Editörler : "eskiyara"Pangaea

zmacit58
Genel Müdür
22 Şubat 2013 16:13

Niğde ili Çiftlik İlçesi/Kula Köyü/Kula İlkokulu’nda) görev yapmaktayım. 15 Yıldır zorunlu (11 yıl Şanlıurfa + 4 yıl Niğde’nin Çiftlik İlçesi’nin köyü ) hizmet bölgesinde görev yapan bir sınıf öğretmeniyim. Kayseri iline gitmek istiyorum ama hala gidemedim.Birçok Sendikanın verdiği destekle 2010 mayıs ayında bir zorunlu hizmet affı getirdiler. Sonucunda zorunlu hizmet bölgesinde görev yapan öğretmenler olarak mağdur olduk. Kimileri hiç zorunlu hizmet bölgesi görmeden yerlerinde kaldılar.

Bu şekilde zorunlu hizmet bölgelerinde çakılı kalan öğretmenler, normal olarak yer değiştirememeleri nedeniyle, bu bölgelerden kaçmak için şu yollara başvuruyorlar:

1. Evleniyorlar.

2. Sahte nikâh yapıyorlar.(Yer değiştirmeden sonra boşanıyorlar)

3. Çalışmayan eşine sigorta yatırıyorlar.

4.Sırf tayin için yüksek lisansa başvuruyorlar. (Yüksek lisansın 1. taksitini yatırıp tayini çıktıktan sonra devam etmiyorlar.)

Biz de hakkımızla gitmeye çalışıyoruz. Adalet mi bu...Sendikalar rotasyona karşı çıkıyor. Aslında olmalı. Bizim hakkımız ne olacak. İsteğe Bağlı İller Arası Tayin döneminde birçok il sınıf öğretmenlerine ya hiç açılmamakta ya da 3-5 tane göstermelik köy okulu açılmakta. Ama ne hikmetse peşinden açılan özür grubu atamalarında aynı illerde 70-80 veya daha fazla okul açılmakta.Özür tayinlerde sınıf öğretmenleri 15-20 puanla istedikleri illere giderken ben 260 puanla Kayseri’ye gidemedim. Sadece ben değil bir çok sınıf öğretmeni 150-200 puanla zorunlu hizmet bölgelerinde çakılı kaldı. Hani tayinler hizmet puanı üstünlüğüne göre yapılıyordu. Artık alay konusu olmaya başladık. Siz puan biriktirmeye devam edin daha çok gidersiniz diyorlar.

İsteğe bağlı iler arası tayinlerde Kayseri ilinde ; 2009 yılında 10 , 2011 yılında 11 , 2012 yılında 0 okul açıldı. 2013 şubat ayı özür grubu tayinlerinden önce Kayseri’de 75 tane sınıf öğretmeni açığı vardı. Şubat tayinlerde Kayseri’den 4 sınıf öğretmeni giderken , 78 sınıf öğretmeni geldi. Tüm kadrolar doldu. Şimdi 2013 isteğe bağlı iller arası atamaya Kayseri’de hiç boş okul kalmadı. Bakanlığın tüm boş kadroları açık göstermesi, bizleri düşünmediğini gösteriyor. Bu uygulama Anayasanın eşitlik ilkesine ters bir uygulamadır. Bu nedenle ben ve benim gibi birçok sınıf öğretmeni mağduruz. Neymiş aileler bölünmesin. Biz aile değil miyiz? Benim de eşim var. Benim de çocuğum var. Suçum özrümün olmaması ve ya eşimin çalışmıyor olması mı? Zorunlu hizmet bölgelerindeki sıkıntıları sadece biz mi çekeceğiz. Nerde kaldı adalet. Benim aile huzurum kalmadı. Bu nedenle kendimi öğrencilerime , eğitim- öğretime veremiyorum. Aile bütünlüğümün ve benim psikolojik durumumun bozulursa tek sebebi Milli Eğitim Bakanlığı’nın yukarıdaki yanlış uygulamalarıdır. 15 yıl zorunlu hizmet bölgesi , dile kolay değil mi. Vatansa herkesin vatanı. Bizlerde iyi yerlerde görev yapmak istiyoruz.Bağlı olduğum Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2012 yılı Ağustos dönemi il dışı yer değiştirme işlemleri için açmış olduğu başvuru sayfasında ( http://ikgm.meb.gov.tr/www/2012-...-basvuru-ekrani/icerik/36) 7 il ve 84 okulun ( Kontenjanın ) açık olduğunu gördüm ve tüm hayallerim yıkıldı.

1.Milli Eğitim Bakanlığı’nın uygulamaları sonucu 4+4+4 eğitim sistemine geçiş ile hiçbir öğretmenin norm fazlası durumda olmayacağı sayın bakanımız Ömer DİNÇER tarafından birçok defa dile getirilmiş ve güvence verilmiştir. Ancak görüyoruz ki yapılan uygulama sonucu binlerce öğretmen norm fazlası duruma düşmüştür. Öte yandan İl içi yer değiştirmek isteyen norm fazlası olmayan öğretmenler de başvuruda bulunmuşlardır. Bu açıdan bakıldığında bir çok öğretmen kurum değiştirecek ve yine öğretmen açığı olacaktır. Bu açık kontenjanlar belirlenmeden il dışı yer değiştirme işlemlerinin tamamlanmaya çalışılması, bu durumda olan öğretmenlerimiz için büyük bir haksızlık olacaktır.

2.2010 Yılında zorunlu hizmet affı getirilerek binlerce öğretmene kolaylık sağlanmış, diğer yandan bu öğretmenlerin bulunduğu illere il dışı yer değiştirmek isteyecek öğretmenler kontenjanların dolu olması nedeniyle yine mağdur edilmiş ve hakları ellerinden alınmıştır. 2010 yılında yayınlanan atama yönetmeliğinde il içi ve il dışı tayinleri birleştirmişlerdi. Gerçekten ilk kez güzel bir şey oldu demiştim.O yıl birçok öğretmen yer değiştirdi. Ama temmuz ayında yönetmelikteki maddeyi değiştirerek il içini ve il dışını tekrar ayırdılar.

3.2011 yılında il dışı yer değiştirme başvuruları sırasında açılan kontenjan sayıları tüm öğretmenleri hayal kırıklığına uğratırken, kontenjanları açılmayan illerde ücretli öğretmen çalıştırılmak suretiyle o illerin açığı kapatılmaya çalışılmıştır.

4.2011 yılı il dışı yer değiştirme işlemleri, özür grubu yer değiştirme işlemlerinden önce yapılmıştır. Burada dikkat çeken en önemli unsur özür grubunda belirlenen kontenjan sayılarının il dışı yer değiştirmek isteyen öğretmenlere sunulan kontenjanlardan kat be kat fazla verilmesidir.

Burada sağlık özrü,eğitim özrü, eş durumu özrü olan öğretmenlerin mağduriyetinin giderilmesi tabii ki çok önemlidir. Ancak; yukarıda da belirttiğim gibi ücretli öğretmen çalıştırılması özür grubu yer değiştirme işlemlerinden sonra bile hala illerimizde öğretmen açığının göstergesidir.Bu durum anayasada belirtilen “ölçülülük” ilkesine doğrudan aykırıdır.

Anayasamızın çalıma ve insan hakları üzerine yazılmış birkaç maddesine bakmak gerekirse devletin görevleri daha iyi anlaşılabilecektir.

Madde 49 - Çalışma, herkesin hakkı ve ödevidir.

Devlet, çalışanların hayat seviyesini yükseltmek, çalışma hayatını geliştirmek için çalışanları korumak, çalışmayı desteklemek ve işsizliği önlemeye elverişli ekonomik bir ortam yaratmak için gerekli tedbirleri alır.

Devlet, işçi-işveren ilişkilerinde çalışma barışının sağlanmasını kolaylaştırıcı ve koruyucu tedbirler alır.

Anayasanın 5. maddesinde; “... kişinin temel hak ve hürriyetlerini sosyal hukuk devleti ve adalet ilkeleriyle bağdaşmayacak surette sınırlayan siyasal ekonomik ve sosyal engelleri kaldırmak insanın maddi ve manevi varlığının gelişmesi için gerekli şartları hazırlamak” devletin temel amaç ve görevleri arasında sayılmıştır

23. maddesinde “Herkes, yerleşme ve seyahat hürriyetine sahiptir.

Anayasanın 13. maddesine göre temel hak ve özgürlükler ancak, Anayasanın özüne ve ruhuna uygun olarak, Yasa ile sınırlanabilir. Anayasanın temel insan hak ve hürriyetlerinden olan çalışma hürriyetinin, Yasa ile sınırlanması sırasında da, kamusal gereklilikler ile temel insan hak ve özgürlükleri yönünden “ölçülülük” ilkesi gözetilerek düzenleme, yapılması esastır.

MEB in yaptığı tüm bu yanlış uygulamalardan dolayı çok büyük üzüntü içerisindeyim. İnsanların elinden ümitlerini de almaya yönelik bu yanlış uygulamalarından dolayı mağduriyetimin giderilmesi konusunda yardımlarınızı bekliyorum. Lütfen sesimizi duyun.

Ziya MACİT

Sınıf Öğretmeni

muallim51
Şube Müdürü
22 Şubat 2013 16:53

ziya hocam bende 15 yıllık sınıfçıyım.hala istediğim ile gidemiyorum.heryere mesaj çekip hakkımızı arayalım.becayiş hakkımızı isteyelim.

roymakaay
Daire Başkanı
22 Şubat 2013 19:01

güncel mesajları gönderelim arkadaşlar,hiçbir şey kaybetmeyiz..

zmacit58
Genel Müdür
22 Şubat 2013 22:24

güncel

2009kpssınıf
Şube Müdürü
22 Şubat 2013 23:30

Ahmet Böken soruyor, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı cevap veriyor.
Neler Oluyor, Pazartesi 22.40?da TRT Haber?de.

Mağduriyetimizi mail tweet her şkeilde bildirmeli bakanımızı durumumuzdan haberdar etmeliyiz.

roymakaay
Daire Başkanı
22 Şubat 2013 23:35

bu güzel bak hocam,kesinlikle sormak gerek

sahil kenarı
Genel Müdür
23 Şubat 2013 08:01

güncell

zmacit58
Genel Müdür
23 Şubat 2013 14:34

güncel

2009kpssınıf
Şube Müdürü
23 Şubat 2013 15:19

http://www.mebpersonel.com/meb-personeli/nabi-avci-trtde-neler-oluyorda-ahmet-bokene-konuk-oluyor-h47540.html Nabi Avcının trt habere çıkacağının linki bu haber linkinde twitter ve mail adresleri bulunmakta şimdiden mail atmaya başlasak iyi olacak...

zmacit58
Genel Müdür
23 Şubat 2013 16:38

Neler Oluyor, Pazartesi 22.40 da TRT Haber de.
MEB Bakanı Sn.Nabi Avcı'ya sorularınız için
Program Sunucu Ahmet Böken Twitter Adresi İçin Tıkla
E- mail adresi : [email protected]

Sınıf öğretmeni arkadaşlar tam fırsat. Soru yağmuruna tutup sesimizi duyuralım.

Sayın Ahmet Bey, eğer sorunumuzu bakan beye iletirseniz çok seviniriz. Çünkü , MEB de sanki sadece özür grubu atamaları sorunu var gibi davranıyorlar. 10-15 yıldır zorunlu hizmet bölgelerinde çakılı kalan , yer değiştiremeyen öğretmenler var. 1-2 yıllık sınıf öğretmeni istediği ile giderken 5-15 yılık bir sınıf öğretmeni istediği ile gidemiyor. Bu adalet mi? Özürden yararlanan öğretmenlerin ailesi varsa bizim de ailemiz var, bizimde çocuklarımız var. Hep mi biz zor şartlarda görev yapacağız. Lütfen haziran ayındaki iller arası isteğe bağlı tayinlerde zorunlu hizmet bölgelerindeki sınıf öğretmenlerinin durumunu sorun.

hll-122
Şef
23 Şubat 2013 17:56

branşçılar 2 senede istedikleri yere gidebilor sınıfçılar 15 sene doğuda çalışıyo istediği yere gidemiyor bu adalet mi doğu görevi biten istediği yere gidebilsin herkes doğu görevini bitirmiş olur aynı zamanda

sahil kenarı
Genel Müdür
23 Şubat 2013 20:41

nnnn

sahil kenarı
Genel Müdür
23 Şubat 2013 21:00

nnn

zmacit58
Genel Müdür
24 Şubat 2013 17:16

Ya arkadaşlar bir becayiş diye tutturmuşunuz. Zaten zorunlu himet bölgelerinde çakılı kalmışız. İyi yerlerde görev yapan hangi öğretmen bizimle becayiş yapar. Akıl var mantık var . Kim gelir zorunlu hizmet bölgesine. Tek çıkış yolu kapsamlı bir rotasyon. Şuanda sınıf öğretmeni arkadaşlar için haziran tayinleri hayalden öte. Mücadele etmek lazım Tüm boş kadroları açtırmak lazım. Yarın Neler Oluyor programında sorunumuzu dile getirmemiz lazım . Ama bakıyorumda tüm sınıfçılar hayatından memnun gibi. Bir kaç kişi dışında ses çıkaran yok.

zorluiş
Memur
24 Şubat 2013 17:29

ben de memnun değilim...umarım başarırız bıseyler..ben de 6 yıldır bulunduğum yerden çıkamıyorum

zmacit58
Genel Müdür
25 Şubat 2013 14:17

Neler Oluyor, Pazartesi 22.40 da TRT Haber'de.
MEB Bakanı Sn.Nabi Avcı'ya sorularınız için
Program Sunucu Ahmet Böken Twitter Adresi İçin Tıkla
E- mail adresi : [email protected]

Sınıf öğretmeni arkadaşlar tam fırsat. Soru yağmuruna tutup sesimizi duyuralım.

Sayın Ahmet Bey, eğer sorunumuzu bakan beye iletirseniz çok seviniriz. Çünkü , MEB de sanki sadece özür grubu atamaları sorunu var gibi davranıyorlar. 10-15 yıldır zorunlu hizmet bölgelerinde çakılı kalan , yer değiştiremeyen öğretmenler var. 1-2 yıllık sınıf öğretmeni istediği ile giderken 5-15 yılık bir sınıf öğretmeni istediği ile gidemiyor. Bu adalet mi? Özürden yararlanan öğretmenlerin ailesi varsa bizim de ailemiz var, bizimde çocuklarımız var. Hep mi biz zor şartlarda görev yapacağız. Lütfen haziran ayındaki iller arası isteğe bağlı tayinlerde zorunlu hizmet bölgelerindeki sınıf öğretmenlerinin durumunu sorun.

2009kpssınıf
Şube Müdürü
25 Şubat 2013 16:33

maile twite devam

hakan_20
Şef
25 Şubat 2013 16:52

.

karanlık28
Daire Başkanı
25 Şubat 2013 20:44

Bizde artık memleketlerimize gitmek istiyoruz.Arkadaşlar twetler ne alemde.Durmak yok twetlere devam.Durumdan bakan beyin haberi olması lazım.

ATL
Daire Başkanı
25 Şubat 2013 21:02

destek

Toplam 96 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi