Editörler : "eskiyara"Pangaea
10 Nisan 2019 23:21

Ne olacak öğrencilerin bu disiplinsiz hali?

Evet arkadaşlar ne olacak öğrencilerin hali? Okullardaki öğrenciler o kadar çok cesaretliler ki öğretmene her türlü sözü hiç korkmadan söyleyebiliyorlar. Saygısızlık diz boyu. Öğrenci şımarmakta , istediğini yapmakta serbest. Öğretmen bu kadar haylazlık yapan, şımaran öğrenciye bir dokunsa ve o öğrencinin velisi de bunun üzerine o öğretmeni bir şikayet etse o öğretmenin başına gelmeyen kalmıyor. Öğrenciye ise bir şey olmuyor. Bu tedirginlik içinde öğretmen nasıl dersini anlatacak? Öğrenci diyelim ki çok gürültü yapıyor. O öğrenciye biraz tepki versen veya ceza versen hemen öğrencinin velisi çocuğumun psikolojisini bozdun diye başlıyor yaygara koparmaya. Ne de değerli zamane çocukları. Bizim zamanımızda yani 90 ların başında öğretmenlerimiz bize dövme de dahil her şeyi yapıyorlardı. Ama biz yine de hiçbir karşılık vermeyip büyük bir saygı gösteriyorduk. Şimdikilerde ise öyle büyük bir cesaret var ki örneğin ben şunu yapmam, Ben oraya oturmam bile diyebiliyor öğretmene. Tahminimce sonucunda hiçbir şey olmayacağını bildiği için bu cesaret. Velileri de onları cesaretlendiriyor. Bence disiplin kuralları çok daha sertleştirilmeli ve kesin olarak uygulanmalı. Şu aralarda etrafta dolaşan cezasız eğitim falan bunların Türkiye'de henüz sökmeyeceğini düşünüyorum. Bence o türden kitapları yazanlar özellikle bizdeki bazı öğrencileri bir görseler ve o öğrencileri hiç ceza vermeden bir disipline etmeye çalışsalar 2 günde pes ederler ve o öğrencilere tekme tokat girerler:)

Bu işin çözümü için ne yapmak gerekiyor sizce arkadaşlar?

friedhelm
Daire Başkanı
11 Nisan 2019 20:39

Saçma sapan projeler ile ders saatleri uğraşacaklarına disiplin işiyle uğraşsalar şimdiye dek bir çok şeyi çözerlerdi.Nerede?Tabi vurun bakalım öğretmene vurun?Daha ne kadar vuracaksınız?

fiatpalio1983
Şube Müdürü
11 Nisan 2019 21:13

1000000 öğretmen var ama öğretmene eğitimciye karşı şiddete,eğitim sisteminin bozulmasına doktorlar kadar tepki veremiyor.Herkes ses çıkarmadan günü kurtarma derdinde.Şu forumda bile yazan iki elin parmakları kadar.Böyle sessiz kalmaları durumunda 10-15 yıl sonra sınıflarda eğitim vermez duruma geliriz.

furkan ak
Aday Memur
11 Nisan 2019 22:29

Valla arkadaslar bu işin çözümü eğitimdeki disiplini yine eski haline getirmekten geçiyor. Bizim zamanımızdaki nesil yok artık saygısızlık ve hadsizlik diz boyu ve biz pamuk ipliğinde öğretmenlik yapıyoruz. Anadan babadan terbiye alamayan çocuk öğretmene karşı zaten herseyi yapıyor. arkadasın dediği gibi 10-15 yıl sonra eğitim verilemeyecek gibi gözüküyor. Zorunlu eğitimi kaldır, disiplin yönetmeliğini uygula, sınıf geçmeyi zorlaştır düzeleceğine inanıyorum.

friedhelm
Daire Başkanı
11 Nisan 2019 23:05

Dediğiniz ne kadar da doğru hocam.Onu bırakın kimse bu konuları konuşmak istemiyor.Gerçekten de bu tip öğretmenliğin mesleki sorunlarını konuşmaktan kaçıyorlar.Sendikalaşmak,örgütsel mücadele zaten bu topraklarda hak getire.İdare için sendika koltuğunu korumak,Öğretmen içinse aman başıma bir şey gelmesin mantığıyla günü kurtarmak.Haklı gerçekleri konuşanlara ise okuıllarda cadı avı başlatılıyor ve istenmeyen adam ilan edilerek afaroz ediliyor.Konumuz ile ilgili değil ama adam diyor ki geçen gün bana" 3600 göstergeyi ne yapacaksın yahu? Sen gençsin.Emekli mi olacaksın sanki.Vermiyorlarsa vardır bir bildikleri." diyor.Aynı adam performans sistemi muhabbetlerinde ise "yanlış yaparsam hiç acımadan beni de atabilir" onlardan iyi mi bileceksin diyor.Var sen anla durumun vehametini.Bizden bir şey olmayacağını.Hiçbir zaman hakkımızı arayamayacağımızı,her daim bunun engeleneceğini.

Durumlar böyle olunca tepemize herkes çıkar.Ne öğrenciyi konrol edebiliriz?Ne veliye laf anlatabiliriz?O yüzden çok da şikayet etmemeliyiz.Çünkü hakkımızı arayamıyoruz.

fiatpalio1983, 5 yıl önce

1000000 öğretmen var ama öğretmene eğitimciye karşı şiddete,eğitim sisteminin bozulmasına doktorlar kadar tepki veremiyor.Herkes ses çıkarmadan günü kurtarma derdinde.Şu forumda bile yazan iki elin parmakları kadar.Böyle sessiz kalmaları durumunda 10-15 yıl sonra sınıflarda eğitim vermez duruma geliriz.

hus1988
Aday Memur
13 Nisan 2019 10:09

Bu mesaj 20'nin üzerinde eksi oy aldığı için gizlenmiştir.
hocam bu tamamen eğitim sisteminden kaynaklanıyor islami bir eğitim sistemi olmazsa kur'an ahlakı öğretilmezse sonuçta böyle bir nesil türüyor şimdiki nesil de çok rahata alıştırılmış maalesef

osimosi
Şef
13 Nisan 2019 10:52

velisiyle görüşüp sadece sınavlara girmesi için çocuğu ve veliyi ikna ettik ortalığı karıştırıyordu çünkü müdür devreye girip her gün gelmesini sağladı bu çocuk müdür yardımcımızı bıçaklamakla tehdit ettiği halde elini kolunu sallaya sallaya okula geldi ve ortalığı karıştırdı sonra da perşembe günü kavgalar tehditler oldu müdürümüz izinli olmasını bahane edip okula teşrif edip halimizi hatrımızı bile sormadı böyle müdürlerle okullar bu halde olur kusura bakmasın kimse.

selamdar
Yasaklı
13 Nisan 2019 12:22

Arzedeceğim yazıyı Memurlar Net anasayfa üzerine bir veli kaleme almış, Kulak verelim derim:

"Eğitim her yönüyle felçtir. Siyaset her nasılki zıvanadan çıkmışsa, okullar ve eğitimin düzeni son yıllarda bilinçli olarak dejenere edildi. Muktedirler "insanı yaşat ki devlet yaşasın" kuramını kendi eliyle çöpe attılar. Bu yaşananlar zorunlu eğitim sisteminin bu ülkeye ne kadar taban-tabana zıt olduğunun prizmasıdır. Evde anasının babasının zaptedemediğini okulda öğretmen zaptedecek sanılıyor. İyi de kardeşim eşyanın tabiatına ters., öğretmenin elinden terbiye ve disiplin hakkını almışsan, geriye kalan manzara elbette bu olacaktır... Disipline vereme, sınıftan atama, öğrenciye bağırama, okulların rehberlik sistemi yatış dememeyim, komple falso... Bir veli olarak, sınıfta çocuğuma ders yaptırmayan problemli öğrenci grubu için acilen disiplin yönetmeliğinin düzenlemesinden yanayım. Yeri sırası geldiğinde bir öğretmen, taşkınlık çıkaran ve başkalarının öğrenim hakkını sabote eden bir öğrenciyi, azarlayadabilmeli, sınıftan da atabilmeli, dersten de bırakabilmelidir. Devlet özellikle eğitim sistemini kasten düzeltmiyor, zengin-fakir ayrımı yapmaksızın bedava kırtasiye ile oy avcılığı devam ediyor ! ve bu durum, kanımca iktidarın yumuşak karnı olmaktan başka bir hale bürünmüştür. Onu telaffuz etmek istemem. zira kamuoyunun yaygın kanaatine göre "Eğitimin - üstünden - Fetö - geçti..." Aksini düşünebileydik; şimdiye kadar Fetö iblisinin torpil mekanizması ve şer yuvası olan mülakat batağı çoktan bıçak sırtı gibi kaldırılırdı."

selamdar
Yasaklı
13 Nisan 2019 20:02

Siz şaka ediyor olmalısınız ? Ne geldiyse başımıza İslamı alet edenler, Fetöcüler ve Siyasal İslamcılar yüzündnen geldi. Eğitimi biteren, yok eden zihniyet bunların ta kendisi... Bu ekmeksizler "öğretmeni öğrenciye puanlatmak" isteyecek kadar sınırları çiğnedi bu ülkede ! Zinhar surette bir daha siyasal islamcıya oy çıkmaz benden. Sınıf geçmeyi, disiplini ve disipline paravan nitelikte bir rehberlik açmazını dayatanlardan artık pek bir beklentim kalmadı. Okul idarelerinin dahi "aman notu bol verin" denildiği bir zaman zuhur etti. Onlara da MEM'lerce aynı talimatlar yağıyor. Kısacası balık baştan kokar. Ne zaman ki ülkenin başına vicdanlı, imanlı, Allah korkusu taşıan birisi gelir, ne zamanki "Memur 40 saat çalışıyor, öğretmen üç gün" zihniyeti ve mantalitesi ait olduğu yere iade-i itibar edilir işte o zaman eğitim sistemi yeniden resetlenerek, 2000'li yılların başında nasılsa o formata kavuşturulur. ama böyle değil, bu şekilde değil; asla değil. İslamiyet de zaten bu değil...

hus1988, 5 yıl önce
hocam bu tamamen eğitim sisteminden kaynaklanıyor islami bir eğitim sistemi olmazsa kur'an ahlakı öğretilmezse sonuçta böyle bir nesil türüyor şimdiki nesil de çok rahata alıştırılmış maalesef
13 Nisan 2019 21:49

Arkadas size gerekeni anlatmış aslında ama anlayana.
hus1988, 5 yıl önce

fiatpalio1983
Şube Müdürü
13 Nisan 2019 23:11

24-25 yıllık hizmeti olan bir müdür arkadaşın dediğine göre geçmişte tüm okulların kapısına kilit vurulduğu hiçbir okulun o gün açılmadığı bir eylem olmuş.Ne zaman yapıldığını tam olarak araştırmadım ama kitlesel bir tepki için tüm sendikalar bu şekilde bir karar almalı.Bunun birgün mutlaka yapılması gerekiyor.

selamdar
Yasaklı
13 Nisan 2019 23:37

Yapılmalı kesinlikle hocam çok haklısın. Hatta sendika genel merkezince bir tanıtım broşürü beraberinde, eğitim kamu spotu yayımlanarak #Disiplin, Sınıf Geçme ve Rehberlik yönetmeliği talebimizdir" konulu yürüyüş düzenlenmelidir. Ortada yeminlen bir eğitim sistemi yok. rezalet düpedüz.

24-25 yıllık hizmeti olan bir müdür arkadaşın dediğine göre geçmişte tüm okulların kapısına kilit vurulduğu hiçbir okulun o gün açılmadığı bir eylem olmuş.Ne zaman yapıldığını tam olarak araştırmadım ama kitlesel bir tepki için tüm sendikalar bu şekilde bir karar almalı.Bunun birgün mutlaka yapılması gerekiyor.

edebiyatci22
Başbakan Müsteşarı
14 Nisan 2019 00:29

Çok acil bir şekilde okul kurallarına uygun davranmayan öğrenciye, öğretmenine saygısız ve pervasızca davranan öğrenciye ağır yasal yaptırımlar uygulamaya konmalı

Yaptığının yanına kar kaldığını gören öğrenciler okulda öğretmen bıçaklıyor, katil olma potansiyelini çekinmeden gösteren adamlar niye okullarda zorla barındırılıyor

Daha da acısı neden sendikalar öğrenci disiplin konularını ele alıp toplu sözleşmede öğretmenin can güvenliğini dile getirmiyor

hus1988
Aday Memur
14 Nisan 2019 09:46

Allah razı olsun ama bazı arkadaşlar hala meseleyi anlayamamış
hüseyinballı, 5 yıl önce
Arkadas size gerekeni anlatmış aslında ama anlayana.

selamdar
Yasaklı
14 Nisan 2019 11:20

Kardeş dinleyecek vaktimiz ve dahi sabrımız var emin olabilirsin. Eğitime yapılanları, yapanları 7 düvel de iyi biliyor. nitekim farketmişseniz korkusuzca dile getirdiğime kaniyim. Yine diyorum: Allah Teala bu ülkenin başına İmanlı, Vicdanlı, Allah korkusu nedir bilen bir lider nasip eylesin. Amin.

hus1988, 5 yıl önce
Allah razı olsun ama bazı arkadaşlar hala meseleyi anlayamamış

friedhelm
Daire Başkanı
14 Nisan 2019 12:14

İşte bugün de ona benzer bir şey yapıldığı için bu haldeyiz ya.Siyasal İslam'ın eğitime yansıması bugün acı bir şekilde karşımıza çıkıyor.Dini eğitim verilen yurtlarda da benzer bir eğitim var ama türlü türlü terbiyesiz haberler de gündeme geliyor.Yani dini de kötü duruma düşürdüler eğitimi de berbat ettiler
hus1988, 5 yıl önce

friedhelm
Daire Başkanı
14 Nisan 2019 12:33

Onu geçin hocam.Eskiden öyle görüşler zıt da olsa birlik ve dirlik vardı.Öğretmenler şu son üç dört yıldır örgütsel mücadele ya da eylem ile bir faaliyet göstermediler.Malum baskı va r. "Aman başıma bir iş gelmesin.Ne iş yaparım ben? Araba taksitlerini ödüyoruz bak.Sus sus seni de bir gün alırlar bak haa." şeklinde sözleri herkes duymuştur.İşte bu sözlerden dolayı olmaz.

hus1988
Aday Memur
14 Nisan 2019 12:40

ben siyasal islamdan ya da fetonun islamından bahsetmedim hakkıyla ve kur'an çerçevesinde verilen bir islami eğitimden bahsediyorum eğer hakiki anlamda sağlam bir şekilde kur'ani eğitim verilip adaletle hükmedildikten sonra zamanla düzelecektir Allah da ayetinde buyurur: kişiler bireyler kendini değiştirmedikçe Allah o toplumu değiştirmez.
friedhelm, 5 yıl önce
İşte bugün de ona benzer bir şey yapıldığı için bu haldeyiz ya.Siyasal İslam'ın eğitime yansıması bugün acı bir şekilde karşımıza çıkıyor.Dini eğitim verilen yurtlarda da benzer bir eğitim var ama türlü türlü terbiyesiz haberler de gündeme geliyor.Yani dini de kötü duruma düşürdüler eğitimi de berbat ettiler

happymate
Yasaklı
14 Nisan 2019 14:45

Konu Forumdan Seçmeler dizgisine alırsa çok iyi olur. Sayın Cihan42 Editörümüz Saygılar.

happymate
Yasaklı
14 Nisan 2019 14:48

Anasayfa üzerinde Forum Seçmesi uygulandığı takdirde, katılım ve farkındalık düzeyi artacaktır.

erdem1111
Yasaklı
14 Nisan 2019 17:30

Seviyorum ben yurdum insanını. çünkü gökten kırmızı kar yağsa bunu yapan FETÖ'dür derler.:)

hus1988, 5 yıl önce
ben siyasal islamdan ya da fetonun islamından bahsetmedim hakkıyla ve kur'an çerçevesinde verilen bir islami eğitimden bahsediyorum eğer hakiki anlamda sağlam bir şekilde kur'ani eğitim verilip adaletle hükmedildikten sonra zamanla düzelecektir Allah da ayetinde buyurur: kişiler bireyler kendini değiştirmedikçe Allah o toplumu değiştirmez.
Toplam 84 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi