Editörler : Pangaea
30 Ağustos 2012 17:53

çevre müh. yoksa jeoloji müh. mi?

LYS de ek tercihte hangisini tercih etmemi tavsiye edersiniz.

çevre müh. yoksa jeoloji müh. mi?

KTU-OEM-61
Aday Memur
30 Ağustos 2012 19:00

Ziraat seç hocam.

sonanda
Şef
30 Ağustos 2012 19:44

ciddi misin hocam...

yağmur-55
Daire Başkanı
30 Ağustos 2012 20:58

orman yada ziraat seç.. ben yüksek çevre müh. yim şu an polisim, olay yeri şb. çalışıyom.. bölümü bitirdikten sonra neler yaşadım bir bilsen... yaşadığım o zorlukları Allah düşmanımın başına vermesin

beyaz32
Memur
30 Ağustos 2012 21:40

haritada çok iyi onuda yazabilirsin

mamurzade
Şef
31 Ağustos 2012 10:36

puanın sadece ikisine yetiyorsa çevre

sonanda
Şef
31 Ağustos 2012 22:46

güncel

erdmrc
Daire Başkanı
01 Eylül 2012 00:49

İNŞAAT MUH YADA ZIRAAT YAZ ..

ahrarmurat
Şef
02 Eylül 2012 09:38

eğer sadece ikisine puanın yetiyorsa kesinlikle jeoloji yaz. jeolojinin kamuya alımı daha iyi. özelde de çalışabilirsin jeolojide. çevre zaten özelde yok.

02 Eylül 2012 11:17

eğer inşaat ve harita geliyorsa önceliğin bunlar olsun. ama bunlara puanın yetmiyorsa kesinlikle jeoloji yaz çevre yazma. jeolojinin kamuya atanması çevreden daha kolaydır. ayrıca jeoloji hem kendi bürosunu açabilir hem de özel şirketlerde çalışabilir. çevrenin öyle bir şansı yok.

mrymsf
Aday Memur
02 Eylül 2012 11:27

ikisinide seçme sınava 1 yıl daha hazırlan inşaat mühendisliği yaz elektirik elektronik yaz ziraat şu an iyi durumda felaket alım var ama 4 sene böyle olmayabilir çok riskli ama dediğim gibi kesinlikle yazma bu iki bölümü üni okumak için okuma geleceği olan iş olanakları fazla olan bölümler oku inşaallah tavsiyemi ciddiye alırsın

memurolunca
Memur
04 Eylül 2012 08:44

vaktin varsa bir sene daha çalış

başka birşey yaz

sonanda
Şef
04 Eylül 2012 12:02

güncel

04 Eylül 2012 12:38

zor bir karar:D

Cix*
Şef
04 Eylül 2012 12:53

İkisinde de iş bulman çok zor.Başka bölümleri dene derim. Ama illa bu ikisinden biri diyorsan ben olsam senin yerinde 2010 ösym'nin kpss atananlar listesindeki çevre ve jeoloji müh. sayısı araştırıp ona göre karar verirdim.

berkur_307
Şube Müdürü
05 Eylül 2012 10:18

arkadaşım öncelikle güzel araştır burda yazı yazanların çoğu bilmeden yorum yapıyor.zerre kadar fikir sahibi olmadan ahkam kesenler var...

1-Çevre özelde yok veya çevrenin özelde şansı yok diyen kişiler nasıl böyle bir kanıya varırlar pes doğrusu...Çevre kanununa bağlı izin lisans yönetmeliğine göre ek1 ve ek2 de bulunan işletmeler(minimum 200 bin vardır) 1 ila 3 arası en az çevre müh çalıştırmak zorunda veyahut dışardan hizmet satınalmak durumunda...şuan tokattaki işletmeler tokat amasya samsun firmaları dolu olduğu için taa izmir ankara vs illerden danışmanlık alıyolar,bu bütün illerde boyle...çevre mühendisi isen basitce kendi firmanı kurar ve o firmaadaki her mühendis en az 24 yere danışmanlık yapabilir ve en az ortalama aylık 6000 tl civarı çok rahat kazanabilirler.

2) 2008 2010 kpss doneminde 350 civarı çevre müh alımı yapıldı bende bu dönemde girdim.diğer branşın nekadar alım yaptığını bilmiyorum.

diğer mühendislik kolu hakkında yorum yapacak bilgim yok... tercihinin ne olursa olsun hayırlı olması dileğiyle

berkur_307
Şube Müdürü
05 Eylül 2012 10:25

bilgilendirme...pardon birsey unuttum...bu arada akkıllının biri çıkar çevre görevlisi olmak için sadece çevre mühendisi olmak gerekmiyor der,veya danışmanlık firması içinde sadece çevre müh. olmak gerekmiyor der... evet doğrudur ya çevre mühendisi olacaksın yada bazı diğer mühendislik bölümlerini bitirip baakanlığın çevre görevlisi sınavına gireceksin, fakat o sınav en fazla yılda 1 veya 2 defa açılır ve o sınavı geçenler türkiyede parmakla sayılacak kadar azdır.

kolay gelsin.

Bilmiyorsak susalım,yorum yapmayalım,bildiklerimizi yazalım,herşeye atlamıyalım,net başında ülkeyi kurtarmayalım,israil amerikan ajan hikayelerini bırakalım,okuyalım okuyalım bol bol kitap okuyalım:)internette cahat,prno,oyun oynamaktan zaman bulup okuyalım

Kitapsızlar kitapsızlar,

Kalem ağlar kitap sızlar,

Son kitabın ilk emrine,

Karşı çıktı kitapsızlar.

halitarıkan
Memur
05 Eylül 2012 13:18

bence çevre, orman, su ürünleri gibi mühendisliklerden uzak dur kardeş. özeldeki iş imkanları çok kısıtlı ve de devlete atanmak çok zor. jeoloji vasat bir bölüm ama saydıklarıma göre daha iyi. inşaat ve harita en iyisi tabi.

jeokrom
Şef
05 Eylül 2012 13:30

harita ve inşaat her zaman tercih sebebidir ama bunlara girebilme imkanın yoksa kesinlikle jeoloji.. sektörel olarak daha geniş bi yelpazesi var ve iş beğenmezsen boş kalmazsın, tabi bayan olmamak şartıyla..

tekno usta
Aday Memur
05 Eylül 2012 13:55

berkur-307 çevre mühendisliğinin övüldüğü günleri de mi görecektim:) benim kpss'den 89 alıp atanamayan çevre mühendisi arkadaşım var. ve adam özelde de çalışamıyor çünkü özelde yeri yokmuş:) ya buraya çocukların girip de aslında hiçbir işe yaramayan bölümlerini övmelerine bayılıyorum:)

bu arada başlık sahibi eğer inşaat veya harita gelirse onları tercih et derim ama illa da bu sene yerleşmek istiyorum diyorsan jeoloji de yaz. çok iyi bir bölüm olmasada iş alanları geniş ve kamuya alımları da çok iyi olmasada düzenli bir bölüm.

mrymsf
Aday Memur
06 Eylül 2012 14:27

berkur-307 burada konu bi insanın geleceği sen çevreyi okumuş olabilirsin mutlaka öveceksin ama bu insan bizim yazdığımız şeylerle geleceğini belirleyecek tmm pek zannetmiyorum ama dediklerin doğru olabilir ama bunlar imkan meselesi girişim meselesi zaten kolay olsaydı sen 6000 tl yerine eşşek gibi kpss çalışıp devletin vereceği 2500 tl ye razı olmazdın dimi eğer atandıysan o da meçhul de en iyisi sen daha fazla komik olmada çevreyi temiz tut Not: sakın yanlış anlama toplumsal mesaj :)

Toplam 36 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi