Editörler : Pangaea
15 Eylül 2020 15:05

Matematik 48.Sorunun iptali gerekiyor

Özellikle mühendis arkadaşların dikkatli düşünmesini istiyorum ..

48.soruda diyor ki , A'dan C'ye tam dolu depoyla ve sabit hızla yola çıkıyor diyor.. A ile B arasında deponun yüzde 50'sini ,, B ile C arasında deponun yüzde 25'ini harcadığına göre doğal olarak AB arası mesafenin BC arası mesafenin 2 katı olması gerekiyor ve cevabın da 3 olması gerekiyor. Ama matematiksel çözüm yapınca AB / BC oranı = 5/4 çıkıyor böyle olunca da cvp 3,75 çıkıyor..Fakat asıl mantık hatası şurada ki ; A'dan C'ye sabit hızla giden aracın ortalama yakıt tüketimi asla değişmez hep sabit kalır.Çünkü ortalama yakıt tüketiminin formülü nedir? '' Toplam harcanan yakıt / toplam alınan yol '' .. Zamana bağımlılık da yok ,, başka çevresel faktöre bağımlılık da yok. Eğer soruda deseydi ki ,, AB ve BC arasında birbirinden farklı sabit hızlarla gidiyor ,, o zaman sıkıntı yoktu .. Bir aracın harcadığı yakıt neyle değişir ? hızının artıp azalmasına ve aldığı toplam yola bağlıdır .. Ve hız sabitse 100 km de gitse 1000 km de gitse ortalama yakıt tüketimi değişmez ..

Kıscası soruda mantık hatası var ve iptal edilmesi gerekiyor .. Şimdi ne yapmamız gerekiyor fikri olan lütfen yazsın ..

turkishmonk
Kapalı
15 Eylül 2020 15:07

cimer üzerinden ösym'ye şikayet dilekçesi yazarsanız inceleyip cevap vermek zorundalar.

lalilala
Aday Memur
15 Eylül 2020 15:12

sınavı iptal ettirin de siz de kurtulun biz de

ya.hayyy
Kapalı
15 Eylül 2020 15:16

Bir araç aynı uzunluktaki düz yol ve yokuşta aynı yakıtı mı tüketir?

Gokboru0619
Aday Memur
15 Eylül 2020 15:17

Hocam soruda A-B ile A-C arasındaki tüm yol eşit şartlardadır filan demiyor.Demek ki AB yolu çakıllı yok sürtünme fazla :) Aynı hızla gidebilmek için daha fazla devir ve daha fazla yakıt lazım demek ki :)

15 Eylül 2020 15:20

Hocam saçmalamayalım lütfen bu bir fizik sorusu değil matematik sorusu.. Şayet yolda çakıl sürtünme varsa bunu özellikle belirtmesi gerekirdi ..

Gokboru0619, 4 yıl önce

Hocam soruda A-B ile A-C arasındaki tüm yol eşit şartlardadır filan demiyor.Demek ki AB yolu çakıllı yok sürtünme fazla :) Aynı hızla gidebilmek için daha fazla devir ve daha fazla yakıt lazım demek ki :)

Gokboru0619
Aday Memur
15 Eylül 2020 15:22

Ben de biliyorum saçma olduğunu ama fizik kuralları gereği böyle bir şey mümkün. Ayrıca sorunun cevabını bilmek için sürtünmeyi bilmeye gerek yok çünkü sürtünmenin etkisi zaten yakıt tüketiminde çıkıyor ortaya. Soruyu hiçbir türlü iptal olmaz.

Moonlighteem, 4 yıl önce

Hocam saçmalamayalım lütfen bu bir fizik sorusu değil matematik sorusu.. Şayet yolda çakıl sürtünme varsa bunu özellikle belirtmesi gerekirdi ..

sketchtoy
Aday Memur
15 Eylül 2020 15:23

ayni mantiktan dolayi bende yanlis oldigunu dusunuyorum.sorunun ortalama yakit hiz sabitse degismemesi lazim kesinlikle soruda sorun var

15 Eylül 2020 15:24

Hocam sabit hız diyor yalnız dikkatinizi çekerim ! Hız sabitken birim zamanda alınan yol da sabittir ve dolayısıyla harcanan ortalama yakıt da sabittir ..

ya.hayyy, 4 yıl önce

Bir araç aynı uzunluktaki düz yol ve yokuşta aynı yakıtı mı tüketir?

kalemdir
Memur
15 Eylül 2020 15:27

düz yolda 90 km/s hızla gidersen araba çok zorlanmaz, az yakar, ama arabayı yokuşa vurduğun zaman yine 90 km/s hızla gitmek istersen motoru zorlaman gerekir, yani araç daha fazla yakar.

15 Eylül 2020 15:32

Hocam yapmayın Allah aşkına ben bunu düşünmek zorunda değilim ki,, ülkede herkes araba uzmanı olmak zorunda mı bunu hesaba katmak için ?? .. Soruda bunu belirtmesi gerekirdi parantez içerisinde falan ,, ben de o bilgiyi hesaba katmak zorunda olurdum .. Söylediğiniz şey haklı ve kabul edilebilir bir gerekçe değil .

kalemdir, 4 yıl önce

düz yolda 90 km/s hızla gidersen araba çok zorlanmaz, az yakar, ama arabayı yokuşa vurduğun zaman yine 90 km/s hızla gitmek istersen motoru zorlaman gerekir, yani araç daha fazla yakar.

mrcsrdr
Kapalı
15 Eylül 2020 15:34

Matematikte en sağlam sorulardan biriydi.2 boşumdan biri bu soru.

sketchtoy
Aday Memur
15 Eylül 2020 15:39

trol musun kardes?

kalemdir, 4 yıl önce

kalemdir
Memur
15 Eylül 2020 15:40

Ben zaten sınav esnasında soruyu göremedim vaktim yetmedi boş bıraktım. Ama üstte sabit hız varsa yakıt sabit olur diyenler için olmayacağına dair bir örnek olarak yazdım. Ama haklısınız bu soru ve Türkçedeki R-kompleks sorusu çok üstü kapalı sorular, gereksiz aşırı zor.

Moonlighteem, 4 yıl önce

Hocam yapmayın Allah aşkına ben bunu düşünmek zorunda değilim ki,, ülkede herkes araba uzmanı olmak zorunda mı bunu hesaba katmak için ?? .. Soruda bunu belirtmesi gerekirdi parantez içerisinde falan ,, ben de o bilgiyi hesaba katmak zorunda olurdum .. Söylediğiniz şey haklı ve kabul edilebilir bir gerekçe değil .

alesso
Memur
15 Eylül 2020 15:41

Tam tersi yakit tuketiminin sabit oldugunu hesaba katmak zorunda degilsin. Bunu yanlis bir sekild e hesabina dahil etmen sorunun problemi degil. Yakit tuketiminin sabit oldugunu dusunerek hata yapmissin zaten. Soruda yol boyunca yakit tuketimi sabittir gibi bir bilgi olsaydi soru hatali olurdu. Bu haliyle ekstra bir bilgi vermek zorunda degil.

Moonlighteem, 4 yıl önce

sketchtoy
Aday Memur
15 Eylül 2020 15:42

hiz sabitken yakit tuketim ortalamasi nasil degisiyor bir aciklasaniz ? ama yol tumsekti sagda radar cevirmesi vardi vs trolluk.yapmayacaksaniz

alesso, 4 yıl önce

Tam tersi yakit tuketiminin sabit oldugunu hesaba katmak zorunda degilsin. Bunu yanlis bir sekild e hesabina dahil etmen sorunun problemi degil. Yakit tuketiminin sabit oldugunu dusunerek hata yapmissin zaten. Soruda yol boyunca yakit tuketimi sabittir gibi bir bilgi olsaydi soru hatali olurdu. Bu haliyle ekstra bir bilgi vermek zorunda degil.

Dasboot
Aday Memur
15 Eylül 2020 15:44

Soruda hata yok arkadaşlar, sadece şu eşit hız ibaresi tamamen kafa karıştırmak için kullnılmış. Şu formülü başta gören direk çözer soruyu 100 km de harcanan yakıt = Y /(x/100) Y burada yakıt miktarı x yol. Bu kadar basit. Y yi istediğiniz gibi alabilirsiniz ister 1 litrealın ister 100 litre, 1 alırsanız ilk başta 1/2 dersiniz Y ye 100 alırsanız 50. Bu formülden önce AB arası için bir x değei buluyorsunuz daha sonra AC arası verilen ortalama tüketimden de BC arasını buluyorsunuz.

alesso
Memur
15 Eylül 2020 15:46

Yukarda aciklamislar zaten ama anlayabilecekseniz bir daha aciklayayim. Yol sartlarina gore yakit tuketiminiz degisebilir. Cok vites degisimi yaptiginiz dur kalkin cok oldugu bir yoldaki tuketimle duz otobandaki yakit tuketiminiz ayni olmaz. Bu cok acik ve net bir bilgi. Neyi anlamadiginizi ve neyi trolluk olarak degerlendirdiginizi ogrenebilir miyim?

sketchtoy, 4 yıl önce

hiz sabitken yakit tuketim ortalamasi nasil degisiyor bir aciklasaniz ? ama yol tumsekti sagda radar cevirmesi vardi vs trolluk.yapmayacaksaniz

ya.hayyy
Kapalı
15 Eylül 2020 15:46

Bu iki yol birbirinin aynısıdır dememesine rağmen siz nasıl yolları aynı kabul ettiniz peki

sketchtoy, 4 yıl önce

alesso
Memur
15 Eylül 2020 15:49

Üstelik yakitt tuketiminin yolun bir kisminda 100 kmde 5 lt bir kisiminda 6 lt oldugu bilgisi verilmisti. Yakit tuketimi sabitken boyle bir sey nasil olabilir? Soruda bu bilgiyi vererek soylemis zaten adam sabit olmadigini.

sketchtoy
Aday Memur
15 Eylül 2020 15:50

soruyu yazan yanlis kurgulamis dogruya cikarmak icin egip bukuyorsunuz varya helal olsun :)) bariz hata ortada yani tamam biz yanlisiz siz dogrusunuz

ya.hayyy, 4 yıl önce

Bu iki yol birbirinin aynısıdır dememesine rağmen siz nasıl yolları aynı kabul ettiniz peki

Toplam 119 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi