Editörler : supporters.
04 Ekim 2022 12:57

Dolar, Euro, Altın, Petrol Durmadan Yükseliyor!

Ümitsizlik gibi olmasın ama dolar euro altın ve petrol freni patlamış kamyon gibi hızlı bir şekilde ilerliyor ve durmadan yükseliyor. Kış dayandı kapıya ve umarım daha ciddi ekonomik bedeller ödemeyiz. Bu durum enflasyonu olumsuz etkileyecektir. Birileri buna dur demeli. Ekonomik olarak dayanacak güç kalmadı toplumda! Eve ekmek alamaz olduk, çocuğa bez, bakkala borcu ödeyemez olduk. Faturalara yaklaşamaz olduk. Durmadan fiyatlar yükseliyor. Temel ihtiyaçlar kısıldığı kadar kısıldı. Artık çocuklarıma yok demekten bıktım. Lütfen dur deyin. Lütfen bitirin bu durumu.

E.Kayı Han
Editor
04 Ekim 2022 13:00

Konu Ekonomi bölümüne taşınmıştır.

E.Kayı Han
Editor
04 Ekim 2022 13:27

Bu arada dedikleriniz tamamen doğru. Geçen sene 7 TL 10 TL olan tavuk döner dahi 35-40 TL olmuş durumda. Çocuk bezleri tam bir facia. Tanesi 5 - 6 - 7 tlye geliyor. O çocuk için aldığın para bir haftalık bez parası etmiyor.

Okula giden çocuk varsa durum çok daha vahim.

Anne babalar kendi ihtiyaçlarını artık hiç düşünmüyorlar bile. Otobüs minibüs parası cebime kalsın onunla başka bir ihtiyacımı gideririm diyen memur var ve günlük 10 km yürüyor bu adam o parayı kısmak için.

Önce yaz aylarında her şey yoluna girecek denildi, sonra Ekim Kasım gibi her şey yoluna girecek denildi en son Şubat ayı işaret edildi.

Allah hayırlısını versin.

Aslan1905
Daire Başkanı
04 Ekim 2022 14:11

bu fiyatlar bu ekonomiye göre bence ucuz kalıyor. üretim olmazsa bunlar artar tabi..

Hukuk10
Genel Müdür
06 Ekim 2022 12:07

Yükselmesi normal çünkü ülkede doğrudan yada dolaylı olarak devletten maaş alan insan sayısı 40 milyonun üzerinde(işçi memur öğrenci sosyal yardım alan vs) 20 milyonda emekli olsa etti 60 milyon, 15 milyon öğrenci ekle 75 milyon eder geriye kaldı 15 milyon insan bu 15 milyondan hizmet sektöründe olan 10 milyonu düş yani hiçbişey üretmeyen katma değer sağlamayan kesimden bahsediyorum geriye kaldı 5 milyon yani mültecileri falanda ekle 90 milyon insan 5 milyon insanın eline bakıyor sanayi üretim tarım vs hepsini dahil ediyorum, bu sürdürülebilir birşey değildir buna amerika bütçesi olsa dayanmaz herkes zam istiyor ama kimse enflasyon olsun istemiyor fiyatlar artsın istemiyor sizce böyle bişey mümkün mü bu şekilde ayakta kalmak mümkün mü

liebestraum
Şube Müdürü
06 Ekim 2022 17:15

Verdiğiniz tüm rakamlar yanlış. Dolayısıyla yaptığınız çıkarımlar da hatalı.

Türkiye'de 2021 yılı itibarıyla toplam çalışan sayısı 30 milyon 141 bin kişi; bunlardan kamuda çalışanların sayısı 4 milyon 877 bin 270. Yani istihdam edilen her 6 kişiden yalnızca biri kamuda çalışıyor.

Sosyal koruma kapsamında emekli/yaşlı, dul/yetim ve engelli/malül maaşı alan toplam 15 milyon kişi var. Ücretli çalışan sayısı 13 milyon 850 bin. Ve tabii bir de yarım milyon civarı çiftçi var.

Sadece sanayi de çalışanlar değil, hizmet sektörü, tarım ve hatta kamu çalışanları da katma değer üretip kalkınmaya katkı önemli katkı sağlar. Ancak kalkınma ve büyüme için ekonomik istikrar ön koşuldur. İstikrarın olmadığı, yolsuzluk, kayırmacılık ve adaletsizliğin arşa çıktığı hiç bir ekonomi büyüyemez.

Hukuk10, 2 yıl önce

Yükselmesi normal çünkü ülkede doğrudan yada dolaylı olarak devletten maaş alan insan sayısı 40 milyonun üzerinde(işçi memur öğrenci sosyal yardım alan vs) 20 milyonda emekli olsa etti 60 milyon, 15 milyon öğrenci ekle 75 milyon eder geriye kaldı 15 milyon insan bu 15 milyondan hizmet sektöründe olan 10 milyonu düş yani hiçbişey üretmeyen katma değer sağlamayan kesimden bahsediyorum geriye kaldı 5 milyon yani mültecileri falanda ekle 90 milyon insan 5 milyon insanın eline bakıyor sanayi üretim tarım vs hepsini dahil ediyorum, bu sürdürülebilir birşey değildir buna amerika bütçesi olsa dayanmaz herkes zam istiyor ama kimse enflasyon olsun istemiyor fiyatlar artsın istemiyor sizce böyle bişey mümkün mü bu şekilde ayakta kalmak mümkün mü

Argan35
Şube Müdürü
07 Ekim 2022 07:10

Pes diyorum başka da bir şey demiyorum :D O zaman kamudaki herkes işten çıksın en acilinden. Rakamların hepsi de yanlış.

Hukuk10, 2 yıl önce

creep35
Memur
07 Ekim 2022 13:23

Çin tarzı ekonomik model tercih edilip uygulanırsa durum böyle olur. Adını faiz duyarlılığı koymaları durumu maskelemek içindir. Kur u yüksek tutup işçilik maliyetlerini düşürme niyetiyle hiper enflasyon kabullenildi. Çin'de insanın değeri yoktur, fabrikalarda masa üzerinde uyuyan insanların fotoğrafları var. Çin büyüdü ama halk sefalet içinde öldü. Bizdeki amaçlanan da gerçekleşmedi. İhracat arttı ama ithalata dayalı bir ihracat olduğundan cari açık artmaya devam ediyor. Buda kurun üzerinde daha çok baskı yapmaya devam ediyor. Politika faizi düşük yalnız piyasa faizi yüksek. Tüketici kredi faizleri artıkça artıyor. KKM içerisindeki paranın dolara kaçmaması için para basılıp dağıtılıyor. İşin özü kötü ekonomik modeli maskelemek için uygulanan bu politikalardan vazgeçilmelidir.

Toplam 7 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi