Editörler : swat3410E.Kayı Han
17 Ocak 2020 01:36

Polis olmak sizce doğru karar mı ? ( son çare olarak görüldüğünde )

Herkese merhaba . 1.5 yıl oldu mezun ve işsizim . Şu vakite kadar hayatı dolu dolu yaşadım ve yaşıyorum . Yoksulluğu da lüksü de vakit oldu yaşadım . Her zaman şükür etmeyi bildim. Psikolojik olarak iş bulamayınca ( ülke şartları malum ) son çare olarak polisliğe yöneldim ve sınavlara girdim. Mesleğe ve çalışanlara saygım sonsuz . Allah hepsinden razı olsun. Ayaklarına taş değmesin . Ayrıca şu yakın zaman içerisinde farklı iş teklifleri de aldım . Rakam olarak belki bı tık aşağıda ama istediğim iş diyebilirim. Şu an pomem sonucunu bekliyorum ve eğer kazanırsam gitmemeyi düşünüyorum . Çünkü hayatı ipotek edip zor , düzensiz ve yıpratıcı bir hayata adım atmak istemiyorum . Bir gün sonrası ne olacağı hiç bilmediğim bir insanın iki dudağında yaşamak ne kadar doğru ? Ve liyakattan uzak onlarca kişi ile mesleği paylaşmak ? Ben sadece düşüncelerimi ve hislerimi yazdım . Hiçbir şahıs - kurum vs hedef almadım. O yüzden kimse incinmesin . Belki karar almanin kıyısında mesleğe adım atacaklar vardır . Bunları okursa fikir edinebilir . İyi-kötü yorum ya da fikir eklemek isteyenler olursa çok sevinirim. Ne de olsa burası forum . Konuşmak fikir edinmek gerek . Herkese hayırlı mutlu bir hayat dilerim . Umarim herkes istediği hayatı yaşar . Sevgi ve saygılarımla

Kafkaskartali76
Aday Memur
17 Ocak 2020 02:21

Ben bir polis çocuğuyum 25 yaşındayım liseye başlarken daha pmyo girmeyi o kadar çok isterken sevgili babam istemediği için mesleğin içinde olduğundan mı artık ne sebepten kendince beni o kulvardan hep uzak tuttu. Memur kafası yine kısa yoldan bir meslek sahibi olmam için yönlendirdi lakin yine özel sektör içerisinde perakende sektörünün içerisindeyim. Üni. Biter bitmez iş de buldum 5 yıldır da çalışıyorum. Asgari ücretin iki katına kadar da alıyorum. Lakin kastettiğim Liyakat vs. Ülkenin her yerinde her kurumunda (lafım yanlış anlaşılmasın istisnalar dışında tabi yukarıda yazdığına istinaden böyle söylüyorum) malesef var bu. Perakende de modern köle sisteminde buldum kendimi bir anda ne kadar çalışırsam benden biraz daha fazlası performansım çok mu iyi biraz daha fazlası hep daha fazlasını isteyen sistem. Shift usulü çalışma sözde haftada 45 saat yemek molası ve 15 dk çay molaları hariç ekle sana yaptı hafta da 52 saat. İş uzadı erken gel geç çık ister ama mesai vermeyen sistem. Ben bunları gördükten sonra ve sevgili babam da fikir değişmiş olacak ki o da desteklemeye başladı beni. Gittim gözlerimi çizdirdim kpss çalıştım. Yabancı sermayeleri elinde modern köle olacağıma devletin kölesi olurum daha iyi çalışma saatim gene düzgün olmaz en azından devlette olurum hayalimdeki gönlümdeki işi yaparım diyerek 26 pomem sonuç bekliyoruz. Bunları şu yüzden yazdım liyakat meslek için hak hukuk bir adamın emrinde çalışmak vs kastettiklerin olmaması için kendi işinin patronu olman lazım bunları düşünerek başka bir işe girdiğinde de aynı şeyleri yaşama ihtimalin hiç de az değil. Allah herkesin gönlündekini hayırlı eylesin. -anlatım bozukluklarım vardır affola-

PolisAdayı68
Kapalı
17 Ocak 2020 08:53

Okurken az çok kendimi gördüm. Ben de özel sektörde bir şirkette çalışıyorum. Sabahın 5 buçuğunda evden çıkıp akşam 5 buçukta eve geliyorum. 12/12 sistemi gibi yani :D Ama sorsan haftada 45 saat çalışıyoruz. Asgari ücretin bir tık üzerinde maaş alıyorum ve zam yapılacağında en fazla %30 u görür o da en fazla 3 bin tl yi biraz geçer. Yaptığın işlere mutlaka bir kulp kulak takılır ne kadar çok çalışırsan o kadar fazlası beklenir. Bir de üstüne dışarda işsiz ordusu olduğu hatırlatılıp yerin sağlam değil diye tehdit alırsın üstlerinden. Liyakat konusuna hiç girmiyorum bile. Yalayan yükselir. Ve 35 yaşlarından sonra işten çıkarılırsan yeni bir iş bulman gerçekten çok zor bir durum. Bunu bir insan kaynakları uzmanı olarak söylüyorum 35 yaş üzerine pek sıcak bakılmaz ultra referanslı olması gerekir. Yani sonuç olarak özel sektörün de hiç iyi bir tarafı yok. Sadece haftasonu çalışmamak tek güzel yanı belkide. Bende bu yüzden aynı şekilde düşündüm. İsveç firmasında kölelik yapacağıma devletime polislik yaparım dedim. 26. Dönem pomem sonuç bekliyorum. Hakkımızda hayırlısı hepimiz için. Allah yardımcımız olsun.

Kafkaskartali76, 4 yıl önce
Ben bir polis çocuğuyum 25 yaşındayım liseye başlarken daha pmyo girmeyi o kadar çok isterken sevgili babam istemediği için mesleğin içinde olduğundan mı artık ne sebepten kendince beni o kulvardan hep uzak tuttu. Memur kafası yine kısa yoldan bir meslek sahibi olmam için yönlendirdi lakin yine özel sektör içerisinde perakende sektörünün içerisindeyim. Üni. Biter bitmez iş de buldum 5 yıldır da çalışıyorum. Asgari ücretin iki katına kadar da alıyorum. Lakin kastettiğim Liyakat vs. Ülkenin her yerinde her kurumunda (lafım yanlış anlaşılmasın istisnalar dışında tabi yukarıda yazdığına istinaden böyle söylüyorum) malesef var bu. Perakende de modern köle sisteminde buldum kendimi bir anda ne kadar çalışırsam benden biraz daha fazlası performansım çok mu iyi biraz daha fazlası hep daha fazlasını isteyen sistem. Shift usulü çalışma sözde haftada 45 saat yemek molası ve 15 dk çay molaları hariç ekle sana yaptı hafta da 52 saat. İş uzadı erken gel geç çık ister ama mesai vermeyen sistem. Ben bunları gördükten sonra ve sevgili babam da fikir değişmiş olacak ki o da desteklemeye başladı beni. Gittim gözlerimi çizdirdim kpss çalıştım. Yabancı sermayeleri elinde modern köle olacağıma devletin kölesi olurum daha iyi çalışma saatim gene düzgün olmaz en azından devlette olurum hayalimdeki gönlümdeki işi yaparım diyerek 26 pomem sonuç bekliyoruz. Bunları şu yüzden yazdım liyakat meslek için hak hukuk bir adamın emrinde çalışmak vs kastettiklerin olmaması için kendi işinin patronu olman lazım bunları düşünerek başka bir işe girdiğinde de aynı şeyleri yaşama ihtimalin hiç de az değil. Allah herkesin gönlündekini hayırlı eylesin. -anlatım bozukluklarım vardır affola-

s.vunay
Aday Memur
17 Ocak 2020 10:09

Bende özel sektörde ömrünü çürütmüş bi babanın oğluyum ve kendimde özelde çalıştım yapılan pislikleri mobingleri iyi bilirim liyakat konusuna gelince diyanete bile girsen aynı pislik özeli saymıyorum bile son karar senin polislik iyidir yine özelde insanların pisliğini çekmekten

Mühbrk1903
Memur
17 Ocak 2020 12:12

Çok benzer şeyler yaşamışız. Geçen senede girdim pomeme, liseden sonra pmyoya girdim. Polis çocuğuyum babam her defasında inşallah kazanamazsın dedi bana. Çünkü her şeyi eskisi gibi zannediyor mühendis adam polis mi olur filan dedi. Daha sonra 1 sene kadar çalıştım. Aldığım ücret piyasaya göre pek az sayılmazdı. En sonunda öyle bir ortamda buldumki kendimi babam döndü ben senin çeyreğin kadar çalışmadım dedi. Sadece yaptığım şöförlüğü mesleği şöför olan kişi yapsa aldığım ücreti alır ki birde üstüne mühendislik yapıyordum.imza atıp sorumluluk alıyordum. Yediğim mobingleri anlattım kesinlikle olmayacak şeyler polislikte. Hayırlısı diyip bekliyoruz için. Şuan babamda dua ediyor kazanmam için :)
Kafkaskartali76, 4 yıl önce

PolisAdayı68
Kapalı
17 Ocak 2020 14:05

İnşallah kazanırsın kardeşim. Artık işverenlerin eli o kadar güçlü ki piyasa durumundan çok iyi faydalanıyorlar. Kimse ses çıkaramıyor mavi yaka ya da beyaz yaka farketmiyor. Mühendis bu işi yapmaz ayrımı yok işe devam etmek istiyorsan her işi yapmak zorundasın kafasındalar. Allah yardımcımız olsun.

Mühbrk1903, 4 yıl önce
Çok benzer şeyler yaşamışız. Geçen senede girdim pomeme, liseden sonra pmyoya girdim. Polis çocuğuyum babam her defasında inşallah kazanamazsın dedi bana. Çünkü her şeyi eskisi gibi zannediyor mühendis adam polis mi olur filan dedi. Daha sonra 1 sene kadar çalıştım. Aldığım ücret piyasaya göre pek az sayılmazdı. En sonunda öyle bir ortamda buldumki kendimi babam döndü ben senin çeyreğin kadar çalışmadım dedi. Sadece yaptığım şöförlüğü mesleği şöför olan kişi yapsa aldığım ücreti alır ki birde üstüne mühendislik yapıyordum.imza atıp sorumluluk alıyordum. Yediğim mobingleri anlattım kesinlikle olmayacak şeyler polislikte. Hayırlısı diyip bekliyoruz için. Şuan babamda dua ediyor kazanmam için :)

murat788
Daire Başkanı
17 Ocak 2020 14:41

ben defalarca denedim başımdan bir sürü geçti burda anlatılacak gibi değil ama şunu söyleyim en son paem denedim başarısız oldu bütün hevesim söndü ve onun tam üzerine bana yeni bi yol açıldı artık o yoldan gidicem pomem sonucunu beklemeyi bıraktım başarılı olsa da gitmicem vazgeçtim artık

murat788
Daire Başkanı
17 Ocak 2020 14:44

demek istediğim şu belirsizlik, başına ne geleceğinin belirsizliği her an her noktada başarısız olup sap gibi kalma ihtimalinin olması ve şu sıralar arka arkaya gelen polis intiharları. mesleğin iç yüzü çok başka. pmyoda bir çocuk bana böyle demişti, abi dışardan göründüğü gibi değil çok başkaymış. çok haklıydı. dışardan göründüğü gibi değil başka yolunuz varsa girmeyin bu yola

PolisAdayı68
Kapalı
17 Ocak 2020 15:08

İçine girmeden hiçbir şeyi bilemeyiz. Konuştuğumuz sorduğumuz hemen hemen herkes bu şekilde söylüyor. Ama yapacak bir şey de yok.

murat788, 4 yıl önce

demek istediğim şu belirsizlik, başına ne geleceğinin belirsizliği her an her noktada başarısız olup sap gibi kalma ihtimalinin olması ve şu sıralar arka arkaya gelen polis intiharları. mesleğin iç yüzü çok başka. pmyoda bir çocuk bana böyle demişti, abi dışardan göründüğü gibi değil çok başkaymış. çok haklıydı. dışardan göründüğü gibi değil başka yolunuz varsa girmeyin bu yola

Toplam 8 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi