Editörler : "eskiyara"Pangaea
07 Şubat 2020 20:11

Meslek lisesinde disiplini sağlamak için ne önerirsiniz.?
Meslek lisesinde 4 yıldır derse giriyorum. Daha önce dersine girdiğim sınıflarda pek bir sorun yok. Ancak kalabalık(33 kişi) olan bir 9.sınıfım var. Bu sınıfla başta iyi anlaşırken disiplin sorunu yokken ikinci dönem disiplin sorunları olmaya başladı. Düzeni yeniden sağlamak için ne tür önerileriniz var bana?

elif0025
Şube Müdürü
08 Şubat 2020 02:06

Ortaokuldan alışmışlar yavaş yavaş açılıyorlar demekki...Lisede disiplin kurulları ne alemde işletiliyor diye biliyorum..

Turkcu Hoca
Aday Memur
08 Şubat 2020 02:12

Tavsiyeniz var mı?
elif0025, 4 yıl önce

Ortaokuldan alışmışlar yavaş yavaş açılıyorlar demekki...Lisede disiplin kurulları ne alemde işletiliyor diye biliyorum..

elif0025
Şube Müdürü
09 Şubat 2020 01:24

kardeş ortamı boş buldukça onlar açilir çözüm idarenin üstüne düşeni yapması yani yasal prosedürleri işletmesi ha o taraklarda bezleri yoksa tüm öğretmenlerin birlik olup bu konuda baskı yapması..başkada çözüm yok a öğretmen b öğretmen mevzusu değil mevzu ama klasik iş yapmayacak idare mevzuyu oraya çeker...

Turkcu Hoca
Aday Memur
09 Şubat 2020 02:24

İdare çok büyük sorunlar harici bize öğrenci getirmeyin diyor. Kendi çözümümü bulmam lazım. Bir dönem sert davrandım, göz açtırmadım. Sorun çıkmadı. İkinci dönem bir iki öğrencinin bazı hareketlerini görmezden gelince cesaret buldular.
elif0025, 4 yıl önce

kardeş ortamı boş buldukça onlar açilir çözüm idarenin üstüne düşeni yapması yani yasal prosedürleri işletmesi ha o taraklarda bezleri yoksa tüm öğretmenlerin birlik olup bu konuda baskı yapması..başkada çözüm yok a öğretmen b öğretmen mevzusu değil mevzu ama klasik iş yapmayacak idare mevzuyu oraya çeker...

dundarbeyguneribey
Daire Başkanı
10 Şubat 2020 20:09

1- çok fazla gülme espri bile yapmamaya çalış yüz bulmasınlar.

2-9 .sınıfta bunları terletmezsen 11 12de iyice tepene çıkarlar bol bol ödev ver yapmayanların velisiyle görüş bağır, çağır, sınıfta kalacaklarını tasdikname alacaklarını söyle.

3- huzuru bozan birkaç kişiyse dersten at.

4- çok idealist olup kendini hırpalama baktın öğrenmek isteyen az müfredatı esnet.

dundarbeyguneribey
Daire Başkanı
10 Şubat 2020 20:13

idarenin elinde sihirli değnek yoktur. sınıfın lideri öğretmendir sınıfta düzen disiplini sağlamak zorundadır. malumunuz idarecilerde öğretmendir onların elinde de sihirli değnek yoktur. disiplin aşamaları bellidir ama dediğim gibi kurallarınızı duruşunuzu daha gözleri açılmadan 9. sınıfta koymaya başlarsanız 11 ve 12lerde gayet düzgün elit sınıflar oluşuyor. bu arada bunun mesleği anadolusu kalmadı eğitim heryerde aynı. hatta meslek öğrencileri sorumluluk bilinci ve iş yapma açısından bir adım daha önde. yaşadıklaınız bir sınıfın bir okulun değil türkiyenin genel problemi yılmak yok göreve devam.

Turkcu Hoca
Aday Memur
10 Şubat 2020 20:26

Hocam ben illa idare müdahale etsin demedim. Ama aşırılık yapan öğrenci tabiki ceza alsın. Yapılan aşırılıklara müdahale edilmezse diğer öğrenciler de cesaret buluyor. Bir iki öğrenci tüm sınıfı bozuyor.
dundarbeyguneribey, 4 yıl önce

idarenin elinde sihirli değnek yoktur. sınıfın lideri öğretmendir sınıfta düzen disiplini sağlamak zorundadır. malumunuz idarecilerde öğretmendir onların elinde de sihirli değnek yoktur. disiplin aşamaları bellidir ama dediğim gibi kurallarınızı duruşunuzu daha gözleri açılmadan 9. sınıfta koymaya başlarsanız 11 ve 12lerde gayet düzgün elit sınıflar oluşuyor. bu arada bunun mesleği anadolusu kalmadı eğitim heryerde aynı. hatta meslek öğrencileri sorumluluk bilinci ve iş yapma açısından bir adım daha önde. yaşadıklaınız bir sınıfın bir okulun değil türkiyenin genel problemi yılmak yok göreve devam.

Turkcu Hoca
Aday Memur
11 Şubat 2020 22:42

Bugün çocukları çekip konuştum. Umarım faydası olur.

tddnçr
Şef
17 Mart 2020 16:33

Değerli arkadaşlar çok zor bir durum.Okul müdürüyüm.130 şekerle geldim 160 oldu.Çare var mı yok.Sihirli değnek de yok sihirsizi de.Tavsiyem sabırlı olmak.Sağlığınızı ve ekmeğinizi tehlikeye düşürmeyin.Onlar genelde birkaç yıl sonra gelir özür diler ellerinizi öperler.Ama bu arada sağlığınız gitmiş olur.Ha disiplin olayı.Maalesef çok afediyoruz.Etmesek okulda öğrenci kalmaz.Bir de iyiniyetli veliler var.Tabiri caizse sahibinin hatırı,devletin hatırı ve emirleri,ekonomiye gelen yük vs.Görüyorsunuz neler düşünüyoruz.Devlet baba da devamsızlığın azaltılması ve başarının artırlması,sınıfta kalmanın sebeplerini gözünün içine baka baka sorgulaması derken istemediğiniz ama bazısının mecbur olduğu gerekler ortaya çıkıyor.Bir de bazıları güle güle gitsin derken bazıları da devlete millete yük olmasın olayı var tabi.

Yani hep haklısınız ama biz de haklıyız.Çünkü doğrunun bu olmadığını biliyoruz.Malzeme bu ne yaparsın.Ama unutmayın ki bu okullarda yapılan mücadele adeta bir cihattır.Sıfırın çok altından alıp sıfıra yaklaştırmak bile başarı.Akademikten ziyade davranış açısından bu çocuklara yardım etmek gerekiyor.Ailevi sıkıntıları çok fazla.Hikayelerini dinlemek lazım.Birçoğu psikolojik bunalımda.Yoksulluk ve yoksunluk had safhada.

Ama zor.Allah sizlere kolaylık ve dayanma gücü versin.Lakin bunlar bizim çocuklarımız.Bir şekilde dialog kurmak en iyisi.Koçluk sistemi bir çözüm olabilir.Saygılarımla...

kmal34
Aday Memur
17 Mart 2020 17:46

9 ve 10.sınıflarda disiplin sağlanıp iyi öğrenciler sınıfı geçerse kısmen çözüm olur.

Toplam 10 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi