Editörler : supporters.
30 Ocak 2008 18:44

Kamu yönetimi mezunları hangi iş alanlarında çalışabilir ???

Arkadaşlar kamu yonetımı okuyorum ve araştırmaya devam edıyorum. kamu yonetımı mezunları hangı alanlarda çalışabilir. Benım bıldıgım kaymakamlık. mufettıslık, idari hakimlik vs bunların listesini nerden bulabilirim bana yardımcı olursanız ilgili arkadarşlara şimdiden sonsuz teşekkurler ve sınava gireceklere başarılar.

zakkumun_dibi
Daire Başkanı
30 Ocak 2008 20:46

kamuda yönetim alanında çalışabilirler mesela..

sicakcikolataaliriz
Şube Müdürü
30 Ocak 2008 21:17

halamı zakkumun_dibi??

zakkumun_dibi halamı?

Mulkiye90
Kapalı
30 Ocak 2008 22:40

kisiye bagli. sinir yok.ok altlarda da olabilirsin cok ustlerde de. bu alanda genelde alaninda calismak istiyorsan ileri seviyede donanima sahip olmak gerekir.bir de formasyonun ilerleyen zamanlarda daha cok isine yarar.

tuubaa_09
Aday Memur
30 Ocak 2008 23:53

bana göre kamu yönetimi okumuş insan kamuda yer almalı özel alan bizleri sevmiyo malesef. bu yüzden kpss hayatımızın anlamı önemli kurumlarda yer almalıyız devleti kavramını bizlerden iyi kimse bilemez ben kendi işimi yapmak istiyorum bankalarda değil de bakanlıklarda yer almak istiyorum sistem bize kpss girişi koymuş onu kazanmalıyız...

blacksea06
Şef
31 Ocak 2008 10:32

bir sınırın yok kendini hangi yöne uyarlayacağına bağlı hedefin kamusal alan ise en alttan en üste İ.İ.B.F/S.B.F bütün alanları tercih edebilirsin yine bu durumda da belli mesleklerin sınavına göre uzmanlaşa bileceğin gibi bütün sınavlara yönelikte hazırlanabilirsin. bu senin tercihin. eğer uzmanlık müfettişlik, kaymakamlık gibi sınavlara hazırlanmak istiyorsan eline bir kpss A başvuru kitapçıgı al Kamu Yönetiminden hangi sınavlara girebildiğine bak o kitapçıkta kpss konularını ve ağırlıklarını görürsün. ayrıca bu tip mesleklerde ilgili kurumlarda 2. sınavı kendileri yaptığı için int. sitelerine girip bu mesleklerin sınav konularını ve şartlarını öğrenebilirsin. bu kadar bilgi başlangıç olarak seni baya bi ihya eder sanırım.

ilhamperisi
Memur
31 Ocak 2008 11:29

Ankara'da Siyaset Bilimi Ve Kamu Yönetimi okuyorum bende.

2. sınıftayım.

En büyük tavsiyem,bugünden iktisata başlaman olur.

Mikro ve Makro'yu 2. sınıfta bitirip,3. sınıfta Maliye-Muhasebe ikilisine bakarsan,4. sınıfta çok rahat hazırlık dönemi geçirirsin.

Kendi adıma,şu sıralar Para Banka ve Mikro İktisat çalışıyorum.

İktisatın önemini kavramam iyi oldu,biraz daha düzenli çalışabileyim diye açıköğretim İktisat'a kaydoldum.

Açıköğretim'in kitapları oldukça kaliteli.

Şu aşamada İktisat çalışıyorum demiştim.

Zeynel Dinler oldukça basit anlatmış,onu okuyup özet alıyorum,sonra Erdal Ünsal'dan tekrar ediyorum,Seçkin Yayınları'nın Prestij Kitaplar'ından soru çözüyorum.

Kitap güzel,kurum sınavlarında çıkan soruları verdiği için yaptığın zaman motivasyonunu artırmanı sağlıyor.

Maliye-Muhasebe alanına seneye bakacağım.

Kamucu olarak hukukları oldukça güzel alacaksın zaten.

Sana tavsiyem,eğr benim gibi 2. senende falansan,3. ve 4. sınıfta seçmeli derslerde kolay ders vardır,ortalamamı yükselteyim demekten öte Hukuk derslerini seç.

Kpss'de en önemli 2 alan İktisat ve Hukuk'dur.

Bu 2'sini hallettiğin zaman korkmadan gırgır şamata ile açıkcası hazırlanırsın.

Kamucu olarak,kaymakamlık alanına en yakın iş olarak dursa bile orada da 40 tane iktisat cevaplayacaksın.

Kamucuların aldığı İktisat eğitimi belli sonuçta,ve sadece 1. sınıfta İktisata giriş dersi veriliyor,2. sınıfta ta Kamu Maliyesi dersi veriliyor.

Hepsi bu.

Buradan kaynaklanan çok büyük eksiklikler olacak.

Eğer diyorsan ki okuldan sonra çalışır da hallederim,1 sene gibi hazırlık vakti ister senden,özel sebeplerim olduğundan ben bugünden başladım İktisat çalışmaya.

Ne ise,bu aşamaları geçtikten sonra,kurum farketmiyor.

Açıkcası,bütün bakanlıklar,bankalar,üst kurullar İibf mezunu olmayı sınava girmeye yeterli sayıyor.

Müfettişte olayım desen,kaymakamda olayım desen,İmkb'de,Bddk'da,Spk'da Sayıştay'da uzman olayım dediğin zaman tüm İibf ile aynı anda yarışıyorsun.

Düzenli aile hayatı istiyorsan müfettişlik fikrini aklından çıkar.

İlk 3 senende yılın 6-8 ayını şehir dışında geçireceksin.

Sonraki 3 sene bu 6 aya inecek,diğer 3 sene de 4 ay şehir dışında olacaksın.

Müfettişliğin parası iyidir,güzeldir,ama paranı yiyemezsin açıkcası.Ailenden uzakta,tabi bu senin karakterine bakar birazda.

İdari hakimlikde ise kota getirildi,bundan sonra eskisi kadar kolay giremezsin.

Geçen senelerde girenlerin %75'i İibf mezunu iken şimdi sadece %20 İibf mezunu kazanabilecek idari hakimliği.

Benim tavsiyem:

Dpt

Dtm (Yurtdışı eğitimi konusunda öncü)

Sayıştay

Spk

Epdk

İmkb(En Kaymaklısı)

Bu gibi yerler için biraz kasman lazım.

Kamucu olmak kurum sınavlarında her zaman 1-0 geride başlamak demektir,bunun farkında olup okul bittiğinde eşit seviyeye gelmek için şimdiden çalışmak gerekiyor açıkcası.

aliye akkaş
Kapalı
31 Ocak 2008 18:16

Ben de kamu yön bölümünden bu sene mezun oldum ve bazı arkadaşların dediği gibi özel sektör bizi sevmiyor, biz de onlara bayılmıyoruz maalesef:) ama gel gelelim ki şartlar bazen özel sektöre de itiyo bizi...ben ünv bitince özel sektör düşündüm fakat parlak tekliflerle karşılaşamadım.. malum yeni mezunuz ve herhangi bir kurumda deneyimimiz yok..ben de kendim kitap alıp( murat yayınlarının) onlara çalışmaya başladım kpssye ama olumlu olur ama olumsuz... ama bazı arkadaşların da belirttiği gibi kamu yönetimin alanı kamu,bankacılık değil... yine de Allah herşeyin hayırlısını versin diyorum.. merak ettiğim de şu, bilgisi varsa paylaşırsa seviniirm.. kamu yön mezunları enformasyonla öğretmenlik yapabiliyor mu? herkese başarılar..

mamurin
Aday Memur
31 Ocak 2008 21:05

ben de bu yıl mezun olacağım. aklım çok karışık. siyaset bilimi alanında akademisyen mi olsam yoksa sınavlara çalışıp devleti mi zorlasam hiç bilemiyorum. sanırım en mantıklısı bu yıl lesten ve kpdsden iyi puanlar alıp, seneye kpss çalışmak.

benim sorum arkadaşlara şu, özel bir bankada müfettişlik için ne yapmamız lazım? kendi sınavları mı oluyor?

laplace's
Şube Müdürü
01 Şubat 2008 00:05

adli yargı hakimliği ve TUS dışında tüm sınavlara gireri. yelpazesi çok geniş. ama özel sektörde malesef zorlanılıyor tabiki.

Mulkiye90
Kapalı
01 Şubat 2008 23:38

yapamayacagi is yoktur

ilhamperisi
Memur
01 Şubat 2008 23:44

Doğrudur.

Kamucu herşeyi bilir,ama hiçbirşeyi tam olarak bilmez.

eski_yeni üye
Kapalı
02 Şubat 2008 00:55

bi şeyy sorucam ilhamperisi sen peri misin yoksa kamu yönetimi mezunlarına karabasan gibi çökmeye çalışan bi kabus mu?

Mulkiye90
Kapalı
02 Şubat 2008 02:35

herseyden bilir demek istedi...dunya zaten herseyi bilmektan uzaklasiyor...'is dedigin' zaten memurlar nete girip yazi yazmaktan daha zor bisey degil ki. surecler zaten oulusmus isyerlerinde sana dusen vidayi cevirmek..isleri fazla abrtmayalim...yaraticilik ve fark yapmak..proje uretmek ise istosnai durumlardir ki..o zaman herseyden biraz bilmek oldukca yararlidir..

ilhamperisi
Memur
02 Şubat 2008 10:06

Kamuda okuduğumu zaten yazmıştım.

İktisat verirler,sadece temel düzeyde,bildiğinizi sanarsınız ama okul bitince baştan almak zorundasınızdır.

Sadece Hukuk alanında diğer İİbf'lerden fazlamız vardır.

Diğer alanlarda her zaman eksiğizdir,o da kendi tamamlamamaıza bakar.

Kamu yönetimi okumak iyidir,güzeldir,ama kurum sınavlarında kötüdür.

Kurum sınavlarını geçtikten sonra kamu yönetimi okumanın kaymağı bi güzel yenir ki.

s.sen
Kapalı
06 Şubat 2008 23:33

gncl

ikarabulut
Şube Müdürü
07 Şubat 2008 08:31

kamu yönetimi okuyanlar öğrenci iken kendilerinin kaymakam olacağını zannederler ve çevreye öyle tanıtırlar...maalesef gerçekeler hiçte öyle değildir.

kpssady
Kapalı
07 Şubat 2008 10:13

arkadaşlar kaç katane kaymakam alıyoda kamu okuyan herkes kendini kaymakam olarak tanıtsın

iibf fakültesindeki bölümlerim iş alanı aynı bölüm farkı yok biriniin girdiği sınava diğerleride girebilio

ASC
Şef
07 Şubat 2008 16:45

arkadaşlar kamu mezununları belediyelerde temizlik işleri müdürlüğünden tutunda başbakanlık müsteşarlığına kadar her alanda çalışabilir...bende kamu mezunuyum ama kamuda aldığımız eğitime birkaç kurum hariç değer veren de yok.yüksek lisans yapmak şart oldu....hepinize sınavlarda başarılar.kpss tarihide açıklanmış iktisatla kamu çalışmaya devam.........

07 Şubat 2008 17:53

Kamu Yönetimi ile ilgili bir başlık olduğu için buradan yazıyorum. Arkadaşlar KPSS ilan edildi, bizim alan için kaynak sıkıntısı var maalesef. Geçen sene yediiklimin Kamu Yön. kitabını aldım ama hiç iyi bir kitap değildi maalesef.. Siz hangi kaynakları kullanıyor ya da öneriyorsunuz?

07 Şubat 2008 18:24

Pardon arkadaşlar yediiklim değil, savaş yayınları olacaktı...

Toplam 28 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi