Editörler : supporters.
30 Aralık 2018 13:11

Tezden makale üretmek

Merhabalar. Acaba tezden makale üretirken, bu makalede yeni bir şey sunmak zorunda mıyız? Tezde araştırdığım konunun sonuçlarını tezdeki tabloları kullanarak bir makale üretsem uygun olur mu?

30 Aralık 2018 15:23

bu konuda springerin yada elsevierin bir açıklaması vardı. isterseniz makaleyi göndereceğiniz derginin author guidelines kısımlarını felan okuyun faydalı olacaktır.

bide bunu zaten yapmak zorunda kalacaksınızdır , genellikle her derginin formatı farklı ama sorduğunuz soruya yönelik olarak da bir açıklama vardı.

Socrates85
Aday Memur
02 Ocak 2019 00:26

Tezden makale üretmek isterseniz tezde kullandığınız verileri ve içerikleri kullanabilirsiniz. Makalenin başına bu makale ........başlıklı yükseklİsans tezinden üretilmiştir diye belirtmeniz gerekmektedir. Şunu da belirteyim 1 tezden birçok makale de yapamazsınz, ozaman intihale giriyor. Tezden makale, kitap bölümü veya kitap üretebilirsiniz ama tezin her tarafından bir başka yayın yayınlatmanız etik bulunmaz.

ölüm_hak
Şube Müdürü
02 Ocak 2019 10:58

Hocam sizin alanınız nedir bilmiyorum ama tezden birden fazla makale çıkarmanın ne gibi bir etik ihlali olduğunu anlayamadım. Bir akademisyen, bölme (slicing) veya aynı verileri başka yerde tekrar kullanmama koşuluyla tezinden istediği kadar makale çıkartabilir. Mesela ben doktora tezimden 2 adet makale ve birkaç tane sözlü bildiri çıkardım. Doçentlik eser incelemesi de dahil olmak üzere hiç kimse etik ihlalinden bahsetmedi.

Socrates85, 5 yıl önce

Tezden makale üretmek isterseniz tezde kullandığınız verileri ve içerikleri kullanabilirsiniz. Makalenin başına bu makale ........başlıklı yükseklİsans tezinden üretilmiştir diye belirtmeniz gerekmektedir. Şunu da belirteyim 1 tezden birçok makale de yapamazsınz, ozaman intihale giriyor. Tezden makale, kitap bölümü veya kitap üretebilirsiniz ama tezin her tarafından bir başka yayın yayınlatmanız etik bulunmaz.

Fthdoçent99
Memur
02 Ocak 2019 11:36

Bence de doğrusu budur.

Fthdoçent99
Memur
02 Ocak 2019 11:38

Özellikle bir projeden üretilmiş veya araştırma makalesi ise farklı sonuçlar elde edilebileceğinden yeni makale veya bildiri üretilebilir

ölüm_hak, 5 yıl önce

Hocam sizin alanınız nedir bilmiyorum ama tezden birden fazla makale çıkarmanın ne gibi bir etik ihlali olduğunu anlayamadım. Bir akademisyen, bölme (slicing) veya aynı verileri başka yerde tekrar kullanmama koşuluyla tezinden istediği kadar makale çıkartabilir. Mesela ben doktora tezimden 2 adet makale ve birkaç tane sözlü bildiri çıkardım. Doçentlik eser incelemesi de dahil olmak üzere hiç kimse etik ihlalinden bahsetmedi.

Socrates85
Aday Memur
02 Ocak 2019 16:17

Merhaba Hocam mesela benim Yüksek Lisans tezimi bilimsel kitap olarak yayınlatmıştık. Danışman hocam aynı tezden makale yapmak istersem ilerde sorun çıkabileceğini söyledi. Çünkü Bilimsel Kitapta kullandığımız bilgileri makalede de tekrar kullanmamız söz konusu olabileceği için sizinde bahsettiğiniz gibi bölme (slicing) olma durumu olabileceğini söyledi.

ölüm_hak, 5 yıl önce

akademisyen 64
Müsteşar Yardımcısı
02 Ocak 2019 19:00

Yüksek lisans tezi kitap olarak yayınlandığı için artık tezden üretilmiş yayın koşulu sağlanmış oluyor zaten.

Tezden yayın koşulunun gelmesi, tezlerin kütüphane köşelerinde durması yerine kitap olarak yayınlanmadığı durumlarda bildiri ya da makale olarak sunulmasını sağlamaktır. Benim doçentliğe başvurduğum dönemde tezden yayınlara puan verilmemesine rağmen tezden yayın yapmıştım bu amaçla.

O sayede geçen sene örneği görülen garabet tezlerin de önüne geçilmiş olur.

suskun80
Memur
02 Ocak 2019 20:05

Herkese merhabalar öncelikle. Tezimdeki bir buçuk sayfalık bir konuyu yaklaşık 15 sayfa gibi bir çok yeni kaynak ve tablo ile yazsam yine de tezden üretilmiştir demem gerekiyor mu? Tezdeki konudan oldukça farklı bir çalışma oldu.

Postdoc
Aday Memur
02 Ocak 2019 22:09

Tez, bir-kac parçaya bölünerek makale çıkarılabilir. Önemli olan aynı yeri iki kez yayımlamamak. Öyle değil mi arkadaşlar?

Socrates85, 5 yıl önce

Merhaba Hocam mesela benim Yüksek Lisans tezimi bilimsel kitap olarak yayınlatmıştık. Danışman hocam aynı tezden makale yapmak istersem ilerde sorun çıkabileceğini söyledi. Çünkü Bilimsel Kitapta kullandığımız bilgileri makalede de tekrar kullanmamız söz konusu olabileceği için sizinde bahsettiğiniz gibi bölme (slicing) olma durumu olabileceğini söyledi.

ölüm_hak
Şube Müdürü
02 Ocak 2019 22:36

Doğrudur Hocam. Ben de böyle biliyorum. Aynı verilerin tekrar kullanılmamış olması ve slicing yapılmaması şartıyla tezden birden fazla makale çıkarılabilir.

Postdoc, 5 yıl önce

Tez, bir-kac parçaya bölünerek makale çıkarılabilir. Önemli olan aynı yeri iki kez yayımlamamak. Öyle değil mi arkadaşlar?

Fthdoçent99
Memur
03 Ocak 2019 13:57

Aynı veriler de kullanılabilir. Yeni oluşturulan makalenin farklı sonuçları varsa ve makalenin %60 veya üzeri farklı ise sorun olmaz diye biliyorum.

ölüm_hak, 5 yıl önce

Doğrudur Hocam. Ben de böyle biliyorum. Aynı verilerin tekrar kullanılmamış olması ve slicing yapılmaması şartıyla tezden birden fazla makale çıkarılabilir.

sbesde
Aday Memur
03 Ocak 2019 14:41

Araştırma yöntemleri eğitiminde Türkiye'deki ilk video eğitim platformu olan AYEUM araştırma yöntemleri konusunda ihtiyaç duyduğunuz tüm eğitimleri sizlere sunmaktadır. AYEUM sosyal, fen, sağlık ve eğitim bilimlerinde kullanılan nitel, nicel ve karma araştırma yöntemlerinin online dersler ve yüz yüze eğitimler yoluyla verildiği bir araştırma merkezidir. AYEUM, bilimsel araştırma sürecinde ihtiyaç duyacağınız her türlü yöntem ve bu süreçte kullanılan bilgisayar yazılımları ile ilgili online dersler içerir. Dersler ve içerikleri alanında uzman kişiler tarafından anlatılır. Dersler, ilgili yazılıma ait materyaller ile desteklenir. Online eğitimleri görmek ve hemen katılmak içinwww.ayeum.com ?u ziyaret edebilirsiniz.

Postdoc
Aday Memur
08 Ocak 2019 00:56

Arkadaşlar merhaba,

Doktora tezimden yayın çıkarmayı planlıyorum. Etik konusunda hassas olmaya çalışıyorum. Slicing ile ilgili bir şey danışmak istiyorum size. Slicing, veriler gereksiz yere bölündüğünde ve verilerin bütünlüğü bozulduğunda meydana gelen bir etik ihlal durumu diye anladım okuduklarimdan. Örnegin, anne-çocuk araştırmasıni içeren bir tezden, anne ve çocugun verilerinin ayri ayrı yayımlanarak makaleler çıkarılmasının etik olmadığı gibi örnek de veren olmuş. Slicing sadece verilerle mi ilgili? Peki geniş ve çok başlıklı literatür kısmı bölünerek, teorik (derleme/literatür taramasi) şeklinde birden fazla makale yayımlanabilir mi?

sbesde
Aday Memur
08 Ocak 2019 13:23

İleri SPSS ve Veri Analizi

12 Video, Ders Süresi: 30 gün

Dersler

Ders 1 SPSS ile Faktöryel ANOVA

Ders 2 SPSS ile Tek-Yönlü Tekrarlı Ölçümler ANOVA

Ders 3 SPSS ile Parametrik Olmayan Tekrarlı Ölçümler Analizleri

Ders 4 SPSS ile Karışık Ölçümler İçin Tekrarlı Ölçümler ANOVA

Ders 5 SPSS ile Tek-Yönlü Kovaryans Analizi (ANCOVA)

Ders 6 SPSS ile İki-Yönlü (Faktöryel) ANCOVA

Ders 7 SPSS ile Çoklu Regresyon Analizi (Regresyon Yöntemleri)

Ders 8 SPSS ile Çoklu Regresyon Analizi (Model Hataları & Dummy Kodlama)

Ders 9 SPSS ile Tek-Yönlü Çoklu Varyans Analizi (MANOVA)

Ders 10 SPSS ile Faktöryel MANOVA

Ders 11 SPSS ile Çoklu Kovaryans Analizi (MANCOVA)

Ders 12 SPSS ile Parametrik Olmayan Güvenirlik Analizleri (Uyum Katsayıları

sbesde
Aday Memur
09 Ocak 2019 14:21

Makale Yazımında SSCI/ SCI/ AHCI İndexte ve TR DİZİN?de Uygun Dergi Bulma Yöntemleri

11 Video, Ders Süresi: 30 gün

Makaleniz İçin SSCI/ SCI/ AHCI İndexte ve TR DİZİN?Dergiler

Dersler

Ders 1. EndNote ile SSCI/ SCI/AHCı ve ESCI İndexli Dergi Bulma (EndNote Manuscript Matcher)

Ders 2. Springer Journal Suggester Modülü

Ders 3. Elsevier Journal Finder Modülü

Ders 4. Wiley's Journals Finder Modülü

Ders 5. Edanz Journal Selector Modülü

Ders 6. Sage ve Taylor & Francis Journal Modülü

Ders 7. Journal/Author Name Estimator (JANE)

Ders 8. Şaibeli/Sahte/Predatory Dergiler / Konferanslar/Yayıncılar

Ders 9. Beall?in Listesi, Hijacked Journals ve Yanıltıcı Ölçümler ve Predatory İndexler

Ders 10. SCOPUS, ERIC ve Medline İndexte Taranan Şaibeli/Sahte/Predatory Dergiler

Eğitmen: Doç. Dr. Selçuk Beşir DEMİR

Sertifika: Evet

Online Sınav: Yok

Bu eğitim paketinde; 2018 yılında en çok SSCI yayın yapan hocalarımız arasında yer alan Doç. Dr. Selçuk Beşir DEMİR tarafından SSCI/ SCI/ AHCIindexte ve TR DİZİN?de yer alan sizin alanınıza ve araştırmanıza/makalenize/tezinize/bildirinize uygun dergileri bulma stratejileri ayrıntılı anlatılmaktadır.

Eğer makalenizi uygun SSCI/ SCI/ AHCI indexte taranan dergiye göndermezseniz çok uzun editör süreçlerini bekleyip, hakeme gönderilmeden editörden red alabilirsiniz.

Unutmamak gerekir ki her SSCI/SCI/AHCI indexli derginin bir amacı ve kapsamı vardır. Alanınız ne olursa olsun, bildiriden veya tezinizden ürettiğiniz makale, veya yeni makaleniz ne kadar nitelikli olursa olsun, makale konunuz/içeriğini doğrudan derginin yayın politikası, amacı, kapsamı ve güncel yönelimleri dışında ise çok zaman ilk turda editörden red alırsınız

Bu eğitimde sizlere kısa sürede, en uygun, kapsam ve amaçtan dolayı red almayacağınız SSCI/ SCI/ AHCI indexte taranan dergileri nasıl bulacağınız hakkında bilgiler vermektedir.

Birkaç tarama ile size ve çalışmanıza uygun dergiyi binlerce dergi arasında güven içinde bulacaksınız

Eğitim sayesinde Predatory ve Hijacked dergilerin sözde bir indexte taranıyorum iddiasının nasıl doğrulayacağınızı ve güvenli dergilere nasıl yöneleceğinizi de öğreneceksiniz

ölüm_hak
Şube Müdürü
09 Ocak 2019 14:25

Benim bildiğim, slicing verilerin bölünmesini ifade ediyor. Literatür özetinde kendi içinde bir bütünlük olduğu sürece birden fazla derleme makale yapılabilir diye düşünüyorum. Tabi, ben fen bilimlerinde çalıştığım için sosyal bilimlerde çalışan hocalarımız daha doğru bilgi vereceklerdir.

Postdoc, 5 yıl önce

Arkadaşlar merhaba,

Doktora tezimden yayın çıkarmayı planlıyorum. Etik konusunda hassas olmaya çalışıyorum. Slicing ile ilgili bir şey danışmak istiyorum size. Slicing, veriler gereksiz yere bölündüğünde ve verilerin bütünlüğü bozulduğunda meydana gelen bir etik ihlal durumu diye anladım okuduklarimdan. Örnegin, anne-çocuk araştırmasıni içeren bir tezden, anne ve çocugun verilerinin ayri ayrı yayımlanarak makaleler çıkarılmasının etik olmadığı gibi örnek de veren olmuş. Slicing sadece verilerle mi ilgili? Peki geniş ve çok başlıklı literatür kısmı bölünerek, teorik (derleme/literatür taramasi) şeklinde birden fazla makale yayımlanabilir mi?

Postdoc
Aday Memur
13 Ocak 2019 00:12

Teşekkürler hocam cevabınız için.

ölüm_hak, 5 yıl önce

Benim bildiğim, slicing verilerin bölünmesini ifade ediyor. Literatür özetinde kendi içinde bir bütünlük olduğu sürece birden fazla derleme makale yapılabilir diye düşünüyorum. Tabi, ben fen bilimlerinde çalıştığım için sosyal bilimlerde çalışan hocalarımız daha doğru bilgi vereceklerdir.

Postdoc
Aday Memur
13 Ocak 2019 00:14

Arkadaşlar, sosyal bilimlerde bu konuda bir görüşü ya da deneyimi olan var mı acaba?

Doktora tezimden yayın çıkarmayı planlıyorum. Etik konusunda hassas olmaya çalışıyorum. Slicing ile ilgili bir şey danışmak istiyorum size. Slicing, veriler gereksiz yere bölündüğünde ve verilerin bütünlüğü bozulduğunda meydana gelen bir etik ihlal durumu diye anladım okuduklarimdan. Örnegin, anne-çocuk araştırmasıni içeren bir tezden, anne ve çocugun verilerinin ayri ayrı yayımlanarak makaleler çıkarılmasının etik olmadığı gibi örnek de veren olmuş. Slicing sadece verilerle mi ilgili? Peki, geniş ve çok başlıklı literatür kısmı bölünerek, teorik (derleme/literatür taramasi) şeklinde birden fazla makale yayımlanabilir mi?

Postdoc
Aday Memur
14 Ocak 2019 06:40

Up

nickbulmakzorazizim
Genel Müdür
14 Ocak 2019 10:22

hocam dilimleme şu: Bir araştırmanın sonuçlarını, araştırmanın bütünlüğünü bozacak şekilde ve uygun olmayan biçimde parçalara ayırıp birden fazla sayıda yayımlayarak bu yayınları akademik atama ve yükselmelerde ayrı yayınlar olarak sunmak.

ben tezimden 3 makale çıkarttım. araştırma kısmı, teorinin bir başlığı, teorinin bir diğer başlığı. burada aynı araştırmadan iki makale çıkartmadım. veya aynı teori başlığından da iki makale çıkartmadım. tabi ki neticeyi doçentlik başvurusunda görürüm, fakat tanıma göre tek bir konuyu bölmedim.

Postdoc, 5 yıl önce

Arkadaşlar, sosyal bilimlerde bu konuda bir görüşü ya da deneyimi olan var mı acaba?

Doktora tezimden yayın çıkarmayı planlıyorum. Etik konusunda hassas olmaya çalışıyorum. Slicing ile ilgili bir şey danışmak istiyorum size. Slicing, veriler gereksiz yere bölündüğünde ve verilerin bütünlüğü bozulduğunda meydana gelen bir etik ihlal durumu diye anladım okuduklarimdan. Örnegin, anne-çocuk araştırmasıni içeren bir tezden, anne ve çocugun verilerinin ayri ayrı yayımlanarak makaleler çıkarılmasının etik olmadığı gibi örnek de veren olmuş. Slicing sadece verilerle mi ilgili? Peki, geniş ve çok başlıklı literatür kısmı bölünerek, teorik (derleme/literatür taramasi) şeklinde birden fazla makale yayımlanabilir mi?

Toplam 52 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi