Editörler : E.Kayı Han
16 Eylül 2022 16:08

Adalet Hizmetleri Sınıfı ve Özlük Hakları

ADALET BAKANLIĞI ÇALIŞANLARININ EN BÜYÜK SORUNU!

Yıllardır foruma girip yazılanları okuyorum, gerçekten bilgilendirici içerikler oluyor ama şu Adalet hizmetleri Sınıfı ve Özlük haklarıyla ilgili aylardır hiçbir yazı göremedim.

Sayın çalışma arkadaşlarım,

Öncelikle 2013 yılında dönemin adalet bakanı Adalet Hizmetleri Sınıfı ve Özlük haklarının iyileştirilmesi ile ilgili çalışmaların devam ettiğini söylemişti. Daha sonra bakanlık personellerinin havuz ücreti, nöbet ücreti, mesai ücreti elinden alındı ve aynı dönemde hakim ve savcılara seyyanen dönemin katip maaşı kadar ilave zam yapılmıştı. (Dönemin hakimlerinden biri kaleme girip hepinizin maaşı benim kadar yapmıyor diye dalga geçmişti. daha sonra açığa alındı.)

2018 yılında yine Adalet Hizmetleri Sınıfı ve Özlük hakların iyileştirilmesi ile ilgili adliye ve cezaevi çalışanlarını unutmadık, iyileştirmeler yapılacak dendi ve yıl sonunda hakim ve savcılara Yargı Tazminatı altında brüt maaşlarının %10'u kadar seyyanen zam yapıldı (2000-3000 TL)

En son geçen sene 1 Aralık 2021 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan AKP Genel Kurulunda "Adalet Bakanlığı çalışanlarının Adalet Hizmetleri Sınıfı ve Özlük haklarıyla ilgili çalışmaları 2022 yıl içerisinde hayata geçireceğiz" demişti ve ilk kez cumhurbaşkanı ağzından Adalet bakanlığı çalışanları olarak bir "SÖZ" almıştık.

Bundan 9 gün sonra 10 Aralık 2021 tarihinde MHP Disiplin Kurulu Başkanı ve Kırıkkale Milletvekili Av. Halil Öztürk "Adalet çalışanlarının beklentilerini dile getirerek, 2022 yılında bu beklentilerin karşılanmasını ve 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu'nda ?Adalet Hizmetleri Sınıfı?nın oluşturulması ve özlük haklarının iyileştirilmesi çok büyük bir beklentiyi çözüme kavuşturacaktır" demişti.

Bundan 1 gün sonra 11 Aralık 2021'de da dönemin Adalet Bakanı Adbulhamit Gül mecliste yaptığı konuşmada "Fazla mesai ücretinin kapsamı ve miktarını artıracağız. Yine, 675?deki düzenlemeyle 'adalet hizmetleri sınıfı' oluşturarak bu konuda yeni bir hizmet sınıfının oluşması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz." dedi

Başta cumhurbaşkanı olmak üzere Adalet Bakanının da "SÖZ" verdiği üzere 2022 yılı içerisinde Adalet Hizmetleri Sınıfının oluşturulması ve Özlük haklarımızın artık verilmesini bekliyoruz ancak dün adalet bakanı Bekir Bozdağ NTV'de yaptığı konuşmayı pür dikkat izlememe rağmen 54 dakika konuştu ve "katip, mübaşir, cezaevi personeli" kelimelerini toplam S I F I R kere kullandığını gördüm. Artık çalışmalar devam ediyor bile demiyorlar.

Yılın bitmesine 3 ay kala 657 içerisine Adalet hizmetleri sınıfının dahil edilmesini bekliyoruz. Çünkü bizim yaptığımız işin Genel İdari Hizmetler sınıfı içerisinde bulunan diğer memurlarla alakası bile yok. 3 günde yapılan dosya ve evrak sayısı diğer bakanlıklarda 1 ayda yapılıyor. (Kurum değiştiren arkadaşlar var, anlattıklarına hayret ediyoruz)

Özellikle bu konuda çalışma var mı? varsa ne aşamada? bu sene yetişecek mi? 1 Ocak'ta yürürlüğe girecek mi? Editör arkadaşların da bu konuya ciddiyetle yaklaşıp haber yapmasını istiyoruz.

Teşekkürler..

blackkuzm
Memur
16 Eylül 2022 16:14

Hepsi lafta bize hayatta bişey yapmaz bunlar

Merhabaalaar
Aday Memur
16 Eylül 2022 17:45

En üstte kalması ve tüm gündemimizin bu olması gerekirken niyeyse kimseden çıt çıkmıyor

FikiFiki
Memur
16 Eylül 2022 21:55

Güzel yazmışsınız. Hepsine katılıyorum
16 Eylül 2022 22:25

Adalet hizmetlerini bilmiyorum ama 3 ay Bakanın konuşmasında emniyet hizmetleri sınıfından bahsediyor ve kesinlikle olmalı diyor

dca23
Şef
16 Eylül 2022 22:41

cezaevi personelleri için demişti onu. Gardiyan arkadaşlar ya adalet hizmetleri sınıfı çıkartın hepimizi içerisine koyun çıkartmayacaksanız da var olan emniyet hizmetleri sınıfının içerisine bizi yerleştirin diyorlar. sonuna kadar da haklılar. Genel idari hizmetler ile hiçbir alakalarının olmamasına rağmen o sınıf içerisindeler. Ne masa başı iş yapıyorlar ne de düzgün mesai saatleri var. Adliye çalışanları da aynı durumda. GİH sınıfına bağlı diğer kurumlar masa başı işini yapıp evine giderken adliye çalışanları yoğun masa başı işin yanında duruşması, keşfi, otopsisi, ifadesi, nöbeti, yakalaması, duruşma olduğu gün verilmeyen öğle arası vs. derken diğer kurumlarla hiçbir alakası olmamasına rağmen aynı hizmet sınıfındalar. Artık bu durum çoğu kişinin dikkatini çekti ki mecliste arka arkaya konuşma yapıyorlar yeni hizmet sınıfı lazım diye.

O hizmet sınıfında hem 3600 verilecek, hem ek ödeme puanları artacak, hem il tazminat oranları artacak, hem yıpranma payı gelecek hem de maddi ve manevi özlük haklarımız olmuş olacak. Bu yüzden bu hizmet sınıfı çok önemli. Hatta 1. önceliğimiz olmalı. Söz verildi, bu sene almamız lazım yoksa seçimden sonra bir daya rüyada görürüz.

birfikirbirdüşünce, 2 yıl önce
Adalet hizmetlerini bilmiyorum ama 3 ay Bakanın konuşmasında emniyet hizmetleri sınıfından bahsediyor ve kesinlikle olmalı diyor

Skylan
Kapalı
17 Eylül 2022 16:47

Çok açıklayıcı yazmışsın bu konunun herkesce dile getirilmesi gerekiyor promosyonda gördünüz hak istenmeden verilmiyor isteyin biraz ses çıkartın bikmadınız mı kalemlerde her işi yapıp hakimlerin savcıların uşağı zannetmesinden, bu arada bekir Bozdağ haakim savcı bakanidir bize isteyerek kendiliğinden hic bir sey yapmaz zerre kimildamaz

hayatiminhatasi
Aday Memur
18 Eylül 2022 17:44

Gelip geçici promosyon için 180 sayfa yorum atanlar bizim kalıcı özlük haklarımız ve çalışma şartlarımızın iyileştirilmesi için açılan konulara yorum atmıyorlar arkadaş ya. Lütfen sizden istirhamım bu tür konulara yoğunluk verelim. Özlük haklarımız için çalışmalar yapalım. Misal adalet bakani bir televizyon programina konuk olduğunda o programı soru yağmuruna tutalım . Geçen ntvdeki programi izledim 2 saatlik programda bizim ismimiz dahi geçmedi böyle bir şey olabilir mi ya. Varsa yoksa avukat hakim savcı hükümlü

FikiFiki
Memur
18 Eylül 2022 22:52

Üstte kalması için ara ara yazacağım

farik mümeyyiz
Aday Memur
18 Eylül 2022 23:12

Bu konu seçime kadar çözülmeli. Seçimden sonraya kalırsa 4 yıl daha ertelenir.

muharrem3452
Aday Memur
19 Eylül 2022 12:07

Kaç kere yargı paketi yapıldı lakin yargı çalışanları ile ilgili bir iyileştirme yapılmadı. Bence de Adalet Hizmetleri Sınıfı gerekiyor.

Anlamadilar
Aday Memur
19 Eylül 2022 12:53

Aklı başında bir yazarın dile getirdiği konu. Umarım bu konu bir neticeye ulaşır.

dca23
Şef
19 Eylül 2022 15:51

Kayı Han editör arkadaş da zabıt katibi sanırım. Bunu haberleştirmesi lazım. "Hani 2022 yılı içerisinde tamamlanacaktı" şeklinde. Gerekirse ben 3-4 sayfadan az olmamak üzere bir makale yazar mail ile de atabilirim yayınlayacaksa tabi.

cybernetic
Şef
19 Eylül 2022 16:03

Çalışmalarımız devam etmektedir..

19 Eylül 2022 16:42

Şu an ki bakan yapar mı bilemem ama çalışmalar sona erdirilsin gayri

hayatiminhatasi
Aday Memur
19 Eylül 2022 20:10

lütfen bastıralım arkadaşlar. Hazır cumhurbaşkanımızın ağzından cıkmış bir söz var iken ekimde meclisin açılmasıyla bu konuyu gündemde tutmalıyız. 2023 den önce aldik aldik alamadik bir 20 sene daha unutun siz o çalışmaları. Bizim imamdan öğretmenden sağlıkçıdan ne eksiğimiz var. Daha mı az çalışıyoruz ? hayır. Hepsinden daha çok çalışıyoruz

hayatiminhatasi
Aday Memur
19 Eylül 2022 20:12

peki neden Sayın Adalet bakan bizat kendi ağzından katiplerin ve infaz koruma memurlarının 3600 den yararlanacaktır. Demesine rağmen. 3600 ü alamadık lütfen sorgulayalım.

dca23
Şef
20 Eylül 2022 09:49

Ben onun ilk 3600 göstergenin verileceği zaman bize ekleneceğini zaten beklemiyordum. Bakan ney bence Adalet Hizmetleri Sınıfından bahsetti orada. Çünkü Adalet Hizmetleri Sınıfı içerisinde 3600 ek gösterge olacak. Hizmet sınıfı bize verilince otomatik 3600'lü olacağız. Önceki bakan da fazla mesainin süresi ve miktarını arttıracağız da demişti, yine bu da adalet hizmetleri sınıfı içerisinde düzenlenecek bir olay ya da toplu sözleşmede madde olarak eklenebilirdi ki bu zaten geçti.

hayatiminhatasi, 2 yıl önce

peki neden Sayın Adalet bakan bizat kendi ağzından katiplerin ve infaz koruma memurlarının 3600 den yararlanacaktır. Demesine rağmen. 3600 ü alamadık lütfen sorgulayalım.

FikiFiki
Memur
21 Eylül 2022 03:20

Promosyondan daha önemli bir mesele ama kimsenin umrunda değil şu konu

34poseidon
Memur
21 Eylül 2022 15:46

destek....

noporoply
Aday Memur
26 Eylül 2022 13:49

Mesleğimizin gereken değeri görmesinin tek yolu Adalet Hizmetleri Sınıfının hayata geçirilmesidir. Zaten bu kadar köklü bir bakanlığın en başından neden sınıf ayrımına tabi tutulmadığını anlayamıyorum. oldukça üzücü. Sendikaların şuanda tek ve en büyük yegane amacı hizmet sınıfımızın oluşturulması olmalıdır.

Toplam 90 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi