Editörler : Pangaea
09 Kasım 2010 15:43

Felsefe ve Sosyoloji Mezunlarının Rehber Öğretmen Atanmaları

Felsefe ve Sosyoloji Mezunlarının Rehber Öğretmen Atanmaları

09 Kasım 2010 Salı 11:48Felsefe ve Sosyoloji Mezunlarının Rehber Öğretmen Atanmaları

Konu: Felsefe ve Sosyoloji Bölüm Mezunlarının Rehber Öğretmen Olarak Atanmaları Hakkında

İlgi: a) 4688 Sayılı Kamu Çalışanları Sendikaları Kanunu, b) 4982 Sayılı Bilgi Edinme Kanunu

T.C.

M.E.B.

Personel Genel Müdürlüğü

Mevzuat Dairesi Başkanlığı?na

Hayat Boyu Eğitim ve Gelişim Derneği?nin (HEGEM), suç ve şiddet ile ilgili uzun süren bir araştırmadan sonra ulaştığı sonuçlara göre:

1-2009-2010 öğretim yılında disiplin ve devamsızlık nedeniyle 404 bin 383 çocuğun okulla ilişiği kesilmiş ve bunların en az yarısı suça bulaşmıştır.

2-Çocukların suça bulaşmasının nedenlerinden biri okulla ilişiklerinin kesilmesidir.

3-Suça bulaşan çocukların önemli bir kısmının okulla ve ailesiyle sorunlar yaşadığı ortaya çıkmıştır.

Hayat Boyu Eğitim ve Gelişim Derneği?nin ulaştığı bir diğer önemli sonuç da okullarda ?Rehber Öğretmen? eksikliğidir. Araştırma sonucuna göre Şırnak'ta bir rehber öğretmene 3 bin 240 öğrenci, Urfa'da 2 bin 934 öğrenci, Ağrı'da 2 bin 574 öğrenci, Batman'da bin 925 öğrenci, Muş'ta bin 905 öğrenci düşmektedir. Bu sonuçlar durumun ne kadar vahim olduğunun göstergesidir. Tunceli'de ise diğer illerimize nazaran daha iyimser bir tablo var ve 443 öğrenciye bir rehber öğretmen düşüyor. Araştırma sonucuna göre, Türkiye genelini aynı orana getirmek için 36 bin 117 rehber öğretmene ihtiyaç bulunmaktadır.

Milli Eğitim Bakanımız Sayın Nimet ÇUBUKÇU, Mayıs ayı itibarıyla en fazla öğretmen ihtiyacının rehber öğretmenlik alanında bulunduğunu, bu alanda 24 bin 331 öğretmene ihtiyaç olduğunu belirtmiştir.

Talim Terbiye Kurulu?nun 80 sayılı kararı ve ekli çizelgesinde belirtildiği üzere okullara Rehber Öğretmen olarak atanacakların mezun olmaları gereken bölümler ?Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü/Anabilim Dalı, Eğitimde Psikolojik Hizmetler Bölümü/Anabilim Dalı ve Psikoloji Bölümü olarak belirlenmiştir. 2003/2004 yılında başka bölümlerden mezun olup rehber öğretmen olarak atananlar mevcuttur. Bugün itibariyle bu bölümler dışında mezun olup Rehber Öğretmen olarak atanmak mümkün olmamasına rağmen üniversitelerin Felsefe, Sosyoloji bölümlerinden mezun olanlara ?Formasyon? eğitimi alma olanağı sağlanmıştır. Söz konusu formasyonu alan, bakanlığımızın açmış olduğu Rehberlik kursunu başarıyla tamamlayıp sertifikayla belgelendiren ancak kendi alanında ataması sağlanmayan bu grubun büyük bir kısmı işsiz olup, bir kısmı dershanelerde çok zor şartlar altında yine rehber öğretmenlik yapmakta, diğer bir kısmı da bakanlığımıza bağlı okullarda ücretli ?Rehber Öğretmen? olarak çalışmaktadır. Mevcut rehber öğretmen ihtiyacının Rehberlik ve psikolojik Danışmanlık bölümü mezunları tarafından karşılanamayan bölümünün Formasyonu almış, bakanlığımızın rehberlik kursunu tamamlamış Felsefe- Felsefe Öğretmenliği ve Sosyoloji mezunları ile karşılanması yerinde olacaktır.

Bakanlığımızca PDR bölüm mezunları atanmasında kontenjan sayısının mevcut rehber öğretmen açığı düşünülerek belirlenmesi, formasyon almış Felsefe-Sosyoloji mezunlarının atanma koşullarının sağlanmasında kamu yararı vardır. Bu bölümlerden mezun olanların tamamının Rehber Öğretmen olarak atanması bile mevcut rehber öğretmen açığını kapatmayacaktır. Atamalar yapıldıktan sonra Bakanlığımız sürekli hizmetiçi eğitimlerle bu bölüm mezunlarını alanla ilgili daha kapsamlı hale getirebilecektir.

Yukarıdaki açıklamalar ve mevcut Rehber öğretmen açığı göz önünde bulundurularak aşağıdaki sorularımızın süresi içinde yanıtlanması için gereğini arz ve talep ederim.

1. Kasım ayı sonu ve Aralık ayı başında yapılması düşünülen öğretmen atamalarına esas olacak rehber öğretmen açığımız kaçtır?

2. Atama bekleyen Rehber Öğretmen sayısı kaçtır?

3. Bu atamalar öncesi formasyon almış, rehberlik kursunu tamamlamış Felsefe ve Sosyoloji mezunlarının rehber öğretmen olarak atanabilmesi için Talim Terbiye Kurulu?nun 80 sayılı kararında bir değişiklik yapılması düşünülmekte midir?

Sayim Fikret BULUT

Anadolu Eğitim Sendikası

Hukuk ve Toplu Görüşmelerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı

Bilgi ve Dağıtım:

Gereği:

Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı?na

MEKTUP

09 Kasım 2010 21:44

bu defa olacak gibi..

vvolkano
Genel Müdür
10 Kasım 2010 00:43

cok güzel hocam

eşim sosyoloji mezunu

formasyonunu da var

şimdi meb in açtığı kurslara gitmek istiyor bunu nasıl yapabiliriz

dersanede calışmıyor

illa dersanede calışması gerekiyormu bu kursa katılabilmek için

kurs zamanlarını nasıl takip edebiliriz

yardımcı olursanız cok makbule gecer

vvolkano
Genel Müdür
10 Kasım 2010 11:50

cevap bekliyorum lütfen

lionfef
Daire Başkanı
11 Kasım 2010 17:24

http://www.abbasguclu.com.tr/egitim/felsefe_sosyoloji_mezunlari_rehber_ogretmen_olarak_atanacak_mi.html

lionfef
Daire Başkanı
11 Kasım 2010 17:27

http://www.facebook.com/ihtiyacinne#!/group.php?gid=117960601563059&v=wall

lionfef
Daire Başkanı
11 Kasım 2010 17:30

pardon arkadaşlar face de bu konuyla ilgili bir grup payşacaktım ama yanlış bir kopyalama oldu hepimizi bekliyoruz grubumuza:http://www.facebook.com/profile.php?id=796006247#!/group.php?gid=117960601563059

sosyologca_06
Müsteşar Yardımcısı
12 Kasım 2010 18:54

wolkano hocam, MEB'in sertifika kursları 2-3 yılda bir açılmaktadır. ve dersanede çalışmak ön koşuldur..Ben de bu yıl Eskişehir'de aldım bu hizmetiçi eğitimi..2011'de açılır mı bilemiyorum. Siz MEB Hizmetiçi dairesi duyurularını netten takip edin..Biz de rehberlik ataması bekliyoruz, umarım olacaktır eninde sonunda!

sosyolojiekibi
Şube Müdürü
12 Kasım 2010 22:20

Arkadaşlar bence bu kadarı saçmalık.

Sen rehber öğretmen olarak atanmayı istiyorsunda sosyolog kardeşim, rehber öğretmen felsefeci ya da sosyolog olarak atabmayı ister mi?

Biz önce sosyolog olarak atanalım da rehber öğretmenliğe gerek kalmaz.

Biz kimden neyi dileniyoruz biraz realist düşünün.

Rehberler şu an bize gülüyor biliyo musunuz.

Kendi kadromuza atama yapğtırmak için direneceğimize bizzat bu sistemi çıkaranların oyununa geliyoruz.

biz dersanede çakma rehber ya da felsefeci olmasaydık zaten sosyolog atamamaları bölümlerin kapatılmasına neden olurdu.

biraz kendi hakkımıza sahip çıkacağımıza başkalarnın hakkına girerek sistemin devamını sağlıyoruz. hayır abi. beni rehber öğretmen yapmasınlar. boşuna mı marxı ibni haldunun koca kitabını felsefe setlerini sposyoloji teorilerini ezberledim.

sosyolog_ms
Memur
02 Nisan 2011 23:41

sosyolojiekibi kardeşim biz pdr mezunlarının hakkını yemiyoruz. onlar bizim hakkımı yiyorlar. çünkü avrupa ülkelerinde bu işi yapanlar felsefe ve sosyoloji mezunlarıdır. dolayısıyla bi pdr derneği yüzünden bu iş olmuyor.

ama bu yıl olacak.24 bin açık var. ve geçmiş yıllarda bu alım oldu öğrencilere yazık değil mi? ç0ğu okul emekli olanları saymazsak dahi 24 yıl rehber öğretmen mi bekliyecekler. yılda 100-1500 mezunu var.

ortakent
Müsteşar Yardımcısı
03 Nisan 2011 17:58

guidance denilen uygulama amerikadan gelmiştir, sosyolog ms avrupada bu işi felsefe ve sosyoloji okuyanlar yapıyo diosun ya oraya git; kaldı ki öyle bi uygulama yok avrupada insanlar 3 yıl temel psikoloji okur, sonraki 3 yılda klinik psikoloji okuyanlar psikolog; danışmanlık psikolojisi okuyanlar danışman psikolog olarak rehberlik yani guidance yaparlar. Daha bu temel bilgiyi araştırmadan bi hayale dalmışsın, sosyolog sosyologtur, pdrci de pdrci, bence de katıla katıla gülüyoruz..

volkan21
Aday Memur
03 Nisan 2011 19:40

istanbulda oturanlar için matematik ve geometri dersi almak isteyenlere uygun fiyata ders verilir

ortakent
Müsteşar Yardımcısı
04 Nisan 2011 17:16

volkan çık aradan arkadaşım

guidance denilen uygulama amerikadan gelmiştir, sosyolog ms avrupada bu işi felsefe ve sosyoloji okuyanlar yapıyo diosun ya oraya git; kaldı ki öyle bi uygulama yok avrupada insanlar 3 yıl temel psikoloji okur, sonraki 3 yılda klinik psikoloji okuyanlar psikolog; danışmanlık psikolojisi okuyanlar danışman psikolog olarak rehberlik yani guidance yaparlar. Daha bu temel bilgiyi araştırmadan bi hayale dalmışsın, sosyolog sosyologtur, pdrci de pdrci, bence de katıla katıla gülüyoruz..

sweet_angel90
Şube Müdürü
04 Nisan 2011 21:07

hahaha yurt dışınnda felsefe ve sosyoloji mezunlarımı?

ben sana detaylı anlatayım mı pdr nin tarihi he ne dersin?? yurt dışında çalışma olanaklarını çok detaylı araştıran biri olaraktan seni istediğin avrupa bölgesi üzerine aydınlatabilirim;) ama cidden beni güldürdün yurt dışında bu işi onlar yapıyormuş.. evet o yüzden binnur yeşilyaprak hasan tan yıldız kuzgun feriha baymur muharrem kepçeoğlu gibi kişiler yurt dışında pdr alanında kendilerini geliştirmişler ve amerikada doğan pdr sistemini Türkiyeye getirmişler;) detayını öğrenmek istersen ben sana neyin ne olduğunu pdr nerden gelmış pek bağlantısı olmayan felsefe alanındaki büyük gelişmelerden eflatun un liceum unu aristonu academia sına kadar ben anlatırım;)

ortakent
Müsteşar Yardımcısı
05 Nisan 2011 09:30

:) sweet kardeşim insan neye inanmak isterse ona inanırmış, bak şimdi gelecek tepki konuyu tartışıp bilgi paylaşımı ypmak yerine biraz empati kurun demekten öteye gidemeyecek maalesef, destekli bişekilde kendini savunacak birilerinin olmasını isterdim, hakaret etmeden, ajitasyon ypmadan.

ramem
Daire Başkanı
06 Nisan 2011 16:08

felsefeciler bu başlıkta tek yürek oldu artık.hadi sizde bize katılın lütfen:http://forum.memurlar.net/konu/1217133/

carizmania
Şube Müdürü
08 Nisan 2011 10:12

Herkese merhaba. Önümüzdeki AÖF konusu yapılması en gerekli iş olduğu kanısındayım. İl temsilcilikleri bu konuda üstüne düşeni yapmalıdırlar. Zor değil, dilekçemizi çoğaltıp sosyoloji bölümlerine gidip öğrencilere imzalatmak. Sadece bu. Dilekçelerin kimde toplanaağı konusunda da imzaları toplayan il temsilcisi sosyoloji derneğine kargo ile göndermelidir. süreci uzatmamak lazım. direkt sosyoloji derneğine gitmesi lazım. biz organize olana kadar sürec biter.

samsunlu_fb
Kapalı
08 Nisan 2011 12:42

açıkçası zamanım dar olduğundan baştaki sayfayı okuyamadım belki konuyu biraz bölebilirim ama başlığa göre yapmak istiyorum geçenlerde yök başaknı açıklama yaptı sınıf öğretmeni ihtiyaçtan fazla var ve biz belki onlara eğitim vererek okul öncesi öğretmen yapabiliriz demişti demek ki isteyince herşey oluyor bizlerde eğer mücadelemizi verirsek ve haklı mazaretler sürersek herşey daha güzel olabilir saygılarımla...

ortakent
Müsteşar Yardımcısı
09 Nisan 2011 15:14

bu konu o konuyla eşdeğer diil arkadaşım kaldı ki daha 3 yazıyı okuma zahmetinde bulunmuyosun müğcadeleden bahsediyosun

sweet_angel90
Şube Müdürü
09 Nisan 2011 22:16

:D:D hocam Eğitim bir sen sendikasından felsefe ve sosyoloji mezunları rehberliğe atanmaları için söz almışlar:D:D dernekleri de 25 inde açılacakmış güya..açın açın açılışa gelcez:D Eğitim bir sen zaten atamalardan sorumlu kurum(!)

Toplam 264 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi