçlanırsa ve hakim de ceza davası açarsa ve bu iftiracı memur ceza alırsa iyi olur.Herkesin miraç kandili mübarek olsun.

orem
Genel Müdür
29 Haziran 2011 10:33

Hem tazminat davası hem ceza davası açman iyi olmuş.Ayrıca birde idari olarak soruşturma açmanda iyi olur.3 koldan sarılsın bu adam.

kolera29
Aday Memur
29 Haziran 2011 13:31

sosyo ekonomik araştırma davalının ekonomik durumunu için yapılan araştırmadır. yani senin lehine bi karar. eğer davalının durumu uygun görülürse sana tazminat vermesine karar verilebilir.

mursel06
Genel Müdür
29 Haziran 2011 14:37

Davalı devlet memuru(mühendis).Adamın durumu müsait değilse ne olacak?Durumu müsait olmayanlar o zaman iftira atma hakkına mı sahip?

ermis
Genel Müdür
29 Haziran 2011 16:38

Adamın durumu ne mursel?

mursel06
Genel Müdür
29 Haziran 2011 16:43

Dediğim gibi davalı mühendis.Memur.Bir arabası ve evi var benim bildiğim.Adamın durumu müsait değilse ne olacak?Durumu müsait olmayanlar o zaman iftira atma hakkına mı sahip?

ermis
Genel Müdür
29 Haziran 2011 16:45

Davalının pek bir mal varlığı yok.10.000 TL artık hakimin tasarrufunda.Karar hakimin.Bence 10.000 TL değilde daha az bir rakam olur.

Toplam 37 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi